Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
yuksel7
2 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 16:34
sayın 06baki işkembeden atma oyle

T129 ile F35 ucaklarındaki durum arasında daglar kadar fark var sen kalkmısın aynı kefeye koymusun işi bilenler sana guluyodur ama farkında degilsin
F16 lar montajlada olsa uretmeseydık su an savas ucagı uretcez ortaya cıkamazdık.
tek dogru lafın savunma sanaayi nde uretim payının %100 yaklastırlması ve bunun biraz zaman alacagı

Cosmopolitt
2 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 16:38

ASELSAN’DAN ABD’YE 40 BİN TELSİZ

EKONOMİ, SAVUNMA | 29 Ağustos 2012 12:08

Türk savunma sanayinin öncü şirketlerinden ASELSAN, büyük başarılara imza atıyor. Haberleşme konusunda dünyada söz sahibi olan şirketin ürettiği cihazlar, Güney Amerika'dan, Pasifiklere kadar bir çok ülkede kullanılıyor.

Dünyada bir marka haline gelen ASELSAN telsizlerinden sadece 40 bini ABD'ye satılırken, şirket radar ve elektronik harp konularındaki çalışmalarını halen Ankara Macunköy yerleşkesinde sürdürüyor. ASELSAN'ın Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi Yerleşkesinin Mart 2014'te açılması planlanıyor. Toplam 335 dönümlük alan içerisinde inşa edilecek ve 76 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek olan merkez, Avrupa'nın mikrodalga modül üretimindeki en büyük üç tesisinden biri olacak.

Sınır güvenliği konusunda hem mobil hem sabit sistemler geliştiren şirket, tersine beyin göçü çalışmaları kapsamında da 2006 yılından itibaren toplam 123 Türk genciyle görüştü. Bu gençlerden 66'sı da ASELSAN'da işe başladı.

06baki
2 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 11:59

Sayın yüksel,
İki proje arasındaki farkı biliyorum.T129 helikopterinin aviyonik dışında nereleri Türkiyede üretilecek? Yani yüzde kaçı milli ? Cevap ver de o zaman biz de bilgilenelim İşi ne kadar biliyorsun görelim.F35 projesinde orta gövde üretiyoruz.Milli üretim olarak F35 ile T129 arasında ne fark var ?

Malp06
2 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 14:01

A129 ile T 129 arasındaki farklar;
hem teknik olarak hemde görsel olarak.

http://www.youtube.com/watch?v=D9s7HbRvVPo

yuksel7
2 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 17:13

f35 porejesi de bizim katkı payımız %5.5 tir. uretim bandı A.B.D dir.

T129 projesinde ise uretim bandı italyadan turkiye tai ye tasınmıstır.Uretimide kapsayan sozlesme 3 milyar dolar a satın alınmıstır 51 adet T-129 uretilecektir.41 adetlik opsiyon da yer almaktadır. T129 Atak helikopteri ile adlandırılan savas helıkopterlerının tümü Türkiye de üretilecektir.İtalya bile t129 helikopteri isterse bizden satın alacaktır.Lisans ve satıs hakları tumu ile bize aittir.agustawesland firmesi ile de ortaktır.

ATAK projesinde T-129 taarruz helikopterinin görev bilgisayarı en önemli birim olarak görülmektedir. Görev bilgisayarı ve yazılımları helikopter üzerindeki seyrüsefer, haberleşme, elektronik harp, hedef tespit, platform yönetimi ve silah yönetimi fonksiyonlarını bir bütün olarak yönetiyor ve pilotlara dijital kokpit üzerinden kumanda imkânı veriyor.(yani bilgisayarınızda windows isletim sistemi gibi) T-129 helikopterinde ASELSAN ve TÜBİTAK tarafından tasarım çalışmalarına 2001 yılında başlanan ve 2007 yılında atış testleri AH-1S Kobra helikopterinde başarıyla tamamlanan turk malı görev bilgisayarı kullanılıyor.

T-129 helikopteri ASELSAN özgün üretimi ASELFLIR-300T Gece/Gündüz Termal Görüş ve Hedefleme Sistemi, AVCI Kaska Monteli Nişangah Sistemi ile donatıldı. Helikopter iletişim sistemide ASELSAN üretimi MXF-484 U/VHF ve uzun menzilli HF-SSB telsizlerle sağlandı. Gelecekte bu telsizler yine ASELSAN üretimi yazılım tabanlı telsizlerle değiştirilecektir.

Helikopterin Elektronik Harp Sistemi (EHS) daha önce Aselsan ile SSM arasında imzalanan sözleşme kapsamında sağlanacaktır. EHS entegreli bir T-129 helikopterinde radar ikaz sistemi, füze ikaz sistemi, lazer ikaz sistemi, IR karıştırıcı sistem, karşı tedbir ışık atıcı, dost ve düşmanı ayırt edici birim bulunacaktır. Bu sistemlerin dizayn, test ve seri üretimleri ASELSAN ve MİKES şirketlerine aittir.

Roketsan Cirit ve UMTAS tanksavar füzeleri ile donatılacaktır.bunlar su an icin soyleyebildiklerimiz ilerleyen tarihlerde gelismeleri hepberaber gorecegiz.cunku T129 ATAK helikopteri Turk malidir.
helikopterin motoru ise a.b.d den 100 adet siparis edilmistir. Altay tankındada milli savas ucagının jet motoru
olsun turk malı motor calısmaları devam etmektedir.
F 35 ise A.B.D malidir 100 adet satın alımı planlanmaktadır.yani f35 ile T129 u karsılastıramassın

06baki
2 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 10:43

Senin söylediklerin farklı şeyler değil bildiğimiz konular.Ben de zaten aiyoniklerin türkiyede üretileceğini söylemiştim.F35 abd malıymış da T129 türk malıymış.PALAVRA.A129 italyan malı değil mi? Biz kendi aviyoniklerimizi entegre edip adını T129 koyduk oldu türk malı.Helikopterin Palleri italyadan , dönen transmisyon italyan, Motor ABD , gövde italyadan geliyor .Helikopteri , helikopter yapan tüm unsurlar yabancı. biz sadece TAI de montaj hattı kurmuş ve kendi aviyoniklerimizi entegre ediyoruz.Bu mu Türk malı ? F35 gelince Uçağın orta gövdesi,kanatlardaki pylonlar,aviyoniklerdeki bazı parçalar Ayesaş ,Aselsanın iş payı var.Motor ve iniş takımları Alp havacılıkta üretiliyor.Sence hangi projede YERLİ üretim daha fazla ? Bilmeden atıp tutma.

yuksel7
2 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 12:21

sayın 06baki ben sana T129 uretim hattı turkiyede diyorum sen kakmıs %5.5 uretim katkı payı olan F35 bana hala soyluyosun benim sana artık soylucek baska lafım yok anlayana saz anlamayana davul az yapcak bisey yok

madem F35 te senin dedigin gibi uretim payımız T129 a gore cok fazla o zaman F35 leri sat bakalım baska ulkelere satabilirmisin hayır satamassın cunku emerikan malı sahip olmadıgın biseyi satabilirmisin?
turkıye T129 ları guney kore satmak icin ihalesine girdi .neden italya A129 ile guney kore ihalesinde yok
helikopteri helikopter yapan onemli parcalar italyan ise neden A129 ları kimseye satamıyor cunku amerikan apache helilerine yenik dustu.turkiye A129 u aldı T129 olarak cok daha gelismis bir duzeye getirdi.A129 on paneli ile T129 on paneline bir bak net ten
neden italya bile T129 atak helikopteri isterse bizden satın almak zorunda? Amerika F35 leri bizden satın almak zorundamı sence baya katkı payımız var cunku senin soyledıgıne gore
1985 te F16 uretim bandında F16 lar %25 uretim katkı payı ile bugun %80 lere lere ulastı bu sana belki biseyler cagrıstırır.

alpaslan120

2 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 20:21
Erdoğan’dan ‘Fırlatma üssü’ talimatı

Casus uydular Türkiye’yi yakın takibe alırken Başbakan Erdoğan talimat verdi, Ankara kendi uydu fırlatma üssünü kurmak için de düğmeye bastı. Konu ile ilgili Ankara’da çok gizli bir toplantı yapıldı.

Türkiye uzaydaki istihbarat uydusu Göktürk-2 ‘yi Çin’den uzaya gönderecek.

Türkiye’nin, askeri tesislerden, stratejik yatırımlara ve tarımsal rekolteye kadar birçok konuda casus uydular vasıtasıyla başka ülkeler tarafından sürekli gözetlendiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili Ankara ‘da gizli bir toplantı yapan güvenlik birimleri ve TSK’nın üst düzey bürokratları, karşı hamle olarak uydu teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulundu.

TÜRKİYE’NİN BUĞDAY HASADINI BİLE HESAPLAYABİLİYORLAR

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da toplanan üst düzey güvenlik yetkilileri, Türkiye’nin uydu teknolojileri sebebiyle karşı karşıya kaldığı istihbarat tehditlerini masaya yatırdı. Toplantıda, uzayda uydusu bulunan bazı ülkelerin, İstiklal Caddesi’nde yürüyen insanları sayabildiği, askerî tesislerin fotoğraflarını çektiği, buğday hasadını bile hesapladığı belirtildi. Toplantıda, Türkiye’nin de bir an önce uzayda yerini alması ve uydu yatırımlarını artırması gerektiği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN UYDUSUNU ÇİN GÖNDERECEK

Başkentte gerçekleştirilen gizli toplantıda, casus uydular sebebiyle Türkiye’nin istihbarat alanında yaşadığı sıkıntılar gündeme gelirken, ilk Türk istihbarat ve keşif uydusu Göktürk-2 için geri sayımın da başladığı ifade edildi. Bir yıl geciken proje kapsamında, uydunun aralık ayında fırlatılması bekleniyor. Türkiye’de fırlatma teknolojisi olmadığı için Çin ile anlaşma sağlandı. Göktürk-2′yi 20 milyon dolar karşılığında uzaya Çin gönderecek. Türkiye’nin yürüttüğü bir uydu projesi daha bulunuyor. İtalyan Telespazio şirketinin üretimine devam ettiği Göktürk-1, çok daha gelişmiş olacak. Öte yandan, Ankara kendi uydu fırlatma üssü nü kurmak için de düğmeye bastı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in de katıldığı son Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında bu yönde karar çıkmıştı. Türkiye’nin elde edeceği uydu fırlatma teknolojisini tamamen barışçıl amaçlarla kullanacağı vurgulanıyor. Söz konusu projede başka bir ülkeyle ortak yatırım fırsatlarının da değerlendirildiği belirtiliyor.

TÜRKİYE’NİN HALA BİR İSTİHBARAT UYDUSU YOK

Amerika , İngiltere, Rusya , Çin, Fransa ve İsrail gibi ülkeler son teknoloji ürünü istihbarat uydularını kullanıyor. Türkiye ise bu konuda çok geç kaldı. Gelişmiş ülkeler yıllardır bu sistemlerden faydalanırken, Türkiye ilk keşif ve gözetleme yani istihbarat uydusunu henüz uzaya göndermedi. Uydu teknolojisiyle ilgili hazırlanan raporla hakkında Zaman’a bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Uydu yatırımları mutlaka artırılmalı. Askeri bölgelerin etrafında ‘fotoğraf çekmeyin’ diye uyarılar görürsünüz. Günümüzde artık bunlar komik şeyler haline geldi. Bazı ülkeler şu anda Türkiye’yi adım adım fotoğraflıyor. Bir inşaatta günde kaç tuğla kullanıldığına kadar sayılıyor. Uydular, elektro optik kameralarla 20 cm çözünürlükte görüntü alabiliyor. Balkonda yetiştirdiğiniz çiçeğe odaklanabiliyor. Baraj inşaatlarınız, askeri tesisleriniz takip ediliyor. Savaş uçaklarınızın yerdeki hareketlerinin bile arşivi tutuluyor.” ifadelerini kullanıyor.

PKK’YLA MÜCADELE KOLAYLAŞIR

Aynı yetkili, “Göktürk -1 ve Göktürk – 2 uydularını uzaya fırlattığımızda biz de istediğimiz coğrafyadan görüntü alabileceğiz. Fakat bu işe yıllar önce başlamış ülkelerle aramızda büyük teknoloji farkı var. Bu açığın kapatılması için uydu teknolojilerine ayrılan kaynağın artırılması kaçınılmaz hale geldi.” değerlendirmesinde bulunuyor. Göktürk uydu sistemi, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasında askerî istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak. PKK’yla mücadelede Türkiye’nin elini güçlendirecek. Göktürk uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından, Türkiye elde ettiği görüntüleri ticari amaçlı olarak başka ülkelere de satabilecek.

Kaynak:http://www.sonhaberi.com/erdogandan-firlatma-ussu-talimati

Gökhan Palabıyık
2 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 21:52

Eski haberlerin ısıtılıp başına "Erdoğan talimat verdi" başlığı ile verilmiş hali.

Başta madem toplantı çok gizli gazete nasıl haber alıyor?

Göktürk ve yerli uydu fırlatma projeleri bugünün kararı değil. 2000 lerin başında hazırlanan uzay çalıştayları sonucu oluşturulan bir plan çerçevesinde ilerliyor. Planın gerisindeyiz ancak planın yürüyor olması önemli burada

CengizKaran
2 yıl önce - Cmt 01 Eyl 2012, 10:28

Şu Göktürk muhabbetini artık bitirelim, işin doğrusu şurada yazıyor;
http://www.yakupevirgen.com.tr/milli-uydu-projele ...dar-milli/

Benim merak ettiğim ne zaman pes edeceksiniz? Resmi söylem ve ana akim medyaya olan bu sarsilmaz inanciniz ne zaman bitecek? Murad Bayar'in ortaya koydugu vizyon statukocu zihniyet tarafindan patlatildi. Adam basin toplantisi duzenliyor alman tufeginin orjinalini milli piyade tufegi diye tanitiyor;
http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=9009
Burada adi gecen kurumlar, klasik devlet kurumu mantigiyle calisan, sabahtan aksama kadar mayin tarlasi oynanan, 1 kisilik iste 50 kisinin calistigi memur depolari. Sizdeki heyecanin onda biri bunlarda yok, olanlar da basip gidiyor, al buyur http://www.habersonan.com/diger-haberler/emekli-g ...siyor.html

Bu konularda ahkam kesiyorsaniz hic olmasa su iki kitabi okuyun;
http://www.dr.com.tr/Kitap/Turkiyede-Insansiz-Uca ...0000389901
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=58 ...=117855214

Buradaki linkler komprador burjuvaziyle gonul ortakligi kurmus hanedan sirketlerinin lobi yapmak icin uydurdugu karalama haberlerine ait degildir. Sektorde yillarca calismis bir derdi olan olan adamlar. Sene 2012 hala hurriyet.com.tr'ye inanan var yav, hurriyet aga bu, hurriyet ya.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET