Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6648
111Samet
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:02

Arkadaşlar ALTAY tankı 2016 da hizmete girecekti gecikme nedeni nedir? bilen varmı. geliştirilmesini OTOKAR yaptı.Seri üretimini BMC yapacak. Bu tank neredeyse son nesil tank. Bu bakımdan konsept olarak eurofighter a benziyor.Yani geçiş jenerasyonu gibi bir şey. İnşallah BMC cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi yerli otomobilide yapar.
-tankın gecikmesinde motor tedarikinin etkisi varmı?
saygılar

ozbey kara
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:13

benim de aktif koruma sistemlerine dönük bir fikrim var.
bir işe başlarken hemen en zorundan başlamamayı huy edinelim.

özellikle acil kelimesinin anlamıyla ilgili çalışmalar faydalı olacaktır.

111Samet
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:21

Alıntı:
Dağlı hocam havada füze ile füzeyi vurmak için ( bu anti balistik füzesi içinde gerekiyor) bize direct thrust vektör yani PİF-PAF teknolojisi gerekli. Umarım bu teknolojide geliştirmek nasip olur. Saygılar hocam.

bence Türkiye nin bu teknolojiye ulaşması tabirinizden anladığım kadarıyla zor. tecrübe gerektiriyor.
özellikle yüksek irtifa füzelerinde ki amacımız teknoloji transferi ve de kendi uydu fırlatma sistemimizi oluşturabilmek.

cirit ve de mızrakın motorlarının yerli olması yararımıza olur.

Bir zamanlar güney afrikanın umnkhonto füzelerine imrenerek bakardım. Şimdi ise kendi hisar serisi füzelerimiz var.

M60 T
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:35
Aktif koruma Sistemi

Özbey hocam Pulat kuvvet tarafından çok fazla beğenilmedi. Akkor Sistemime ise 2 ( belki biraz daha fazla) yıl var . Ciddi Soruyorum peki hocam ne yapmalıyız.?

111Samet
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:41

bence ABD ile uçak tedariki konusunda almamız gereken bazı dersler var. örneğin PO 2 kapsamında tedarik edilen F-16 block 50 lerimize elektronik harp konusunda bazı zorluklar çıkarıldı. SPEWS II projesi.
Bu yüzden F-16 modernizasyonunda BLOCK 50 lerin modernizasyonunun öne alınmasına ihtiyaç duyulmuştur.

PO 2 (açılımı peace onyx 2-öncel proje 2-) kapsamında alınan uçakların bir kısmı Türkiyenin körfez savaşına katkılarından dolayı körfez ülkelerinin oluşturduğu fonla alınmıştır.

bilindiği gibi son örnek F-35 JSF programı.

M60 T
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 16:43
M134

Bence en kolay yol gemideki Phalanx sistemi gibi Yamgöz 360 derece sistemi füzeyi tespit edecek. Gelen füze M134 ya da benzeri bir top ile imha edilecek. Gemide kullanılan phalanx gayet etkin bir sistem

ozbey kara
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 17:30

"Özbey hocam Pulat kuvvet tarafından çok fazla beğenilmedi. "

böyle bir bilgi sahibi değilim ben, siz nereden duydunuz?

hocam, ne yapabiliriz sorusu için çok geç kaldık. el mahkum, akkoru bekleyeceğiz.

neler yapılabilirdi? bence:
zamanında bu iş basamaklı bir şekilde hızlıca çözülebilirdi. mesela 2015 yılında 100 adet zaslon hazır bir şekilde alınıp bazı tanklara takılır ve geleceğe dönük olarak da akkor projesi başlatılabilirdi.

veya ihale iki kısma ayrılır, ilk aşamada yurt dışından zaslon veya başka bir sistem burada lisans altı üretilirken özgün olarak da akkor çalışması yapılabilirdi.

o da mı yemedi? aselsan akkorla uğraşırken bundan çok daha basit sayılabilecek bir sistemin benzerini üretme işi başka bir firmaya verilebilirdi.

biz ne yaptık peki?
2015'te 5 senede bitip bitmeyeceği belli olmayan bir sisteme ihaleyi verdik, suriye operasyonlarında ve yurt içinde atgm tehditlerini anlayınca bu işin akkoru bekleyemeyeceğini anladık ve aslında iki numaralı önerim olan ve bence 2015'te yapmamız gereken lisans altı üretim işini gidip 2017'de imzaladık.

çok kıymetli zamanları oyalanarak harcadık, bizim şimdiye sadece tanklara değil bir kısım kirpiye bile koruma sistemi takmış olmamız gerekiyordu.

ukraynalı firmayla yapılan anlaşma da bir tuhaf, mademki kendimize özgü radar vb gibi bir uğraşa giriyoruz niye esas zaslon değil de l seçilmiş?
kaldıki niye böyle bir uğraşa girildiğini de anlayamam, acil ihtiyaç kapsamında alırsın bir kısım sistemi ve hızlı bir test süreciyle sistemin verimli olabileceği yerleşimi tanımlayıp hızlıca tanklara entegre etmek varken işin içine aselsan radarın girmesi basit olması gereken işi zorlaştırmış olabilir benim kanaatimce.

niye böyle düşünüyorum?
orjinal zaslon yapısında aselsan üretimi merkezi radar yok ve çok basit bir mantıkla çalışıyor yanlış bilmiyorsam.
yanlışım varsa düzeltiniz.
oysa akkordaki radarı zaslona uyumlu hale getirdiğin vakit çok basit olan zaslon mimarisini tamamen bu radara uyumlu hale getirmek gerekirki bu da neredeyse sistemi sıfırdan yapmak kadar zahmetli bir süreçtir diye tahmin ediyorum.
"pulat özgün veya milli bir sistem diyenlerin kastettiği bu süreç olsa gerek, radara uyumlu olsun diye hakikaten de basit bir lisanslı üretim olmaktan öte bir uğraş verilmiş olabilir"

oysa zaslonu yapan adam olabildiğince basit bir sistem olsun diye uğraşmış yahu!

işin içine aselsan radarını koyduğun vakit sistemin içine farklı yazılımlar ve hesaplamalar felan muhtemelen elektronik, bilgisayar ve yazılım girmek zorunda.

zaslonun imha mekanizmasını felan orjinal mimariden kopartıp bu radara uyumlu hale getirmek gerekir diye düşünmekteyim ben.

gerekiyorsa yapılır da gerekli miydi? kişiden kişiye değişir tabi.

not: sistemin kendi algılama sensörlerinin aselsanın sensörüyle değiştirilmesinin işi lisans altı üretimden çok daha farklı, detaylı ve zor bir hale getirmiş olabileceğini belirtmeye çalıştım.
kendi yazımı okuyorum da bazı anlam düşüklükleri hatta yanlış algılanabilecek cümleler kurmuşum.

yazının ilgili kısmının özeti sistemin orjinal algılama sensörlerini başka bir sensörle değiştirmek işi zorlaştırmış olabilir düşüncesidir.
çünkü mantıken imha düzeneğini bu yeni sensörle uyumlu çalışacak hale getirmek gerekir ve bu da yeni testler ve daha çok zaman ister.

En son ozbey kara tarafından Pzr 20 Ekm 2019, 20:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

M60 T
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 18:12
APS

Ozbey hocam Teşekkürler. Akkor gelene kadar M60 T tank ları Pulat ile görev yapmaya devam edecek . Umarım Akkor projesi bir an önce biter ve altay ile beraber görmek kısmet olur..Saygılar.

111Samet
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 21:17

M-60T modernizasyonu sabra dan devşirme değil mi?

Bir de ukrayna'ya satılan TB-2 ler le birlikte cirit ve mızrak ta ihraç edilecek galiba.

Kaptan Barbaros
1 ay önce - Pzr 20 Ekm 2019, 21:51

Modernize edilen tanklarımızın kimisine sarp silah sistemi yerine korkut gibi paralanabilir mühimmat atan bir kule yapılsa ve akkor radarı gibi hassas radar ve yazılım yapılsa ne iyi olurdu. Hem düşmana karşı kullanılırdı hem gelen tanksavar füzelerini imha ederdi çok pratik bir sistem olurdu.
Bize pratik, kolay, çok fonksiyonlu ve az masraflı sistemler lazım.

sayfa 6648
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET