Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İsmail Kılıçaslan
4 yıl önce - Cum 04 Hzr 2010, 00:41
Ağrı - İbrahim Çeçen Üniversitesi

TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER İNDEKSİ
.

GENEL
BAŞLIKLAR

» FOTOĞRAF
BAŞLIKLARI

ÜNİVERSİTE
WEB LİNKLERİ

ÜNİVERSİTE
LOGOLARI

.

MERKEZ KAMPÜS

(+)

Kuruluş yılı: 2007
Eğitim dili: Türkçe
Türü: Devlet
Rektörü: Prof.Dr.İrfan ASLAN
Yeri: Ağrı, Türkiye
Internet sitesi: aicuni.edu.tr

Tarihçesi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin temelleri 40 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.1967–1968 öğretim yılında "Ağrı Kız İlk Öğretmen Okulu" olarak hizmete açılan Eğitim Fakültesi 1977–1978 öğretim yılından itibaren iki yıllık Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülerek öğretmen yetiştirme fonksiyonunu sürdürmüştür.

30 Haziran 1982 tarihinde "Ağrı Eğitim Yüksekokulu" adı altında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’ne bağlanmıştır. 3 Temmuz 1992'de Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı "Ağrı Eğitim Fakültesi" adıyla 2007 yılına kadar Eğitim-Öğretimi sürdürmüştür.
2007 yılında Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir.
Daha sonra iş adamı İbrahim Çeçen ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik arasında yapılan bir protokol ile yaklaşık 100 milyon YTL karşılığında Üniversitenin Ağrı Dağı Üniversitesi olan adı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak kabul edilmiştir. Kendisine bağlı meslek yüksek okulu ve diğer akademik yapı eklemeleri için imar çalışmaları ve iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Özellikle ile bağlı ilçelerde meslek yüksek okulları açılması yönünde karar alınmış ve uygulama başlatılmıştır. Tek olan kampüsün genişletilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir.

Kampüsün yeri olarak Ağrı Şeker Fabrikası'nın eski yerleşkesi seçilmiştir. İnşaat devam etmektedir.

(+)

AKADEMİK BİRİMLER

1- Eğitim Fakültesi,
2-Fen-Edebiyat Fakültesi
3-İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
4-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
5- Sağlık Yüksekokulu
6-Meslek Yüksekokulu

Eğitim Fakültesinin bulunduğu eski yerleşke

(+)

FAKÜLTELER VE YÜKSEKOKULLAR
1- Eğitim Fakültesi

Bu gün Fakülte

1-İlköğretim ,
a)-Sınıf Öğretmenliği Programı,
b)-Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı
c)-Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı
2-Türkçe Eğitimi ,
a)-Türkçe Öğretmenliği Programı
3-Güzel Sanatlar Eğitimi ,
a)-Resim-İş Öğretmenliği Programı
4-Beden Eğitimi ve Spor ,
a)-Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı
5-Eğitim Bilimleri
6-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümleri ile

1535 öğrenci, 59 Akademik Personel (19 Öğretim Üyesi, 17 Öğretim Görevlisi, 15 Araştırma Görevlisi ve 8 Okutman) 48 İdari Personelle Eğitim-Öğretimi sürdürmektedir.

2- Sağlık Yüksekokulu

Tarihçesi

1997 Yılında Yükseköğretim Kurulu ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Atatürk Üniversitesine devredilen bina bu tarihten itibaren Ağrı Sağlık Yüksekokulu olarak açılmıştır. Ancak 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alarak Lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır.

Bugün Yüksekokulumuz,

1-Hemşirelik,
2-Ebelik,
3- Sağlık Memurluğu Bölümleri mevcut olup, sadece Hemşirelik bölümüne öğrenci alınmaktadır.

Yüksekokulumuz, 127 öğrenci, 7 akademik personel ( 2 Öğretim Görevlisi, 2 Araştırma Görevlisi, 1 Okutman ve 2 Uzman), 3 idari personelle Eğitim-Öğretimi sürdürmektedir.

3- Meslek Yüksekokulu

Tarihçesi

Meslek Yüksekokulumuz, Yükseköğretim Genel Kurulunun, 02.11.2001 tarihli toplantısında METEB (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) projesi çerçevesinde 2547 Sayılı Kanun ve 2880 Sayılı Kanun’un değişik 7/d-2 maddesi uyarınca 2001 yılında Atatürk Üniversitesine bağlı olarak açılmıştır.

Yüksekokulumuz eğitim-öğretim hizmetlerini Sağlık Yüksekokulu’na ait binanın 2 katının kullanarak, Eğitim Fakültesi, Ağrı Endüstri Meslek Lisesi ve Ağrı Ticaret Meslek Lisesi işbirliği ile sürdürmektedir.

Bugün Yüksekokulumuz,

1-Bilgisayar Teknolojisi ve
Programlama,
2-Muhasebe,
3-Elektrik,
4-Makine,
5-Mobilya ve Dekorasyon Bölümleri mevcut olup,

İkinci Öğretim olarak, 422 öğrenci, 3 akademik personel (1 Araştırma Görevlisi, 2 Okutman) ve 3 idari personelle eğitim-öğretimini sürdürmektedir.

Özkan Özçınar
3 yıl önce - Pzr 06 Şub 2011, 15:13

Bu sene nasip olmadı gitmek ancak 2010 yılı tercihim bu okula tutmuştu. Ayrıca Ağrı annemin memleketi olduğu için tercih ettim burayı. Ne yazıkki bazı durumlar yüzünden gidemedim ama şunu söyleyeyim; nufus artışına göre daha da gelişecektir bu üniversite eminim.

mehmetpeker
3 yıl önce - Sal 10 May 2011, 20:33

(+)

Misafir 3913

6 gün önce - Cum 15 Ağu 2014, 13:48

bir zamanlar ülkenin en icra köşesi olan Ağrıda
şu an 3 kıtadan yüzlerce yabancı ve yurtiçinden onbinlerce öğrenci eğitim görüyor

kuşkusuz bu ülkenin en büyük eğitim reformunu yapan Akparti ve Recep Tayyip ERDOĞAN sayesinde

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler