Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6478
M60T
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 13:59
S 400

Yazılım konusu çok önemli. Askeri bir sistemde yazılım kimin kontrolünde ise sistem esasında ona aittir. Kullanan kişi sistemi sadece kısıtlı kullanabilir. Bu yüzden S400 de yazılıma tam hakim olmamız hayatî önem tasiyor. Bu sekilde S 400 ler herkese karşı kullanilabilir.

YasharP
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 15:49
SU57 ve SU35

“Rus askeri uzman Yuriy Knutov, yabancı ülkelere satılan silahların Rusya’ya karşı kullanılmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Rusya Uçaksavar (PVO) Müzesi başkanı olan Albay Yuri Knutov, bu nedenle Türkiye'ye SU-57 savaş uçaklarının satılmasından endişe edilmemesi gerektiğini söyledi. Abay Knutov, Türkiye’nin söz konusu uçakları saldırı için Rusya'ya yönlendirmesi halinde sistemin kapanarak devre dışı kalacağını belirtti. "

Bu nedemektir ha Rus ha ABD . Aynı kapı. Camız (manda) giderken fışkısını salıverilmiş yere bir öbek. Üzerinden kağnının tahta tekeri geçmiş ikiye bölmüş. Bir tarafı ABD öbür tarafı Rus.
Kendi silahını kendin yapacaksın. Silahın herşeyi senin kontrolünde olacak. Başka çözüm ve çıkış yolu yok. Varsa yoksa HÜRJET + MMU. Nokta!

Not: bu s400 içinde geçerlidir. Varsa yoksa HİSAR + SİPER

mustafa1981
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 15:58

Yaşar hocam gelecekte sen TF-X i başka ülkeye satmak istesen kendine karşı kullanılmasın diye önlem almaz mıydın? Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz Ha rus ha ABD ikisi de kendi çıkarının peşinde. Bu işlerde dostluk filan yoktur.
Forumda bir aralar Ahmet yenikentli, fatih413, panzer, diriliş ertuğrul, yavuz vs vs vs vs adlı birisi vardı sürekli F-35 şakşakçılığı yapıyordu. F-35 gerçekten güzel bir uçak ancak o uçağı tam kapasite ile kullanamayacağız her şeyinden yararlanamayacağız çünkü biz İsrail değiliz biz Müslüman Türk devletiyiz ve Anadolu gibi herkesin iştahını kabartan stratejik bir konumdayız.
Aynen dediğiniz gibi Kendi mmu mızı yapmaya uğraşmalıyız.
Su-57 ile ilgili bir çalışmamız olacak ise kendi TF-X uçağımıza teknoloji transferi şeklinde olmalı. Yoksa zaten bizim uçağımız ile benzer görevde olan ve halen daha seri üretime geçememiş bir su-57 bir işimize yaramaz.

ahmetsever
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 16:24

Alıntı:
Bu nedemektir ha Rus ha ABD . Aynı kapı. Camız (manda) giderken fışkısını salıverilmiş yere bir öbek. Üzerinden kağnının tahta tekeri geçmiş ikiye bölmüş. Bir tarafı ABD öbür tarafı Rus.
Kendi silahını kendin yapacaksın. Silahın herşeyi senin kontrolünde olacak. Başka çözüm ve çıkış yolu yok. Varsa yoksa HÜRJET + MMU. Nokta!

Bu, yalnızca ABD, Rus silahları için değil, diğer ülkelerden de aldığın, alacağın ürünler için geçerli.
Peki İsveç'ten Gripen', Çin'den J31 ....... alsan sanki bunlar izin verecekler, veya Patriot alsan (zaten hiç vermiyorlar), Avrupa'dan Eurosam sistemi alsan üzerinde değişiklik yapmaya izin verirler mi?

Bir ürünü kendin üretirsen istediğin değişikliği yaparsın örnek iha'lar, siha'lar, veya ortak üretim yaparsan anlaştığın şekilde kısmen de olsa izin verildiği kadar değişiklik/düzeltme v.s. yaparsın, veya aldığın/alacağın ürün teknolojik olarak geride kalmış, yani onun üzerine birkaç ürün çıktıysa o teknolojik olarak geride kalan ürün üzerinde değişiklik yapmaya izin verirler veya göz yumarlar, aksi takdirde hiç kimse kendi ürününün değiştirilmesine kurcalanmasına özellikle kendine/kendi müttefiklerine/menfaatlerine karşı kullanılmasına izin vermez.
Şayet gizli olarak ters mühendislik ile söküp birşeyler kavrayabilirsen iyi olur, ancak gerek uçaklar gerek, füze, roket v.s. elektronik olarak takip edildiği için bu tür işlem çok zor.

ozbey kara
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 17:54

jf17 ııı projesine ortak olup tf17 yapalım ve adını hürjet koyalım.

bu hürjetlerle hava kuvvetlerinin kullanım ömrü dolan uçaklarının yaratacağı sayısal düşüşün önüne geçebiliriz.

bu rahatlama kesin olarak sağlandıktan sonra da mmu için ne yapabilirize bakılır.

tayfun09
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 18:35
cevap

hürjet gelecek yakin zamanda ucak acigini nasil kapatacagiz

en az 50 ucak nasim görünmez kiytirik 35 olmuyor

digerleri Su 57 digeri cin ne yapmamiz gerekir

kokpit bize ait olursa Su 57 bagimsiz ülke isek istedigimiz ülkeden silah aliriz

buna atom bombasi dahi

Hürjet tek motorlu

cift motorlu olursa yaparsak sadece motor sorunu kaliyor

hic biryerden ucak almamiz gerekmiyor

M60T
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:20
Yeni Uçaklar

Özbey hocam elimizdeki F 16 block 30 lara yeni bir Aesa radar, Yerli hava- hava füzeleri ve yeni bir kokpit üretirsek bence 2040 a kadar kullanılabilir Eskiyen motor parcalarinin bir çoğunu Tei üretebilecek kapasitede, Motorların büyük bir kısmı da elden geçirilir. Bu sayede (envantere giriş yılına göre) Akıncı-Hurjet-MiUS-TF X bizim fazlası ile işimizi görür. Bizim yeni uçağa ihtiyacımız yok.

Mehmet Yeşilbaş

1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:20

Yerli Kamikaze drone, sürü İHA'lar

ozbey kara
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:21

herkes hürjet kesin diyor da gerçekten kesin mi?
motor işi kesin bir çözüme kavuştu ise kaynağı paylaşın bilelim biz de.

peki ya aesa radar işi beklenenden uzun sürer se hatta istenen başarıyla tamamlanamazsa.
her arge projesi başarıyla tamamlanıyor diye bir kaide yok.

bir nedenden dolayı hürjet istenen uçak olamazsa veya hiç olamazsa bu uçak sayısındaki düşüşü neyle kapatmayı düşünüyoruz acaba?

viperlerin kaşısında her tarafımızı saran s300 ve diğer hsslerin karşısında sayısal olarak dengeyi yitirme riski malesefki ihtimal dahilinde olacaktır o günler geldiğinde.

böyle inşallahlarla maşallahlarla ümitlerle temennilerle çözümlenebilecek bir sorun değil bence.

ben bakıyorum da 5. nesil mi 6. nesil mi diye tartışan o kadar ciddi adam varki.

yahu ne nesili kardeş?
uçak sayın azalacak?

buna karşın mısır Rusya uçağı alıyorken yunan da ABD viperiyle karşına çıkmaya hazırlanıyor yani.
öbürüyse türlü hss üretmiş ve f35 uçaklarını kullanmaya başlamış yani.

hiç ihtimallere temennilere bırakılır mı bu sorun?

hayır, hayır.
öncelikle şu sayısal azalma sorunu ihtimallere temennilere bırakılmadan kesin bir şekilde çözülmeli diye düşünüyorum ben.

5. nesil mi 6. nesil mi o sonraki iş kanaatindeyim.

jf17 de çok iyi olduğundan değil, şahsen bilgisayarına dokunabileceğimiz ve hatta muhtemelen zaten dokunmuş olduğumuz ve uçan, ne olduğu belli olan bizim ulaşabileceğimiz tek uçak bence jf17.

alıp tf17 yapardım ve sayısal azalmayı ihtimallere bırakmadan çözer ondan sonra da mmu için kafa yorardım ben olsaydım.

tabi şahsi düşüncem böyle.

M60T
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:32
Aesa Radar

Özbey hocam. Cafrad projesi çok iyi gidiyor. Hatta ESSM füzesi ile hedef dronu düşürüldü. Temelde aynı sistemler olduğu için bence Aesa radar yetişecektir diye düşünüyorum. Fakat Egede Yunan F 16 V lerine karşı bizde karada Cafrad fonksiyonunda radar sistemleri kurup bu bilgileri Kendi F 16 larimiza aktarabilmeliyiz. Kara radari+F16 lar ve Siper ( belki s 400 de) ile en azından dengeyi koruyabiliriz.

sayfa 6478
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET