Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmet Kozanlı
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:28
Kadınlara ayrı otobüs fikri


Meksika’nin başkenti Mexiko City’de (ne yapacağız bu x’leri?) meydana gelen taciz olayları ve şikayetler sonucu belediye çareyi “kadınlara özel” otobüsleri devreye sokmakta bulmuş. Ayrıca metro sisteminde yoğun saatlerde trenlerin ilk üç vagonuna sadece kadınlar binebiliyormuş. Zira polis istatistiklerine göre şehirlerde yaşanan tecavüz, cinsel taciz ve kötü muamele vakalarının yüzde 14’ü toplu taşıma araçlarında gerçekleşmiş. (Radikal, 22 Ocak 2008)

Mesele sadece ve sadece Müslümanlıkla bağlantılı değil gördüğünüz gibi.
Mesele erkeklerin kıroluğu, görmemişliği, edepsizliği, bir arada yaşamayı bilmemesi ve bunlardan kadının kendini korumaya çalışması.
Bu servis bizde mesela İstanbul’da yapılsa nasıl bir kıyamet kopardı düşünmek bile istemiyorum. Gericilik, dincilik, ortaçağ zihniyeti, şeriatçılık, anti laiklik…

Bu konudaki fikirlerimi nasıl yazacağımı bilemiyorum.. Artık öyle bir duruma geldik ki “idiot proof” yazmadığın sürece, hatta öyle yazsan bile yanlış anlaşılmaya çok müsait bir ortamdayız.

Kadın ve erkeğin ayrı ayrı yaşamasına taraf değilim. Asla ve kata böyle bir düşüncem yok, olamaz da. Karma bir toplumsal hayatımız olduğu için mutluyum.

Fakat açık söylemek gerekirse zaman zaman “onlardan” ayrılmayı hakikaten çok istiyorum.

Etrafımda erkekler olmadan yapmak istediğim bazı şeyler var. Ve ne yazık ki Avrupai olacağız, aman eski harem-selamlık geleneğimizi sürdürmeyeceğiz, maazallah gerici görünmeyeceğiz diye gereğinden karma olduğumuzu, dinle uzaktan yakından olmayan (veya da olan, önemli değil) bir takım nedenlerden dolayı “ayrı” kalma hakkımızı kullanamadığımızı, talep edemediğimizi hatta ifade BİLE edemediğimizi düşünüyorum.

Kim olarak? Modern, laik, Avrupai vs vs bir kadın olarak.
Ben mesela erkeklerle bir arada spor yapmaktan, bilhassa da yüzmekten hoşlanmayan bir kadınım. Oramı buramı, benim görmesini istediğim insan dışında, kimsenin görmesini istemiyorum. Olamaz mı? Yok mu böyle hakkım?

Bunun dinle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Zira dindar bir insan değilim. Sadece istemiyorum. Nokta. Vücut benim!

Eh haşema ile de yüzemeyeceğime göre.. Yüzmek diye bir sporu yapmam dolayısıyla mümkün olamıyor.

Yok mu böyle “kadınlar saati” uygulaması yapan yerler? Var. Havuzu da var, plajı da var, oteli de var.

Lakin ben de oralara gitmek istemiyorum. Niye? Çünkü evime uzak/biraz daha düzgün bir yer olsun istiyorum/durumu abartmalarından hoşlanmıyorum/kıro buluyorum ve saire ve saire..

Belli bir kesime ait olmanın da böyle ottan bir tarafı var gördüğünüz gibi. Hillside veya Essporta’ya gidip böyle bir uygulama var mı diye sormam bile mümkün değil.

En ağır cinsel tacizlere otobüslerde uğramış biri olarak açıkçası kadınlara ait ayrı bir otobüs fikri de bana hiç fena gelmedi. İsteyen biner istemeyen binmez.

Böyle mi olmalıydı? Hayır. Keşke dünya erkeklerinin tümü Atatürkçü laik erkeklerin kendileri ve sandığı gibi zinhar edepsizleşmeyen, rahat duran, rahat bırakan, kibar, efendi insanlardan oluşsaydı. Ve kadınlara mahsus otobüs, saat gibi her tür hareketi gönül rahatlıyla “gericilik, gayri medenilik, hıyarlık vs” diye yargılayabilseydim…

Ama yapamıyorum. Kızanlar çok kibar, çok efendi, çok medeni olabilir. Ancak üzülerek söylemem gerek ki yurdumuzdaki (ve anlaşıldığı üzere Meksika’daki) erkeklerin büyük bir çoğunluğu tahmin edemeyeceğiniz kadar edepsiz.

Zorla ayrılmayalım ama zorla da birleştirilmeyelim. Kadınlara ait bazı yerlerin, saatlerin olması da o kadar acayip gelmemeli. Bunu isteyip de dile getiremeyen o kadar çok dinci hatta dindar hatta hatta inançlı bile OLMAYAN kadın tanıyorum ki..

Tuğçe Baran – Vatan Gezetesi


Murat Caner
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:33

Alıntı:
Bu servis bizde mesela İstanbul’da yapılsa nasıl bir kıyamet kopardı düşünmek bile istemiyorum. Gericilik, dincilik, ortaçağ zihniyeti, şeriatçılık, anti laiklik…


Bu kültürel birşey. Avrupa ülkelerinde böyle bir durum yaşanmaz. Japonya'da ise erkekler kendilerine ait vagon istiyor. Çünkü orada da aşırı namuslu kadınlar erkekleri sürekli tacizle suçlamakta. Bu tür konuları ulaşım talebi olarak değerlendirmek gerek.Ahmet Patır
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:40

Bu bir tek kadınlarla ilgili olan bir şey değil ki hem... Erkek adam da namusuna düşkün olamaz mı? Erkek de gayet tabii isteyebilir ayrı otobüs, dolmuş vb... Sonuçta binince sıkışıyor insanlar ister istemez. Kötü niyetle, ya da farkında olmadan insanlar birbirini rahatsız ediyor. Bence hassasiyet sahibi erkekler de en az kadınlar kadar bu durumdan şikayetçi olabilir.

Cahan Ben
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:50

Bu Meksikalilarda ne kadar gericiymis.

Güzel fatih

10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:52

Alıntı:
Kadınlara ayrı otobüs fikri

Ilk LONDRA da uygulandığını biliyorum.Yusuf Esengül

10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 11:55

Başka şehirleri bilmem ama İstanbul'da olsa çoook iyi olurdu. Bir tatil günü idi, tramvaylar çok dolu. Ancak 3 veya 4. seferde binebildik. İçerisi hınca hınç dolu. Kadın erkek curcuna. Biz erkekler de zorlanıyoruz ama bir yerden başka bir yere gitmek zorunda olan ve toplu ulaşımdan başka çaresi olmayan kadınlara çok acıdım doğrusu. Bayanın her tarafı erkek. Kasıtlı olmasa bile kucak kucağa yolculuk etmek zorunda kalınıyor. Bu işin dinle diyanetle alakası yok, evrensel bir değer olarak bile ele alınsa kadınlara ayrı otobüs fikrini sonuna kadar desteklerim.

oguzugur

10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 12:01

Darısı başımıza Çok doğru bir uygulama .Zaten başlığı açan arkadaşta baya imrenerek yazmış .Keşke bizdede olsa kadınlarımız hakediyor .

Atilla DÜNDAR
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 12:14

Alıntı:
Bu işin dinle diyanetle alakası yok


Elbette yok. Amaç taciz etmekse buna eğilimli insan halkın yoğun olduğu her yerde yapar/yapıyor. Toplu taşıma araçlarının illa dolu olmasını bile fırsat görmeden alenen buna yeltenen bir çok insan türü var. Hınca hınç dolu olmayan bir otobüste, metro vagonunda dekolte giyinmiş bir kadının tepesine dikilerek, illa bir kadının yanına oturma duygularıyla seyahat eden nice taciz duygusu taşıyan insanlar yok mu? Kalabalık çarşı pazarları yine aynı duygularla mekan edinmiş insanlar yok mu?

Bu bir kültür ve kişilik sorunu. Kendi nefslerini karşı cinsin vücutlarına bakarak, elle tacizde bulunarak bu nefsi köreltmeye çalışmak sadece kişilik, kültür ve duygu çarpıklığıdır. Bacak kadar çocukların üst geçit ya da yürüyen merdiven altlarında oturarak inip çıkanları dikiz ettiği bir toplumu her gün yaşamımızda gözlemliyoruz.

Bu nedenle soruna kökten çözüm üretmek yerine, sadece buna maruz bırakılan insanları toplumda ayrıştırmış oluruz. Herkesin toplumda birlikte yaşama zorunluluğu ve kişisel hak ve özgürlüklerini kullanmalarının yolunu açabilmek önemlidir. Bugün toplu taşımaya bu şekilde bir çözüm düşüneneler, yarın halka açık kalabalık olan yerleri ne yapacaklar? İş yerlerini, lokantaları, kafeleri, sinemaları vs. de ayıracaklar mı? Sorun yüzeysel düşüncelerle çözülemez.


MeteHan!
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 12:17

Bayanlara Pik Saatlerde Ayrı Metrobüs Verilmeli Mi ?

Metrobüs için benzer bir başlık açmıştım.


CemEfe Can
10 yıl önce - Prş 27 May 2010, 12:26

Bayanlara ayri otobüs, tren verecegimize biz erkekler adam olsak da kadinlara insan gibi davransak?! Hadi otobüs vererek ulasim konusunda bir kac kadinin sorununu cözdün, bir kac kadin diyorum cünkü bütün toplu tasimayi kadin ve erkek ayrimi yaparak organize edemezsin. Hadi toplu tasimada kadin-erkek ayrimini tamamen basardin diyelim (imkansiz) eee peki insanlarin hayati toplu tasima araclarinda mi geciyor? Bu kadinin bir is yeri yok mu, bu kadin hic mi disariya cikmiyor, alisverise, pazara, bankaya vs.. gitmiyor? Her yerde böyle bir uygulama mi baslatalim yoksa kadinlari eve mi kitleyelim?

Bence erkek olarak biz adam olmayi ögrenelim, sorun kökden cözülmüs olur ozaman. Örnegin Dubai'ye giden bir alman kiz arkadasim bir haftada gecirdigi tacizden bunalim gecirdi ama "ahlaksiz" Avrupa'da böyle bir se basina gelmiyor. Geliyorsa da genellikle bizim Türk gencleri, Arap gencler filan tacizde bulunuyor. Yani isin cözümü kültürümüzde kadinin yerini yükseltmek, onu günlük yasaminda halktan saklamak degil.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET