Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
serkan
13 yıl önce - Cmt 29 Tem 2006, 20:25

YUŞA TEPESİ; CAMİİ ve TÜRBESİ
Anadolu Kavağı yakınlarındaki oldukça popüler olan ziyaret yerlerinden biri olan Boğaziçi'nin sahile en yakın ve en yüksek tepesi Yuşa Tepe bulunuyor. Özellikle modern giyimli bayanların daha fazla ziyaret ettiği gözlenen ziyaret tepesi boğaza ve Karadeniz e aynı açıdan hakim görkemli panoraması ile de etkiliyor . Ramazan ayları, kandillerin arifeleri günleri, bayramlarda ve Cuma, cumartesi, Pazar günlerinde her zamankine oranla daha fazla ziyaretçi akınına uğrayan Yuşa Tepesinde ücretsiz geniş otopark lüks araçlar ile doluyor. Ziyaretçiler Hz.Yuşa Aleyhisselam Türbesini ve 1755 tarihli Camii ziyaret ederek dua ediyorlar. Cami yanındaki bahçe içinde bulunan etrafı demir parmaklıklar ile çevrili çok uzun türbe ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekiyor. İlgililer çok önceki yıllarda harap durumda bulunan türbe yerinin kesin olarak, tam yerinin belli olmaması nedeniyle yerin uzun olarak 17 metre yapıldığını belirtiyor ve burada yatan kişinin yaygın olarak bilindiği gibi boyunun çok uzun olduğu inanışının yanlış olduğu konusuna açıklık getiriyorlar. Çeşitli dileklerde bulunup dua edenler arasında dileklerine kavuşanlar daha sonra tekrar gelip bu defa adaklarını yerine getiriyor İslam dini temel prensipleri ile bağdaşmamasına rağmen diğer ziyaretçilere şeker, lokum dağıtıyorlar !!. Temizliği ve çevre düzenlemesi ile de dikkat çeken Cami bahçesinde, Türbe kitabesi, dört yüzünde birer musluk bulunan süslü saçaklı bir çeşme, kültür evi, oturma üniteleri, 27 kabirli mezarlık yer alırken Yuşa Tepesi girişinde çeşitli dükkanlar, tezgahlarda dini kitaplar, tespihler,başörtüsü gibi ihtiyaçlar satılıyor, gözleme yapanlara, köfte, balık, ekmek satanlara da rastlanıyor.! (İslam dini, camileri alışveriş, kabristanları da bayram -şölen yeri haline getirmeyi doğru bulmuyor.)
Chalkedonlular'ın Daphne adına yaptıkları adak yeri tarihin ilk dönemlerinden beri kutsal bir yer olarak kabul edilmiş çeşitli uygarlıklar burada kendi dinlerine göre mabet ve tapınaklar yapmışlar.Bunlardan birisi de ilk çağlarda ki Zeus sunağı olarak biliniyor. Bizans Döneminde. 6. yy da imparator 1. Jüstinianos zamanında ise bu sunak kiliseye çevrilmiş.Osmanlı Döneminde bu tepeye Sadrazam Yirmisekiz Çelebizade Mehmet Sait Paşa ( Ö.1761) tarafından 1169 ( 1755) tarihinde bir mescit yaptırılmış.

-

Haluk Levent'ten bir şarkı;

hz. yuşa tepesinden
akşam güneş batarken baktım,
17 metre bir peygamber
birde yorgun çınarlar dostum.
birden sen geldin aklıma.
düşlerimi sattım rüzgara.
ne kalırsa kalsın yarına.
sensizlik yıkıldı üstüme.
ne günümde ne gecemde.
zehir dolu sancımsın
yalnızlığımın döngüsünde.

açtım kollarımı çıplak dedin,
kaçtım yollarından korkak dedin,
yaktım ah mevsimleri senin için
derinden mezarımı kazıverdin.

Sinan Doğan

13 yıl önce - Pzr 30 Tem 2006, 23:58

Yuşa Camii

(+)

(+)

serkan
13 yıl önce - Sal 24 Ekm 2006, 00:10

Hz. Yuşa kabrini ziyaret ettikten sonra, muhteşem manzaraya karşı iki dakika soluklanıp derin derin nefes almayı ve tesisin hemen dışında 10 metre solda yöresel doyurucu ekmek içinde köfte veya palamut yerken biraz da serince hamağında dinlenmeyi ihmal etmeyin..

(+)

(+)

En son serkan tarafından Sal 24 Ekm 2006, 00:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

hakantaskiran

13 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 22:59

yuşa tepesinden boğaz manzarası

Mevlüt Tosun 06
11 yıl önce - Cum 14 Mar 2008, 21:08

Yuşa tepesi gerçekten görülmesi gereken ender yerlerden insanın içine eşsiz bir ferahlık ve huzur veren bir yer muhteşem manzarasıyla ve doğasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yer ben ankaradan gelip gezmiştim istanbula geldiğimde mutlaka tekrar gezicem.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL