Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet!
10 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 00:38
Fotobiyografi Başlıkları


Fotobiyografi Projesiyle İlgili


 1. Bu başlıkların temel amacı, Türkiye'nin gündeminde yer alan (aklınıza kim gelirse) herkesi günümüzden geleceğe fotoğraflarla tanıtmaktır. İnternette çokça bulunan yazılı biyografi sitelerine alternatif olarak düşünülmüştür. Fotobiyografi başlıkları, gittikçe önemi artan görsel aramalar için önemli bir kaynak olacaktır.

 2. Bugün gündemde olan ve internet sitelerinde boy boy fotoğrafları yayınlanan birinin bir süre sonra ya hiç fotoğrafını bulamazsınız ya da pul büyüklüğünde bir fotoğraf ile yetinirsiniz. İşte bunun için Wowturkey Fotobiyografileri hayata geçirilmiştir.

 3. Sitemizde yayınlanan fotoğraflar ağırlıklı olarak şehir, doğa, yollar, kaleler, köprüler, tarihi yapılardan ibaret. Ama insanlar görsellerde sadece bunları aramıyor. "İnsanları" da arıyorlar. Fotobiyografi başlıkları ile büyük bir "insan" kaynağı ortaya çıkacaktır.

 4. Bu çalışma ile; politikacı, sanatçı, sporcu, bilim adamı, gazeteci farketmez, bir şekilde topluma mal olmuş insanlarımıza -yaşarken- verdiğimiz değeri göstermek istiyoruz.
KURALLAR
 • 1 - Yeni bir başlık açarken; başlığın konusu olan kişinin doğum tarihi, doğum yeri ve o günkü mesleğini veya görevini belirtiniz. Mümkünse kısa bir biyografi ekleyiniz.
 • 2 - Başlığın konusu olan kişi hakkında bilgilendirici ve seviyeli mesajlar yazılabilir. Bu mesajlar uygun görülmezse veya karşılıklı tartışmaya dönerse silinir.
 • 3 - Fotoğraflar 500 piksel ebatında olacaktır. Eğer fotoğrafı söz konusu kişinin canlı halinden çekmişseniz tuğralı yükleyebilirsiniz.
 • 4 - Google aramalarında bulunabilmesi için yüklenen fotoğraflara kişinin ismi verilecektir. [!]
 • 5 - Diğer fotoğraf başlıklarında olduğu gibi fotobiyografi başlıklarında da kalitesi düşük fotoğraflar silinir.
 • 6 - Fotobiyografi başlıklarına ekleyeceğiniz fotoğrafları peşpeşe göndererek Haberler Sohbet bölümünü kilitlemeyin. Lütfen paylaşımlarınızı daha makul ölçülerde ve biraz ara vererek yapın.
 • 7 - Yabancı uyruklular için ayrı ayrı fotobiyografi başlığı açılmadan tek başlıkta toplanacaktır. [!]
 • 8 - Kendi çektiğimiz fotoğrafları paylaşabileceğimiz gibi alıntı fotoğraflar da paylaşılabilir. Ancak uygun görülmeyen fotoğraflar silinir.
***veli küçükayvaz
10 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 09:26

Biyografi bir insanın yaşamındaki olayların belirli bir sıraya göre anlatıldığı yazı biçimidir.
Başına gelen ön ekler Biyografi' nin türünü belirler.
Biyografide en önemli nokta olayların belirli bir sıraya göre anlatılmasıdır.
Buradaki ön ek foto olduğuna göre, anlatılan kişinin fotoğraflarının belli bir sıra ile dizilmesi gerekir.
Eğer çocuğunuzun fotobiyografisini hazırlıyorsanız, belli bir başlangıçtan itibaren örneğin doğumundan itibaren belli aralıklarla çekilen fotoğraflarından hazırlamalısınız.
açılmış fotobiyografi başlıklarında üç beş karışık fotoğraf bulunuyor.
Dolayısıyla başlık ile ismi birbirine ters düşmekte,
üyelerin doğruyu oluşturmaları konusunda daha hassas davranmak gerekmez mi?mrturhan
10 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 09:36

veli beyin belirtiğine katılmakla birlikte fotoğrafların çekilme ve yükleme tarihleri aynı olmayacağından; fotoğrafın çekildiği tarih ( veya tam bilinmiyorsa dönem) ve örneğin siyasi bir insan ise parti meclis üyesi iken gibi notlar da yazılmalı. fotoğrafları ekleyenler sıralamayı yapamaz ise de sonradan sistem bunları zaman sıralaması veya ulaşım kolaylığı sağlayacak başka bir dizinde sıralaya bilir.

Mehmet!
10 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 09:55

veli küçükayvaz demiş ki:
Buradaki ön ek foto olduğuna göre, anlatılan kişinin fotoğraflarının belli bir sıra ile dizilmesi gerekir


Görüşünüze katılıyorum Veli Bey. Fotoğrafların sıralı gideceğine emin olabilirsiniz.

Örneğin "Ahmet Davutoğlu" başlığına eklediğim iki fotoğrafa açıklama olarak "Dışişleri Bakanı" yazdım. Yarın bir görev değişikliği olursa o zaman da güncel bir fotoğrafını ekler, açıklama olarak yeni görevini yazarız.

Diğer yandan bu başlıklara eski fotoğraf eklenmeyecek. Yani bir üye Ahmet Davutoğlu'nun çocukluk fotoğrafını eklerse bu fotoğraf silinir. Biz (kendi çektiğimiz) güncel fotoğraflarla günümüzü geleceğe taşıyacağız.

mrturhan demiş ki:
örneğin siyasi bir insan ise parti meclis üyesi iken gibi notlar da yazılmalı.


Turhan Bey, dikkat ederseniz açılan başlıklarda bu konuya özellikle dikkat ettim. Dışişleri Bakanı, Tiyatro sanatçısı, CHP Eski İstanbul İl Başkanı, Türk Halk Müziği sanatçısı, 18. dönem milletvekili gibi açıklamalar ekledim.

Bu iki konuyu yukarıdaki kurallara ekleriz.

[Yeni kurallar eklendi. - Mehmet! - Prş 17 Hzr 2010 10:24 ]


Burç

10 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 10:05

Güzel ve yararlı bir çalışma olacağını düşünüyorum.
Tabii ki internette bayan model fotoğrafı arayanlar ezici çoğunlukta.
Ama Türkiye'nin "diğer" önemli şahsiyetlerinin fotoğraflarını arayanlar için çok yararlı olacaktır.

Ayrıca bu kişiler hakkındaki düşüncelerimizi ve yorumlarımızı da yazabilmemiz için güzel bir fırsat olacak.

Keşke 8 sene önce başlasaydık, şimdi çok ilginç bir tarihi arşivimiz olurdu.Mehmet!
10 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 22:22

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1787816#1787816
ibrahim alıcı demiş ki:
Saygı duyduğum bir şahsiyettir.Müthiş derece'de bilgilidir hatta alanında bilgi birikimi bakımından en iyi gazeteci'dir diyebilirim.

Ancak fotobiyografi başlıklarımız'da Fehmi Koru Beyefendi'nin başlığı açılıyorsa;bunun yanında Prof.Dr Ümit Özdağ,Ümit Zileli,Ahmet Hakan,Cüneyt Ülsever,Bekir Çoşkun vs. gibi FARKLI çizgi'de olabilen akademisyenlerimizin veya gazetecilerimizin'de başlığı açılması gerekir diye düşünüyorum.
Aksi takdir'de sitemizin tarafsızlık ilkesi'ne gölge düşebilir kanaatindeyim.Bu benim şahsi fikrim,değerlendirmek sizlere kalmış.

Saygılar


Bakın bu başlıklarda hangi siyasetçiler yer bulmuş;

- Ahmet Davutoğlu, Gürsel Tekin, Berhan Şimşek, Hüseyin Çelik, Süleyman Demirel, Osman Pamukoğlu

Henüz işin başında olmamıza rağmen yelpazeyi geniş tutmuşuz değil mi?

Medyadan kimler var;

- Mehmet Ali Birand, Fehmi Koru, Cüneyt Özdemir, Yiğit Bulut, Yüksel Aytuğ, Mirgün Cabas, Nuray Mert v.b.

Görüldüğü gibi yine ayırım yapmamışız, her görüşten gazeteciye yer vermişiz.

Buna rağmen fotobiyografi başlıklarının tarafsızlığından şüphe ediliyorsa, el insaf diyorum başka bir şey demiyorum.

Ayrıca sırası gelmişken söyleyeyim fotobiyografi başlığı açmak denetçilerin (ya da benim ) tekelimizde değil. Üyeler de başlık açarsa sevinirim. Hem o zaman yelpaze daha da genişler, her kesime hitap etmiş oluruz.

Bugüne kadar (benden başka) sadece Fatih Civelek ve Cenk Gültekin başlık açmış, teşekkür ediyorum onlara.


Mehmet!
9 yıl önce - Çrş 25 Ağu 2010, 00:33

Kilitli fotobiyografi başlıklarına fotoğraf eklemek isteyen olursa, denetçilere mesaj atarak kilidi kısa bir süre için açtırabilirler.

Mehmet!
9 yıl önce - Prş 26 Ağu 2010, 00:38

Bazı üyeler özel mesaj ile soruyorlar "falan kişinin fotobiyografi başlığını neden açmıyorsunuz" diye.

Arkadaşlar fotobiyografi başlıklarını internetten topladığımız fotoğraflar ile açmıyoruz. Canlı yayınlanan ya da güncel program ve filmlerden alıyoruz görüntüleri. Yani fotoğrafları kendimiz temin ediyoruz, projenin özgünlüğü burada. Bu fotoğraflar internette ilk defa yayınlanıyor.

Böyle olunca istediğimiz kişinin başlığını hemen açamıyoruz. O kişinin tv'ye canlı olarak çıkması ya da güncel görüntüsünün bir programda yer alması gerekiyor. Bu da yetmiyor, o programdan haberdar olmamız ve yayınlandığı saatte tv karşısında olmamız gerekiyor.

Diğer yandan bazı arkadaşlar "şu kişinin fotobiyografi başlığını neden açtınız, hiç gerek yoktu" diyorlar. Unutmayın sizin için gereksiz olan biri başkaları için gerekli olabilir. Bunu da o başlıklara yapılan yorumlardan ve verilen puanlardan anlayabiliriz. Hiç bir yorum yapılmayıp puan verilmese bile bu başlıkların esas amacı sonsuz internet deryasında görsel arama yapanlar için kaynak oluşturmaktır.


Sizlerin de bu başlıklara katkılarınızı bekliyoruz.

Televizyon ekranından fotoğraf makinesi ile görüntü alınabileceği gibi, internet üzerinden yayın yapan tivibu'dan da alınablir.

Tivibu izlerken görüntüsünü almak istediğiniz biri ekrana gelince "pause" tuşu ile görüntüyü donduruyorsunuz, arkasından "print screen" ile görüntüyü hafızaya alıyorsunuz. Hafızadaki görüntüyü paint programına yapıştırarak kaydediyorsunuz. Son olarak bir foto editör programı ile fotoğrafı kırpıp küçülterek sitede paylaşıyorsunuz.

Teşekkürler.


Necdet Cevahir
9 yıl önce - Pzr 29 Ağu 2010, 04:26

Mesajınızdan bir önceki mesajı iyice okudunuzmu? Bu başlıkların gayesini ve hangi görüntülerin paylaşıldığını tam olarak anladığınızdan eminmisiniz? Veya şöyle sorayım; sitede hiç arama yaptınızmı?
Eğer arasaydınız bahis konusu ettiğiniz ve daha birçok önemli kişinin, zaten ayrı başlıkları olduğunu görecektiniz..


Mehmet!
9 yıl önce - Pts 20 Eyl 2010, 14:00

Fotobiyografi başlıkları kurallarının yukarıda uzun uzun anlatılmasına rağmen, Özay Gönlüm [Fotobiyografi] başlığının açılması üzerine gerekli görülen açıklama;

- Alıntı fotoğraflarla başlık açmayalım. Başlıkta kullanacağımız fotoğraflar internette ilk defa yayınlanıyor olacak. Google'dan fotoğraf bulunarak açılan başlıklar silinir.

- Fotoğrafları kendimiz çekmiş olmalıyız. Ya Tv'den çekmeliyiz fotoğrafı ya da ilgili kişiyle yüz yüze gelerek çekmeliyiz.

- Tv'den elde edeceğimiz fotoğraflar mutlaka canlı yayından ya da yeni bir programdan çekilmelidir. Yani mümkün olduğunca güncel olmalıdır fotoğraf. 20-30 yıl önceki bir filmden elde edeceğimiz görüntüler silinir.

- Bir önceki paragraftan anlaşılacağı üzere fotobiyografi başlığı açılan kişinin sağ olması gerekiyor. Bu başlıkların amacı halen hayatta olan kişilerin fotoğraflarla günümüzden geleceğe tanıtılmasıdır.

- Vefat etmiş kişilerin başlığı açılırsa silinir.

Özay Gönlüm için paylaşımlara daha önce açılmış olan (fotobiyografi olmayan) başlıktan devam edilebilir. Özay Gönlümsayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET