Ana Sayfa  

OzanEmre

Cum 14 May 2010, 01:04  

Burak çok güzel açıklamış Teşekkürler.
Alıntı:
Zaten benim düşünceme göre bu sene böyle yapmalarının sebebi İstanbul Kart çalışması nedeniyle olabilir.

Ayrıca yeni pasolar İndirimli İstanbul Kart olacağından ve İstanbul Kart imalatı için ihale açıl(a)madığından gecikme yaşanmıştır.

5 TLden ne olur tarzı düşünen arkadaşlar içinse, doğrudur 5 TLden ne olur. 1.000.000 öğrenci, öğretmen veya sosyal kart için indirimli kart başvurusu yaptığını farzedelim ve hepsi 5 TL versin.
1.000.000 X 5 TL = 5.000.000 TL
Bu yaklaşık 5.000.000 TL gibi meblağ 4 yada 6 ay arası zamandır İETT tarafından muhafaza edilmediği aşikardır. Hal böyle olunca Şubat ayı verilmesi taahüt edilmesine rağmen aylardır kartların teslim edilmemesi İETT için nasıl bir avantaj yada dezavantajdır hatta ayıptır.

Mevcut kullananlar için pek sıkıntı yok tamam. Ama yeni alanlar kart için 5 TL , akbil için 6 TL vermekteler ve akbili doldurmaktalar. Yeni kartların gelmesi ile yeni kartlar için tekrar 5 TL verecekler, akbiller iade edilecek, sağlam ise 6 TL geri iade edilecek, fakat bir farkla. İçinde kalan miktarı eğer harcamadıysanız yada kullanım miktarından (85kr yada 1.5 TLden) az olduğu için harcayamadıysanız oda İETT'ye kalacak.

Gecikmesinin bahane edilmesi ise ayrı bir işgüzarlıktır. Zira her yıl Şubat ayı teslim edilen kartların bu yılda aynı tarihte teslim edileceğinin bilinmesine rağmen bu ihale yada işlerin daha önceden planlanıp, yapılması gerektiği çok açık olmasına rağmen, bu kadar süredir neden ihaleye dahi çıkılamadığı ve kart tesliminin neden yapılamadığı ayrıntılı olarak izah edilmemiştir.

Zira İETT sitesine girdiğimizde bununla ilgili sadece Burak tarafından yollanan yazıdaki ilan dışında bir bilgi bulunmamakta ve ne olacağına dair bilgide verilmemekte. Paso için gidip her sorduğumda pasonun "İETT'ce 1 ay sonra geleceği söylendiği" bilgisi söylenmekte ama aylardır şu yeni İndirimli İstanbul Kartlarla tanışamadık!

mesajı beğendiniz mi?
osman67

Cum 14 May 2010, 08:19  

Alıntı:
ben öğrenci belgemi alıp bireysel başvuru yaptım. pasomu aldım. toplu başvuru bekleyenler bireysel başvursalar olmuyor mu?

Şu an bireysel başvuru yapanlara 2009 pasosu veriliyor yeni paso çıktığı an elinizdeki paso geçersiz olacak.

Alıntı:
bir şey soracağım.
öğrenci belgesi ile başvuru nasıl yapılıyor.
nereye gidiyoruz ne kadar ücret ödüyoruz ve ne kadar zaman sonra alabilirim ?

Ben 2010 yılı pasoları veriliyor diye birşey yazmadım.
Yalnızca yukarıda "...2009 yılı pasosu veriliyor...." şeklindeki yazıya ".....ne kadar zaman sonra alabilirim." şeklindeki soruya cevap olarak yazdım.
Zaten vermiş olduğum İETT linkinin sayfasında (sizinde resmini koyduğunuz gibi) "Yapılan başvurularda 2009 yılına ait kart düzenlenmektedir" diye açıkça belirtilmektedir. Herhalde bir yanlış anlaşılma/anlama oldu.

mesajı beğendiniz mi?
osman67

Cum 14 May 2010, 08:31  

Alıntı:
Müracatlarda 2009 pasosu düzenlenmektedir 2010 yılı için okullara veya kurumları başvurulması gerekir dediği halde ve İstanbul'da yaşayan tüm öğrenci-öğretmen,paso sahibi olma hakkını elinde bulunduran kişiler 2010 pasosu için belirtilen kurum ve okullara başvurduğu halde pasoları hala ellerine geçmemiştir.Sorun budur.Bunun dışında herhangi bir problem yoktur.Bununla beraber olaya başka boyut kazandırmaya çalışan arkadaşlar olmuş mesela bir tanesi ''belediye vatandaşı dolandırıyor mu yani'' demiş tabiki böyle bir düşünce yoktur fakat eskiden olmuş olayları tekrar düşünürsek (mesela akbil vurgunu) bu olay neden olması denebilir.Zaten belediye gerekli bilgilendirmeyi yapsaydı bu konu hakkında halkın kafalarında soru işareti kalmazdı.Bir diğer arkadaşımız da ''5 ytl nedir ki bir paket sigara parası'' vs. demiş önceki mesajda da yazdığım gibi önemli olan benim şahsımın yada Ahmet,Mehmet'in şahsi olarak verdiği 5 ytl değildir.Bunu milyonlara vurduğumuzda ciddi bir rakamın çıktığı hesaplanabilir.

Zaten benim düşünceme göre bu sene böyle yapmalarının sebebi İstanbul Kart çalışması nedeniyle olabilir.Bu sene toplanan 5 ytl'ler seneye dağıtılacak olan İstanbul Kartın harcından halkı muaf tutar diye düşünüyorum ama yinede belediye bir açıklama yapması gerekirdi.Seneye de ses çıkmazsa yada yeniden harç istenirse biri yine büyük vurgun yaptı demektir

Alıntı:
5 TLden ne olur tarzı düşünen arkadaşlar içinse, doğrudur 5 TLden ne olur. 1.000.000 öğrenci, öğretmen veya sosyal kart için indirimli kart başvurusu yaptığını farzedelim ve hepsi 5 TL versin.
1.000.000 X 5 TL = 5.000.000 TL
Bu yaklaşık 5.000.000 TL gibi meblağ 4 yada 6 ay arası zamandır İETT tarafından muhafaza edilmediği aşikardır. Hal böyle olunca Şubat ayı verilmesi taahüt edilmesine rağmen aylardır kartların teslim edilmemesi İETT için nasıl bir avantaj yada dezavantajdır hatta ayıptır.

Mevcut kullananlar için pek sıkıntı yok tamam. Ama yeni alanlar kart için 5 TL , akbil için 6 TL vermekteler ve akbili doldurmaktalar. Yeni kartların gelmesi ile yeni kartlar için tekrar 5 TL verecekler, akbiller iade edilecek, sağlam ise 6 TL geri iade edilecek, fakat bir farkla. İçinde kalan miktarı eğer harcamadıysanız yada kullanım miktarından (85kr yada 1.5 TLden) az olduğu için harcayamadıysanız oda İETT'ye kalacak.

Gecikmesinin bahane edilmesi ise ayrı bir işgüzarlıktır. Zira her yıl Şubat ayı teslim edilen kartların bu yılda aynı tarihte teslim edileceğinin bilinmesine rağmen bu ihale yada işlerin daha önceden planlanıp, yapılması gerektiği çok açık olmasına rağmen, bu kadar süredir neden ihaleye dahi çıkılamadığı ve kart tesliminin neden yapılamadığı ayrıntılı olarak izah edilmemiştir.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=32103&start=40

Alıntı:
İnsanları suçlamadan önce işin aslını öğrenmek lazım. Herhalde paso ile ilgili bir sistem değişikliği yapılıyor, aynı uygulama devam etmiş olsaydı şimdiye yeni pasoları çoktan verirlerdi(yada eski yıllarda bazen uyguladıkları gibi pasoların üzerine bu yıla ait hologramlı pul yapıştırırlardı). Çıkılan ihale zannediyorum önümüzdeki yılın hazırlığı için olacaktır. En iyi şartlarda ihale prosedürünün sonuçlanması 1 ay sürer ve Mayıs ayının sonuna gelir, ihaleyi alan firmanın altyapı hazırlıklarıda en az 1 ay sürer, zaten okullar Haziran ayının başında kapanıyor. Bu nedenle bu ders yılında paso verilmeyecek gibime geliyor. Ayrıca şunu hatırlatmakta yarar var paso için okullarda öğrencilerden 5,00(beş)TL ücret alındı, (toplamda 800.000 öğrenci x 5 = 4.000.000 TL eder) paso verilemediğine göre bu paraları öğrencilere geri iade etmek lazım diye düşünüyorum.

Arkadaşlar paso kullanmayan birisi olarak sizinle aynı fikirdeyim ve yukarıda bu konu ile ilgili daha önce açılan linkte görüşümü belirtmiştim. Site denetçisi aynı konudaki bu iki başlığı birleştirirse konu kirliliği olmaması açısında daha iyi olur kanaatindeyim.[/b]

mesajı beğendiniz mi?: +1
osman67

Pts 17 May 2010, 07:56   2010 yılı pasolarının dağıtımına başlanıyormuş.

2010 yılına ait paso dağıtımna 17.05.2010 (bugün) den itibaren başlanıyormuş. Bu konuda İETT otobüslerinde duyuru afişleri var. Eski pasolar 17.07.2010 tarihine kadar geçerliymiş. Ancak bu duyuruya İETT'nin internet sitesinde rastlayamadım. Bilgilerinize.....

mesajı beğendiniz mi?
hakanaydın

Pts 17 May 2010, 10:04   İstanbulkart’ın dağıtımına başlandı

İSTANBUL- Toplu taşıma araçlarında kullanılacak İstanbulkart’ın dağıtımına başlandı. İndirimli ve ücretsiz kart almak isteyenler İETT’nin Seyahat Kartı Dağıtım Bürolarına müracaat edebilir.

2010 yılından itibaren Akbil’in yerini alması planlanan İstanbulkart’ın dağıtımına başlandı. İndirimli ve ücretsiz kart almak isteyenler bireysel başvuruları İETT’nin Karaköy, Topkapı, Hasanpaşa ve Pendik’te bulunan bürolarına yapabilecek. Sistem bir süre Akbil ile paralel yürütülecek. İstanbulkart’a geçmek isteyen vatandaşlar ellerinde bulunan hasarsız Akbil’i iade edip 6 lira depozito bedelini İETT Akbil bayileri ve özel Akbil bayilerinden alabilecek. İstanbulkart’a kontör yüklemesi de aynı şekilde İETT ve özel Akbil bayileriyle otomatik satış makineleri (OSM)`nden yapılabilecek.

Çipli kart, Akbil’in yerini alacak

Araç takip, filo yönetimi ve yolcu bilgilendirme sisteminden oluşan Akyolbil projesinin eksiksiz hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyan ve banka kartı şeklinde tasarlanan İstanbulkart, toplu taşıma araçlarına yerleştirilecek geçiş cihazlarına gösterilerek kullanılacak. İlk aşamada Akbil ile paralel uygulanacak sistem, daha sonra tek başına yaygınlaştırılacak. İstanbulkart’a yerleştirilecek çipler sayesinde yolcu yoğunluğunun yaşandığı hat ve güzergahlar takip edilecek. Böylece hatlar gerçek zamanlı verilere dayalı olarak yönetilerek verimli hale getirilecek. İstanbulkart’ta geçerlilikle ilgili süre uzatımları çip sayesinde elektronik ortamda yapılacağından her yıl yenilenmesi ihtiyacı ortadan kalkacak.

Not:

İlk kez yenileme : 10 TL

Birinci zayi-çalıntı durumunda: 10 TL

İkinci, üçüncü kez zayi-çalıntı durumunda: 20 TL

Dördüncü zayi-çalıntı durumunda geçerli olduğu yıl içerisinde yenisi verilmemekte,

Kartların usulsüz kullamı halinde : 55 TL cezai bedel alınmaktadır.

Bilgi için: İETT Çağrı Merkezi 444 1871

Kaynak:
http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=670

mesajı beğendiniz mi?
OzanEmre

Cum 21 May 2010, 23:49  

Salı günü Bahçelievler AÖF Bürosuna gitmiştim, bir haber varmı bakmak için. Gittiğimde içerideki görevlilerin önlerinde yeni İndirimli İstanbul Kartlar vardı. Oradaki görevliye sordum, "Gelecek haftaya dağıtıma başlanacak" dedi. Şu an sanırım gelen kartların sayımı ve tasnifi yapılıyor. Hayırlısı olsun. İnşallah haftaya kartlar elimizde.

Ayrıca İETT sitesinde geçen günlerde otobüslerdeki yeni indirimli kart ilanlarının aynısı yayınlanmaktaydı, ama kaldırmışlar.

mesajı beğendiniz mi?
ferdi i

Cmt 22 May 2010, 00:08  

yani dönem bitii ne işe yarıyacaksa artık.
internetten başvuru yaptım daha yeni geldi haber kart çıktı diye. onları beklesem 2.5 ay 300 liradan olurdum. allahtan onların çıkarmasını beklemdeim gittim karaköye 5 dakka da aldım şaşırıp kaldım gitiğimde başvuralı 2 hafta olmuştu bile. tabi kart parası yeni çip derken 11tl den olduk. şimdi 2 ay geçti yenisi çıkmış bidaha bu parayı verecekmişim . parayıl sokaktan topluyoz sanıyolar...
bakalım eskisini kullanıcakm sonuna kadar, kartta orda beklesin. belki giderim bi gün almaya. ama daha para vermem bıktım bu ne yavv

mesajı beğendiniz mi?
Yiğit Demirkaya

Cmt 22 May 2010, 01:18  

Peki bu kartları önümüzdeki sene, ne kadar kullanabileceğiz? Eğer Mayısın ortasına kadar kullanamayacaksak dava açarım . Mayıs'ın sonunda başladılar zaten dağıtımına, Ocak'ın, Şubat'ın sonlarına kadar derlerse cinnet geçiririm. Ocak 11 de çıkacak dendi, sonra Şubat'a ertelendi, Sonra Mart'ın başında arayın dediler, aradık. Dediler ki: Martın ortasına doğru arayın. Aradık.. 2 hafta sonra tekrar arayın dediler.. Aradık.. Nisan oldu. Daha sonrada aramayı kestim. Tabi Martın sonunda 2009 Pasosu aldım. En baştan oyalamayıp Ocakta deselerdi: 2009 Pasoları için başvuru yapabilirsiniz (Dediler ama geldi gelecek 10 güne gelir olayları başladıktan sonra. Yani 10 gün için 2009 pasosu almaya gerek yok diye düşünülerek iyice kazık yedik). Teknik nedenlerden dolayı 2010 pasoları bikaç ay ertelenecek (Ocak'tan Mayıs'a çok fazla ay var, bu kart sistemiyle ilgilenenler bu kadar zaman geçeceğini bilmiyorlar mı? Tabi birde Ocak'ta dağıtılacaktı, Ocak ayına kadar geçen birkaç aylık süre de var. Belediye bu kadar ilgisiz bilgisiz elemanlarla mı iş yapıyor? Yoksa halkı bi kaç ay da olsa kazıklamak mıdır dertleri?).

2010 Pasoları haksızlık olmaması için Mayısın sonuna kadar geçerli olmalıdır.

mesajı beğendiniz mi?
ferdi i

Cmt 22 May 2010, 03:19  

eski paso yıl sonuna kadar geçecektir. daha dün aylık yükledim kimse bi şey demedi. değiştirme filan gerekir derlerdi olsaydı bi zorunluluk ...
velahasıl 5. ayda paso çıkması yetkilileri kutlamama neden olduyo burdan. 5 ay oyalama. sonra 2 defa kar t satma. ben 2-3 hafta bekledim çıkacak paso diye o arada giden parayla 2 aydan fazla aylık doldururdum(120 tl harcadım). bu saatten sonra eski paso yıl sonuna kadar geçerli olur. milletiin okulu bitti.(benim dersler bitti geçen hafta)

mesajı beğendiniz mi?
osman67

Cmt 22 May 2010, 11:58  

Alıntı:
2010 yılına ait paso dağıtımna 17.05.2010 (bugün) den itibaren başlanıyormuş. Bu konuda İETT otobüslerinde duyuru afişleri var. Eski pasolar 17.07.2010 tarihine kadar geçerliymiş

İlköğretim okullarında ve liselerde yeni pasoların(İstanbulkart) dağıtımına başlanmış, öğrencilerde gördüm. Eski akbil'li pasolar 17.07.2010 tarihine kadar geçerliymiş(İETT otobüslerindeki afişlerde yazıyor) o nedenle eski akbil'li pasolara fazla yükleme yapmayın. Yeni pasolara akbil takılmayacakmış üzerindeki çipe yükleme yapılıyormuş. Bilgilerinize....

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: