Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6552
BENDENİZ
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 12:50
Bu aracı gördünüz mü?

Böyle bir şey işimize yarar mı dersiniz?

M60 T
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 13:14
Yeni uçak

Bendeniz hocam uçabilirse helikopter gemilerinde rahat kullanılır. Fakat ana pervane gövdeye göre çok küçük ve en az 4 pal den oluşmalı. Birde arka pervane daha büyük olmali. Bu arka pervane ile fazla hızlı gidemez.

BENDENİZ
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 13:45
yeni uçak

TUSAŞ bu aracın patentini almış, 2016'da.

Patent dokümanlarında ki resimler gerçek ürünün özelliklerini tam olarak yansıtmaz. Patentde boyut yazılmaz. O nedenle resimdeki boyutlara dikkat edilmeden bakıldığında bir fikir verebilir. Buna benzer tasarımları daha önce görmüştüm o nedenle böyle bir tasarıma patent verileceği aklıma gelmezdi. Ama zannediyorum kuyruk kısmında farklılıklar olabilir. Yurt dışı patenti alamasa da Türkiye'de patent alabilir. Bu ne sağlar: bir başka firma aynı özellikte ürünü Türkiye'de satamaz hatta Türkiye'de bulunduramaz.

Bu tasarımı iyileştirirse bir şey çıkabilir. Ama patentleri %97'si üretime girmez.

M60 T
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 14:13
TCG Anadolu

Bendeniz hocam TCG anadoluyu yapıyoruz. Fakat bu gemi için dikine kalkabilen bir iha projemiz yok. Aynı Cezeri (tasarım da benzer olur) gibi çalışan 200-250 kg taşıyabilen bir ihamız olmalı . Bu iha 2 adet temren ya da bir adet hafif torpido taşıyabilir. Üzerindeki Mildar radari ile 60 km çapındaki her şeyi görebilir. Böyle bir proje çok mantıklı. Motor olarak Baykar Cezerideki motor gayet uygun olur.

Fatihkrblt
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 14:49

mehmetlu

Fatihkrblt, cehaletini hatırlattığım için herhalde bu kadar celallendin. ASELSAN'a çamur at, Tusaş'a çamur at. Daha önce savaş uçağı üretmemiş bir ülke ve kurumlarından iki yılda motoru dahil savaşan jet üretmesini bekle, olmayınca da ahkam kes. Bilgisayar başında Red Alert oynuyor sanki. Onlarca yıllık tecrübe ve birikime rağmen ABD F-35'i, Ruslar SU-57'yi adam edemedi, haspalar tutmuş sıfır teknik bilgileri ile goygoy yapıyor. Sen her şeyden önce Türkçe yazmasını öğren de ondan sonra iki yılda savaş uçağı üretirsin.

Arkadaş sen turkçeyi öğret istersen
Ben teknisyenim
Yani teknik personel
Anlamadığın yer ben vatandaş olarak isterim
Anormallik sende hiç bir seri üretimi olmayan
Bu kurumların avukatlığına soyunuyorsun
Zaten senin gibiler sayesinde hiç bir şey üretmemiş bu kurumların hala bir şey üretmesini bekliyoruz
Seri üretim diyorum
ANLADINMI 2-3 SENEDE bir gemi 10 senedir tank üretimi bekleniyor uçaklarda hurkuş 2015 den beri bekliyoruz ha bire bekliyoruz
ANLADINMI SAYIN AVUKAT CELALLENME
bana celallenme diyen kardeş yan gelip yatan
Memur zihniyeti ile maaş alanlara celallen sen

Anlaşılan sende o kadrodansın
İş adamı zihniyeti lazım bu kurumlara
Zoruna gitmesin

BENDENİZ
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 15:03
TCG Anadolu

Gemi konuşlu RİHA - Döner kanatlı İHA projesinden bir sonuç çıkmadı. Aselsan, Baykar, TUSAŞ varken RİHA projesi gerçekleşmedi. Evet küçük boyutlu helikopter ihtiyacımız var ama onun çözümü de çok pervaneli sistemler değil. Böyle sistemler elektrikli oluyor; batarya sistemleri ise böyle araçları yarım saatten fazla uçurabilecek güçte değil. Ancak hidrojen ile 3-4 saat uçulabiliyor, o da zor bir sistem. Yani benzinli bir araç olması gerekiyor. Bu da 1-2 rotorlu klasik sistemlere işaret ediyor.

Şahsen ABD'deki bir yarışmaya sokmak için böyle bir projeyi ben hazırlamış durumdayım ancak 20bin dolarlık bütçeyi karşılayamadığımız için yapamıyoruz. Bu ay sonuna kadar parayı bulamazsak fırsatı kaçırıyoruz. Kısa kestim, yoksa reklam yaptın deyip forumdan atıyorlar.

Mehmetbyr
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 15:03

Teknofestte roketsan yetkilisi ile konuştum
Gezgin füzesini sordum böyle bir füzemiz
Yok dediler.
Boranın menziline 280 -320 arası dediler
Yani anlayacağınız hiçbir bilgi alamadım.
Dışarıya hiçbir bilgi vermiyorlar.
Buda gösteriyorki..açıklanan projeler
Buzdağının görünen yüzü

kagan4343
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 15:23
Gizlilik

Süleyman Soylu ve Erdoğan'nın açıklamalarını ne çok ciddiye almak ne de çok propaganda demek yanlış olur. Gerçek her zaman iki çizginin arasındadır.

A partisi b partisi fark etmez her zaman seçim için biraz abartılı konuşmalar yapılır. Siyasilerin böyle konuşması son derece doğal ama uzmanlar ya da gazeteciler de bu ağızda konuşunca pek etik bulunmaz!

Konumuza dönecek olursak. Bizimkiler Mustafa'nın dediği gibi fazla tutamıyorlar hemen söylüyorlar. Ama geçmişte başımızı derde soktu bu her gelişmeyi söylemek! Belki akıllanmışızdır.

Ha bu arada deniz kuvvetleri ve Armerkom bu ülkedeki en ketum kurumlardan. Pek bir şey duyamıyorsunuz sistem olgunlaşıncaya kadar. Yani maketini sergileyip 10 sene sonra çıkacak olan platformu sanki yapılmış da TSK nın hizmetine verilmiş gibi lanse edilmiyor. Bakın ATMACA. Tamam ismini duyduk falan ama ismini duyduğumuzda proje çoktan olgunlaşmış test sürecine girmişti. Sokaktaki adam ise direk bitmiş bir ürün olarak gördü duydu!

Süleyman Soylu'nun bahsettiği silahları az çok tahmin edebiliyoruz nihayetinde projeleri az çok biliyoruz. Bilmediğimiz proje olsa bile hangi platformlarda (Seyir füzesi, Balistik Füze, Hava savunma Füzesi, vb.) olabileceğini ve az çok yeteneğini de tahmin edebiliyoruz.

Kalkıp 400 km menzilli 40 km irtifalı uzun menzil hava savunma füzesi yaptık derlerse o zaman şaşırırız işte. Ama bizim insanımız çok duygusal. Bazen çok fazla şey bekliyorlar hemen.

Arkadaşlar diğer ülkelerin bu teknolojilere gelmek için ne kadar zaman harcadığına bakın! Tamam sonradan gelmenin verdiği bir avantaj var ama o kadar da değil. Bir uçağın ilk uçuşu ile hizmete girmesi bugünün şartlarında 10 sene! 5. nesil ise daha ada uzun olabilir.

BU yüzden heycanlanıp sonra kendinizi hayal kırıklığına uğratmayın!
Ama güzel gidiyoruz.

Benim tek temennim sivilde de bu gelişmelerin olması. Mesela Aselsan'nın yapmış olduğu MR cihazı! Hiç heyecan yaratmadı bizim millete. İlla silah mı olması gerek?!?!

Bir MR cihazının fiyatına bakın ve her hastahane alsa çıkan paraya bakın! Ki her hastahanede olması gereken bir cihaz. Ayrıca sivildeki gelişmeler askeri teknolojiye de destek olacaktır.

Keşke Teknofest sivil teknolojilerin de boy gösterdiği bir festival olsaydı.

Fatihkrblt
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 15:48

Kale Havacılık kaçsenede yaptı motoru
Metal hammadde dışarıdan
Cnc tezgahta talaşlı üretim prototip parçaları 1 ay
Çizimde 1ay
Test odası üretimi 1 ay
Testte 1 ay
Hadi 2-3 ayda benden
Toplam 6 ay
Birde sen hesapla

Cnc tezgahta hazır mamul ne kadar surede işlenir
Teknik eleman 1 tanesi
Torna tesviye mezunu kardeş teknisyen kardeş
Gülim biraz sanayide 1 gunde yapılanı bu kurumlar
1 ayda yapar
Sanki amerikayı keşfetmiş gibi ballandıra ballandıra
Anlatır.
Montajcılardan hayır gelmez
Ne guzel söylemiş damat bayraktar....

BENDENİZ
9 ay önce - Pts 23 Eyl 2019, 15:53
Yabancı Ordu Uçan Otomobil almayı değerlendiriyor.

https://www.popularmechanics.com/military/aviatio ...ying-cars/

ABD ordusu sessiz olur diye taşıt olarak uçan otomobil almayı değerlendiriyor.

Geleceğin uçan Jeep'i olur beklentisi var. Şimdilik tek kişilik, iki kişilik olanlarına bakılıyor.

20bin doları olana geleceğin kapılarını açıyoruz

sayfa 6552
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET