Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Harput Kalesi (Süt Kalesi)
123 ... 383940   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Tolga Dt
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 11:11
Elazığ - Harput Kalesi (Süt Kalesi)
(+)


Harput , Mevcut tarihi kaynaklara göre Harput'un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu'ya yerleşen Hurrilerdir. Hurrilerden sonra bölge Hitit hakimiyeti altına girmiştir. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. Asırdan itibaren Doğu Anadolu'da devlet kuran Urartular Harput'ta uzun süre hüküm sürmüştür.
Harput ve çevresi , 1085 yılında Türklerin eline geçmiştir. Bundan sonra İlhanlıların Dulkadiroğullarının, Akkoyunluların, Safevilerin eline geçmiş ve 1516 yılında Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı Ordusu tarafından fethedilmiştir.

Hüsnü ziyad adı ise, Muaviye Döneminde Harput'ta valilik yapan "İbni Ziyad "a bağlanmaktaysa da, konuya ilişkin net bilgi bulunmamaktadır. Çok farklı isimler ve açıklamalar verilmesine karşın, Harput adı ve anlamı konusunda ortaya net bir şeyler konulamamaktadır.

Harput Kalesi (Süt Kalesi): Tarihi Harput şehrinin güneydoğusunda, Elazığ ovasına egemen bir konumda bulunan kalenin Urartular döneminde inşa edildiği bilinmektedir.Kale içerisindeki kayalara oyularak yapılmış odalar ve gizli geçitler Urartu döneminden kalmıştır. . Kalenin Roma, Bizans ve Arapların eline geçtiği tarihi belgelerde mevcuttur. Kale çeşitli dönemlerde onarım görmüştür. Dikdörtgen planlı kale , iç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Görkemli burçları halen ayaktadır.

Kale ile ilgili rivayete göre yörede kale yapımı sırasında yaşanan su sıkıntısından dolayı kale yapımında harç yapımında su yerine süt kullanıldığı anlatılmaktadır., bu nedenle Harput kalesinin bir adınında Süt Kalesi olduğu söylenmektedir.

Harput Ulasim Bilgileri:
Harput'a karayolu ile her yerden rahat ulaşım sağlanır. Elazığ Belediyesi saat başı otobüs seferleri düzenlemektedir.Bunun yanında dolmuşlarda harputa sefer düzenlemektedirler.İSMAİL GÜN
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 14:05
Elazığ - Harput Kalesi (Süt Kalesi)
(+)


gökhan bice

8 yıl önce - Sal 12 Ekm 2010, 23:11(+)

(+)
SSN-869
8 yıl önce - Cum 22 Ekm 2010, 21:44(+)


zülküf boran

8 yıl önce - Pzr 21 Ksm 2010, 21:01

HARPUT KALESİ RESTORE EDİLİYOR


(+)

(+)(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 383940   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler