Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3679
Misafir 7cf

4 ay önce - Cum 25 May 2018, 16:51

F35 in tek guclu yani stealth olmasi.Gunun birinde bu ozelligini kaybederse (yeni radarlarla ) bir f16 ya karsi bile isi zor
ALINTI

F-35 en güçlü stealth uçak değil en gelişmiş stealth uçak en güçlüsü F-22. Amerika F-35 ve F-22 aynı anda kullanılırsa ortaya çok büyük bir güç çarpanı çıkıyor.

Stealth uçakları tespit için kullanılan VHF ve UHF radarlar düşük güç çıkışları yüzünden elektronik karıştırmaya karşı oldukça kötü performans sergiliyor. Üstelik hedefi tespit etse dahi hava savunma füzelerini güdecek kadar aydınlatma yapamıyor.

Relaxq
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 16:53

Alıntı:
Tamam güzelde aselsan ve tübitakın elektromanyetik top sistemleri üstüne okadar çalışmaları vardı bu işi anlamadım ben.

Özel sektör firması Tübitak ve Aselsan'dan daha önce bu işe girmiş.

Hakan Yükselen
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 17:11

Yakup bey, Amerika karşısında rakip olarak Rusya ve Çin'i görüyor. Bu ülkeler teknolojik olarak en gelişmiş sistemleri kullanması gerekir yok bizim gibi orta halli ülkelerden farkları kalmaz.

Türkiye'nin ürettiği savunma ürünleri Yunanistan, İran ve İsrail'e karşı etkili olur. Amerika ve Rusya gibi kendi anavatından çok uzaklarda savaşabilecek ülkelere karşı pek şansı yok.

jarjar
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 17:33

ABD o dedikleri ambargoları yaparsa bile bile Türkiyeyi rusyanın çinin kucagınaatar, bizde gider ihtiyaçlarımızı oradan karşılarız ve tabiki amerikanın türkiye de 1 üssü 1 askeri bile kalmaz, bunu değil trump onun babası gelse yapamaz

Misafir e90

4 ay önce - Cum 25 May 2018, 18:31

Arkadaşlar gelecek te en gelişmiş sensör pasif izleme yapmak yani elektro optik le hava sahasını taramak asel flir 300t-d yada aselpod menzilini bilen varmi füzelerin iir arayici başlık menzilini bilen varmı türkiye olarak bizler sensör de en uc teknolojiyi zorluyoruz aselsan çok iyi yerde teknolojide roketsan da hava savunma fueleri ve hava hava füzelerini yaptimi ulke olara önümüz açılacak tmm pasif sensör hedef tespiti- tespit edilmeden hedef tespiti yapmak teknolojik üstünlük.

ozbey kara
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 18:57

f16'nın avantajı

çok sayıda savaşta kendini ispatlaması ve çok sayıda ülkeye satıldığı için yaygın yedek parça zinciri.

griphen- e ise çok daha gelişmiş sensörler ve daha ucuz idame maliyeti sunuyor.

griphen-e
uçakta 5. nesil uçaklarda olduğu gibi çok gelişmiş bir aesa radar var.
5. nesil uçaklarda olduğu gibi afterburner çalıştırmadan spersonik hıza çıkabiliyor.
ağ merkezli harp ve elektronik harp yeteneği çok gelişmiştir.
meteor füzesi dahil tüm modern silah sistemlerini rahatlıkla kullanabiliyor.

bu gelişmiş sensörlerin ve 5. nesil uçakların temel 3 özelliğinden ikisini sunması nedeniyle f16 70'dan biraz daha pahalı olsa da işletim maliyetleri çok düşük.
"4000-5000 dolar"

yanlış hatırlamıyorsam saab bundan 4-5 yıl önce bu uçağın rcs değerini düşürmek için özel bir kaplama üzerinde de çalışıyordu.
yani belki 5-10 yıl sonra hayaletlik özelliğine de yaklaşabilir.

dediğim gibi ben çok beğeniyorum bu uçağı. 4. nesil uçakla 5. nesil sensörün melezlendiği çok güzel bir uçak.
kendi felsefesi var ve akıllı bir felsefe.
"ille de 5. nesil uçak geliştirmek yıllarca uğraşıp dünyanın parasını aktarmak yerine sensörleri geliştirip 4. nesil uçağı 5. nesil uçak seviyesine yaklaştırmak mümkündür" diyorlar bu uçakla.

belki de griphen-f tam benim hayal ettiğim gibi çift motorlu ve f-35 kadar olmasa da rcs değeri yeni nesil boya ve kaplamalar sayesinde çok düşük bir uçak olacaktır.

iskandinav ülkelerinin havasından mıdır suyundan mıdır hayata bakışları o kadar berrak ki her konuda başta kimsenin önem vermediği ama sonra ortaya çıktıkça herkesin "vay bee" dediği çok güzel işler yapıyorlar.
bu işleri yaparken gayet basit ve akılcı bir yol izliyorlar.

örneğin: NASAMS ve RBS 70 NG gibi.
adamlar rbs-70 ng ile 5km irtifa 9km menzil sunuyorlar. bu avantaj için stinger gibi omuzdan atılabilme özelliğinden rahatça vaz geçmişler.
aynı zamanda füze kara hedeflerine de etkili olan bir füze.

umarım bizimkiler "ille stinger gibi omuzdan atılabilsin" deyip stinger benzeri değil de şu bolide felsefesinde bir manpads yapıyorlardır.

griphen-e f17 70 karşılaştırması

https://defenceupdate.in/gripen-e-vs-f-16-block-7 ...-airforce/

Hamza Koçak
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 20:50

Mehmet Yeşilbaş

4 ay önce - Cum 25 May 2018, 20:53

Misafir 2b1

4 ay önce - Cum 25 May 2018, 20:56

BAKANLIKTAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'muza bağlı Elmadağ Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasının roket yakıtlarının üretildiği atölye binasında saat 14:30 civarında üretim esnasında A 32 kırma karıştırma roket yakıtı hazırlama atölyesinde patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda; bir personelimiz hayatını kaybetmiş, dört personelimizde yaralanmıştır. Yaralı personelimizin tedavileri sevk edildikleri hastanelerde devam etmektedir. Patlama sonucu bölge kontrol altına alınmıştır.

Bu konu iyi aydinlatilmali. Son zamanlarda kendi silah ve roket sayitlarimizi uretme isinde uzmanlasirken bunun olmasi dusundurucu. Icerde hala kalintilar var gibi.

"Tamam güzelde aselsan ve tübitakın elektromanyetik top sistemleri üstüne okadar çalışmaları vardı bu işi anlamadım ben. "

Aselsan da zaten o firmadan danismanlik aliyor. Buyuk ihtimal parayi tek kaynaga yani bilginin kaynagina yatirmayi secmisiz buda dogrusu. Aselsanda birakmayacak calismasina devam edecektir.

selcukkocak78
4 ay önce - Cum 25 May 2018, 21:28

Alıntı:
bu yanlış,bir kere f35 uçan bir bilgisayar gibidir.onlarca dronu yönlendirebilecek kendisine yakın dost unsurlarından herhangi bir yerden atılan balistik füzeyi kontrol edebilecek yani neredeyse tam bir komuta kontrol uçağı gibi çalışan ayrıca yaklaşık 850 km yarıçapında herhangi bir hedefe angaje olabilen multirole bir uçaktır.f-35 füzesini atıp evine dönerken f-16 onu farkedemez bile.

doğru f 35 uçan bir bilgisayar fakat tespit edildiğinde f 16 daha avantajlı.f 35 i daha avantajlı hale getirecek tek şey daha uzun menzilli aa füzeleri taşımasıyla olur.çünkü aesa radar taşıyan 2 uçak karşılaşsa en büyük fark füze menzilinde ortaya çıkar.f 35 in stealth özelliği pek uzun sürmeyecek belliki.çok yakında radar taşıyan uçaklara ek olarak hayalet uçak tespit sistemi taşıyan uçaklar piyasaya çıktığında olay çok rezil boyutlara ulaşacaktır.o kadar para harcanarak yapılan f 35 programı çöp olabilir.
diğer sitelerde de şurda yazacağım iddiamı hep dillendirdim.f 35 programı yakında sonlandırılacaktır.abd ortak ülkelere bu uçağı kakalayıp kendisi çift motorlu bir modele çevireceği yeni bir program oluşturacaktır.japonyaya teklif dahi ettiler yani ağızlarından kaçırdılar.abd herkese kazık atmaktan en ufak şüphe duymayacaklardır.ben bu tarz bir ambargodan hayırlı sonuçlar çıkacağını düşünüyordum.ingilizlerde duruma uyanmış gibiler f 35 sayısını bütçeyi bahane ederek düşürme peşine düştüler. görelim mevla neyler neylerse güzel eyler.ama görünen köyde kılavuz istemez

sayfa 3679
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET