Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Barış

14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 09:38
9 Trilyon $

Bana eposta ile gelen bir sunudan alıntıdır:

Irak'ın işgal edilmesinden sonra ABD nereye yönelecek ?

Neptünyum elementi.
93 atom numaralı neptünyum, radyoaktif bir elementtir ve uranyum pillerinin üretiminde kullanılır.

1940'ta California Üniversitesi profesörlerinden Amerikalı Mc Millan ve Abelson tarafından keşfedilen bu radyoaktif element ile son yıllarda enerji üretiminde had safhada faydalanılıyor. Üstelik de alternatifleri içinde en ucuza maledilen bir ELEMENT.

Neptünyum dünyada en çok nerede bulunuyor ?
Bildiniz.
Türkiye'de.

Tahmin edilen rezerv ne kadar ?
127.000 ton

Sonra hangi ülke geliyor ?
Bulgaristan.

Onun rezervi ne kadar ?
Yani Bulgaristan'ın ?
2.500 ton

Peki sahip olduğumuz Neptünyum'un değeri ne kadar ?
Çok şaşıracaksınız !
9 Trilyon $

Türkiye'nin
İç borcu 85 milyar $
Dış borcu 125 milyar $
Toplam 220 milyar $

Elimizdeki Neptünyum'un değerini tekrar ediyorum !

9 Trilyon $.

Yani toplam borcumuzun 40 kat fazlası.

Önce Bor, sonra Toryum, şimdi de Neptünyum.

Bilgilenmek ve bildirmek amacıyla lütfen sessiz kalmayınız.

Pekiii Batılı ülkeler tarafından içimize sokulan mütareke basınının adamları ne diyor biliyor musunuz geçenlerde ?

"Türkiye Türklere bırakılmayacak kadar zengin bir ülkedir"
(Cüneyt Ülsever kendi köşesinde, Mehmet Ali Birand'da Viyana'da bir seminerde bizzat gözümüzün içine bakarak söylediler)

Peki kim işletecek bu madeleri ?

...

Kaynak: Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği

Mehmet CK
14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 09:43

BUnu daha once konustuk, strateji ayni, taktik farkli yani:

Yeralti kaynagi ama petrol...

Benim eski yazilarimdan birisi

Hindistan' da emekli hava kuvvetleri komutanimiz E. Hv. Org. Cumhur
Asparuk' a bu konudan bahsedildi, uydu taramalarinda dogu anadoluda
ciddi yataklar saptandi, gelgelelim petrol 6 km civari yerin altinda ve
bizde bu teknoloji yok. Cikarmak icin Rus, ABD, BK ve ISrail sirketleri
dayandi kapimiza, biz de Guvenlik Konseyimiz (bu ne demeyin bana) karari
ile bu teklifleri reddettik cunku en comert olan Israil oldu, o da
cikardigi petrolun yarisini onerdi bize.

Azerbaycan gibi ulkelerde petrol daha da derinden cikar ama bu
petrolleri Azerbaycan degil, ABD, BK gibi bu teknolojiyi elinde
bulunduran ulkelerin sirketleri cikariyor...

EKLEME YAPIYORUM:

Burada problem bizde bu teknolojinin olmamasi asla degil. Zira bu teknolojiye yillar once ulasildi. Bir ana-muharebe jet ucagi gelistirmiyoruz, basbayagi sondaj calismasindan bahsediyoruz. Bu konuda cesiltli bilim adamlari ve gazeteciler MTA' nin kapilarini caldilar.

-Biz de 6 km ye inebilecek sondaj cihazlari var mi?

gibi sorulara...

-Nedensordunuz bunu?

Diye cevap/sorular aldilar...

Sorun budur, yapmak istemeyenler, yapamayanlar degil

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=3690&a ...p;start=10

kale.14@osu.edu

Özcan

14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 10:52

Neptünyum maili yıllardır dolaşıp duruyor. İlk dolaşmaya başladığı zamanlarda şöyle bir cevap da vardı:

Alıntı:

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla neptunium tabii bir element değil, yapay olarak elde ediliyor... google da aratarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. ayrıca bu maile istinaden yazılmış bir cevabı da aşağıda ekliyorum:
"... Maalesef Neptunyum mesaji da sansasyonel bir oneri ile Internet'te yayilmayi amaclayan "text virus"lerden. Bilgilenmek ve bildirmek amaci ile mail listinize ulastirin... satiri da bunun boyle olduguna bir ipucu.
Neptunyum "yapay" elementler gurubunda. Yani tabiatta cok az bulunuyor. Uranyum madeni ile karisik durumda, cunki onun tabii notron bombardimani ile olusuyor. Turkiye'deki Neptunyum'u islemek icin Uranyum'u islemek gerekli. Ondan sonra oradan Neptunyum'u aritmak gerekli. Bu basarilsa bile bu maddenin su andaki uretim maliyetinin cok ustune cikilir. Zaten bu is yapilacaksa Uranyum kisminin getirisi daha gercekci olabilir, ama bildigim kadari ile Turkiye'deki Uranyum madenleri de o kadar kaliteli degil. Dunyada Neptunyum ihtiyaci cok kisitli, sadece notron dedektoru yapmada kullaniliyor. (Su anda dunyadaki yillik uretiminin bir kiloyu bile buldugunu sanmiyorum. Onun icin "bu radyoaktif element ile son yillarda enerji uretiminde had safhada faydalaniliyor." cumlesi dogru degil. Zaten radyoaktif de degil - daha dogrusu, dogal olarak bulunan 238 numarali izotopun yari omru iki milyon yili geciyor.)
Bu maddeyi halen en ucuz uretme yolu, Uranyum'u bomba imalati amaci ile Plutonyum'a ceviren islemlerde bir yan urun olarak elde etmek. Yani ileri teknoloji isteyen bir is. Benzer olay bor madenlerimiz icin de gecerli. Ham madde olarak cok ucuz, ancak islenmis hale getirmek stratejik ileri teknolojiler gerektiriyor. Turkiye'de epey yatirim yapilmasina karsin ciddi bir katma deger olusturacak duzeyde islenmesi mumkun olamadi.
Sonuc olarak, ileri teknolojilere sahip olmadan zengin edici sihirli bir maden yok. Ham madde olarak degerli olan elmas ve petrol ureten ulkelerin bile hicbiri imrenilecek durumda degil. Cagdas teknolojiyi yakalayip ona katkida bulunmadan "zengin" olamayacagiz.

xgokhan
14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 11:45

Yapmayın allahaşkına, hani bor bir yere kadar, toryum bile az da olsa inanılır ama neptünyum? Birincisi, neptünyum doğada bulunmaz, bulunsa bile eser miktarda bulunur, öyle 127000 ton mümkün değil. İkincisi bu elementin bilinen hiç bir kullanımı yok, uranyum pili nedir bilmiyorum (kulağa uydurma geliyor) ama bu elementin o amaçla kullanılmadığını biliyorum. Özcan'ın cevabı açıklıyor zaten. Ayrıca bu element doğada bulunsa ve bu amaçla kullanılsa bile, her piyasada olduğu gibi arz olsa da bir de talep olmalı. Dünyada 9 trilyon dolarlık uranyum pili talebi mi var ki bu kadar gelir elde edecek Türkiye?

Aydinsert
14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 12:49

bu başlığın silinmesi taraftarıyım

Gökhan Gök

14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 13:58

Bunun teknoliji bizde yok zart zurt iste adami böyle oyaliyorlar

nede olsa sömuruculer siraya girmis isbirligi yapiyorlar

Barış

14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 16:06

Gerçeği öğrenmek için:
Tez - antitez - sentez...

İyi ki bu başlığı açmışıım.
Yoksa bu e-postada yazanlara tümüyle inanacaktım.

İşte paylaşmanın önemi ve erdemi...

Cenk-Kaan
14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 18:34
Calisarak kazanin!!!

Arkadaslar Türk insani bir kurtarici mi bekliyor.
Yani birisi gelecek bizi kurtaracak.
Simdi bu da ayni mantik.
Yerin altindan bir maden ciksa da zenginlessek?
Niye calisip el emeginden bir denemiyoruz?
Niye tembelligi arzu ediyoruz.
Türkiye de sirf TEMBEL DEVLET MEMURLARI normal calissa, belki
heryil devlete 10 milyar dolar para kazandirir.
Elindekini iyi kullan.
Yoksa ah bir degerli maden ciksa , petrol ciksa da keyf yapsak.
Ben bundan 4 sene önce Türekiye de Bakanliklarin ve personelinin
nasil calistigini gördüm.
Utanc verici. Resmen Türkiyeye ihanet ediyorlar.

Ekrem
14 yıl önce - Prş 07 Ekm 2004, 20:32

Alıntı:
belki her yil devlete 10 milyar dolar para kazandirir.

10 milyar dolar mi? Bence cok cok daha fazlasi

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET