Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
alican3565
7 yıl önce - Cmt 05 Hzr 2010, 22:05

Aselsan mühendislerinin birbir öldürülme nedeni anlaşılıyor galiba ama durmak yok yola devam

Gökhan Gök

7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 05:04

Suriye Cumhur Baskani Bashar al-Assad a MRTP-33 tanitimi yapiliyor, Suriye de potansiyel alici devletlerden

Bunlarda STAMP, 100% yerli, MRTP ve bir cok milli gemimize monte edilebilecek tasarimda

ASELSAN STAMP Youtube tanitimi:

Osman Yavuz
7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 07:18

Bu bilgiler icin cok tesekkurler arkadaslar.

Ordumuzun son yillarda ne kadar da atik bir sekilde davrandigini, Turk savunma sanayiinin ne kadar da hizli gelismeye basladigini, Turkiye'mizin ve ordumuzun ne kadar guclendigini, ve bolgemizde artik bir lider haline geldigini ortaya koyuyorsunuz. Super!

Bu baslik eminim Turk ordusunu, Turkiye'yi kotuleyen mesajlar yazanlara, Turkiye'yi ve Turk ordusunu gucsuz goren ve bu dusunceyi de insanlara empoze etmeye calisanlara, ve bu dusunceler ile empoze edilenlere cok guzel bir cevap oluyor.

Ellerinize saglik!

anil_91
7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 09:43

ASELSAN, King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB) ile imzaladığı anlaşma kapsamında Ürdün ve bölge ülkeleri için gece görüş sistemleri üretecek.

KADDB Yatırım Grubu ve ASELSAN, Ürdün'de elektro-optik şirketi kurmak üzere müşterek teşebbüs anlaşması imzaladı. KADDB Yatırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Moayad Samman ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmettin Baykul'un imzaladığı anlaşma kapsamında Ürdün'de kurulacak elektro-optik şirketi ile gece görüş ve termal görüş sistemleri üretilecek.

SOFEX Fuarı kapsamında imzalanan anlaşma ile Ürdün ve bölge ülkeleri ihtiyacına yönelik olarak gece görüş sistemlerinin tasarımı, üretimi, pazarlaması, testleri, kalifikasyonu ile bakım, onarım hizmetlerinin sağlanması hedefleniyor.

KADDB Yatırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Samman, imza töreninde ASELSAN'ın gece görüş ve termal görüş sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olduğunu belirtti

Aselsan kısa video:
<div><br />Goals of Da Silva BOBO @ Yahoo! Video</div>

Tsk için aselsan üretimi taze çıkmış termal kameralar.

anil_91
7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 11:59

Öldürücü Olmayan Silah Sistemleri Projesi

IDC Öldürücü Olmayan Silah Sistemleri adı altında bir AR-GE çalışması başlatmıştır.

Yüksek güçlü mikro dalga silah (YGMDS) Yada Elektromanyetik Dalga Silahı Teknolojileri olarak adlandırılmış olan bu sistemler, genel olarak yönlendirilmiş yüksek güçlü mikro dalga enerjisinin doğrudan belirli bir hedefe yönlendirilmesi yada askeri operasyonları destekleyici olarak sivil hedeflere yönlendirilmesi suretiyle operasyonlarda kullanılan her türlü elektronik hedefin etkisiz hale getirilmesi amacını taşımaktadır.

IDC tarafından AR-GE çalışmaları sürdürülen YGMDS sistemlerinin hem iletişim ve güdüm hedeflerini baskılamak, engellemek hem de iletişim yada güdüm sistemlerinde kullanılan elektronik cihaz yada radyo sinyallerini baskılamak için de kullanılabilmesi planlanmaktadır.

Elektronik savaş sistemlerini etkisiz hale getiren klasik sistemler genellikle kalıcı bir zarar vermek amacı ile değil sadece iletişim kanallarını kapatmak için kullanılan sistemlerdir.

YGMDS sistemleri, belirli koşullar sağlandığında elektronik savaş sistemlerine kalıcı zararlar verebilecek teknolojilerdir.

Milli savunma bakanlığının pdf dosyasında Sayfa 21'de bu projeden bahsediliyor.
http://www.msb.gov.tr/Anasayfa/html/duyuru/2009_M ...Raporu.pdf

Ayrıyeten: http://www.idc-defence.com/tr/mwweapons.html

Gökhan Gök

7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 13:22

Mehmetcigimize 100% yerli, teknolojik/eloktronik tecizatlar ASELSAN dan

Tanitim Filmi 1:

Tanitim Filmi 2:

anil_91
7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 21:18

Bu arada suriye sahil güvenlik komutanlığına sahil güvenlik tekneleri satmışız. Teknelerin arkadasında halen istanbul yazısı mevcut.. Tekneler düzgit tersanesi üretimi..

En son anil_91 tarafından Pzr 06 Hzr 2010, 21:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

anil_91
7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 21:40

Aselsan Hava Savunma Radarı

Hava savunma radarı(HSR) irtifa bölgesindeki hava hedeflerinin 3 boyutta tespit ve takibi, hedeflerin sabit ve döner kanatlı olarak sınıflandırılması ve dost/düşman teşhisinin yapılarak komuta kontrol sistemine hava resmi olarak aktarılmasını sağlamaktadır. Komuta kontrol sistemi ile otomatik çalışabilme özelliği ile üs, liman, fabrika ve benzeri kritik bölgelerin korunmasında kullanılabilmektedir.

(+)

Gökhan Gök

7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 22:03

Savas Gemileri icin Yerli Kontrol sistemi

Genesis:

----------------------------------------------------------------------------------------

Pilot yetisdirmede yerli ucus simulatöru Havelsan dan

Tanitim klipi:

Gökhan Gök

7 yıl önce - Pzr 06 Hzr 2010, 22:31

Göz bebegimiz Atak T-129

(+)

T-129 Türkiyen'in 12 yıl süren uzun inceleme ve araştırma döneminden sonra, ilk etapta 51 adet olmak üzere almaya karar verdiği ve Türk savunma sanayii şirketi TAI ve İtalyan savunma sanayii şirketi Agusta Westland'ın önderliğinde geliştirilen Türk saldırı helikopteridir.Tüm haklarını yaklaşık 3 milyar dolara ATAK ismi verilen bu proje ile Türkiye, İtalyadan satın almıştır.

Genel Bilgiler

Üretim tesisinin yerli olması ve bu vesileyle Helikopter sanayisinde başlangıç için önemli bir adım atılması projeyi çok önemli kılmaktadır. Tekerlekli olması ve kullandığı mühimmat açısından büyük avantajlar sağlaması bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer Helikopterlerden farklı yapmaktadır. Bu helikopter; 1 pilot, 1 kişi de silahçıdan oluşmak üzere 2 kişilik personele sahiptir. Projede helikopterin en önemli parçası olan görev bilgisayarının üretimini ASELSAN ve TÜBİTAK daha önce yapmıştı. Görev bilgisayarı, hem uçuş hem de silah sistemlerini kontrol ediyor. Milli ve özgün görev bilgisayar sisteminin entegrasyonunu TAI’den de yapısal destek alarak Aselsan başarıyla tamamladı.

Görev bilgisayarının yer,uçuş ve atış testleri AH-1S Cobra helikopteri üzerinde başarıyla tamamlandı. ASELSAN ayrıca Aselflir 300T adı verilen aviyonik termal görüş ve nişangâh sistemini de yüzde yüz yerli imkânlarla üretmiş bulunuyor.

Aerodinamik yapıda yapılacak bazı değişikliklerin (Burun, Yan kanatçıklar ve kuyruk parvanesi vs.) yanında, mevcut 8 adet Tow silahı Podlarının 12 ye çıkarılması tasarlanmaktadır. Ayrıca Stinger Lancerlerlerinin montajında yenilik ve 5 eğik uçlu pervane kolunun olması (Pal sayısı) sessizlik ve performans açısından başarıya katkı sağlayacak bir çok özellikten, bir kaçı olarak ön plana çıkmakta.

Yapılacak bazı diğer teknolojik geliştirmelerle, dünyanın en başarılı saldırı helikopterleri arasına girmesi planlanmaktadır.

Türkiye Üretimi

Envanterdeki mevcut 41 (Resmi Değildir) Cobra serisi helikoptere eşlik edecek bu yeni seri helikopter Türkiye'de üretilecek. Firma, lisansı da dahil olmak üzere helikopterin tüm teknik özelliklerini Türkiye’ye vermeyi kabul etti. Türkiye üretimi olduğunu göstermek ve A-129 dan farklı bir dizayn olduğunu vurgulamak amacıyla helikopterin ismi T-129 olarak isimlendirildi. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bu alım sayesinde, büyük teknoloji ve tecrübe akışı sağlanacaktır.

Yapılan son antlaşmalar dahilinde de helikopter tamamen Türk malı statüsüne kavuşmuş bulunuyor. Helikopterin bütün hakları artık TAI'ye ait ve üçüncü ülkelere satışını sadece Türkiye yapacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından oluşturulan komisyon tarafından Türkiye şartlarına uygun olarak tekrar yapılandırılacak. Modernize edilip günümüzün şartlarına uyarlanacak olan helikopterin ana yüklenicisi TAI. Ayrıca projede Agusta Westland ve yazılımları yapıcak olan Aselsan da bulunmakta. İlk prototipin uçuş denemesi 2009 Eylül ayında başarıyla yapıldı. Helikopterin motoruna kadar büyük oranda değişeceği ve yeni nesil bir helikopter olacağı tahmin ediliyor. İtalya'nın yaptığı helikopterden büyük oranda değişeceği düşünülen heliopterden şimdilik tamamen yerli olarak 51 adet üretilecek. Genelkurmay Başkanlığı isteği doğrultusunda da (Kuvvetle Muhtemel)bu sayıya 41 helikopter daha eklenecek. Pakistan, Malezya, Azerbeycan ve Ürdün'ün Türkiye nin üreteceği bu helikopterden alacaklarını açıklamaları helikopterin geniş bir pazara hitap edeceğini düşündürüyor.

Rakiplerine Göre Avantajları

Rus K-50 serisinden daha çevik ve Nato Standartlarına uygun. Amerikan Cobra serisinden daha ucuz ve Aviyonik sisteminin Türkiye tarafından dizayn edilebilir olması. Amerikan Apache serisindeki yerli üretim olamayışı ve yüksek bakım fiyatı dezavantajına maruz kalmaması. Güney Afrikalı Denel firmasının Fransız yapımı motorlarının dezavantajlarından ve kullanım tecrübesizliğinden uzak olması. Eurocopter'in ise Avrupa Birliği'nde Türkiye'ye dost olmayan yaklaşımından ve üretim sürecinde yer alınamayışı sıkıntısından özgün. A129 da kullanılan motorların aksine daha güçlü bir motor yapısına sahip olması(CTS800-5 Turboshaft).

Kullanacak ülkeler

Türkiye(51 adet sipariş-41 adet opsiyon) Helikopter T-129 olarak TAİ tesislerinde üretilip Türk Ordusuna katılacak.

Pakistan ilgilenen ülkeler arasinda

Azerbacan, Kazakistan,Turkmenistan,Kirgizistan ve Uzbekistan gibi Türk Cumhiriyetleri de potansiyel alici ülkelerden

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET