Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

Hangi Üniversite
Anadolu Üniveritesi 29.9%  29.9%  [40]
Dokuz Eylül Üniversitesi 33.6%  33.6%  [45]
Diğer 36.6%  36.6%  [49]
Toplam Oy : 134

serdarsara

10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 02:05

Tabiiki Anadolu Üniversitesi 52 yıllık tarihiyle Türkiye nin tartışmasız en büyük üniversitelerinden birisi
sözkonusu 2 üniversitemizin kuruluş yılları bile size yol göstermede yardımcı olacaktır
birisi yarım asırlık çınar diğeri yeni bir üniversite

gök-khan
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 02:34

Kesinlikle Anadolu derim. Bunun sebebi de Eskişehir elbette. Öğrencilik hayatını ve Üniversite ortamını, kampüs ortamını daha güzel bir şekilde yaşayabileceğin başka bir şehir yok. 9 Eylül' ün sunduğu olanakları pek bilmiyorum açıkcası yalnız Anadolu Üniversitesi Türkiye' de ki üniversitelerin çok büyük bir bölümünü solda sıfır bırakır. Her dönem gerçekleştirilen ve bedava sunulan Kültürel etkinliklerin(Film, konser, dinleti, tiyatro, sergi, seminer, konferans vb..) haddi hesabı yoktur. Bunun dışında; çok çeşitli öğrenci değişim programları, bölümler arası geçiş, bölüm değiştirme şansı, öğrenciyi okuduğu bölümle sınırlı tutmayıp başka fakültelerden ilgi alanlarına göre ders alabilmesi vb. birçok alternatifle birçok üniversite öğrencisinin hayalinde göremeyeceği imkanlar sunmaktadır(Tabi biraz başarılı olmak kaydıyla)Ayrıca gerek üniversite gerekse şehir ortamı her yönden çok rahattır, serbesttir. Tek kötü yanı açıköğretim'in biraz üzerine yapışmasıdır. Zira Anadolu Üniversitesi deyince direk Açık'mı sorusuyla karşılaşmak insanın sinirlerini bayaa gerebiliyor.

umitcoskun
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 02:58

tabii ki istanbulda okumak daha güzel ama anadoludaysan malaty inönü : )
tabe senn sorununla alakalı cevabımsa dokuz eylül

görkem 07
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 10:39

Arkadaşımızın sorusu hangi üniversite yerine hangi fakülte veya hangi üniversitenin bölümü şeklinde olsa idi çok daha açık sonuçlar verilebilirdi.
Türkiyede ısrarla yapılan bir yanlış var,üniversite kalitesinden bahsedilirken,topyekun bir değerlendirmeye tabii tutuluyor böyle bişey yok bazi üniversiteler belli alanlarda ihtisaslaşırlar adeta mesela tıp alanında hacettepe ciddi bir konuma sahipken iktisadi idari bilimlerde bir gazi,bir mülkiye ağırlığı vardır.Onlar bir ekoldur.
Teknik bölümlerde odtü,itü gibi üniversiteler uzmanlaşmaktadılar,sırf bu iyi üniversite algısından ''türkiyede hatırı sayılır miktarda insan ''odtü tıp'' diye bir bölüm olduğunu zannediyor
Kendi okuduğum okul olan akdeniz üniversitesi tıp fakültesi ve üniversite hastanesi anlamında diğer fakültelere göre çok çok öne çıkmıştır mesela ki kampüsün yarısı tıp fakültesi neredeyse....Tüm ödenekleri emiyor,akdeniz ünili öğrenciler tıp fakültesi ve diğerleri gibi bir olay olduğunu bilirler.Ki diğer fakülteler kelimenin tam anlamıyla ''vasat''bana göre...
Fakülte içindeki bölümler dahi akademik kadro kalitesi anlamında çok farklılaşabilir,Genel geçer olarak akademik kadro içinde ne kadar prof varsa o kadar iyidir anlayışı vardır.Ki bunun yeri geldiğinde doğru olmadığı yakınen gören birisiyim okuduğum bölümde yar doç ünvanlı olup bilgi birikimi,ve o bilgiyi karşıdakine aktarma becerisi olarak proflardan çok daha başarılı çok öğretim üyesi gördüm.Yani buda biraz şans işidir,hocayı en iyi okuyan ondan ders alan öğrencileri bilir.
Onun dışında bölüm müfredatlarının doyurucu olması iyi bir olaydır kimi okullar muhasebe-finans anabilim dalına çok ağırlık verir kimisi siyaset bil ve hukuka Ankara siyasal, adeta hukuk fakültesi gibidir mesela...Müfredatları değiştiyse bilemiyorum tabii...
Bunun dışında sosyal bilimle ilgili fakültelerin şehirle piyasayla,özel sektör ile yakın ve güçlü bağlantılarının olması da çok önemli bir etkendir bu konuda metropol şehirlerdeki üniversiteler çok avantaşlıyken daha küçük şehirlerde bu noksanlık çok göze çarpar.
Hangisi iyi sorusu bu saydığım ve aklıma gelmeyip sayamadığım birçok kriterin cevaplarının alınmasıyla yanıtlanamabilecek bir soru.

Rüveyda Karabudak
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 11:14

bünyesinde bulunduğum için söylemiyorum ama tercihim dokuz eylül olurdu. iibf de dokuz eylül'ün başarılı ve yetkin kişiler yetiştirdiği bir fakülte.
ayrıca özel sektörde çalışacaksın muhtemel bu yüzden de büyük şehire ihtiyacın var.
ailenin yanında kalma olayı, evet çok sıkıcı ama madem o kadar uzak kampüs çevresinde ev tutma fikri fena sayılmasa gerek.

Karşıyaka'da oturup Tınaztepe'de ev tutan çok kişiler var

En son Rüveyda Karabudak tarafından Çrş 23 Hzr 2010, 11:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

isa_kul

10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 11:20

Ben Orta Doğu Teknik diyeceğim ama İTÜ de olabilir üniversite deyince herkes kampüs peşine düşmüş eğlence faktörleri düşünülmüş ama bence bunlar 2. hatta 3. planda düşünülmeli ... Kampus kalitesi olarak Malatya İnönü'de iyidir ...

samet cosqun
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 12:03

İlk tercihim Ege Üni. olurdu. Sonuçta Kemalpaşa heryere uzak. İl dışında okumak daha güzel ama Anadolu Üni. deyince benim kafamda da açıköğretim imajı oluşuyor. Anadolu'ya kıyasla 9 Eylül'ü tavsiye ederim. DEU Kütüphanesi Türkiye'nin en büyük üni. kütüphanelerinden birisi. Eğitim Fakültesi Türkiye'nin en güzel kampüslerinden birisi .(sen orda okumasan da)Buca hoş bir yer. Dar sokakları günün her saati sessiz,ıssız tarih kokuyor. Caddelerde ise gece 3'te 4'te restaurantlar vs. açık. İİBF'nin yakınlarında kira fiyatları çok da pahalı değil. Ama ilk gittiğin zaman 9 Eylül'ün talebeleri "niye geldin ki kardeşim buraya?" "insan Anadolu üni. dururken burayı seçermi hiç, ne adamsın?" cümleleri kurar.

yalinn

10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 12:03

Benim tercihimi izmir ya da eskişehirden yana kullanmamın sebebi ikisinin ekonomik ve diğer şartlar açısından bana daha uygun olması yoksa tabi ki diğer seçeneklerde mutlaka değerlendirilmeli. evet izmir büyük şehir ama eskişehirde büyük şehir belediyesi bunuda unutmamak lazım aslında, sonra bana nedense anadolu dokuz eylülden daha çalışkan bir üniversite gibi geliyor ayrıca öğrenciye sunduğu olanaklarda sanki daha fazla ama imja meselesine gelince iş değişiyor herkesin söylediği gibi anadolu denilince açık öğretim damgası kaçınılmaz oluyor /: bi yandan bakıncada mesela anadolu üni öğretim görevlisi sayısı 1800 civarında imiş 2008 - 2009 döneminde dokuz eylülde ise 3000 civarında imiş, bu dokuz eylülü öne çıkartan önemli bi faktör ama öğrenci sayıları hakkında bilgim yok sanırım genelleme yapılınca dokuz eylülün bi çok meslek yüksek okulu vs var o yüzden öğretim başına düşen öğrenci sayısı olarak ya yakındırlar ya da anadolu önplanda olabilir. öğrenci sayılarını bulmaya çalışacağım. dokuz eylülün öğrencilerine sağladığı imkanlar hakkında neler söyleyebiliriz acaba, benim çok az bilgiye sahip olduğum bi konu bu ? bu arada bir arkadaşımız yazmış özel sektör düşünüyorsundur diye; ilk düşündüğüm akademik kariyer daha sonra özel sektör olabilir

yalinn

10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 12:06

ege üniversitesini ben daha çok istiyordum çünkü kemalpaşadan otobüse bindiğin zaman 20-25 dakika sonra önünden geçiyorsun ancak ege üniversitesi ikinci öğretimden yatay geçiş için geçmiş senelerde kontenjan açmamış o yüzden pek umutlu değilim ege açısından yoksa benim için çok çok iyi olabilirdi

tamer13
10 yıl önce - Çrş 23 Hzr 2010, 12:08

niye sadece bu iki üniversite?

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET