Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6550
BENDENİZ
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 22:25
TUSAŞ mı Baykar mı?

İşin doğasında var küçük firma hızlı hareket eder. Hem büyük hem vakıf firması olunca hata yapmadan ağır ağır hareket etmek ister.

Fatihkrblt
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 22:53

Hatadan kasıt iş kazası ise Anka testlerde biri düştü
Ben ondan bahsetmiyorum kardeş
Hurjet ilk uçuş teslim ve yakın hava destek uçağı
Teslimi proje takvimi yok doğru düzgün
Vede bu sayfayı takip edenler anlar hep beyanatlar açıklamalar tam bir politikacı gibi
Hissedersin adam konuştumu tamam bu adam bu işi yapar yada bu kurum bunu yapar
MKE den ne farkı var bu kurumların memur zihniyeti işte iş adamı zihniyeti yok

Fatihkrblt
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 22:56

BENDENİZ
ABD Hava Kuvvetleri Yeni Savaş Uçağı Tedarik Stratejisi

https://www.defensenews.com/digital-show-dailies/ ...n-5-years/

En geç beş senede bir yeni uçak çıksın istiyorlar. Bu amaçla firmalara peşinen ödeme yapacaklar.

Adamların envarteri boş
Birde seriye takacak oluyorlar üretimi

mehmetlu
3 hafta önce - Pzr 22 Eyl 2019, 23:02

Fatihkrblt, cehaletini hatırlattığım için herhalde bu kadar celallendin. ASELSAN'a çamur at, Tusaş'a çamur at. Daha önce savaş uçağı üretmemiş bir ülke ve kurumlarından iki yılda motoru dahil savaşan jet üretmesini bekle, olmayınca da ahkam kes. Bilgisayar başında Red Alert oynuyor sanki. Onlarca yıllık tecrübe ve birikime rağmen ABD F-35'i, Ruslar SU-57'yi adam edemedi, haspalar tutmuş sıfır teknik bilgileri ile goygoy yapıyor. Sen her şeyden önce Türkçe yazmasını öğren de ondan sonra iki yılda savaş uçağı üretirsin.

Türk gücü
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 00:04

Hürkuş'un içinden 360 derecelik uçuş videosu

M60 T
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 00:22
6. Nesil

Bendeniz hocam Abd Şu anda 180 adet F 22 uçağına sahip. Fakat bu onlar için yeterli değil. Mutlaka gelecekte daha fazla sayıda hava üstünlük uçağına ihtiyacı olacak. Bu uçak stealth ve ses üstü hızda saldırı kabiliyetli bir uçak olacak. F 35 gibi ağ bağlantılı harp yapabilen, bunu F 35 den daha hızlı ve çevik yapabilen bir uçak olacak. F 22 lerin yer bakımı çok uzun süre ve maliyetli oluyor. Abd nin daha iyi bir uçağa ihtiyacı var Fakat bu uçak 2030 dan önce ortaya çıkmaz. Saygılar

safsata00
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 01:57

Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam safsata abi su30 alalım demişti işimizi görer demişti su30ları inceledim aşık oldum uçaklara ama biraz eski model kaçmazmı abi

Zaten eski olması istek sebebi.Kendisini kanıtlamış ve görev tanımını çok başarılı bir şekilde yerine getiren bir uçak olduğundan bu uçağı (keza MİG-35 te öyle)kendi avioniklerimiz ve mühimmatlarımızla modernize ederek alabilirsek F4 lerin karşılığı olan bir uçak sahibi oluruz.SU-35 her ne kadar iyi bir uçak olsada F4 lerin yerini alamayacağı gibi yeni nesil olduğu için ruslar müdahaleyede izin vermeyecektir.SU-30MKI için rusların AA füzelerini almak istemeyen Hindistan a bile sorun çıkardı ruslar.Eğer SU-35 alınırsa bu tamamen politik bir karar olur ve BAŞKAN F35 lerin aynısı çin dede var diyerek zaten durumun bu olabileceğini gösterdi.

Alıntı:
Elimizdeki f16 uçaklara bir parça satılmaması durumunda uçaklar uçamaz hale mi gelecek yoksa onlar için yedek parça üretecek durumdamıyız?

Zaten yeterince stoğumuz var.Ayrıca stoklarımız eriyinceye kadar F16 ların üretemeyeceğimiz motorda dahil hiç bir parçası kalmıyor.En bela yeri AESA radarıki oda 2023 te en geç hazır hale gelir.Şu an tales e radar modülü satar duruma geldik.

Hürjet konusunda anlamsız bir tartışma var.Zaten uçak 2021 de yer testlerine 2023 te uçuş testlerine başlayacak,MMU dada takvim 2023 e 2025 oldu.Defalarca söyledik burda.Bir uçak sadece dış kabuktan oluşmuyor.AESA dahil tüm avionik ve yazılımları ayrıca mühimmatların kadar hazır olmalıki uçak yapıldı diyebilesin.Savunma duayenlerinin bile bırakın MMU yu Hürjet in 2030 dan önce uçamayacağını söylediklerini hatırlıyorum ben.Bu formda bile 2040 lardan önce MMU nun üretimine başlanamayacağı söyleniyordu.

Takip ettiğim yabancı formlarda bile adamlar bizim hızımıza bakıp nasıl yapabiliyorlar derken (tabi birde mümkün değil bu kadar kısa sürede yapamazlar diyenler var.)bizim niye daha yapılmadı çoktan çıkmalıydı dememize gururlanmalımıyım yoksa bu ne kibir mi demeliyim bilemedim şahsen.Şu an TAİ,ASELSAN ve ROKETSAN ın üzerinde 600 den fazla projenin yükü var ve yenileri gelmeye devam ediyor.Adamlar her ay yeni mühendis alımına gidiyor liseler ve üniversitelerle garantili işe alım anlaşmaları yapıyorlar.Onbinlerce personel demek bu ve planlanan projelerin ve yatırımların büyüklüğünü arif olanın aslında çok iyi anlaması lazım.Sadece dünya çapında bizdeki projelerin gelişimine bakarak yapılacak karşılaştırmalar bile ne kadar hızlı ve başarılı olduğumuzu çok rahat anlatır.Daha uygulanan parça makina ve teknoloji ambargolarını saymıyorum bile.

Baykar a gelince,adamların başına gelen pişmiş tavuğun başına bile gelmemiştir ama bir akıncıyla hürjet i karşılaştırmak murat131 le KİRPİ II yi karşılaştırmak gibi birşey olur.Sadece şunu söyleyeyim TEİ deki titanyum üretim laboratuvarı,GE aldığı Additive M Line ve M2 sistemleri,tek kristal teknolojisinde geldiği nokta,ayrıca onbin çekirdekli bilgisayar kullanımı HÜRJET için gerekli iken,AKINCI da baykar ın bunlara ihtiyacı yok.Sadece bu fark bile Hürjet in ortaya çıkma hızının ne kadar başarılı olduğunu anlatıyor.

Ne kadar güçlendirsende adamın dış kabuğu plastik diyorum abi kısaca.Varmı daha ötesi.

mustafa1981
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 02:04

Alıntı:
Eğer SU-35 alınırsa bu tamamen politik bir karar olur ve BAŞKAN F35 lerin aynısı çin dede var diyerek zaten durumun bu olabileceğini gösterdi.

Safsata sende bilmece gibi konuşuyorsun Şimdi burada ne demek istedin?
Türkiye su-35 almayacak sadece göstermelik alıyormuş gibi yapıyor mu diyorsun? Alırsak zaten politik olur diyorsun (ki zaten bende aynı fikirdeyim) ABD yi F-35 leri almaya ikna etmek için böyle davranıyor olabilir mi?
Başkan F-35 lerin aynısı Çin de de var derken Çinden j-31 de alabiliriz mi demek istedi?
Safsata şu yazının tercümesini yazsana bir.

safsata00
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 02:45

Alıntı:
Safsata sende bilmece gibi konuşuyorsun Şimdi burada ne demek istedin?
Türkiye su-35 alarak politik karar mı vermek isitiyor?
ve
Başkan F-35 lerin aynısı Çin de de var derken Çinden j-31 de alabiliriz mi demek istedi?
Şu yazının tercümesini yazsana bir.

Mustafa dünkü çoçuk değilsin.SU-35 Rusların müdahale edebileceğimiz bir ihraç versiyonunun olduğu modeli yok.Şimdiye kadar hep hazır alım olarak ihrac etmiş.Ayrıca SU-35 multirole bir uçak ve F4 ün yerine konacak bir model değil.SU-35 i almak istediğin anda kanatcık veya iniş takımları vs. gibi parçalar ortak üretim olacaktır ancak ve bunun prosedürünün bitip denemelerinin başlaması bile MMU nun uçuşuna kadar sürer hazır alım yapsanda rus ayısıyla aynı yatağa girip yağmurdan kaçarken doluya yakalanmış olursun.Bu alımın anlamıda şu olur.Bana F35 vermezsen bende başkasından SU-35 alırım ona göre.Tek seçenek sen değilsin filan yani.Keza aynı durum J31 içinde geçerli.BAŞKAN ın söylemek istediğide bu.SU-35 te alırım J31 de alırım sana muhtacım sanma gibisinden.

Ama SU-30 öyle bir uçak değil.Hem müdahale edebileceğimiz üstelik çok başarılı bir ihraç modeli var hemde F4 ün yerini alabilecek kapasitesi.Keza MİG-35 te biraz öyle.Ki bizim parça ve avionik üretim sorunumuz da yok.6-7 ayda SU-25 ve MİG-29 lara kendi mühimmatımızı entegre ettik yav varmı daha ötesi.

mustafa1981
3 hafta önce - Pts 23 Eyl 2019, 02:59

Alıntı:
Mustafa dünkü çoçuk değilsin.SU-35 Rusların müdahale edebileceğimiz bir ihraç versiyonunun olduğu modeli yok.Şimdiye kadar hep hazır alım olarak ihrac etmiş.Ayrıca SU-35 multirole bir uçak ve F4 ün yerine konacak bir model değil.SU-35 i almak istediğin anda kanatcık veya iniş takımları vs. gibi parçalar ortak üretim olacaktır ancak ve bunun prosedürünün bitip denemelerinin başlaması bile MMU nun uçuşuna kadar sürer hazır alım yapsanda rus ayısıyla aynı yatağa girip yağmurdan kaçarken doluya yakalanmış olursun.Bu alımın anlamıda şu olur.Bana F35 vermezsen bende başkasından SU-35 alırım ona göre.Tek seçenek sen değilsin filan yani.Keza aynı durum J31 içinde geçerli.BAŞKAN ın söylemek istediğide bu.SU-35 te alırım J31 de alırım sana muhtacım sanma gibisinden

Böyle yazsaydın ya safsata Su-35 alımı siyasi olur diye bende söylemiştim zaten.
Su-35 leri F-35 leri vermezsen rus uçağı alırız gibisinden koz olarak dillendiriyoruz. Bakalım ABD rus uçağı almayalım diye F-35 verecek mi bize? Ben pek ihtimal vermiyorum.
Yakın zamanda Çin deki J-31 leri de inceler Cumhurbaşkanı.
Bakalım F-35 leri almak için bunlar işe yaracak mı?

F-35 ler alınmazsa illa bir uçağa ihtiyacımız varsa dediğin gibi Su-30 mkı ve mig-35 alınmalı. Ancak Ruslar bu uçaklara müdahale hakkı verirse yanaşmalı vermiyorlarsa kesinlikle yaklaşmamalıyız.
O olmazsa Çinliler ile J-31 e müdahale edecek şekilde pazarlık edilmeli. Ancak o hepten zor görünüyor.
Bakalım sorunuzu nasıl çözeceğiz?

sayfa 6550
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET