Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 19:36
Kayseri'de Güzel Bir Uygulama: Bisikletler Kent Ulaşımına Giriyorlar


KAYSERİ ULAŞIMINA "BİSİKLET" DESTEĞİ GELİYOR...

Alıntı:
Tramvay + Bisiklet.... Bisikletler Kayseriye geldi....

Kayseri’de, 2009 yılından beri faaliyet gösteren Kayseray projesinde yer alan bisikletler kente geldi. Vatandaşlar, Kayseray’a ulaşımda artık bisiklet de kullanabilecek.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, raylı sistem projesi çerçevesinde uygulamaya konulacak olan bisikletlerden 300 adedinin şehre geldiği öğrenildi. Bisikletlerin, 28 raylı sistem durağına konulacağını bildiren yetkililer, “Bisikletler, KentKart uygulaması çerçevesinde kullanılacak. Bisikleti kullanmak isteyen vatandaşımız, KentKart sayesinde bisikleti alacak ve gitmek istediği yere gidecek. Daha sonra en yakın raylı sistem durağına da bu bisikletleri tekrar bırakacak” dedi.

GPRS İLE TAKİP EDİLECEK

300 adet bisikletin ulaşımı rahatlatacağını bildiren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “28 durakta bulunacak olan bisikletler, GPRS cihazı ile de takip edilecek. Bisikletlerin kaybolma ihtimali de ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1755497#1755497

Özgür'ün Kayseray başlığı altında kalan mesajı aralarda kaynamasın. "Kayseri'de Bisikletli Yaşam" aslında çok önemli ve kaybolmaması gereken bir haber. Bu yüzden yeni bir başlık altına alındı. Kayseri bisikletleriyle ilgili her türlü bilgi, belge ve görsel malzeme burada toplansın madem bundan sonra...

Akın KURTOĞLU


Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 19:49

Başlığa ilk görsel bilgiler de benden olsun.

Görüntü olarak oldukça şık ve güzeller... Kayseri gibi orta ölçekli bir büyükşehrin kentiçi ulaşım alışkanlıklarını kökünden değiştirebilecek bir konsepte sahip olacak olan bu proje, halkın sahiplenmesiyle kısa sürede rayına oturur. Tüm memlekete örnek olur, emsal teşkil eder. Yeter ki, bağlı oldukları yerde çürümeye terkedilmesinler...

Akın KURTOĞLU


Ali Kocaçiftçi
9 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 19:52(+)
MeteHan!
9 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 19:57

Tebrik ediyorum.
Hem halkı spora teşvik,hemde milli servete katkı.
Tüm şehirlerimize yaygınlaşmasını diliyorum.


Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 19:59

Projeden anladığım kadarıyla, belli istasyonlarda öbekler halinde bisiklet parkları oluşturulacak. Misal; tramvaydan inen bir yolcu, hemen bu bisikletlerden birini alacak ve semtine doğru pedal çevirecek. Bu da herhalde ortalama 10-15 dakikalık bir yolculuğa karşılık gelecek. Evine ya da işyerine en yakın yerdeki bisiklet parkına bıraktıktan sonra, bisiklet bir diğer yolcunun kullanımına hazır halde uç noktada parklanacak. İkinci yolcu da tersi bir istikamet izleyerek, bisikleti bir diğer tramvay yanı park alanına geri getirmiş olacak. Böyle bir çevrim zaman olarak hesaplanırsa; 1 bisiklet 1 saat içinde ortalama 2 defa kullanılabilecek.

300 bisiklet x 2 = 600 kullanım/saat,

600 x 15 saat (günlük toplam kullanım süresi - 07:00-22:00 saatleri arası) => 9000 kullanım/gün...

9000/100 (1 solo otobüsün maksimum taşıma kapasitesi) => 90 otobüslük yolcu...

Yani, verimli kullanılmaları durumunda, ilk etapta temin edilen/edilecek olan 300 bisiklet dahi, tam 90 belediye otobüsünün yolcusu kadar kişinin pedal çevirmesine ve kentiçi ulaşımının 90 otobüslük kadar rahatlamasına vesile olacaktır.

Elbette bu hesap teoride... Pratikteyse nasıl bir sonuç verecek, bekleyip göreceğiz...

Akın KURTOĞLUsayfa 1
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ