Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Sal 18 May 2010, 02:32
Samsun - Canik - Gürgenyatak Köyü


Samsun – Canik - Gürgenyatak Köyü ( Canik - Samsun)

Gürgenyatak Köyü tarihi ipek yolunun Karadeniz'e açıldığı yol üzerinde kurulu bir köydür.

Karadeniz Bölgesinin ilk özel üniversitesi olacak Canik Başarı Üniversitesinin temel atma töreniyle gündeme gelen Gürgenyatak Köyü, açılışta Samsun Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü orkestra ekibinin, Bach, Verdi, Vivaldi, Tschaikovsky, Paganini, Beethoven ve daha birçok dünyaca ünlü klasik müzik ustalarının bestelerinden oluşan, şiddetli rüzgâr altında açık havada verdikleri mini bir konser ile de gündeme geldi.(+)Mert Irmağı'nın denize döküldüğü noktadan bakıldığında görülen tepeye kurulmuş bir köydür.

(+)Köy içinden bir manzara

(+)Canik Başarı Üniversitesi İnşaat alanından köye bakış


Köy hakkında doğal güzellikleri, manzarası ve havası gibi konularda söylenecek çok şey var ama biz sözü bu köyün yetiştirdiği saygıdeğer büyüğümüz Remzi KOZAL Bey'e bırakalım.(+)Köyün sokakları

(+)


SAMSUN'UN TARİHİ ZENGİNLİKLERİ

-Tarihi İpekyolu ve Darphane-

Samsun bölgesinde basılıp Anadolu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde rastlanan Amisos paralarının darp edildiği darphane henüz bulunamamıştır. Samsun’un yakın çevresinde bulunduğu düşünülen bu darphanenin bulunmasıyla birlikte Samsun’un uçsuz bucaksız turizm zenginliklerine çok zengin ve çok önemli bir unsur daha katılmış olacaktır.
(+)


Binlerce yıldır Karadeniz sahilini, Samsun’u Anadolu’nun içlerine bağlayan iki önemli geçit ve iki önemli yol bulunmaktadır. Bu her iki yol da aynı zamanda Anadolu’nun iç kesimlerinden Karadeniz sahiline ulaşan Tarihi İpekyolu güzergâhlarıdır.

Birincisi; Samsun'un batı çıkışındaki Baruthane Tümülüslerinden (Antik şehir kalıntılarının gömülü olduğu yer.) başlayıp Karadağ Geçidinden geçerek İç Anadolu'ya doğru ilerleyen yoldur. Bu yol, bugün Samsun-Ankara-İstanbul şehirlerarası karayolunun yer aldığı güzergâhtır. Yine, Samsun'a ulaşan demiryolu Karadağ Geçidini kullanmaktadır.(+)


Unutulan İpekyolu güzergahı

İkinci yol; Samsun’un doğu çıkışındaki Toptepe Tümülüsleri’nden başlayıp Gürgenyatak Köyü’nden geçerek Çayırkent, Asarcık, Ladik istikametine doğru ilerleyen ve Kılıçarslan Geçidi’ni kullanarak Amasya üzerinden Anadolu’nun iç kesimlerine, Akdeniz’e ulaşan yoldur. Bu güzerkah, bugün neredeyse unutulmuş gibidir. Yol güzerkahındaki güvenlik sistemlerine ait kalıntılar, bu yolun tarihte çok önemli bir yol olduğunu ve çok yoğun bir şekilde kullanıldığını göstermektedir.

Akdeniz ile Karadeniz arasındaki en kısa mesafeyi oluşturan bu güzerkah, kuş uçuşu 500 km kadardır ve geçmiş dönemlerde özel yetiştirilmiş atlarla 1 günde katedilen bir yoldu.
(+)Köy'den Bir Samsun Manzarası


Samsun’un Terası, Gürgenyatak Köyü

Sahilden itibaren tatlı bir eğimle yükselen yol, Gürgenyatak Köyü’nde rahat bir düzlüğe ve sahile doğru bakıldığında muhteşem bir panoramik manzaraya sahip olmaktadır. Tarihi darphanenin yakın çevrede olup olmadığı bilinmemekle birlikte, araştırmalar göstermektedir ki; Gürgenyatak Köyü, Tarihi İpekyolu’nun yalnızca en önemli geçiş noktasını oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda Samsun’da yaşayan hükümdarların, ilerigelenlerin yaz aylarında serinlemek için çıktıkları, yazlık ikametlerinin bulunduğu bir yerdi.

Gerçekten de, Samsun’u ve Karadeniz’i Gürgenyatak Köyü’nden olduğu kadar güzel, bir başka yerden seyretmek mümkün değildir. Yaz aylarında da Karadağ ormanlık alanı serinlemek için bulunmaz bir ortamdır. Gürgenyatak Köyü, adeta, bunaltan yaz sıcağında serinlenecek ve uçsuz-bucaksız manzara seyredilebilecek bir balkon, bir teras gibidir.

/Remzi KOZAL
MİMAR-EKONOMİST(+)Köy'den Bir Toptepe Manzarası


(+)Köy'den Bir Asarağaç Manzarası

(+)Köy'den Çarşamba Ovası Manzarası
Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Prş 20 May 2010, 02:26


(+)
(+)

(+)


Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Sal 06 Tem 2010, 03:41
Köyde Klasik Müzik Konseri
(+)Gürgenyatak Köyü, Canik/SAMSUN, 16 Mayıs 2010


Canik ilçesi Gürgenyatak köyünde Başarı Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı ile Tanrıverdi Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Vakfı'nın 130 bin metrekare alanda ortaklaşa kuracağı Canik Başarı Üniversitesi'nin temel atma töreni öncesi Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'ne bağlı koro açık alanda rüzgarın etkisine rağmen yaklaşık 3 bin kişiye konser verdi. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktaki tepe noktasında verilen konser ilgiyle izlendi. (Gazeteler)(+)
Çetin KOŞAR

9 yıl önce - Cmt 24 Tem 2010, 02:26(+)Gürgenyatak Köyü


idris K.(52)

7 yıl önce - Pzr 29 Nis 2012, 22:12


Gürgenyatak köyünden Samsun / Deniz manzarası
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler