Ana Sayfa  

Farmir

Sal 25 May 2010, 00:31   Ortaköy - Kuruçeşme - Fehime Sultan ve Hatice Sultan Yalıları

Ortaköy Kuruçeşme arasında sıralanan, V. Murat’ın kızlarından Fehime ve Hatice Sultan’a ait yalılar, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmişti. Fehime Sultan Yalısı’nın, Fehime Sultan’a düğün hediyesi olduğu belirtiliyor. Daha sonra II. Abdülhamit tarafından Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’ya hediye edildi. Hatice Sultan Yalısı ise Hatice Sultan’a, amcası II. Abdülhamit tarafından düğün hediyesi olarak verildi.

Mülkiyeti İstanbul İl Özel İdaresi’ne ait olan Hatice Sultan Yalısı, 2006’da İstanbul Valiliği’nce tahliye edilene kadar Yüzme İhtisas Kulübü olarak kullanılıyordu. Fehime Sultan Yalısı ise 2002’de Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu olarak kullanılırken yanmıştı.

HATİCE SULTAN YALISI

kaynak http://www.sosyalokulu.com/yazilar.asp?goster=dos&id=226 ve http://picasaweb.google.com/seckin.gultan/AhhhIstanbulAhhh#

Günümüze kadar gelebilen tek prenses yalısıdır. Sultan 2. Abdülhamid Han tarafından, 5. Murat’ın 31 yaşında gelin olan en büyük kızı Hatice Sultan’a düğün hediyesi olarak verilmişti. “Saraydan Sürgüne” adlı kitabın yazarı Kenize Murat’ın annesi Selma Hanım Sultan, Hatice Sultan’ın kızıdır. Hanedânın yurtdışına sürülmesinden sonra bir süre yetimhâne ve ilkokul olarak da kullanılan yalı 1972 yılından beri Yüzme İhtisas Kulübü’ne aittir.

Hatice Sultan, 1870 de Sultan 5 Murat’ın 3. Kadınefendisi Şâyân Kadınefendi’den doğdu. Daha dünyaya gelmeden, talihsizlikler yakasına iliştirilmişti. Zira Padişahtan gizlenmek için çatı katı odasında dünyaya gelmişti Hatice Sultan.

İyi bir eğitim alan Hatice Sultan, edebiyat ve mûsikiye yatkındı. Oldukça iyi piyano çalıyor, besteler yapıyordu. Bütün kardeşlerinden daha güzel olmasının yanında sempatik ve sıcakkanlı fakat gururlu ve hırslı bir kişiliğe de sahipti aynı zamanda. Her şeyiyle tam bir padişah kızı ve asil bir prensesti Hatice Sultan.

MURÂD-I NÂMURÂD (TÂLİHSİZ MURAT)

31 yaşına geldiği halde evlenememişti. Bunca güzelliğine, sempatisine ve aldığı eğitime rağmen evlenememesinin sebebi olarak da Yıldız Sarayı’nda oturan amcası 2. Abdülhamid Hân’ı görüyordu. Zira her şeyden kuşkulanan ve bu yüzden mahlû padişah 5. Murat ile kimseyi görüştürmeyen, ve oldukça güçlü bir hafiye teşkilâtına sahip olan bir padişahın, tahtının rakibi sayılan 5. Murat henüz hayattaydı ve ittihatçılar tarafından bir şekilde yeniden tahta çıkartılmak isteniyordu. Bu yüzden kimse Sultan’ın rakîbi olan 5. Murat’a yaklaşamıyor, kızlarına tâlip olmaya cesâret edemiyordu. Zaten Sultan Abdülhamid’in, muhâfızları ve hafiyeleri sayesinde, Çırağan’ın etrafında kuş uçsa haberi oluyordu.

HAREM AĞASI DA OLSA EVLENİRİM

Böyle beklemekle bir yere varılamayacağını anlayan Hatice Sultan, amcası Sultan Hamid’e bir mektup yazdı. Mektubunda, bir köşede unutuldukları için padişaha sitem ediyor ve “Sarayın harem ağalarından birisi de olsa evlenmeye razıyım. Zira artık evlenme çağımın geçmekte olduğuna inanıyorum” diyordu.

Sultan Hamid de kızlarına yaptığı çeyizin aynısından Hatice Sultan ve kardeşi Fehime Sultan’a da yaptı. Ve Hatice Sultan’ı, mektep görmemiş, alaydan yetişme, Vâsıf Bey isimli bir şahısla (paşalık vererek) evlendirdi. Düğün Ortaköy’de yapıldı. Kardeşi Fehime Sultanı da Mülkiye mezunu Galip Bey ile evlendirdi. Gâlip Bey’e de vezirlik pâyesi verildi ve Devlet Şûrâsı Üyesi olarak atandı.

SARAYDAN SÜRGÜNE

Hânedânın yurt dışına sürgün edilmesinde de Hatice Sultan’ın talihine Beyrut düştü. Nihâyet 1938 senesinde Beyrut’ta açlık, yokluk ve perişanlıkla vefât etti. Şu an Paris’te yaşayan torunu Kenize Murat, annesi Selmâ Hanım Sultan ve Büyük Annesi Hatice Sultan’ın bu çok renkli ve çileli hayatlarını “Saray’dan Sürgüne” adlı hâtırâtında bütün ayrıntılarıyla anlatmıştı.

FEHIME SULTAN YALISI

kaynak http://www.yapi.com.tr/Haberler/ortakoyun-olayli-yalisi_70593.html ve http://picasaweb.google.com/seckin.gultan/AhhhIstanbulAhhh#
Yanmadan onceki hali

Eski bir gravür (yalı sağda)

Yanmadan sonraki hali

"Ortaköy'ün Olaylı Yalısı
Haber: Sabah PAZAR / Melis D. ÇALAPKULU 12.07.2009
Yıllar önce yanmış, yarısı kül olmuş bir okul, bugün mezunlarının en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Ortaköy'de yaklaşık 70 yıl eğitim verdikten sonra yanan Gaziosman Paşa Ortaokulu'ndan söz ediyorum. Mezunları Platform Ortaköy G.O.P adı altında bir araya gelip, yalının restore edildikten sonra okul olarak tekrar faaliyete geçmesi için mücadele etse de; Fehime Sultan Yalısı olarak bilinen, ancak asıl adı Naime Sultan Yalısı olan bu yapı, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından, otel olmak üzere 25 yıllığına kiraya verildi bile... Peki siz, ergenliğe yeni adım atmış bir çocuk için deniz kenarında, hele de Boğaz'a nazır bir okulda okumak nasıl özel bir histir bilir misiniz?

Okulun denize bakan bahçesinde dolaşırken hayaller kurarsın, hedefler koyarsın, gün gelir âşık olursun... Ben bunları bilirim, çünkü Gaziosman Paşa Ortaokulu'nun mezunlarından biriyim. 2002 yılının temmuz ayında ise okulumun, hatıralarımla birlikte yanışını yaşlı gözlerle izlemiştim. Ortaköy'ün en güzel yerindeki bu okul, bir zamanlar benim gibi binlerce çocuğun hayatını değiştirdi. Böyle tarihi bir binada, medeniyetin simgesi denizin kenarında eğitim görmek, insanın hayata bakışını, vizyonunu belirliyor. Evet, 70 yıla yakın süre öğrenciler, bu 'özel' devlet okulunun keyfini sürdü. Ancak bu birinci dereceden tarihi eser, 90'lı yıllarda o sahil şeridinde açılan gece kulüplerinin de ilgisini çeker olmuştu. Nitekim okulun bahçesi, potansiyel bir otopark olarak parıldıyordu. Bu sırada yaz tatillerinde bahçe, otopark olarak kullanılmaya başlandı. O sıralarda veliler, okul yönetimini bir sabotaj ihtimaline karşı uyarıyorlardı.

Ve 2002'nin temmuz ayında korkulan oldu. Okulda yangın çıktı, binanın büyük bölümü harap oldu. İlk polis raporunda yangının elektrik kontağından çıktığı belirtiliyordu ancak bu rapordan altı ay kadar sonra İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı tarafından düzenlenen ikinci raporda 'Binanın benzinle tutuşturulduğu' tespiti yapıldı. Suçlular ise hâlâ aranıyor. Okul yandıktan sonra önceleri, binanın aslına uygun biçimde restore edilip yeniden okul olarak hizmete açılacağı haberleri çıktı. Hatta İl Milli Eğitim Müdürü bu konuda garanti verdi. Ancak aradan geçen sürede tek bir çivi bile çakılmadı. Okul bahçesi bir süre otopark olarak kullanılmaya devam etti. Valilik kanalıyla Trafik Vakfı'na kiralandı. Sonra, binası 'birinci derecede tarihi eser' ve bahçesi ise 'birinci derecede korunması gerekli tabiat varlığı' olan bu yapının, Encümen kararı ile binaya ve bahçesine zarar verildiği gerekçesi ile otopark olarak kullanılmamasına ve boşaltılmasına karar verildi.

Trafik Vakfı boşaltınca, bu sefer İl Özel İdaresi kendi kurduğu şirkete otopark amaçlı kiraya verdi. Ancak gelen tepkiler üzerine bir süre sonra otopark bahçeden kaldırıldı. 2008 yılına gelindiğinde ise İl Özel İdaresi okulun, yan tarafındaki Hatice Sultan Yalısı ile birlikte, turizm amaçlı kullanılmak üzere satılması için başvuruda bulundu. Ancak Kültür Bakanlığı satışı uygun bulmadı. Kiralanmasında ise bir sakınca görülmedi. Ve neticede bina, aslına uygun restore edilmesi kaydıyla 25 yıllığına, aylık 450 bin TL+KDV üzerinden Turkish Do&Co İkram Hizmetleri'ne kiralandı."

Her iki yalının günümüzde havadan gorünümü

mesajı beğendiniz mi?: +3
Farmir

Prş 27 May 2010, 05:17  

Fotografi ceken HakanT, mesaj http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=428731#428731 (her iki yali koprunun sol tarafinda gorunmektedirler)

(+)

Fotograflari ceken cöldeki_serap, mesaj http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1729406#1729406

(+)

(+)

Fotografi ceken Yusuf, mesaj http://wowturkey.com/t.php?p=/tr77/ebruturhan_bogazz08.jpg (her iki yali koprunun sol tarafinda gorunmektedirler)

(+)

Fotografi ceken Barbaros, mesaj http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=157488#157488 (her iki yali koprunun sol tarafinda gorunmektedirler)

(+)

En son Farmir tarafından Prş 27 May 2010, 19:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?
İSMAİL ÇELİK

Prş 27 May 2010, 09:21  

GOP yalısının Fehime Sultan asıl adı temmuz 2002 olduğuna eminmisiniz yanma tarihini?Ben 2001 yılı olarak hatırlıyorum çünkü yangın esnasında İett otobüsü ile köprüden geçiyordum.Öğleden sonra idi.

mesajı beğendiniz mi?
Farmir

Prş 27 May 2010, 19:37  

Alıntı:
GOP yalısının Fehime Sultan asıl adı temmuz 2002 olduğuna eminmisiniz yanma tarihini?Ben 2001 yılı olarak hatırlıyorum çünkü yangın esnasında İett otobüsü ile köprüden geçiyordum.Öğleden sonra idi.

Asagida 15 Temmuz 2002 tarihli www.arkitera.com sitesinde yayinlanan makaleden alinti aktarilmaktadir; talihsiz yanginin tarihini gosteriyor.

kaynak http://www.arkitera.com/haberler/2002/07/15/tarihiokul4.htm
"15 Temmuz 2002 Pazartesi
Ana Sayfa > Haberler
Ortaköy'de tarihi okulda esrarengiz yangın
Reina'nın otopark gibi kullandığı tarihi Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu 3 saatte kül oldu. 2. Abdülhamid'in Gazi Osman Paşa'ya hediye ettiği binayı mafyanın yaktığı iddia ediliyor
Ortaköy'deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu, dün belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangında kül oldu. Semt sakinlerin adı bir süre önce otopark skandalıyla gündeme gelen tarihi binanın mafya tarafından yakıldığını öne sürdü. II. Abdülhamit tarafından Gazi Osman Paşa'ya hediye edilen ve Naime Sultan Yalısı olarak da bilinen binanın bahçesindeki 250 araç kapasiteli otoparkın gece 22.00'den 03.00'e kadar "Reina" tarafından usulsüzce işletildiği iddiaları üzerine aralarında eski Okul Müdürü Vedat Balcı'nın da bulunduğu 4 okul yöneticisi ile "Reina"da çalışan 7 otopark görevlisi gözaltına alınmış, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı."

Tum makaleni okumak icin - http://www.arkitera.com/haberler/2002/07/15/tarihiokul4.htm

mesajı beğendiniz mi?
Farmir

Cmt 05 Hzr 2010, 04:27  

Türk Hava Yolları 25 yıllığına kiraladığı Ortaköy’deki tarihi Fehime ve Hatice Sultan yalılarını VIP Otele dönüştürüyor/

kaynak http://www.emlakkulisi.com/28318_thy_doco__fehime_ve_hatice_sultan_yalilarini_otel_yapacak
"THY Do&Co, Fehime ve Hatice Sultan yalılarını otel yapacakTürk Hava Yolları’nın (THY) ikram şirketi THY Do&Co, İl Özel İdaresi’nden geçen yıl, 25 yıllığına kiraladığı Ortaköy’deki tarihi Fehime ve Hatice Sultan yalılarını VIP Otel’e dönüştürmek harekete geçti
Otele dönüştürülecek yalılar için yaklaşık 40 milyon dolar restorasyon harcaması yapılacak. Yalıların yıllık kirası 5 milyon 400 bin lirayı (aylık 450 bin lira) bulacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, “Kiralar İl Özel İdaresi’nin bütçesine girmeden, direk eğitime gidiyor. Kira geliriyle 250 okul yapılacak” dedi.

Yeni bir dünya
Mülkiyeti İstanbul İl Özel İdaresi’ne ait olan Hatice Sultan Yalısı, 2006’da İstanbul Valiliği’nce tahliye edilene kadar Yüzme İhtisas Kulübü olarak kullanılıyordu. Fehime Sultan Yalısı ise 2002’de Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu olarak kullanılırken yanmıştı. Yeraltı otoparkları, fonksiyon alanları ve bir balo salonuyla, projeyi ‘yeni bir dünya’ diye niteleyen Candan Karlıtekin, “Buradaki mimariye meydan okumadan, iki binayı entegre çalıştıracak bir konsept üzerinde çalışıyoruz. İstanbul’un en gözde mekânını, dünyanın ilk 10 otelinden birini yapacağız. ABD Başkanı Obama gelirse burada konaklayacak” diye konuştu.
Mimar yalı tecrübeli
Fehime Sultan Yalısı, uzun yıllar okul olarak hizmet verdi. 13 Temmuz 2002’de “kuşkulu” olarak nitelenen bir yangında büyük hasar gören yalının restore edilerek yeniden okul olacağı söylendi ancak yaklaşık 5 yıl İstanbul Trafik Vakfı tarafından otopark olarak kullanıldı. Fehime ve Hatice Sultan Yalılarının restorasyonu, 35 yıldır Boğaziçi’nde çok sayıda yalının restorasyonunu yapan Mimar Erol Sevimlisoy tarafından, 30 kişilik mimari-restorasyon ekibiyle yürütülüyor. Erol Sevimlisoy, şunları söyledi:
Projeler hazırlanıyor
“Osmanlı Müdevvere Defterleri, kütüphane ve üniversite arşivlerindeki kayıtlar, Pervititch haritaları, Alman Mavi Haritaları, hava fotoğrafları ve Prof. Sedad Hakkı Eldem yayınlarından bu yalılara ait plan, bilgi, belge ve fotoğraflara ulaşıldı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Şu anda da restorasyon projeleri hazırlanıyor.”
Padişah kızları için yapıldı
ORTAKÖY Kuruçeşme arasında sıralanan, V. Murat’ın kızlarından Fehime ve Hatice Sultan’a ait yalılar, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmişti. Fehime Sultan Yalısı’nın, Fehime Sultan’a düğün hediyesi olduğu belirtiliyor. Daha sonra II. Abdülhamit tarafından Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’ya hediye edildi. Hatice Sultan Yalısı ise Hatice Sultan’a, amcası II. Abdülhamit tarafından düğün hediyesi olarak verildi.
Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı da Les Ottomans Hotel olmuştu
BOĞAZİÇİ’nin tarihi yalılarından, Kuruçeşme Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı da, Ahu Aysal’ın 55 milyon dolarlık yatırımı ile 3.5 yıl önce Les Ottomans Hotel olarak hizmet vermeye başlamıştı. İstanbul’un en pahalı butik otellerinden olan Les Ottomans’ın, yerinde hizmet verdiği yalı, 1935’te yanmış. Otel; görkemli Boğaz manzarası, dubleks süitleri ve iddialı SPA’sıyla İstanbul’un en seçkin otellerinden biri. Yalının piyasa değeri için daha önce, 155 milyon dolar rakamı telafuz edilmişti.
Şenol COŞKUNER/Hürriyet
Bu haber 15 Aralık 2009 Salı günü girildi ve 488 kişi tarafından okundu."

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: