Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Yunus Emre Türbesi Nerededir?
Eskişehir-Mihallıçık 46.8%  46.8%  [36]
Karaman 23.4%  23.4%  [18]
Bursa 5.2%  5.2%  [4]
Aksaray 2.6%  2.6%  [2]
Manisa-Kula 11.7%  11.7%  [9]
Erzurum 1.3%  1.3%  [1]
Isparta-Gönen 2.6%  2.6%  [2]
Sivas 0.0%  0.0%  [0]
Afyon-Sandıklı 1.3%  1.3%  [1]
Tokat-Niksar 1.3%  1.3%  [1]
Limni Adası 3.9%  3.9%  [3]
Toplam Oy : 77

Yusuf Esengül

8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 11:42
Yunus Emre Türbesi Nerededir?


Yunus Emre Türbesi Nerededir?
Yunus Emre milletimize mâlolmuş ehemmiyetli bir şahsiyettir. Hâkk aşkı ile yanıp tutuşmuş, Allah sevgisi aşk ve güzellikle alakalı duru Türkçe ile şiirler yazmıştır. Aradan geçen 700 yıla rağmen O'nun şiirleri hala çok rahat anlaşılabilmektedir.

Yunus Emre'nin milletimizin gönlündeki yer etmesi, O'na atfedilen bir çok mezarın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bugün Anadolu'da en az 10 beldede Yunus Emre Türbesi bulunmaktadır. Sitemizde de açılmış başlıklar bulunmaktadır:

Eskişehir Yunus Emre Türbesi
Isparta- Gönen - Yunus Emre Türbesi
Manisa-Kula-Tapduk ve Yunus Emre Türbesi ve Emre Köyü

Acaba gerekten Yunus Emre'nin kabri nerededir? Bildiklerinizi paylaşalım.


Gökhan Gök

8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 11:45

Yunus Emrenin turbesi, gönullerdedir

Anadolu halkinin hepsi onu sevip sahiplendigi icin kendi bölgesinde bir yunus emre turbesi yapmistir
Hz Mevlananin da dedigi gibi, "biz öldukten sonra bizi mezarda aramayin, biz ariflein gönullerindeyizdir"


Ahmet Bey
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 12:09

Yunus Emre'nin turbesi buyuk ihtimalle Karaman veya Kirsehir-Aksaray arasindaki turbelerdedir...


Eskisehir'deki sonradan yapilan sozde turbenin veya yapinin Yunus Emre ile bir ilgisi yok..

"Bu kafa Türkmen kafasıdır" diyerek türbe yapmışlar"

1946 yılında Yunus Emre'yi Sevenler Demeği'nin girişimiyle Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy'de demiryolu kenarında bulunan, son derece fakir, sade bir toprak ve taş yığını olan bir mezarın Yunus Emre'ye ait olduğu iddia edilir.Mezar açtırılır Mezarda bulunan 15 iskeletin içinden çıkan en koca kafalı iskelet "Bu bir Türkmen kafasıdır" denilerek; Yunus'un iskeleti olduğu iddiasıyla başka yere nakledilir ve bir anıt mezar yaptırılır. Açılan sade bir mezardan çıkan iskeletlere bakıp; en koca kafalısını seçmek, "Bu kafa Türkmen kafasıdır" diyerek, bunun Yunus Emre'ye ait olduğunu iddia etmek, bilimsellikle uzaktan yakından ilgili değildir.

Bu manzara hakkında kurul üyelerinden Kemal Güngör ; Mezarın açılışında bende vardım. Gerçekten 15 kadar iskelet çıktı. Ama … bazı sebeplerden dolayı bunu açıklamadık.,..” demiştir.

Cahit Öztelli “Belgelerle Yunus Emre” adlı kitabının 67. sahifesinde : “ Mezarın açılışında bulunan ve rapor heyet üyeleri şu kişilerdir: Halim Baki Kunter, Ahmet Adnan Saygun, Kemal Güngör, Raci Temizer ve Hasan Bıçakcı idi.
Kurul üyeleri arasında Yunus ile ilgili tek bilgi sahibi Halim Baki Kunterdir. O da toprak yığınından başka bir şey olmayan mezar başına yüzde yüz inanarak gitmişti. Fakat mezar açılıp ta onbeş iskelet çıkınca büyük bir hayal kırıklığına uğramış, kurul üyeleri rapor hazırlama konusunda aralarında büyük bir tartışma çıkmış, sonunda “halkın duygularını incitmeme” ( Eskişehirlilerin ) gibi bir gerekçe ile rapor yazılmıştır.

Raci Temizer de Bu mezarın, değil Yunus Emre’ye , herhangi bir Müslüman’a dahi ait olamayacağı gerekçesi ile itiraz ettiğini; mezardan onbeş iskelet çıktığını ve öteki hususları Karaman’da yapılan anma töreni sırasında itiraf etmiş ve “O zamanlar Yunus’un başka yerde, özellikle Karaman’da yattığını bilmiyorduk. Onun için H.Baki Kunter’in ısrarı ve halkın hissiyatına gölge düşürmemek için ses çıkarmadık” dediğini ifade etmiştir.Yunus Emre'nin gerçek mezarı (türbesi) Karaman'da:

Yunus Emre'yle ilgili bütün kaynak ve belgelerde, atalarının Horasan'dan gelerek Karaman eyaleti topraklarına yerleştiği ve Yunus'un (larende) Karaman'da yaşadığı açıkça belirtilmektedir.

Yavuz Sultan Selim döneminin 871 nolu Konya il yazıcı defterindeki belge Başbakanlık Arşivindedir. Bu belgenin 235. sayfasında Yunus'un bağlı bulunduğu aile reisi İsmail Hacı'nın, cemaati ile birlikte Horasan'dan Larende'ye (Karaman) gelerek; burada yerleşip yurt edindiği yazılıdır. Bu belgede adı geçen Hacı İsmail Köyü, Yunus Emrenin dedesi olan Hacı İsmail tarafından kurulmuş; Karaman'a 29 Km. uzaklıktadır. Yine bu belgede Yunus Emre'nin, Karamanoğlu İbrahim Bey'den YERCE adındaki yeri satın aldığı ve ölünce mülkününün çocuklarına miras kaldığı belirtilmektedir.

EVLİYE ÇELEBİ SEYAHATNAMESİNDE YUNUS EMRE:

Ünlü Seyyah Evliya Çelebi meşhur eseri Seyahatnamesinde 1648 yılında Karaman’a geldiğini ve Karaman’ı gezdiğini Karaman’da Yunus Emre’nin türbesini de gördüğünü belirterek şöyle der: “Kirişçi Baba Camiinde, Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı) bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır” demektedir.Evliya Çelebi 1600 lü yıllarda ki bu ziyaretinde Yunus Emre Türbesini ve merkad’ini tespit etmiş ve meşhur eserine almıştır.Cahit ÖztelliEn son Ahmet Bey tarafından Cum 21 May 2010, 12:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Mehmet.21
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 12:24

Yanıbaşınızdaki mezarın Yunus Emre'ye ait olduğu söylenirse, o mezarı ziyaret ederek dua etmeniz eksiksiz olarak kabul görür.
Çünkü müslümanlıkta önemli olan "niyettir".
İnternetten bir kaç yere baktım. Tokat diye vurgulanmış.


mahmut korkmaz
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:17

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Eşi Hayrünnisa Gül, Eskişehir Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Kutlama Etkinliklerine Katıldılar.
Cuma, 07 Mayıs 2010 14:04 Haberler | Bu içerik toplam 443 kez gösterildi.


Her yıl geleneksel olarak ilimiz Yunus Emre Beldesinde kutlanan Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Etkinliklerine, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Vali Mehmet Kılıçlar ve eşi Yrd. Doç.Dr. Arzu Kılıçlar, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Zeynel Ilıca, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın,ESOGÜ Rektörü Prof Dr Fazıl Tekin, Anadolu Üniversitesi kurucusu Prof Dr. Orhan Oğuz ve diğer protokol mensubu kamu görevlileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile beraberindeki heyet, Ankara’dan Yüksek Hızlı Trenle Yunus Emre Beldesine geldiler. Yunus Emre kabri etrafına Cumhurbaşkanı Sayın Gül adına 20 adet ehrami karaçam cinsi, eşi Hayrünnisa Gül Hanımefendi adına da 20 adet Ihlamur cinsi fidan dikildi. Yunus Emre’ye ait mezar ziyareti birinci makamdan başlayarak ikinci makam ve bugünkü kabri ziyaret edilerek, çiçekler bırakıldı ve dualar okunduktan sonra tören alanına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan anma töreni, 3 semavi din ve 6 farklı medeniyet temsilcilerinden oluşan Antakya Medeniyetler Korosunun, Türkçe, Arapça, İbranice ve Ermenice şarkılar okumalarıyla devam etti. Tanzanya, Bangladeş, Moğolistan ve Moldova’dan gelen öğrenciler tarafından Yunus Emre’nin “Bana seni gerek seni” şiiri okundu.

Vali Mehmet Kılıçlar, Sayın Cumhurbaşkanım, Muhterem Hanımefendi, Eskişehir’in güzel insanları diyerek sözlerine başlarken, Yunus’u anmak için bir arada olduğumuzu, yıllardır Yunus’u anmak için on binlerce insanın bu beldede toplanarak, Yunus’un sevgi çağrısına kulak verdiğini ifade etti. Bu yıl “Sevgiye Davet” adıyla Yunus’un sevgi çağrısının insanımıza ve insanlığa daha etkin biçimde duyurulmasını hedeflediklerini belirterek, gönül ehli Sayın Cumhurbaşkanımız, bizleri onurlandırdılar, tüm Eskişehir’ liler adına şükranlarımı sunuyorum dedi.

Vali Kılıçlar, Aşık Yunus’un, sadece bunalım ve kargaşalarla dolu 13.yüzyıldaki insanlığı etkilemediğini, yüzyıllardır süregelen çağrısıyla insanlığı insanlığa, yaradılanı yaradandan ötürü sevmeye davet ettiğini, Yunus’un çağrısının çağları, sınırları, ırkları aşan bir çağrı olduğunu, gönüller yapmaya gelen gönüller sultanı Yunus’un, ilmi irfanla, hürriyeti vicdanla, kalpleri aşkla buluşturan bir çağrıyla “bizi bilenlere selam olsun” ve “ Sevelim, sevilelim, Bu dünya kimseye kalmaz” sözleriyle 72 millete aynı çağrıyı yaptığını söyledi.

Vali Kılıçlar, Yunus Emre’nin aynı zamanda kâinatın ve insanlığın dilini sevgi diline çeviren evrensel bir çevirmen olduğunu, duru Türkçesi ile edebiyatın en özgün örneğini insanlığa miras bıraktığını ve bizlerin de bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak için derin bir nefes almak durumunda olduğumuzu belirtti.

Vali Kılıçlar, Sayın Cumhurbaşkanımıza hitaben, teşriflerinizle bizlere güç verdiniz, Eskişehir’liler, sevgi şehrimize onur vermenizden dolayı ayrı bir heyecan ve gurur yaşamaktadırlar. Bu nedenle şahsım ve Eskişehir’ li hemşerilerim adına zat-ı devletlerinize şükranlarımı arz ediyorum dedi.

Etkinlikler çerçevesinde Türkiye genelinde düzenlenen şiir, resim ve makale yarışmalarında birinci olan öğrencilere, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından ödülleri verildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül yaptığı konuşmasında, bugün Eskişehir’ de olmanın gerçekten mutluluğunu yaşıyoruz. Vali Beyin söylediği gibi, Eskişehir’den sevgi şehrine bir dönüş yapıldığını, Yunus Emre’nin doğduğu bu yerlerde sevginin çok olacağını belirtti ve sevginin yoğrulduğu yerler buralar. Bundan bir süre önce Vali Bey ve beraberindeki Eskişehir heyeti Ankara’ya gelip, Çankaya’da beni Eskişehir’e davet ettiklerinde, memnuniyetle geleceğimi söyledim. Gelişimin böyle bir güne rastlamasından da ayrıca mutluyum dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, Yunus Emre gerçekten sadece Türkiye’nin ve milletimizin değil, bütün insanlığın saygı duyduğu büyük bir insan. Çok küçük cümlelerle kurduğu çok büyük sözleriyle herkese ders veren ve herkesi düşünmeye davet eden büyük bir Anadolu erenidir. Mevlana gibi, Hacı Bektaşi Veli gibi Derviş Yunus’ da bundan 700 sene önce Anadolu’ yu yoğuran, bizim ruh mayamızı oluşturan, inanç değerlerimizi en doğru istikamette yönlendiren çok büyük düşünce insanlarıdır. Sizlerle de böyle yakın olmaktan ayrıca büyük bir mutluluk duyuyorum dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 700 sene önce yani 1300’ lü yıllarda, Türkler Anadolu topraklarını vatan yapmak için uğraşırken, bu topraklarda öfkeler, isyanlar, karşılıklı çekişmeler ve gönüllerin kırıldığı bir dönemin yaşandığını belirterek bu büyük erenlerin Mevlanalar, Hacı Bektaşi Veli’ler ve Yunus Emre’lerin bütün insanlığı sakinliğe, sükunete, sevgiye ve aklı selime davet ettiğini söyledi.İnsanlığa çok büyük dersler veren söylemleri yankı yapmış ve atalarımız tekrar birlik beraberlik içerisinde olmuşlar, ondan sonra da Osmanlı İmparatorluğu olarak dünyaya hâkim olma dönemleri başlamış, dünyanın dört bir yanına birlik beraberlik ve karşılıklı dayanışma içerisinde örnek olmuşuz dedi.

Bazen sevgiyi ve muhabbeti unutuyoruz diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, burada çok güzel sözler var “ Gelin tanış olalım” derken Yunus Emre, gelin konuşalım, birbirimizi dinleyelim, işi kolay kılalım demek olduğunu belirtti.

Konuşmaları mütakip, kültür evi gezilerek gerekli bilgiler verildikten sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, vatandaşların yanına gittiklerinde, yoğun sevgi gösterisinde bulunuldu. Programın, Eskişehir ilindeki diğer bölümlerine katılmak üzere Yüksek Hızlı Trene binerek Yunus Emre Beldesinden ayrıldılar.

mahmut korkmaz
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:18

Karaman diyenlere sesleniyorum Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ozaman yanlış yere gelmiş olmalıAhmet Bey
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:27

Alıntı:
Karaman diyenlere sesleniyorum Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ozaman yanlış yere gelmiş olmalı


Siyasiler her sehiri gezer ,gecmis Cumhurbaskanlari ve mevcut Cumhurbaskanida diger Yunus Emre turbelerini ziyaret etmistir...

Abdullah gul bal gibi o yapinin iicndeki kisinin Yunus Emre olmadigini biliyor, ama ne yapsin Cumhurbaskani tarafsiz olmali...

Eskisehir'in Yunus Emre ile hic bir ilgisi yoktur...


Yusuf Ç

8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:28

Yunus emre'nin mezarı yada türbesinin yeri neden net değildir

mahmut korkmaz
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:32

diğer yunusemre türbelerini gezdiğine dair bir haber ve link alabilirmiyim . bal gibi bildiğini söylediniz baş başa kaldığınızda yada usulca size bal gibi biliyorum aslında burası orası değil ama napalım gönülleri kırılmasın geldik öyle diye bir sırmı verdi ?

aliiiiiiiii
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 13:35

Ölümün üstünden asırlar geçmiş. Ama görünen o ki hiç bir dönemde mezarının nerede olduğuna dair araştırma yapılmamış.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET