Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
kemalcanhakkı

7 yıl önce - Prş 27 May 2010, 22:17
Kocaeli - Gölcük - Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi


KERVANSARAY KÜLTÜR MERKEZİNİN

KESİN DEVRİ TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Örnek Belediyecilik Proje Yarışmasında birincilik ödülü kazanan Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezinde işlem tamamlanırken böylesine önemli bir kültürel değeri gün ışığına çıkartılması için büyük çaba sarf eden Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş çok mutlu ve bir o kadar da heyecanlı.

Kervansaray Kültür Merkezinde tertip edilen bir törenle Kültürel ve Sosyal hizmetlerde kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünün 06-05-2010 tarihli onayı ile Gölcük Belediyesine kesin tahsisi gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş bu proje tarihe saygı projesi olup, Maliye Bakanlığı tarafından Gölcük Belediyesi´ne tahsis edilen 1550´li yıllardan kalan Tarihi Kervansaray 3 Milyon liralık bir yatırımdır dedi.

Tarihi kervansaray kalıntısının restorasyonunda, iç kısma çok amaçlı bir salon, fuaye, gezinti ve dinlenme alanları ile 10 Bin metrekarelik renkreasyon alanı bulunuyor.

Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi salonunda Tiyatro, Kısa film gösterileri, Filmlerin Gala Törenleri, Dia gösterileri, Senfoni ve Oda Orkestraları, Konserler vb sosyal ve kültürel etkinlikler yapılacağını ifade etti.

Başkan Ellibeş ayrıca Kervansaray Kültür merkezi içinde Fuaye alanının kullanımı ise farklı amaçlara hizmet verecek. Alanın genişliği dikkate alınarak oturma gurupları ve diğer aktivite alanları dengeli bir dağılım gösterecektir. Alanda ayaklı ahşap cam kaidelerde müze alanı oluşturulacak, Kahve evi, özgün ikramların yapılacağı klasik bir mekan olarak tasarlanmıştır dedi.

Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, törende yaptığı konuşmada Gölcük Belediyesi yapmış olduğu çalışmalar sonucunda İlçenin gelişimine ve tanıtımına önemli katkıda bulunmaktadır. Bu yönde mülkiyeti Maliye hazinesine ait olan taşınmaz üzerinde bulunan tescilli kültür varlığı Kervansaray, Restorasyonu amacıyla Gölcük Belediyesince Defterdarlığımıza talepte bulunulmuş ve Bakanlığımızın 07-11-2007 tarihli onayıyla söz konusu Kervansaray kalıntıları Gölcük Belediyesine tahsis edilmişti.

Gölcük Belediyesince Tarihi Kervansaray binasının Restorasyonu tamamlanmış, Kültürel ve Sosyal hizmetlerde kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünün 06–05–2010 tarihli onayı ile Gölcük Belediyesine kesin tahsisi uygun görülmüştür hayırlı olsun dedi.

Konuşmaların ardından Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, hazırlanan sözleşmeyi imzalayarak Kervansarayın kesin devri gerçekleştirilmiş oldu.Gölcükkemalcanhakkı

7 yıl önce - Pzr 27 Hzr 2010, 23:37

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Örnek Belediyecilik Proje Yarışmasında birincilik ödülü kazanan Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi açılışa hazır.Böylesine önemli bir kültürel değeri gün ışığına çıkartılması için büyük çaba sarf eden Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş büyük sevinç ve heyecan yaşıyor.


Gölcüklülerin kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Kervansaray’da tören öncesi Gölcük Kaymakamı Mustafa Pekdemir ile bir inceleme yapan Başkan Ellibeş, uzun bir çalışma sürecinden sonra artık sona gelindi böylesine önemli bir projeyi Gölcük’e yenilenmiş haliyle kazandırmış olmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz.


Tarihe saygı projemiz 26 Haziran 2010 /Cumartesi günü Saat: 14.00’da Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın katılımlarıyla açılışını gerçekleştirerek Gölcük’ün ve Gölcük Halkının hizmetine sunacağız dedi.


Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kaymakam Mustafa Pekdemir ile birlikte yaptığı incelemede Kervansaray hakkında bilgi vererek bu projenin tarihe saygı projesi olduğunu ,Kültür Bakanlığı tarafından Gölcük Belediyesi’ne tahsis edilen 1550’li yıllardan kalan Tarihi Kervansaray’ın 3 Milyon liraya mal olduğunu belirtti.


Başkan Ellibeş açıklamalarında, Tarihi kervansaray kalıntısının restorasyonunda, iç kısma çok amaçlı bir salon, kafeterya, gezinti ve dinlenme alanları ile 10 Bin metrekarelik renkreasyon alanı var. Çok yakında hizmete girecek. Projemize büyük önem veriyoruz ve Gölcük’te kültürel etkinlikler Kervansaray’la birlikte hareketlilik kazanacak.Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi salonunda Tiyatro, Kısa film gösterileri, Filmlerin Gala Törenleri, Dia gösterileri, Senfoni ve Oda Orkestraları, Konserler ve bazı özel amaçlı toplantılar yapılacak.


Fuaye alanının kullanımı ise farklı amaçlara hizmet verecek. Alanın genişliği dikkate alınarak oturma gurupları ve diğer aktivite alanları dengeli bir dağılım gösterecektir. Alanda ayaklı ahşap cam kaidelerde müze alanı oluşturulacak, bunlar 6 ayda bir değiştirilecektir. Hareketli değişken sergi alanı oluşturularak özel sergiler burada açılacaktır. Sanat Galerisinde yer alan bazı sergiler burada halka sunulacaktır. Kahve evi, özgün ikramların yapılacağı klasik bir mekan olarak tasarlanmıştır dedi.


Başkan Ellibeş ayrıca Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezinin Dış Mekan kullanımının ise Geniş park ve açık hava konser alanına sahip olup Kervansaray Dış mekan etkinlikleri yapmaya da olanak tanıyacağını söyledi.Kervansaray tamamlandığında Şehir Tiyatroları’nın oyunlarının burada sergileneceğine dikkat çeken Başkan Ellibeş, Törene Tüm Gölcük Halkı davetlidir dedi.kaynak


serkan çınar
7 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 19:13

Hayırlı olsun güzel bir çalışma oldu.Diğer belediyelerede örnek olmasını dilerim.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler