Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5807
Misafir 329

5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 00:07

Ya gençler AKSUNGUR’un videosunu şu bizim Yunanlının sayfası falan yok mu atın. Sevinsin garibim.

Metehan209
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 00:27
Yerli oto prototipi Aralık'ta hazır

Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi etkinliğine konuşmacı olarak katıldı. Karakaş, yerli otomobil hakkında açıklamalarda bulundu.
Gürcan Karakaş’ın açıklamalarına göre yerli otomobil yüzde 50'nin üzerinde yerlilik oranına sahip olacak. Karakaş, açıklamalarının devamında "Yola çıkış noktasındaki yüzde 50'lik oran gayet iyi bir oran. Bunun bir başlangıç olduğunu ve bu başlangıçtan sonra gelecek olan ekosistem ile beraber katma değerin katlanarak artacağını, özellikle akıllı şehirler ile bağlantısı yönünden baktığımızda yeni iş fırsatları getireceğini düşünüyoruz." dedi.
Seviye 3 otonom olacak
Yerli otomobilin Seviye 3 otonom sürüş yeteneğine sahip olacağı bir kez daha ifade edilirken bunun önemi hakkında açıklamalarda bulunuldu. Yerli otomobil kendi kendine şerit değiştirebilecek, uzun bir yolculuğu şoförün kısmi müdahaleleri ile tamamlayabilecek.

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2019, 5G ve otonom teknolojileri odağında düzenlendi

Otomobillerin otonom sürüş seviyesi, yapay zekanın şoför müdahalesine duyduğu ihtiyaca göre seviye 0 ile seviye 5 arasında değerlendiriliyor. Tamamen sürücüsüz yolculuk deneyimi yaşatan araçlar seviye 5 olarak sınıflandırılıyor. Bugün seviye 3’ün üzerinde seri üretimi yapılan otonom araç bulunmuyor. Yerli otomobil, seviye 3’e hazır otonom bir araç olacak.

Elektrikli motordan beslenecek yerli otomobilin ilk prototipi Aralık ayında sergilenecek. Karakaş, otomobilin 48 aylık ürün geliştirme sürecini tamamladıktan sonra, yani 2022 yılının ortasında satışa sunulacağını ifade ediyor. Türkiye Otomobili Girişim Grubu’nun ülkemizdeki otomobil satışları ve küresel satışlar üzerinden yaptığı çalışmalar sonucunda ilk otomobilin C segment SUV model olmasına karar verilmişti. İlerleyen dönemde ilk yerli otomobil ile aynı platform üzerine kurulu farklı segment otomobiller üretilmesi planlanıyor. 2022 yılının ortasında satışa sunulacak yerli otomobilin fiyatının rekabetçi bir fiyat ile karşımıza çıkacağı belirtiliyor.

https://www.google.com.tr/amp/s/m.reklam_link.co ...fid=109684

Özel ilgi alanım,

Şunu da ekleyelim, heyecan yapsın

mustafa1981
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 00:55

Mete yerli otomobil konusunu 2009 yılından beri takip ediyorum. Bu seneye kadar hep umudum vardı. Ancak verilen hiç bir tarih sözü tutulmadı. Aralık ayında da prototip göreceğimizi sanmıyorum ben.
Cumhurbaşkanı gerekirse yurt dışından yardım alınır demişti. Demek ki o da bunlara inanmıyor artık.
Bu işe en çok inanan ben bile artık inanmıyorum yerli otomobil olayına.
Çare Cumhurbaşkanının dediği gibi yabancı bir şirketten yardım alarak yerli otomobili yapmak.
Bir kere inan kıraç (karsan) ın bu projede olması başlı başına bir hatadır. Adamın Peugeot da hissesi var. Başka bir markanın (hele de Türkiye nin) oluşumuna yardım edeceğine gerçekten inanmadınız değil mi?
Tamamen zaman kazanma çabaları. Aralık geldiğinde emin ol başka bir şey uyduracaklar. Adamların derdi otomobilin yapılması değil yapılmaması. Tek bir şirkete verilseydi başarılı olma şansı daha fazla idi.

Fatihkrblt
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 00:57

Çok geç kaldık beyler çok
Bazılarımızın beğenmediği İran bile yerli otomobili var % 100 yerli ve milli kalmadı gibi şirket evlilikleri veya hisse satışı veya parça bazlı yabancılık oranları vs sebeplerden dolayı
Biz ülke olarak aslında otomobil ilaç savunma sanayi
Tarım inşaat vs gibi sektöre bazda ithalat ve ihracat verilerine kısa vadede odaklanmamız lazım
Sektörel olarak ülke ihtiyaçlarının yerli şirketlerden tedarik etmeliyiz
Bu ülke içinde ticareti ekonomiyi canlandırır istahdamı artırır vs sbeblerden dolayı ulkenin kalkınmışlığı ve gelişmişliği artar

Hus_Ank
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:09

Alıntı:
Gürcan Karakaş’ın açıklamalarına göre yerli otomobil yüzde 50'nin üzerinde yerlilik oranına sahip olacak. Karakaş, açıklamalarının devamında "Yola çıkış noktasındaki yüzde 50'lik oran gayet iyi bir oran.

Elektrikli motordan beslenecek yerli otomobilin ilk prototipi Aralık ayında sergilenecek. Karakaş, otomobilin 48 aylık ürün geliştirme sürecini tamamladıktan sonra, yani 2022 yılının ortasında satışa sunulacağını ifade ediyor. Türkiye Otomobili Girişim Grubu’nun ülkemizdeki otomobil satışları ve küresel satışlar üzerinden yaptığı çalışmalar sonucunda ilk otomobilin C segment SUV model olmasına karar verilmişti. İlerleyen dönemde ilk yerli otomobil ile aynı platform üzerine kurulu farklı segment otomobiller üretilmesi planlanıyor. 2022 yılının ortasında satışa sunulacak yerli otomobilin fiyatının rekabetçi bir fiyat ile karşımıza çıkacağı belirtiliyor.

Bunlardan bir cacik olmaz. Kaportaci cikti bunlar da. 1-2 yili imza sirket kurma diye yediler. Simdi de 4 yil urun gelistirme. %50'nin ne kadari milli o da belli degil. Turkiyenin onde gelen sirketleri 6 yilda bir arac cikaramiyorsa ne diye yirtiniyoruz.Mesele kaportacliksa Elon Musk ile sirket kurulur hic olmazsa yerli diye soguslenmeyiz.

Metehan209
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:16

Aralık'ta gelecek Mustafa kardeşim, yaşayan görecek bakalım mazeret olacak mı. Teşvik de aldılar, bedavadan Platform da. Tamam, yeni model geliştirmek çok zor hak veriyorum da, ellerinde GM platformu var, en azından elektrikli ile paralel
İçten yanmalı, makyajlanmış bir model hazırlanabilirdi,
Ama işte..

Aslında takvimde sarkma yok ki, 2019 sonu prototip 2222
Seri üretim, galiba bizi karamsarlığa iten, cb nın ogg yi tehdidi oldu.

En son Metehan209 tarafından Sal 16 Nis 2019, 01:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kırtıl
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:18
kgk

bir şey merak ediyorum...acaba kanatlı güdüm kiti ile hareketli hedefler vurulabiliyor mu? çok hızlı kara ve deniz hedefleri vurulamasa bile en azından hızı düşük deniz hedefleri vurulabilir mi? kgk nın böyle bir kabiliyeti var mıdır? eğer varsa aksungur ege ve akdeniz de en az 45/50 km den deniz araçlarını vurma şansına sahip demektir ki bu muhteşem bir üstünlük olur bizim için..aslında kgk nın azami menzili +100 km(30000ft irtifa ile)ama aksungur un mevcut hızının çok yüksek olmayacağını düşünürsek bu menzile eriştiremez kgk yı..

Misafir 714

5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:22

Keske yerli otomobil gırısı grubunda BMC olmasaydı, su acıdan, BMC, ASELSAN onculugunde ve bir Avrupalı, G. Kore veya Japon firmalarından biri ile teknik destek, teknoloji transferi de almak suretiyle yine ulkemızde bılısım, yazılım sırketlerı,elektronik, elektrikli hıbrıd uzerıne calisan firmalar ile bir ekosistem kursa, BMC nın arkasında muazzam petrol ve dogalgaz geliri olan KATAR olduktan sonra, bu ısın altından da kalkabılırdı, BMC nın yaptıgı ve BUNDAN SONRA YAPACAGI PROJELERE BAKINCA, insan ıcınden neden olmasın diyor iste
Ortak gırısım grubundan ayrı ikin ı bir yerlı/milli uretıcımız olması gayet iyi olurdu, Almanya'nın SADECE 2018 YILINDA OTOMOTİV IHRACATI 250 MILYAR EURO, bizim ulkemızın A dan Z ye yaptıgı ihracat ise 160 milyar dolar,
Icten yanmalı motorlu araclarda, treni kacırmıs olabiliriz ama elektrik motorlu araclarda yarısa gec baslamayalım, yeni gelisen bir alan,
Ikı uretıcımız olmasından dıger kastım zaman ıcerısınde yuzbınlerce calisan personel, issızlıgın azalması, ekonomiye muazzam katkı, ithalatın azalması, bırcok yeni teknolojinin bu sayede ulkemızde yuzlerce fırma tarafından gelıstırılıp uretılmesı, zaman ıcerısınde asgari ucretle calisan vatandaslarımızın bile (sımdıkı) passat ayarında bir araba sahibi olması, bırcok alt sektor olusumu ve parca uretıcısı,CARI ACIGIN ONEMLI DERECEDE AZALMASI
Kucuk bir ornek Japonyayı Japonya yapan en onemli girdi 7-8 tane otomotiv firmasının olması, keza suni sekilde G. Kore, Almanya'nın en onemli girdileri arasında otomotiv sanayisinin gelmesi,,su ana kadar yeli ve milli bir firmamız olmamasına ragmen ULKEMIZDE YILLARCA OTOMOTİV IHRACATI BIRINCI SIRADA GELMEKTEDİR, belkı bir 15 yıl sonra neden benimde asgari ucretle calısanım passat ayarında bir otomobili olmasın ki

mustafa1981
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:32

Alıntı:
ellerinde GM platformu var,

Mete haberin yok herhalde. O platform çöpe atıldı. Geliştirilecek otomobilin tamamen sıfırdan yapılacağı açıklandı.
Alıntı:
Aslında takvimde sarkma yok ki, 2019 sonu prototip 2222

Ne yazık ki evet 2222 yılında ancak yerli otomobilimiz olur. Bak sen bile öyle demişsin
2019 sonunda imza prototipi gibi uyduruk bir oto yaptırırlar çinlilere öyle milletin ağzına bal çalarlar ondan sonra 2222 yılına kadar devam

Alıntı:
galiba bizi karamsarlığa iten, cb nın ogg yi tehdidi oldu.

Mete şöyle şifreli konuşmasana. Evet cumhurbaşkanının 5 babayiğit i tehdit etmesi beni iyice karamsar etti. Cumhurbaşkanı bile gerekirse yabancı şirket ile bu otomobil yapılır dediğine göre bu 5 babayiğit paraları yedi.

Metehan209
5 gün önce - Sal 16 Nis 2019, 01:42

sadece 200 yıl abartma Mustafa 2022
Sen bile böyle diyorsan, demek ki durum iç açıcı değil.
Ancak o platform ellerinde, kendi kararları bakarsın kullanırlar
Alıntı:
Cumhurbaşkanı bile gerekirse yabancı şirket ile bu otomobil yapılır dediğine göre bu 5 babayiğit paraları yedi.

Anlaşma şartları gereği cezası olacaktır, birde herkes bizim gibi teknik ve ticari bakmazlar ki olaya, yarın siyasi amaçlı neler denece, düşünmek bile istemiyorum Cb. O boyutu da hesap ediyordur. yediremez bence.

En son Metehan209 tarafından Sal 16 Nis 2019, 01:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 5807
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET