Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
MehmetYıldız
8 yıl önce - Prş 13 May 2010, 00:01
İBB'nin borçları


Alıntı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yayımladığı 2009 yılı faaliyet raporu, merkezi bütçeden belediyeye aktarılan kaynağın üçte birinin bankalara ödendiğini ortaya koydu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topbaş’ın yönetime gelmesinden bu yana sürekli bütçe açığı vermeye başladı. 2005 yılında 82 milyon, 2006 yılında 32 milyon TL açık veren kurum, 2007 yılında 1 milyar TL, 2008 yılında 1,3 milyar TL açık vermişti. Gelirinden fazlasını harcamayı alışkanlık haline getiren Belediye, 2009 yılında ise bütçe açığını 1,8 milyar TL’ye çıkardı.

Diğer yıllarda olduğu gibi 2009 yılında da, merkezi bütçe vergi gelirleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm gelirleri içinde en önemli paya sahipti. 2007 yılında tüm gelirleri içinde yüzde 72, 2008 yılında yüzde 78 olan vergi gelirlerinin payı, 2009 yılında yüzde 77 oldu. Bu sayede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 4,4 milyar TL olan toplam gelirinin 3,4 milyar TL’si sadece emekçilerden alınan vergilerle elde edilmiş oldu.

Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gelirinin çok üzerinde, 6,2 milyar TL’lik harcama yaparak, yerli ve yabancı bankalara 1,8 milyarlık kredi borcu altına girdi. 2009 yılında 902 milyon TL yerli, 774 milyon TL yabancı bankalardan kredi alındı.

Geçmiş dönemden de bankalara borçlu olan Belediye, 2009 yılında eski borçlara karşılık 1 milyar TL geri ödeme yaptı. 877 milyon TL iç borç ve 160 milyon TL dış borç olmak üzere, ödenen toplam tutarın yüzde 77’si anapara, yüzde 23’ü faizlerden oluştu.

Böylece, emekçilerin ceplerinden alınarak 2007’de yüzde 2’si, 2008’de yüzde 6’sı bankalara faiz olarak ödenen merkezi bütçe gelirlerinin, 2009’da da 238 milyon TL ile yüzde 7’si faiz olarak ödenmiş oldu.
Alıntıdır

Rakamlar ortada, İBB sitesinden de tasdik edebilirsiniz. Hatta metro inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılması dahi konuşuluyor belediye kulislerinde.. Benim merak ettiğim konu ne yapıldı da bu kadar borçlanıldı? İnşaatı süren iki metro hattı ve Metrobüs dışında ne gibi harcamalar yapıldı? Kesinlikle siyasi yaklaşmıyorum sebebini merak ediyorum. Bilgisi olan var mı acaba?


Uğur1
8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 11:12

Alıntı:
İnşaatı süren iki metro hattı ve Metrobüs dışında ne gibi harcamalar yapıldı? Kesinlikle siyasi yaklaşmıyorum sebebini merak ediyorum. Bilgisi olan var mı acaba?


İki tane metro hattı yok, belediyenin sitesine girip de hangi inşaatların yapıldığını bulabilirsiniz..


ertandogan
8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 11:35

olurmu ya. belediyenin maddi durumu çok iyi.

öğrencilerin burslarına bile göz diktiler. bursları kyk üzerinden ödeyebiliyorlardı ama borçlarından dolayı ödemediler. sonrada başkalarına topu atmaya kalkıştırlar.ertandogan
8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 11:40

yanlış bilmiyorsam ilçelerdeki ana caddelerin bakımından büyükşehir belediyesi sorumlu. doğma büyüme sarıgazi(yeni sancaktepe) li olarak ben, son 10 yıldır sarıgazinin ana caddesine adam gibi asfalt yapıldığını görmedim( hatta şile yolu sarıgazi merkez arasıı hatırlayamıyorum bile). sadece meydanda bir düzenleme yapıldı. onun dışında sarıgaziye giren ve çıkan yolların ne kadar rezil olduunu hergün görüyor ve hissediyorum. geçen arkadaşlarda çok iyi biliyordur. tam bi rezillik. sadece sarıgazi mi böyledir bence değildir. onuda diğer arkadaşlar yazsın

samet cosqun

8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 11:52

Alıntı:
öğrencilerin burslarına bile göz diktiler. bursları kyk üzerinden ödeyebiliyorlardı ama borçlarından dolayı ödemediler.


Ana muhalefet partisinin açtığı iptal davası üzeri verilen Anayasa Mahkemesi kararı gereği, belediyelerin öğrencilere burs vermeleri yasaklandı. Burs iptalleriyle, belediye borçlarının ilgisi yoktur.

Ayrıca metronun 10 metre ilerlemesi yaklaşık 600.000 Liraya malolmaktadır. Ve sadece iki tane metro çalışması da yoktur.


ertandogan
8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 11:58

Alıntı:
Ana muhalefet partisinin açtığı iptal davası üzeri verilen Anayasa Mahkemesi kararı gereği, belediyelerin öğrencilere burs vermeleri yasaklandı. Burs iptalleriyle, belediye borçlarının ilgisi yoktur.


ana muhalefet partisinin açtığı davanın içeriğini biliyormusunz? biliyorsanız bizede söylermisiniz? biz de öğrenelim?

evet o yada bu şekilde belediyelerin direk öğrencilere burs vermesi mahkeme kararıyla yasaklandı. burs dağıtmak isteyen belediyeler bunu kredi yurtlar kurumu aracılığıyla yapabilmesi sağlandı. mahkeme kararında ki amaç burs veren kamu kuruluşlarının sadece tek bir elden burs dağıtmasıydı.

şimdi de belediyenin borçlarıyla bursların alakası olmadığını söyleyebilirmisiniz?C. H. Engin Er

8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 12:03

Finansın F'si nden anlamayanlar yorum yapmasınlar lütfen. Önemli olan borçlu olmak ya da olmamak değildir, önemli olan borcu ödeyip ödeyemediğinizdir. Her şey planlı şekilde yürütüldüğü müddetçe borç, çok güzel kullanılabilir.

Misal Kadıköy-Kartal metro hattı tamamen hizmete girdiğinde, kendisini 6-7 yılda amorti edeceği düşünülüyor, şöyle düşünün 15 sene sonra Kadıköy-Kartal metro hattı fazladan bir metro hattı yaptıracak kadar para kazandırmış olacaktır, ama bugüne bakarsanız 1,5 milyar dolar borçluyuz...


Burç

8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 12:11

Tüm borçları kapatacak bir İETT arazisi satışı yapıldı.
Alıcı Arap diye bazı yobaz ırkçı insanlar gaza getirilip bu satış iptal ettirildi.
Tabi asıl amaç "bak bütçeyi denkleştirmiyorsunuz" diyebilmek, bu para ile halka hizmet edilmesini engellemek ve oy kaybı ummak.


samet cosqun

8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 12:16

Alıntı:
şimdi de belediyenin borçlarıyla bursların alakası olmadığını söyleyebilirmisiniz?


Evet belediyenin borçlarıyla hiçbir ilgisi yok.

Alıntı:
Sayın BURSİYERLER;

İlk kez 1994 yılında Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye başkanlığı döneminde eğitim yardımı yapılmaya başlandı.

Tüm iyi niyetimizle yola çıktığımız bu 14 yılda eğitim yardımı yaptığımız öğrenci sayısını tam 20 kat artırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 2008 – 2009 eğitim öğretim yılında tam 50 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı yapacaktık.

Ana muhalefet partisi CHP’nin yaptığı iptal başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi, Belediyelerin burs vermesine imkân sağlayan ilgili yasa maddesini iptal etti. Böylece belediyelerin burs vermesi, yasal dayanaktan yoksun hale geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak en azından bu yılki eğitim yardımlarının öğrencilerimize dağıtılmasının yollarını aradık. Ancak hukukçularımızın mahkeme kararı üzerinde yaptıkları incelemelerde, Belediyelerin artık eğitim yardımı yapamayacağı sonucuna ulaşıldı. Yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar, eğitim yardımlarına devam edilemeyeceği saptandı. 14 yıl önce üniversite öğrencilerine eğitim yardımına başlayarak bu alanda öncülük yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, artık eğitim yardımı yapamayacak olması herkesten önce bizleri üzmüştür. Dar gelirli ailelerin yarınlarının umudu olan siz değerli üniversiteli gençlerimize yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı eğitim yardımı yapamayacağımızı üzülerek bildiririz.

İBB


Şimdi diyebilirsiniz ki siyasal iktidar kanun çıkarsın, yasal dayanak oluştursun. İyi de bu çocuk oyuncağı mı? Hırsızın hiç mi suçu yok?


Burç

8 yıl önce - Sal 18 May 2010, 12:24

Alıntı:
Şimdi diyebilirsiniz ki siyasal iktidar kanun çıkarsın, yasal dayanak oluştursun.


Zaten belediyenin öğrencilere burs vermesini Anayasa mahkemesi yasakladı.
Kanun çıkartılsa gene o kanunu da Anayasa mahkemesi iptal edecer.
Bu ülkede birkaç atanmış hakim ne derse o oluyor maalesef. Düzen bozuk.
Millet boşuna seçimlerde oy veriyor.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet