Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
zeynep al
4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 08:59
Ev kullanımı için rüzgar+güneş enerjisi ne kadara mal olur?

Merhabalar,
Tek odalı bir dağ evinin aydınlatılması, TV kullanımı (her ikisi için günde 5-6 saat) ve tezgah altı bir buzdolabı çalıştırmak için aylardır rüzgar+güneş enerjileri üzerinde araştırma yapıyorum. Şebekemiz yok. Bol rüzgarlı ve yazın güneşli, İzmir'de bir arazi. Aramızda mühendis arkadaşlar varsa ve yorumda bulunursanız çok memnun olurum. Birkaç şirketle görüştüm, her birinin fiyatı farklı. Böyle bir sistemden verim almak için minimum ücret nedir? Konu hakkında hiç bilgim olmadığı için bana yollanan fiyat tekliflerinin çok mu yüksek olduğunu yoksa ortalama mı olduğunu anlamıyorum. Nelere dikkat etmeliyim bu teklifler sırasında? Bilgilendirirseniz cok memnun olurum, teşekkür ederim.

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 09:21

Su ısıtma aşağı yukarı 1000TL. Daha düşük fiyatada bulabilirsin.

Bence rüzgar ve güneşi kullansanda jeneratörde bulundurun.Oda kapasite ve markaya göre değişir ama işe yarar birşey uygun olsun diyorsanız 200-300TL. bulursunuz.

zeynep al
4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 09:38

İsmail Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Jeneratör bulundurmak çok doğru bir düşünce. Bana rüzgar+güneş enerjisi için en az 5-6 bin YTL lik fiyat çıkarılıyor, bu fiyat nasıl? Ortalama fiyatlar böyle mi acaba?

Mahmut Göksu
4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 09:43

Gerçekten güzel bir konu olmuş bende bu konuda bir araştırma yapmak istiyordum. Genellikle güneş panelleri çok pahalı artı enerji depolama maliyeti ile oldukça yükseliyor.

Genel olarak fiyat bilgim olmamasına rağmen panellerin m2 fiyatı 5.000 6.000 dolar civarında diye biliyorum.

İSMAİL ÇELİK

4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 09:43

Rüzgar hususu ve güneş pilinden elektrik hususunda bilgim yok fiyatlarda.Ama bana makul gibi geldi.Zira zaten 1000TL. civarı su ısıtma var sadece.1-2 YERE daha fiyat sorun yakın fiyatlarsa bu işin oluru budur.

deniz1764

4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 09:45

Bu sayfanın altında çıkan reklam linklerine de bakın bence.

selmankahya

4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 11:06

Zeynep hanım bu konu hakkında bende biraz araştırma yapmıştım ama net bir bilgiye ulaşamamıştım. Ama sanırım sizin bahsettiğiniz miktarda enerji için güneş sistemi kurulsa 10 ile 15 bin TL arası bir rakam ortaya çıkıyor.
Net üzerinden özellikle mail yoluyla bir çok firmaya ulaşmaya çalıştım ama geri cevap veren olmadı. Eğer adres bulabilirseniz direk yüz yüze görüşme yapmanızı tavsiye ederim. Birde küçük firmalardan kaçınmanızda ve ciddi bir firma ile görüşmenizde fayda var. Bana 2000-3000 TL ye hallederiz diye birisi gelmişti. Sonra öğrendimki bu fiyata anca 2 tana tasarruf ampülüne yetecek elektrik sağlanabiliyormuş.

kekeş salman
4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 12:51

anladığım kadarıyla dönemsel olarak kullanılan bir yerden bahsediyorsunuz. yılda bir kaç ay kullanım için rüzgar veya güneşten elektrik üretmek ekonomik olamayacaktır. zaten bu sistemler en uygun şartlarda kurulsa ve sürekli çalışsa dahi çok uzun sürelerde yatırımı amorti ediyorlar.
sizin ihtiyacınız için bence en iyi çözüm güneşle su ısıtma sistemi (çok basit, yaygın ve ucuz bir uygulama) ve elektrik için taşınabilir, sessiz, ufak bir jeneratör.

zeynep al
4 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 20:00

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Evet bu sistem için yaklaşık sanrım 10-15 bin YTL gözden çıkarılmalı. Maalesef devamlı kullanılması gerekiyor bu sistemin. O yüzden sanırım jeneratör uygun olmayacak. Çünkü bu arazide dedem yaşıyor (87 yaşında) ve elektriği yok bu durum beni çok üzüyor. Arazi hazine arazisi olduğundan elektrik getiremiyoruz ben de rüzgar+güneş enerjisini son çare olarak düşündüm. Önce dedemi şehre getirmeye uğraştık ama açık havaya alıştığım için çok sıkılıyorum diyor, iki gün sonra araziye geri dönmek istiyor...

Misafir 5869

1 hafta önce - Pzr 24 Ağu 2014, 10:26

zeynep hanım bu sistemden siz sadece güneş panelini düşünün çünkü rüzgar tribününde sürekli arızalar olmakta ondan dolayı güneş paneli daha uygun olur sizin için

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET