Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Belediyesinden Beklentileriniz
123 ... 169170171   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
ismail özçelik
7 yıl önce - Çrş 19 May 2010, 01:32
Sivas Belediyesinden Beklentileriniz

Sivas'a belediyemiz neler yapabilir veya neler yapılması için ön ayak olabilir. Hayallerimde ki gelişmiş ancak çok da büyük olmayan Sivas için kendi fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunları yazarken kategoriler halinde yazmaya dikkat edeceğim. Ancak tüm detayları ile de yazmayacağım sadece yüzeysel olacaklar,

A. Şehircilik, Belediye ve İmar Konuları
1. Şehrin imar planı geniş kapsamlı olarak yenilenmeli ve bu eski bölgeleri de kapsamalı siyasi rant uğruna 3-5 yıllık planlardan ziyade 10 yıllık da olsa sağlam bir plan olmalı
2. Karşıyaka, Akevler, Esenyurt, Serpincik taraflarında kat sınırı olmalı villa tarzı evlerin teşviki yapılmalı bu evlerde otopark ve yeşil alan problemi kendiliğinden yok oluyor.
3. Sivas tek merkeze sıkışmış durumda bunu dağıtmak için 6 yeni merkez daha belirlenmeli ve bence bunlar; Karşıyaka, Mimarsinan, Fatih, Alibaba, Doğukent ve Eğriköprü olmalı
4. Bu yeni merkezlere esnafların ve halkın rağbet göstermesi için belediye ek hizmet binaları, Türk Telekom, PTT, SİDAŞ, SİBESKİ ve mümkünse bir kaç banka şubesinin bu alanlara açılması sağlanmalı,
5. Toptancılar Sitesi, Keresteciler Sitesi ve Galericiler Sitesi taşınmalı bunlar için daha modern ve Türkiye'ye örnek olacak tesisler yapılmalı,
6. Tarihi Kent Meydanı ve çevresi için geniş kapsamlı bir düzenleme çalışması yapılmalı,
7. Atatürk Caddesi, Osmanpaşa Caddesi, Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, Fevzi Paşa Caddesi arasında kalan bölge için kentsel dönüşüm projesi hazırlanmalı (yaklaşık 120 dönüm)
8. Kale Projesi, eski Sivas'ı günümüzde de yaşatacak şekilde tarih temalı kültür parkı olarak yapılmalı,
9. Belediye binası mutlaka taşınmalı ve modern çok katlı bir bina yerine tarihi dokulu ve estetiği olan fonksiyonel bir bina yapılmalı,
10. Belediye personeline hizmet içi eğitim ve seminerleri verilmeli,
11. Halkla belediyeyi bütünleştirmek adına proje yarışmaları yapılmalı,
12. Hal binası kaldırılmalı,
13. Halkımızda kentlilik bilinci oluşturulmalı,
14. Yeni iş merkezleri için çalışma yapılmalı (modern binalar şeklinde)

B. Ulaşım Konuları
1. Ulaşım Master planı acil olarak yapılmalı,
2. Kuzey Çevre Yolu yapılmalı,
3. Güney Çevre Yolu için fizibilite yapılmalı Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü ile irtibat halinde olunmalı,
4. Mevcut çevre yolu belediyeye devredilmeli ve bu yolda bulunan mevcut tüm kavşaklar katlı kavşak olmalı,
5. Kent meydanı içinde bulunan istasyon caddesi kapatılmalı bunun yerine Selçuklu Caddesi, Osman Paşa Caddesi, Valiliğin arkasından İhramcızade Caddesi, Buruciye Sokak caddeleri genişletilerek ve tek yön yapılarak dairesel bir meydan yapılmalı,
6. A.7 maddesinde yapılacak olan kentsel dönüşümün ardından Sirer Caddesi genişletilmeli (toplam 8 şerit 3-3 araç, 2 tramvay),
7. Otogar en yakın Bölge trafiğin oraya taşınmalı,
8. Mevcut tren hattı TCDD ile görüşülüp şehir içi raylı sisteme dönüştürülmeli ve B.7 maddesi ile entegre olarak Otogar- Yenişehir-Üniversite-Eğriköprü-Doğukent hafif raylı sistemi yapılmalı,
9. Toplu taşıma sistemi sil baştan yenilenmeli, ring sistemden vazgeçilmeli,
10. A.7 ve B.6 maddeleri ile entegre olarak Meydan-Halfelik-Eğriköprü-Üniversite tramvay hattı yapılmalı,
11. Toplu taşıma da ilçe, belde ve köylerinde faydalanması ve ulaşımın entegrasyonu için bir şirket kurulması gerekmektedir,
12. Sinyalizasyon sistemlerinin işleyişinin tamamen yenilenmesi gerekmektedir,
13. Yol çizgilerinin ve tabelalarının belirli periyotlarla modern bir şekilde çalışmasının yapılması gerekmektedir,
14. Şehir içi yönlendirme levhalarının yapılması gerekmektedir,
15. A.12 maddesinin ardından bu alana kat otoparkı yapılması gerekmektedir,
16. A.7 projesi ile entegre olarak yapılacak tüm binaların zemin katına otopark yapılması gerekmektedir,
17. Aksu üzerinde bulunan köprülerin Aksu'nun altına alınması çalışması yapılarak hem Aksu'nun güzelliği korunmalı hemde alt tarafa alınan yollar sayesinde modern kavşaklar yapılarak Halfelik ve Karaağaç mevkinde ki trafik yoğunluğu azaltılmalı,
18. Gerekli noktalara yaya alt/üst geçitleri yapılmalı,
19. Hava alanına şehirden kısa bir yol açılmalı,
20. Kızılırmak sahil yolu projesi yapılmalı,
21. Kızılırmak üzerindeki köprülerin estetik ve tarihi görünüm kazanması için ilgili kurumlarla çalışmalar yapılmalı,
22. Tarihi eserlerin bulunduğu semtlere ulaşımı sağlamak amacıyla nostaljik tramvay yapılmalı,
23. Gökmedrese-Kale arasına ve Yukarı Tekke-Abdülvahabigazi Cad. arasına teleferik yapılamalı,
24. Kentkart uygulamasından vazgeçilerek Sivas'ın kendi kartını kullanması sağlanmalı,
25. B.24 maddesinin ardından aylık, haftalık ve günlük kart seçenekleri sunulmalı,
26. Şehrimizde bulunan taksilere standart getirilerek görüldüğünde Sivas Taksisi olduğu anlaşılacak bir sistem oluşturulması için Otomobil üretim firmaları ile görüşülmeli,
27. Gerekirse Tüdemsaş'a ortak olunarak raylı sistem araçları üretilmeli(kullanmaktan ziyade satmak için),

C. Diğer Tüm konular
1. Piknik alanı ve yeşil alan miktarı artırılmalı,
2. Şehrimize tematik kütüphane kurulmalı,
3. Şehrimize Türk Masalları Müzesi kurulmalı,
4. Sivas Kent Müzesi kurulmalı,
5. Selçuklu Müzesi kurulmalı,
6. En az 2 tane kültür merkezi yapılmalı,
7. En az 1 tane kültür kompleksi yapılmalı,
8. Sivas'ta en az 2 adet geleneksel uluslararası etkinliğin altyapısı oluşturulmalı,
9. Yeni üniversiteler kurulması için hazırlık yapılmalı,
10. Hafik Belediyesi ile işbirliği yaparak Hafik gölünü önce il içi sonra ulusal turizme kazandırmak,
11. Kalın Belediyesi ile işbirliği yaparak Sıcak Çermik Kaplıcalarını modernize etmek ve ulusal turizme kazandırmak,
12. Kangal Belediyesi ile işbirliği yaparak Balıklı Kaplıcayı modernize etmek,
13. Koyulhisar Belediyesi ile işbirliği yaparak Eğri Çimen yaylasını önce il içi sonra ulusal turizme kazandırmak,
14. Altınyayla Belediyesi ile işbirliği yaparak Sarissa Antik Kenti önce ulusal sonra uluslararası turizme kazandırmak,
15. Gürün Belediyesi ile işbirliği yaparak Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisini ulusal turizme kazandırmak,
16. Soğuk Çermik Kaplıcasını modernize etmek,
17. Divriği Belediyesi ile ortak çalışarak Divriği şehir merkezini tarihi yapısı ile muhafaza etmek için çalışma yapmak,
18. Kültür parkları yapılmalı (Ministanbul, Minisvas..),
19. Sivas Şehir tiyatroları kurulmalı,
20. Gıda Bankası geliştirilmeli ve alışverişlerin tüm marketlerden yapılması için çalışma yapılmalı,
21. Şehrimize yeni gelen yabancı vatandaşlarımız ve turistler için Havaalanı, Otogar ve İstasyon'un yanı sıra şehrin muhtelif yerlerine Beyaz Nokta adında Turizm Ofisleri açılmalı,
22. Halka hizmetin en iyisi için Beyaz Masa uygulaması geliştirlmeli,
23. Şehrimizde bulunan tüm taşınmaz mal varlıklarının düzeni ve kontrolü için Bilgisayar veritabanı oluşturulmalı (Şehre yeni gelen ve kiralık ev arayan bir vatandaş belediyeye başvurduğunda mutlaka yardımcı olunabilinmeli),
24. Meslek edindirme kursları açılmalı,
25. Öğrenci kampüs yurtları oluşturulmalı,
26. Sivas tanıtım videoları çekilmeli ve şehrin tanıtımı için yazılı ve görsel medya etkin kullanılmalı,
27. Belediye Sosyal tesis sayısı artırılmalı,
28. İnanç Turizmi için alt yapı oluşturulmalı,
29. Şehrin altyapısı tamamen yenilenmeli ve tünel altyapı ile uygulamasına geçilerek üst yapıya zarar en aza indirilmeli,
30. Yağmur suyu hat uzunluğu artırılmalı,
31. Toptan Sebze-Meyve Hali taşınmalı,
32. II. OSB ve III. OSB için altyapı hazırlanmalı,

Önemli: Diğer belediye projeleri direk olarak Sivas Belediyesi'ni bağlamasa da güçlü bir Sivas için güçlü ve sağlam ilçe ve beldeler gerekir.

Bunlar benim düşünce ve fikirlerimden sadece bazıları, daha fazlası da var ancak şimdilik yazmaktan yoruldum Bu projeler sadece proje değil istihdama da en az 10.000 yeni eleman katacak projeler hatta bu rakam dolaylı yollarla daha da fazla olabilir yani yaklaşık 50 bin kişiye (1 aile 4 kişi hesabından) faydası dokunabilecek proje ve düşünceler. Ancak bunun yanında maliyetleri de var bunun içinde kaynak oluşturmak ve bulmak gerekiyor (Bunun içinde çeşitli fikirlerim var ama onlarda bana kalsa fena olmaz). Bu projeler gerçekleşirse Sivas hayallerimde ki şehrin yüzde 30'unu sağlamış olacak...

sivaslihakan
7 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 17:03

sivas ne zaman büyüksehir belediyesi olacak?
olmasi icin neler gerekli?
olsa ne gibi avantaj saglar?
bizden kücük sehirlerden büyüksehir belediyesi olan varmi
mesela erzurum malatya sakarya

ismail özçelik
7 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 18:19

Alıntı:
sivas ne zaman büyüksehir belediyesi olacak? olmasi icin neler gerekli?

Nüfusu 750.000'i geçince olabilir.
Alıntı:
olsa ne gibi avantaj saglar?

Baya fazla avantajı var belediye adına. Maddi getiri sağlayacak ve belediye daha fazla şirket kurabilecek. Daha fazla avantajları da var.
Alıntı:
bizden kücük sehirlerden büyüksehir belediyesi olan varmi
mesela erzurum malatya sakarya

Malatya Büyükşehir Belediyesi yok ancak Malatya nüfus olarak Sivas'dan büyük.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi kazanılmış hak olduğu için hala mevcut. Zaten Erzurum'da Sivas'dan büyük.
Sakarya ilinin merkezi olan Adapazarı, Sivas'dan küçük ancak mevcut konumu itibari ile özel bir statüye sahiptir ve Büyükşehir Belediyesi vardır.
Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

beratdemir
7 yıl önce - Cum 11 Hzr 2010, 20:17

Sivas ın da merkez köyleri merkez nüfusuna katılsa nüfusu Erzurum la aynı olur. Zira büyükşehirlerde merkez köylerin bir çoğu merkez nüfusa dahil edildi.

Sivas belediyesinden beklentilerimiz ise

1. Sivas ta artık bir altgeçit yapılması lazım, büyük ihtiyaç var.
2. Akdeğirmen mahallesinde bulunan tarihi Şirinoğlu hamamını ve oradaki tarihi konakları restore etmeli.
3. Kızılırmak sahil düzenleme projesini hayata geçirmeli.

Diğer projeler zaten yukarda yazılmış.

sivaslihakan
7 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2010, 23:17

yani desenize büyüksehir olmamiz imkansiz gibi birsey

M. Akif Ilbeyli

7 yıl önce - Pts 14 Hzr 2010, 22:11

Yukaridaki Önerilere sunlari eklemek isterim

Katli yeni Otoparklar ve elektronik sehir ici yönlendirici park-yönlendirme-sistemi kurulmali
kisacasi PYS - Elektronik levhalarda hangi katli Otoparkta ne kadar bos yer var veya neresi dolu sehirin Merkezine ulasan bütün büyük Kavsaklarda yer almali.

Sivasin Kuzeyine Kent Ormani yapilmali Meraküme
Bölge Trafikten baslayip Pasabahceye kadar Damla Su sistemi ile Cam ve yaprakli agaclar ve meyve agaclari dikilmeli. (Damla Su Sistemi Aritma Tesisi ile Ortak calismali buradan temin edilecek Gübre Toprakla harmanlandiktan sonra bu bölgeye dökülüp sikistirilmali cabuk tutmasi icin ve eroziyona ugramamasi icin hemen cim ekilmeli ve agaclandirilmali Belediye Fidanligina is düsüyor.

Hobby Bahceleri bu kisimda yer almali.
Gezinti yollari acilmali (yaya ve bisikletli) aralikli ayri ayri piknik ve spor alanlari acilmali bunu yanisira Hayvanat bahcesi yapilmali.

Merakümü Sivasin Parlayan Yildizi yapmak sart.

Meraküm ile baglantili Kuzey Cevre Yolu Yapilmali bu yoldan Hava alanina yeni bir yol yapilmali.
Kuzey Cevreyolu Tünel ile Mevlana Caddesine baglanmali.
Telefirik Hattina Merküm eklenmeli. Telefirik (Kale - Yukari Tekke- Gardaslar -Meraküm)

Sivas Tren Garindan Havalimanina Hafif Rayli Sistem baglantisi yapilmali bu güzergah mevcut tren yolunu Bölge Trafik yakinlarina kadar kullandiktan sonra yeni Havaalani yolunun Orta refüjü kulanilir ve eski havayolu güzergahina saparak havalimanina uygun bir egim ile Ulasir (Hayirli Olsun).

Büyük Modern Is Merkezleri Sehir Merkezine Yapilmali Kat Sinirlandirlmasi bunun gibi yatirimlara yapilmamali Hotelcilik, Bankacilik, Sigortacilik ve Büro icin yapilan Is Merkezlerine Kat siniri olmamali.
Eger Ticaret merkezleri ile Kombine Proje ise mevcut kat sinirlamasi uygulanmali.

Sivasin Skylineé olmali.

Bütün Ulusal ve Bölgesel Projeler Takip edilmeli Yeni Stadyum, Hizli Tren, Havaalani, Bölge Hastanesi, Ambulans Helikopter bunlar sivasa acilen saglanmali.

Sivas 2 Organize Sanayi Bölgesi acilmali.

Ilceler ve Il Merkezi Rayli Sistemle baglanmali.

Atil ve yikik binalar sehir icinde kalmamali, bos arsalara iki yil icinde mecburu Imar uygulanmali ve bu uygulanmadi takdirde Belediyenin bu Arsalari kendisinin Imara Uygun bir Sekilde Yapip geri Mal sahiplerine kazandirmali. Bunun Örnegi Avrupada var (Almancasi BAUGEBOT).

Catilar belli bir Standartda olmali Buluvarlardaki binalarin katsayiyi ve catilari belli bir Standarta olmali.

Sivalanmamis sivasi bulunmayan binalara 500 TL Ceza kesilmeli alti ay süre icinde yapilmaz ise yine bir ceza kesilmeli.

Bu Uygulamalara Uymayan Kisiler Belediyenin Kolluk gücleri tarafindan takipe alinip cezalandirilmali.
Saka degil Seriatin kesti paramak agrimaz.

Sivas Kültürü ve Sivaslilik bilinci bütün halk kitlesine aralikli seminerlerle, eglenceler ile anlatilmali.

Sokaklar cöpten itten Tinerciden ve serserilerden arindirilmali.

Tüketicinin Haksizliga Ugradigi Is yerleri Büyük bir Tabele ile Tüketicilere gösterilmeli Belediye ve Zabita Is birligi ile Örnegin:
"BU IS YERI TEMIZLIKDEN DOLAYI BIR COK KEZ IKAZ EDILMISTIR CEZALI ISLEM YAPILMADAN BU TABELA ILE ILK CEZASINI SIZ BILINCLI TÜKETICILER VERINIZ.
Tüketici Haklari takip edilmeli, Kayit disi ticarete son verilmeli

Misircilar gibi (alkisliyorum) Istedigi kadar aglasin Aglayarak senin benim hakimi caliyor ticaretde duygusallik olmaz kiseye peskes olmamali.

Yasalar tam anlamda yürütülmeli belediye belediye olmali.......

Dogan Bey bugüne kadar az projeye veya hic bir projeye imza atmadi ama en azindan haksizliga tahammülü yok bu acidan alkisliyorum.

AKPli degiliz ama destek bekliyoruz. Hadi Hayirlisi Sivasa her sey yakisir cünkü biz Sivasliyiz.

ikokcuk

6 yıl önce - Cmt 23 Tem 2011, 22:20

açıkçası pek fazla bir beklentim yoktu şimdi hiç beklentim kalmadı kale projesini hayata geçirirlerse allah razı olsun.mimari açıdan zaten birşey yapamayacakları belliydi.işadamlarıyla iletişim kurarak sivasa yatırıma ikna edeceklerini umuyordum ama oda olmadı.

sebasteia
6 yıl önce - Cmt 23 Tem 2011, 23:43

binbir gece masallarının cennet yurdu bağdat'ı harabeye çeviren hülagu'nun yaptığını, 611 yıl evvel aksak timur sivas'a yapmıştı. bizanslıla'da metropolitan merkez olan, danişmentliler'e, bir dönem selçuklu'ya, eretna'ya, ve kadı burhanettin devletlerine başkentlik yaparak önemli bir siyasi, ticari ve eğitim merkezi olan şehrin bin yılla yaklaşan birikimini timur yakıp yıkmıştı, tıpkı hülagu'nun bağdat'taki 500 yıllık abbasi birikimini yakıp yıktığı gibi! bugün o yıkıma rağmen elde kalan eserler bile o dönem sivas'ının muhteşemliğini anlatmak için yeterli. belediyeden beklentiler kısmına bunları niye yazıyorum? sivas belediyesi'ni yöneten doğan ürgüp ve ekibinden şunu bilmelerini istiyorum: siz timur'dan sonra bu şehrin başına gelen ikinci faciasınız! yıllar bir bir eriyip gidiyor, benim şehrim belediyecilikte halen yerinde sayıyor. bu belediye işbaşında olduğu sürece 'sivas belediyesinden beklentileriniz' başlığına müsbet birşeyler karalamak anlamsız. en fazla tek beklentimin bir an evvel çekip gitmeleri olduğunu söyleyebilirim! yeni bir belediye geldiğinde buraya madde madde beklentilerimi yazarım.

ismail özçelik
6 yıl önce - Cmt 23 Tem 2011, 23:59

Yazmayım yazmayım diyorum ama yazmamak ne mümkün. Bugün Sivas Postasında bir haber çıkmış. Tabi hemen yorum attım. Haber şöyle: Aksu'da vatandaşlar 2. Etaptan, 3. Etaba geçerken zorlanıyormuş, bir alt geçit yada üst geçit olması iyi olurmuş. Belediye de tabi cevap vermiş trafik ışıklarını kullanın diye. Şimdi ben Sivas'ı önemseyen düşünen kardeşlerime soruyorum neden bir Allah'ın kulunun aklına da araç trafiğini battı-.çıktı ile Aksu'nun altından geçirip hem parkı birleştirmiyoruz, hemde trafiği rahatlat mıyoruz? Bir taşla iki kuş vurmak o kadar da zor değil bence. Bugün bu haberden sonra belediyenin ufku ve vizyonu ile alakalı daha derin endişeler yaşamaya başladım.

ikokcuk

6 yıl önce - Pzr 24 Tem 2011, 00:02

ismail özçelik kardeşim sen gel birde 1. etabı bir gör. bu arada birde cevap verdiklerine dua etsinler biz cevap bile alamıyoruz.330,000 lik bir şehir belediyesinden çok belde belediyesine benziyor.

sayfa 1
123 ... 169170171   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET