Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
anil_91
11 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 11:30
Türk Deniz Kuvvetleri için yeni Ar-Ge projeleri


Milli torpido ve anti gemi füzesi projoleri

Yakın geçmiş yıllarda kısmen basınımızda da yer alan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın torpido ihtiyaçlarının milli olanaklarla karşılanması için çalışmalar yürüten Türkiye’nin: “Milli torpido üretmek için Güney Kore ile yaplan görüşmelerden Türkiye olumlu sonuç aldı. Dünyanın sayılı torpido üreticilerinden Güney Kore, projenin ArGe birimini ücretsiz olarak Türkiye’ye vermeyi kabul etti.‘‘ bilgileri de yer almıştı.


Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) sorumluğunda Güney Kore desteğinde devam eden çalışmalar neticesinde, AKYA adı verilen 553 mm standart çaplı yeni tip ağır torpido seri üretim aşamasına gelmiş bulunmaktadır.

Projede torpidonun harp başlığı hususunda ROKETSAN, TÜBİTAK ise sonar bölümlerinde sorumluluk almışlardır. AKYA her ne kadar Güney Kore teknik desteği ile üretilmiş olsa dahi, kendine has bir takım özgün yeni özellikler içereceği de muhakkaktır.
Bir diğer önemli ArGe çalışması ise gemi savar füze projesi ATMACA’dır. IDEF-2009 fuarı sırasında ASELSAN standında yer alan RF arayıcı başlık model çalışması Türk savunma sanayini yakından takip edenlerin aklına, acaba Türkiye kendi imkanları ile yeni bir füzemi geliştiriyor sorusunu akıllara getirmişti.

En son Savunma ve Havacılık dergisi (No: 137) bilgileri ışığında ATMACA adında bir güdümlü gemisavar füzesi üzerinde çalışmaların devam ettiği ve sergilenen modelin de bu füzenin RF arayıcı başlığı olduğu kesinleşmiştir.

Atmaca anti gemi füzesiGüney Kore ile mevcut iyi ilişkiler ve Türk Deniz Kuvvetleri’mizin yaygın olarak kullandığı gemisavar füzelerine bakıldığı zaman ATMACA’nın görünüm olarak ABD menşeli Harpoon ve Güyey Kore üretimi SSM-700K Sea Star füzeleri ile ortak kısım ve/veya benzerlikler taşıması beklenebilir.

Aselsan ve Roketsan ile daha bir çok savunma sanayi kuruluşumuza ek iş imkanı yaratacak bu çok önemli proje ülkemizi dünya üzerinde kendi gelişmiş güdümlü gemisavar füzesini üreten çok az sayıda ki ülkeler arasına taşıyacaktır.

Kendi savaş gemilerimizi üretmek için yapılan çalışmalarımızın ivme kazandığı bu dönemde AKYA ve ATMACA yerli üretim oranımızın artırılması ve bu konuda da kronikleişmiş dışarıya bağımlılığın azaltılması adına çok önemli katkılar sağlayacaktır.

AKYA ve ATMACA projelerimiz başarı ile hayata geçirilebilirse, bundan sonraki adımda etap hedefinin bu iki projede elde edilen tecrübeleri birleştirmek ve yeni bir ürün daha elde etmek olmalıdır. Bu yeni üründe AKYA torpido gövdesi vasıtasıyla denizaltından atılabilen gemisavar füzesi ve kara hedefleri için saldırı füzesi olmalıdır.
TEI turbojet motor... TEI-TJ-1X (Üreteceğimiz ati gemi füzelerimizin motoru bu olacak


Kıyaslama:

Akya = 370kg TNT
DM2a4 = 460kg TNT
MK48 = 295kg
Tigerfish = 340kg
Russian type 53 = 273kg

Akya teknik özellikleri

Weight
1,558kg - 1,100kg

Length
5.79 m - 6.4m

Diameter
533mm - 533mm

Warhead
295kg - 370kg

Akya hem tel güdümlü hemde akustik güdümlü bir torpido olacak

Alıntı:
Tüm bu yerli savunma sanayi ürünlerinin hayata geçmesi için büyük çaba sarf eden bütün çalışanları Türk milleti unutmayacaktır.


kaynaklar : savunmasanayi.net
Reklam_link.com
Ayrıyeten cabatli_53, Nutuk ve Combat_Master'a teşekkürler..


onurkaya60
11 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 13:58

Milli gemi projelerimizin yanısıra kendi imkanlarımızla denizaltıdan gemisavar füze atma olanağına ulaşmamız, Harpoon'ların ve envanterdeki MK serisi torpidoların yerli muadillerini ortaya çıkarmamız gerçekten de sevindirici bir olay.Sonuçta bu silahlar oldukça sınırlı sayıda bulunuyor envanterimizde.Bu da dışa bağımlılığı peşinen getiriyor.Milli projeler hem bizi bu külfetten kurtaracak hem de maliyeti asgariye indirmeyi sağlayacak.

anil_91
11 yıl önce - Prş 20 May 2010, 21:51

aselsan kaşif


Aselsan denizci


Aselsan dalgıç


Gate elektronikOdtü
anil_91
11 yıl önce - Sal 25 May 2010, 09:58

Milli AUV (insansız denizaltı) Cihazı Projesi İmza Töreni (14 Mayıs 2010)

Milli AUV Cihazı Projesi Sözleşmesi 14 Mayıs 2010 tarihinde Müsteşarlığımız ve Gate Elektronik San. ve Tic. A.Ş. arasında imzalanmıştır. Proje kapsamında, görüntü ve sonar verileriyle birlikte çevre ve konum verilerinin iletimini kablosuz olarak sağlayan, uzaktan kablosuz olarak ve önceden programlanan rotalarda hareket/kontrol edilebilen -mayın tanı/teşhis imha çalışmalarında, eğitim amaçlı tatbikatlarda, arama ve kurtarma faaliyetlerinde, seyir hidrografi çalışmalarında ve sualtına yönelik çeşitli araştırmalarda kullanılmak üzere- bir otonom su altı aracı geliştirilmesi öngörülmektedir. Projede Kocaeli Üniversitesi de altyüklenici olarak görev alacaktır.

İmza törenine Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer KOMSUOĞLU, Genelkurmay BİLKARDEM Başkanı Tuğg. M. Erhan PAMUK, Dz.K.K.lığı APGE ve BİLKARDES Başkanı Tuğamiral Sinan ERTUĞRUL ve Gate Elektronik San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay MALERİ ve firma temsilcileri katılmıştır.Misafir 1be

4 yıl önce - Sal 07 Mar 2017, 19:51

Atmaca fuzesi.
2016 yılı sonu itibariyle kalifikasyonun da yapılıp ilk parti olarak 20 adet siparişi verileceği söyleniyordu.


2017-2021 SSM hedeflerinde füze sistemlerinde iki sistemdne bahsediliyor.Biri Armaca ama öbürü ?

• Başlıca deniz tehdit unsurlarına karşı temel taarruz yeteneğine sahip füze sisteminin kalifikasyonu tamamlanacaktır

• Gelişmiş deniz tehdit unsurlarına karşı arttırılmış taarruz yeteneğine sahip füze sisteminin ön tasarım aşaması tamamlanacaktırANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET