Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kuzey Antalya Turizm Bölgesi
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
serkan önen
7 yıl önce - Sal 15 Hzr 2010, 05:03
Kuzey Antalya Turizm Bölgesi


Belki de birçoğumuzun hayal bile edemeyeceği bu proje Antalya' nın kuzeyinde çok büyük bir arazi üzerinde kurulacak. Haber ilk olarak 2006 da yayınlanmış fakat hiçbir gelişme yok. Sorun 2-B arazilerinden kaynaklanıyor olmalı.

Alıntı:
Kuzey Antalya ihalesi yaza kadar tamam

Turizm yatırımcılarına müjde. Antalya’ya yeni bir çehre ve 50 binden fazla yatak kazandıracak Kuzey Antalya Projesi için ihaleye en geç haziran ayında çıkılacak. İşte projeye ilişkin tüm ayrıntılar

Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, TurizmdeBuSabah’a açıkladı: Kuzey Antalya Projesi ile ilgili ihaleye en geç haziran ayında çıkılacak
Antalya kıyılarındaki tahsislerin bittiğini duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamuoyuna bundan sonraki turizm yatırımlarının Kepez üstündeki Kuzey Antalya Projesi’nde yoğunlaşacağı mesajını verdi. Aslında bu proje sadece Antalya için değil, Türkiye için de büyük önem taşıyor. Çünkü Antalya’nın kuzeyinde çok büyük bir arazi üzerine dev yapılar inşa edilecek, dolayısıyla hem yatırımcılar hem de bölge halkı kazançlı çıkacak.
TurizmdeBuSabah’ın görüştüğü Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, şu aşamada arazi içinde kadastrosu eksik bazı orman alanlarının bulunduğunu bildirdi. Bu alanların mülkiyet sorununun çözülür çözülmez projeye başlanacağını kaydeden Aydemir,
“Bu konudaki talepler çok yoğun. Gerekirse sorunlu araziler devredışı bırakılacak. Projeye ilişkin ihale sürecine de en geç haziran ayına kadar çıkmış oluruz” dedi. Peki Kuzey Antalya Turizm Kenti projesi nedir? İşte TurizmdeBusabah’ın bu konudaki araştırması....

PROJE HANGİ ALANI KAPSIYOR?

Kuzey Antalya Turizm Kenti, güneyde Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı,
Kepez ve Varsak Belediyeleri’nin kuzey sınırlarının bir bölümünü,
Kuzeyde Antalya orta platosunun Toros sıradağları eteklerine yaklaşan kısmını,
Batıda Yeşilbayır ve Döşemealtı Belediye sınırlarının da bir kısmını kapsayan Antalya-Burdur karayoluyla doğuda Antalya-Isparta karayolu arasında kalan yaklaşık 30.000 hektarlık alanı kapsıyor.

İKİYE AYRILIYOR

Belirlenen arazi, farklı etaplarda uygulamaya geçilecek 1. ve 2. Aşama Uygulama Alanları olarak ikiye ayrılıyor. Proje alanının doğu kısmında, DSİ sulama alanları ve Kızıllı köyü arazisinin bir kısmı sınır alınarak yaklaşık 10.000 hektarlık bir alan I. Aşama Uygulama Alanı olarak belirlendi.. Bu alanların 2010 hektarlık kısmının kadastro çalışması henüz yapılmadı. Ayrıca, planlama sınırı içerisinde 1280 hektar su kaynakları koruma alanı ve orman alanları içerisinde çok miktarda 2-B arazileri yer alıyor. Antalya-Burdur ve Antalya-Isparta yollarını birbirine bağlayan Kuzey Çevre Yolu önerisi de proje alanı içerisinde bulunuyor. Bu yolun özellikle Güney Antalya, Belek ve Kuzey Antalya destinasyonları arasında gerekli olan ulaşım ağını oluşturması bekleniyor.

ARAZİ İÇİNE NELER YAPILACAK?

Aks Anadolu: Üzerinde outlet center, kafeler, eğlence birimleri gastronomi üniteleri, mağazalar ve prestij konutları gibi kullanımlarla birlikte, büyük meydanların da yer aldığı bir aks oluşturulacak. Aks, aynı zamanda ana raylı toplu taşım güzergahı olarak da kullanılacak. Aks Anadolu, Antalya’yı, klasik turizm kenti özelliklerinin dışında, Akdeniz çanağında Alışveriş Turizmi anlamında da iddialı bir pozisyona getirmeyi amaçlıyor.

Temalı Park: Temalı Park, Kuzey Antalya Turizm Kenti Projesi’nde önemli bir yer oluşturuyor. Temalı Park alanı, çalışma alanının kuzeyinde yer alacak. Bu alan içerisinde ayrıca bir film stüdyoları alanı da yapılacak..

Fuar-Kongre Merkezi: Mevcut Perge Fuar Kongre Turizm Merkezi’nin çeşitli sorunlar nedeniyle istenen niteliğe ulaşamaması, bu alanda bir Fuar ve Kongre merkezinin planlanmasına yol açtı. Turizm kentinin Antalya Havaalanı’na fiziki yakınlığı ve yüklendiği diğer fonksiyonlardan kaynaklanacak cazibesi nedeniyle bu merkez kurulacak. Merkezin içinde konaklama birimleri, iş parkı ve teknopark alanı yer alacak.

Golf Alanları: Kuzey Antalya Turizm Kenti bütününde toplam 12 adet golf alanı yapılacak.. Bu alanlar, minimum 27 delikli, ortalama alan büyüklüğü 200 hektar olarak belirlendi. Golf alanları, konaklamalı ve konaklamasız olarak ikiye ayrılacak. Konaklamalı golf alanı olarak tasarlanan alanlar içerisinde ayrıca prestij golf villaları ve golf kulüpleri de yer alacak. Bu alanlar, Antalya’nın hemen Kuzeyinde uluslararası anlamda iddialı bir golf havzasının oluşmasını sağlayacak ve Türkiye’nin golf turizminden aldığı pay ciddi boyutlarda yükselecek.

Spor Park: Spor Park içerisinde F-3 pisti, özel Ralli Parkurları, futbol sahaları, tenis kortları, kapalı spor salonları, kamp tesisleri, sporcu sağlığı ve rehabilitasyon merkezleri, terapi merkezleri ve konaklama ünitelerinin yer alacağı bir entegre spor merkezi yapılacak. Bu fonksiyon, Antalya’nın özellikle spor kulüpleri bazında hızla yüklendiği kamp merkezi olma özelliğini organize ve çok boyutlu olarak düzenleme şansını sağlayacak.

Uluslararası Gençlik Köyü ve Festival Alanı: Bu alan içinde, gençlere yönelik uluslararası gençlik köyü, çalışma kampları alanları, büyük ölçekli konserler yapılabilecek açık festival alanları ve gençler tarafından gerçekleştirilecek gençlik arberetumu olacak.. Bakanlık yetkilileri, bu alanın yer seçim kriterlerini belirlerken korunması gereken orman dokusu ve alanda mevcut olan kadastrosu yapılmamış alanların planlama açısından verimli bir şekilde değerlendirilmesine dikkat etti..

Personel Konut Alanı: Kuzey Antalya Turizm Kenti I. Aşama Uygulama Alanı proje kapsamında ulaşılması hedeflenen yaklaşık 50.000 yatak kapasitesi için 70.000 bin kişinin çalışacağı hesaplandı.
Bu yüzden alan bütününde toplam personel sayısı dikkate alınarak personel konut alanı yapılacak.


Yaklaşık Alan ve Kapasite

KULLANIM..............ALAN (ha)........YATAK KAPASİTESİ

TEMALI PARK............895................3.580
GOLF ALANLARI.........2710................9.550
—G1 ALANLARI.........1910
—G2 ALANLARI..........900

FUAR+KONGRE+
TEKNOPARK..............200..................800
SPOR PARKI...............280................1.200
GENÇLİK KÖYÜ..........525................4.200
ARKEOLOJİK PARK......600
TURİZM TESİS ALANI..300...............15.000
AKS ANADOLU............528...............15.840
YERLEŞİM ALANI.........250
PRS KONUT ALANI......85
ORMAN ALANI...........1543
TARIM ALANI...........1246
AKTİF YEŞİL ALAN.......202
ARITMA TESİSİ...........40
AĞAÇLANDIRMA ALANI..615

GENEL TOPLAM........10.025................50.170
İlgili Resmi Gazete ve haritalara http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/2005/01/20 ...0106-1.htm linkinden ulaşabilirsiniz.
turizmdebusabah.com

4.1.2006


serkan önen
7 yıl önce - Sal 15 Hzr 2010, 05:06(+)


serkan önen
7 yıl önce - Sal 15 Hzr 2010, 05:16

Alıntı:
Alarko, Antalya'da yaşam alanı yaratacak!

Alarko, Antalya'da Kepez ve Topallı bölgelerinde 2 bin - 2 bin 500 dönüm arazi satın aldıklarını bildirdi

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Leyla Alaton, Antalya'da büyük bir proje hazırladıklarını belirterek, içinde golf ve diğer sosyal alanların yer alacağı, turizmle iç içe bir yaşam alanı yaratmak istediklerini söyledi.

Leyla Alaton, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ANSİAD) düzenlediği "Girişimcilik ve Girişimci Kadınlar" konulu toplantıya konuşmacı olarak katıldı. Amerika'da üniversite eğitiminden sonra iş adamı Üzeyir Garih'in yanında asistanlılık yaptığını ve ondan iş hayatıyla ilgili çok büyük bilgi ve destek aldığını anlatan Alaton, Üzeyir Garih'in yanında işe başlamasıyla çıtanın kendisi için yükseldiğini kaydetti.


Halkla ilişkiler, gayrimenkul ve konut işlerine girdiğini belirten Alaton, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra bir süre iş hayatından çekildiğini dile getirdi. Antalyalı sanayici ve girişimcilere önerilerde bulunan Alaton,
"Yakın çevrenize güvenip de sakın işe girişmeyin. Girişimcilik kendi bacağınızdan asılmak demektir. İşlerinizi profesyonellerle yapın. Gelin, damat, kuzen, yeğen diyerek iş vermeyin" dedi.

-ALARKO'DAN ANTALYA'YA YATIRIM-
Antalya'da büyük bir yatırım projesi hazırladıklarını kaydeden Alaton, Kepez ve Topallı bölgelerinde 2 bin - 2 bin 500 dönüm arazi satın aldıklarını bildirdi. Bu bölgede, küçük bir Belçika, İsveç ve Danimarka yaratma projesi gerçekleştirmek istediklerini vurgulayan Alaton, şöyle konuştu:

"Antalya'da büyük bir yatırım düşünüyoruz. İçinde turizm, golf ve diğer sosyal alanların da yer alacağı turizmle iç içe bir yaşam alanı yaratmak istiyoruz. Turizme bağlı küçük bir Belçika, İsveç ve Danimarka yaratabilmek amacıyla Alarko Holding araziler aldı. Şu anda bu bölgeler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm yatırım sahası olarak geçtiği için şirket beklemede. Ne yapılacağını zaman gösterecek."

Antalya'nın turizm, ekonomi, sanayi ve tarım sektöründe hızla geliştiğine işaret eden Alaton, "Antalya parlayan bir yıldız. Antalya imparator olabilme imkanı veren bir şehir. Burası hakikaten yıldızlardan biri... Çok çabuk ivme kazanan, çok da geleceği olan bir bölge. O nedenle çok imparatorlar doğuracaktır. Bazen koşullar, bazen de ekonomik şartlar nedeniyle Antalya parlayan bir yıldız" diye konuştu.


http://www.reklam_link.com/34530_ala...ani_yaratacak_bastug

6 yıl önce - Cum 08 Tem 2011, 12:19

yok mu yeni bir durum bu turizm kentleriyle ilgili?

a_iverson
6 yıl önce - Pts 09 Oca 2012, 18:10

Bunlar hikaye oldu.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANTALYA