Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara - Meydan Batıkent
« önceki   1234 ... 131415   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
dr_alper
4 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 14:49

Eğer proje içeriğini okursanız göreceksiniz ki yapılan şeyler batıkent için gerekli şeyler.(Sinema sivil toplum kuruluşları hamam sauna halk eğitim merkezi sosyokültürel etkinlikler otopark...)Batıkenlinin hizmetler daha rahat ulaşabilmesi için mükemmel bir proje.Buranın rant uğruna yapıldığını söyleyen arkadaşlar eğer bir bilgi ve belgeniz varsa cıkar konuşursunuz oturduğu yerden ahkam kesmek yakışmıyor!Metro ringi için yer bulmak y. mahalle belediyesinin vazifesi değil.Büyükşehir belediyesinin görevidir.ŞAyet gimsa nın arazisi de büyük şehirindi.Kaldı ki yeni yapılan sincan metrosu bittiğinde bu kadar fazla ringe ihtiyaç duyulmayacak.Batıkent durağının olduğu yerden hareket alan ringlere bakarsanız coğunun bölgesinde yeni metro istasyonları açılacak.(mesa kardelen eryaman ...)diğerring otobüsleri de belirli yerlerde toplanmayacak,dağıtılacak.(örneğin çakırlar ringi botanik duağından) bu yüzden batı merkez durağında herhangi bir ring kargaşası yaşanmayacaktır.Bilakis metroya yakın olması ulaşımını kolaylaştıracaktır.Gerçekten yenimahalle belediesi batıkenti otel konumundan çıkaracağı sözünü tutmak için ilk adımı atmıştır.Bu güzel projenin batıkent halkına hayırlı olmasını diliyorum...

Hakan_ank89
4 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 16:32

Alper bey, afedersiniz ama siz Batıkent'i biliyor musunuz, ya da hiç gördünüz mü?

Bu soruyu sorma sebebim, bu projenin 50-100 metre ilerisine Atlantis AVM denen çok daha büyük bir proje yapılıyor ve bu proje içerisinde sinema salonları mevcut. Ancak siz Batıkent'in sinemaya ihtiyacı var diyorsunuz, oraya sinema yapılmasa tamam dediğinizde haklısınız diyeceğim de dediklerinizin kabul edilebilir bir yanı yok ki.

Yine Yenimahalle Belediyesi'nin yaptırmış olduğu yaklaşık 32 bin metrekarelik devasa bir kültür-kongre merkezi daha bulunmakta.

Ayrıca söz konusu Meydan Batıkent projesi yalnızca kültür merkezi değildir, dikkat ederseniz ticaret ve kültür merkezi denmektedir. Ticaret yapacak başka yer kalmadı koskoca Ankara'da, metro istasyonunun yanına bu ticaret merkezi konduruluyor. Bu rant değilse nedir acaba merak ediyorum. Orası güzel bir yeşil alan ya da gerçek bir meydan olabilirdi. Fakat maalesef yapılmak istenmedi demekki. Benim görüşüm bu şekildedir, kimseyi bağlamaz.

Benim tek derdim, yeni gelişen bölgelerde de Batıkent metrosu son istasyonunda yaşanan plansızlığın yaşanmaması. Oraya da belki bugün sizin dediğiniz şekilde alışveriş merkezi dikilmiş olabilir.

Daha metro gelmeden her yerde telaşı başladı, bu kadar çok inşaatın başlama sebebi metroda bir kıpırtı olacağını mı gösteriyor onu da düşünmüyor değilim.

dr_alper
4 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 20:08

hakan bey öncelikli olarak konuşma seviyesini düşüröeyelim lütfen ben batıkent i gayet iyi bilirim.Ama sizin belediyecilikten pek anlamadığınız belli.Ayrıca benim yazıma cawap wermeden önce yazıyı iyice okusaydınız ben şuan bu ceabı yazıyor olmayacaktım.
birincisi ben sadece sinemaya ihtiyaç var demedim orada yazdıklarımın hepsine ihtiyaç var dedim ama siz sadece istediğiniz yeri okuyup öyle anlamışsıznız.Gelelim sinema konusuna bakın belediye çalışmalarının hepsini büyük kazançlar elde etmek için yapmaz.Şuan da toplumumuzda hiç sinemaya gitmemiş yüzbinlerce insan var.Uzaklara gitmenize gerek yok.Bu insanlar batıkentte de war.Zaten 5 salonluk sinema çok büyük değil.Belediye buralarda ucuz sinama günleri yaparaksinemaya gitmemiş insanları teşvik etmelidir.Ayrıca okullarımızda sigara uyuşturucu vb. gibi maddelerin zararlarını anlatmak için filmler gösterilmeye çalışılıyor.Ama bütün okullarda bu altyapı hazır değil.Siz bir okul olarak atlantis in sinema salonundan yararlanamazsınız ama belediye salonları bunun için kapılarını sonuna kadar açar.Diğer türlü de atlantisde war bir daha buraya sinema niye yapılıyor demeyin çünkü bir yerde rekabet yoksa fiyatları durduramazsınız.Yarın atlantiste bir bilet 30 tl olsa sinemaya gidermisiniz allah aşkına?
Sanırım siz batıkent de yaşamıyorsunuz ki batıkentin ihtiyaçlarını bilmiyorsunuz.14 sivil toplum örgütünü bir çatı altında bulacaksınız bu çatı altında bir de semt birimi olacak sauna olacak kafeteryalar olacak hamam olacak halk eğitim merkezleri olacak çıkmış projeyi kötülüyorsunuz.Yapıcı hiçbir eleştiriniz yok.
Her akşam şiir dinletisi müzük dinletisi vb. yapılabilir burada.Semt in kendi kültürel ve sanatsal faaliyetlerini oluşturabilir.batıkent te yaşayan geçlerin mini tiyatroları yapılabilir.Bunlar bizim hayal ettiğimiz türkiye nin unsurlarıdır.Ama maalesef siz çıkıp bunu Kültür sarayı projesiyle bir tutuyorsuuz ikisi farklı şeyler.Lütfen önce bunu anlayın.
Kültür ve ticaret merkezi diyor doğrudur.Ama içinde ticaret gördünüz diye hemen buraya avm damgası vuruyorsunuz.Kafeteryalar , hamam ,sauna... bunlar zaten ticari şeyler.Adında ticaret var diye illa avm olması gerekmez.Elbette içinde bikaç tane mağaza bulunacaktır.Bu da merkezin sürekli aktif olması için gereklidir.
Merkezin için de yenimek meslek ve hobi edindirme kursları da bulunacak.Yeşil alan demişsiniz.O bölgede yeterince yeşil alan var zaten.(ali dinçer parkı).Yeşil alana çok da gereksinim duyulmayacak çünkü atlantisin de peyjaz çalışmaları fazlasıyla var.Meslek edindirmenin kursları yeşil alandan çok daha önemli.
Rant konusuna gelince.Rantın tanımını ne olduğunu lütfen araştırın.Burada rant sağlayacak bişey yok.Rant büyükşehir belediyesinin gimsaya arazisini vermesidir.Burada bina herhangi bir özel şahsın eline geçmeyecek arazi de inşa edilen bina da velediyenin malı olarak kalıyor.Sizin deyiminizle saöyleyeyim belediye kendine rant sağlamış!

İ.Hakkı Erdoğan
4 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 20:17

Meydan Batıkent Projesi'nin ayrıntısını bilmiyorum.Yalnız internette gördüğüm bir haber neticesinde görüş belirtiyorum.

http://www.emlakkulisi.com/31181_ankara_batikent_ ...ptirilacak

Bu haberde projenin kat karşılığı yaptırıldığı söyleniyor.Kat karşlığı denince sinema, sauna, hamam, kafeterya ve dükkanlar gibi ticari bölümlerin inşaatı yapan şirkete kalacağı ; mesleki eğitim merkezi, semt birimi ve sivil toplum kuruluşları için ayrılan kısmın belediyeye kalacağı anlaşılıyor.

Yani dediğiniz gibi proje tamamen belediyenin olmayacak gibi görünüyor.

Hakan_ank89
4 yıl önce - Cum 18 Hzr 2010, 17:36

Alper bey, batıkent'i biliyor musunuz diye sormak seviye düşürmek midir? Ayrıca maalesef yazılarınızda imla kuralları namına hiçbir şey yok, madem belediyeciliği çok çok iyi biliyorsunuz o zaman tahsil durumunuz da yüksektir diye tahmin ediyorum, en azından yazdığınız mesajların daha anlaşılır olması sağlanabilir.

Alıntı:
düşüröeyelim, cawap wermeden , war

Bu arada ufak bir not, bu mesajları okuyan üyelere yanlış örnek olmaması açısından şu uyarıda bulunalım, alfabemizde w harfi bulunmamaktadır.

Alıntı:
Yapıcı hiçbir eleştiriniz yok.

Koskoca Batıkent'te başka arazi mi yok, yani illa bu proje metro istasyonunun yanına mı yapılmak zorunda ben sadece bunu sorguluyorum. Siz de benim bu soruma hiç tatmin edici cevap veremiyorsunuz.

Benim anlatmak istediğim şey, metro istasyonları çevresini binalara boğmamak gerekiyor. Siz artık o bölgelerde ring otobüsleri çalışmayacak dolayısıyla otobüslerin park etmesi gereken alana gerek yok diyorsunuz. Kusura bakmayın ama bu düşünce tarzı ön görüden uzaktır, gelecek 50 senenin bize ne getireceğinden haberdar mısınız? Batıkent 50 sene sonra yine böyle kalmayacak ki, kuzeye doğru çevre yoluna kadar konut alanları oluşturulursa 40-50 sene sonra bugün Batıkent metroda yaşanan kaos o metro istasyonlarında da yaşanacak.

Hani hep derler ya Avrupalılar çok mükemmel şehir kuruyorlar diye, ancak iş bize düştüğü zaman maalesef şehircilik vs. hak getire.

Benim bu projeyi eleştirme amacım çok net, metro istasyonları çevresinin bu rant alanları ile doldurulmasına karşıyım. Çayyolu'nda Gordion avm ile istasyon çevresi dolduruldu, Batıkent metro da Gimsa AVM ile dolduruldu, bugün Batımerkez metrosunun dibine de bir sürü inşaat yapılıyor. Bunlar plansızlık örnekleri.

Ancak bu plansızlıklar neden savunuluyor ben buna anlam veremiyorum, eğer particilik adı altında bu işler savunuluyorsa, partiler gelir geçer, yanlışlar baki kalır.

Şehirlerimizi tasarlarken 40-50 yıl sonrasını aydınlık görebilecek şekilde tasarlamıyoruz. Benim takıldığım temel nokta burası.

Eğer belediyeciliği bilmek her yeri doldurmak demekse siz belediyeciliği çok iyi biliyor olabilirsiniz, zaten benim öyle bir iddiam da olmamıştı. Neyse bu başlık hakkında başka mesaj yazmayacağım, görünen köy kılavuz istemez.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA