Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Denizli - Altındere Vadisi
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Yasin Efesoy

8 yıl önce - Çrş 19 May 2010, 18:24
Denizli - Altındere Vadisi


Altındere Vadisi:
Dr. Vedat ÖZALTUN demiş ki:
Göveçlik yolundan geçip Altındere köyüne geliyorsunuz. Denizli'ye 12 km uzaklıkta ve yolu asfalttır. Eski ismi Gebe Deresi, yeni ismi Altındere olan vadi aniden karşınıza çıkıyor. Aracınızı vadinin başlangıcına bıraktıktan sonra dere boyunca ilerliyorsunuz. Altındere ismi gibi çok güzel bir dere. Derenin her iki yanından dik olarak yükselen yamaçlar sayısız güzellikte ve çeşitlilikte bitki örtüsü ve ağaçlarla kaplı. Dere boyunca giden patika yol bazen sağ taraftan bazen de sol taraftan ilerliyor. Karşıdan karşıya geçişleri sağlayan üç tane tarihi köprü var. Köprülerden geçerken insan kendini adeta rüya alemindeymiş gibi hissediyor. Tarihi taş köprülerin üzerindeyken, altımızdan geçen derenin sularının sesini dinlemek insanı çok rahatlatıyor. Zaten yürüyüş boyunca derenin sesinden ve vadiyi altınla kaplamışcasına güzelleştiren sonbahar yapraklarından başka bir şey duymuyor ve göremiyorsunuz.

Yürüyüşe başlar başlamaz her yer, sarının tüm tonlarından, kırmızıya kadar uzanan renk cümbüşüyle kaplıdır. Her mevsim güzel olan ALTINDERE, sonbaharda bir başka güzel olur. Altındere köylülerinin yayla evleri vadi boyunca sizlere eşlik eder. Yol boyunca asırlık çınar ağaçları ilginç gövdeleri ve cüsseleri ile zaten güzel olan doğaya daha da bir güzellik katarlar.

Sonbaharın bu güzelliklerini içimizde hissederek yukarı doğru yürüdüğünüzde 1.500 m. rakımlı ''Darı Yeri'' denen bölgeye gelirsiniz ve üzeri karla kaplı Babadağ (2.293 m.) tüm görkemi ile karşımıza çıkıverir. Denizli'nin en yüksek dağlarından biri olan Babadağ'ın kuzey yamacı sanki bıçakla kesilmişçesine tepemizde duruverir.. Burada belli bir süre Babadağ'ı seyrettikten sonra ister dağa doğru yürüyüşünüze devam eder, ister buradan geri dönersiniz.

Fazla eğimli olmaması, sürekli nehir kenarından gidilmesi ve doğa güzelliği nedeniyle Altındere, yaz kış tüm doğa dostları için ideal bir yürüyüş parkurudur. Hele sonbaharda fotoğraf çekmek için harika bir yerdir. Yolu tarif etmeye gerek yok. Sadece bir tek yol var. Buradan gidip buradan geri geliyorsunuz. Kaybolma tehlikesi hemen hemen hiç yok. Yazın giderseniz buradaki bahçelerden sebze ve meyve satın alabilir, Darı Yeri'nde közde darı pişirebilirsiniz.(+)(+)
Yasin Efesoy

8 yıl önce - Sal 29 Hzr 2010, 21:18(+)


Aycan Aydoğan

8 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 00:07(+)
Yasin Efesoy

8 yıl önce - Cmt 03 Tem 2010, 20:26(+)


mehmet20
8 yıl önce - Pts 12 Tem 2010, 01:49

  (+)sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler