Ana Sayfa  Mehmet.21
Pts 17 May 2010, 16:10   Diyarbakır - Sur - Sülüklü Han

Sülüklü Han 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırılmıştır.
Alıntı:
Tarihi hanın altında bulunan ve eski cezaevine çıkan gizli geçitten üç idam mahkumunun kaçmasının ardından geçit dönemin yetkilileri tarafından kapatıldı. Kaynak: Diyarinsesi.org
(+)

(+)

(+)

(+)

(+) mesajı beğendiniz mi?: +1
atlantis_Pts 17 May 2010, 16:45  

Fotolara bakılırsa han kullanıma açık görünüyor.

 mesajı beğendiniz mi?
Mehmet.21
Pts 17 May 2010, 16:47  

Alıntı:
Fotolara bakılırsa han kullanıma açık görünüyor.

Kısmen onarıma ihtiyacı var. Ara sokakta olduğu için pek bilinmiyor. Hartidan konumunu işaretledim.
Ayrıca eski cezaevine çıkan gizli geçidin açılması da çok iyi olur.


 mesajı beğendiniz mi?
yasin alperenPts 17 May 2010, 18:21  

Acaba neden hanın ismini Sülüklü koymuşlar?Bileniniz var mı?

 mesajı beğendiniz mi?
Mehmet.21
Pts 17 May 2010, 18:30  

Han içerisinde eski bir kuyu varmış. O dönemlerde tıpta sülük kullanıldığı için hekimler buradan sülük toplarmış.
Bundan dolayı Sülüklü Han denmiş.


Sülüklü Han İle İlgili Bir Yazı:

Alıntı:
Diyarbakır'da tarihi Sülüklü Han ilgi bekliyor. Tarihi hanın altında bulunan ve eski cezaevine çıkan gizli geçitten üç idam mahkumunun kaçmasının ardından geçit dönemin yetkilileri tarafından kapatıldı. Sülüklü Han'ın sahibi Şeyhmus Güzel, geçidin açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na girişimde bulunacaklarını söyledi.
1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yapılan tarihi Sülüklü Han restore edilip ziyaretçilerin hizmetine gireceği günü bekliyor. Üst katlarının dinlenme odası, alt depoların ise hayvanların konaklama yeri olarak kullanıldığı han Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birliklerinin karargahı olarak kullanılmış. Tarihi hanın sahibi Şeyhmus Güzel, hanın bakımsızlık nedeniyle harabe bir şekilde olduğunu belirterek, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bir kısım restorasyon çalışması yapıldı. Sonrasında kendi kısıtlı imkanlarımla hanın çeşitli yerlerinde tadilat yaptım. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na verdiğim restorasyon, resistasyon ve röleve projelerim kabul edildi. Bu projelerin hayata geçirilmesi durumunda han eski ihtişamına kavuşacaktır. Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'na hazırlamış olduğumuz raporları sundum. 2009 yılı itibari ile han için çalışmaların başlatılacağını umut ediyorum" diye konuştu.

GİZLİ GEÇİTTEN 3 İDAM MAHKUMU KAÇTI
Şeyhmus Güzel, tarihi bir yer olan hanın altında bulunan gizli geçidin eski Merkez Cezaevi'ne çıktığını ifade ederek, "Zamanında üç idam mahkumu bu geçidi kullanarak kaçmayı başarmış ve dönemin yetkilileri tarafından geçit kapatılmıştır. Geçidin ziyaretçilere açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na girişimde bulunacağız" diye konuştu.

Han'ın restorasyonuyla ilgili şu tezi buldum. Tez danışmanı Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. M. Can HERSEK: http://www.fbe.gazi.edu.tr/tezara/view.php?number=1139&language=tr
Hanla ilgili bir video: mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: