Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
12 yıl önce - Prş 29 Nis 2010, 18:52
Öpücük Hastalığı (Enfeksiyöz Mononükleoz) Nedir ? [Sağlık]

Arkadaşlar gün geçmiyor ki yeni bir ilginç bir hastalıkla karşılaşmaya görelim. Çoğu çevremizde adını bile duymadığımız hastalıklar sinsi sinsi vücudumuzda ilerlemeye görsün.

Akabinde ve detayında yüksek ateş, kızarıklar, halsizlik ve kan değerlerine bozukluklar. Yakınımda bu hastalık çıktı ve bende ilk defa uydum bu hastalığı. Hem bu hastalığı biraz daha duyurmak ve çevremizdeki sevdiğimiz dostların ve arkadaşların bilgisi dâhiline sunmak.

Şunu öğrendim ayrıca çocukken bu hastalığı geçirmemişseniz büyüyünce belli bir yaşa gelince kendini gösteriyor. Ama dikkat sağlık bu şakaya gelmez. Hastalığın detayları;

ENFEKSİYÖZ MONONÜKLEOZ (ÖPÜCÜK HASTALIĞI)
Alıntı:

ETKENİ

Enfeksiyöz mononükleoz ( EMN ) , bir virüs hastalığıdır. Bu hastalığın etkeni olan virüs ; Epstein – Barr virüs ( EBV ) ‘tür.Genellikle “uçuk” olarak bilinen , deri belirtilerine yol açan hastalığın etkeni olan “HERPES VİRÜS” lerle aynı ailedendir. Söz konusu virüs enfeksiyöz mononükleoz dışında Burkitt lenfoma olarak bilinen bir kan hastalığının ve burun-yutak ( nazofarenks) bölgesinde bir kanserin de meydana gelmesine neden olabilir.

GÖRÜLME YAŞI , SIKLIĞI

EMN ;her ne kadar küçük çocuklarda ve yaşlılarda görülebilirse de ; özellikle erken çocukluk çağının ve gençlerin hastalığıdır. Yılın her ayında ve her iki cinste de eşit sıklıkta görülür.

Çocukluk çağında genellikle sessiz olarak enfeksiyon geçirilir , yaş ilerledikçe belirtili seyretme olasılığı artar. Gelişmekte olan ülkelerde 2 yaşın üzerindeki çocukların yaklaşık % 90’nı bu hastalığı geçirdiklerini gösteren koruyucu hücreleri taşırlar ve yapılan testlerde antikorları pozitif olarak saptanır. Bizim toplumumuzda erişkin yaş grubunda hastalığı geçirmiş olanların oranı yaklaşık %80-85 civarındadır.

BULAŞMA YOLLARI

Virüs , insandan insana sıklıkla , virüs çıkaran kişilerin boğaz salgılarıyla yakın temas sonucu , ağız yolu ile ve öpüşme ile geçer. Bu nedenle bazen “öpücük hastalığı” olarak da adlandırılır.Tam kan ve kan ürünleri , organ nakli ile de geçebileceği bilinmektedir. Cinsel yol ile bulaş konusunda kesinlik yoktur.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Vücuda alındıktan sonra çocuklarda yaklaşık 10-14 gün , erişkinde 30-50 gün kuluçka dönemi geçer ve sonra hastalık belirtileri başlar. Ortalama bir hafta süren halsizlik,iştahsızlık , bulantı , sigaradan tiksinme, karında dolgunluk hissi , kas ağrıları , göz ardında ağrı , üşüme , titreme , ateş basması gibi şikayetleri takiben ; yüksek ateş , boğaz ağrısı , lenf bezlerinde şişme , bademcik iltihabı , larenjit , kulak iltihabı , karın ağrısı ve ishal şeklindeki tipik belirtiler başlar. Hastaların %90’nından fazlasında özellikle öğleden sonra başlayan ve 38-40 0C civarında seyreden ateş şikayeti vardır. Bazı hastalarda damakta ya da gövdede , kol ve bacakların üst kısımlarında döküntü gözlenebilir. Yine hastaların bir kısmında dalak ve karaciğer büyüyebilir. Hastalığın seyri sırasında kan hücrelerinde de değişiklikler olabilir.

TANI

Gençlerde yorgunluk , membranlı bademcik ve farenks iltihabı ve lenf bezlerinde şişme bu hastalık için tipiktir. Yine de bu klasik muayene bulguları her hastada görülmeyebilir. O zaman laboratuvar testleri ile de tanıyı kesinleştirmek mümkündür. Tam kan sayımı , karaciğer enzimleri ile birlikte hastalığın etkenine yönelik özel antikorların kanda tespitini sağlayan testler istenebilir. Belirtilerin başlamasından sonraki 2 hafta içinde kanda hastalığa özgü antikorların tespit edilmesi ; tanıyı kesinleştirir.

HASTALIĞIN SONLANIŞI

Hastaların çoğu , sonrasında başka bir hastalık oluşmadan 2-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşirler. 40 yaşın üzerindekilerde hastalık daha ağır seyredebilir ve daha uzun sürebilir.

TEDAVİ

EMN’da daha çok destekleyici tedavi , hastalığın ilk 2-3 haftasında yatak istirahatı önerilir. Eğer bir başka bakteriyel enfeksiyon bu hastalık tablosuna eklenmezse , antibiyotik kullanmaya gerek yoktur.Döküntü olasılığını artırabildiği için özellikle ampisilin kullanımından kaçınılmalıdır.

BAĞIŞIKLIK

Enfeksiyöz mononükleoz ( EMN ) , bir kez geçirilmekle , hayat boyu süren kalıcı bağışıklık bırakır.

KORUNMA YOLLARI

İnsandan insana bulaşması için çok yakın temas gerektiğinden , EMN’lu hastaların sağlam kişilerden ayrılmalarına gerek yoktur. Ancak virüsün , hastalık geçtikten sonra aylarca kişinin kanında kalabileceği olasılığı düşünülerek hastaların en az 6 ay süre ile kan vermemeleri doğrudur. Ayrıca çok nadir olarak görülebilen dalak yırtılmasından korunmak amacıyla , hastalığın geçirildiği dönemde spor yapılması engellenmelidir.

Bu hastalıktan korunmak için kullanılacak aşı ile ilgili çalışmalar , halen sürmektedir.

Kaynak: http://www.biruni.com.tr/TR/NEWS/bul_opucuk.asp

Fadime Kekilli

12 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 22:03

Alıntı:
Enfeksiyöz mononükleoz ( EMN ) , bir kez geçirilmekle , hayat boyu süren kalıcı bağışıklık bırakır

Böyle bir hastalıktan haberim yoktu ama birkez geçirince zaten bağışıklık kazanıyor olmamız iyiymiş...

Nasıl olsa bu belirtilerle çok defa rahatsızlandım, bunu da geçirivermişimdir arada ve bağışıklık kazanmışımdır.

Dert etmeye gerek yok yani..

OkanDikmen

12 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 22:15

1988 senesinde yakalanmıştım bu hastalığa. Belirtileri (özellikle boğaz bölgesinde yumrular) AIDS ile benzerlik gösterdiği için ÇAPA'da günlerce acayip acayip tetkiklerden geçmiştim. Çok şükür AIDS falan değil sadece aşırı yorgunluğa bağlı Enfeksiyöz Mononükleoz'muş.. Tabi o dönemde hem kulüp takımı (yıldız ve genç), hem okul takımı, hem milli takım antrenmanları ve maçları derken pestilimiz çıkıyordu. 2 haftalık istirahat ve ilaç tedavisi ile kurtulmuştum bu hastalıktan.

Nusret Karakaya
12 yıl önce - Pzr 02 May 2010, 05:32

Sınıf arkadaşımda bu hastalıktan geçirmişti hastalığın ismi çok tuhafıma gitti çünkü ilk defa duyuyordum.

Husnu Kursun
12 yıl önce - Pts 03 May 2010, 23:19

Bu hastaliktan dolayi, dalakta şişkinlik ve patlama olabilir, eger, hastalik geldiginde, dalak bolgesinde agri hissediliyorsa derhal acil servise gitmek gerekir.

( Mono can cause the spleen to swell. Severe pain in the upper left part of your belly may mean that your spleen has burst. This is an emergency )
http://www.webmd.com/a-to-z-guides/infectious-mon ...c-overview

Gözde

12 yıl önce - Prş 05 Ağu 2010, 19:08

Bu başlığı görmeme sevindim. Ülkemizde pek bilinmeyen bir hastalık.
Ben de çok sevdiğim okul arkadaşım yakalanınca öğrenmiştim.
Başı deli gibi ağrıyordu, faranjiti artmıştı ve yüzü şişmişti. Yüzünün şişikliğini hala unutamam.
En kötüsü: kısa zamanda karaciğeri kötüleşmişti. Bu yüzden kan değerleri sapıtmıştı.

Kendisine yazılan antiviral ilaçlarla düzelmişti. Gittiği devlet hastanesi o zaman gerekli testleri yapamıyordu. Kendisi Florence Nightingale hastanesine gitmişti. Umarım şimdi bu sorun düzelmiştir.

Bu virüse yakalanmak için illaha birini öpmeniz gerekmiyor. Sinema gibi kapalı alanlarda uzun süre durmak da bir risktir.

Mehmet.21
12 yıl önce - Prş 05 Ağu 2010, 19:12

Yalnız Süha Bey'in yazıya başlama tarzı aynı Reha Muhtar gibi olmuş. Gün geçmiyor ki...
Konuya dönersek gerçekten ciddi bir hastalığa benziyor. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Misafir 65e

7 yıl önce - Cum 27 Şub 2015, 13:45

14 yasindaki kizim su an bu hastaligi geciriyor ve simdide hastanede sira bekliyoruz dalak röntgeni icin... cok zormus cocugum mahvoldu bir haftadir yatiyor yüksek ates, bademcik iltihabi, agri, halsizlik.... allah bütün hastalara acil cifa versin benim canim kizimada.....

Misafir a1b

6 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2016, 17:18

Benim oglumda suan geciriyor 3.haftadindayiz ilk iki hafta baya yorucu gecti suan iyi ama cok halsiz bu karaciger enzimleri henuz duzene girmedi budurum nekadar surer tekrarlarmi daha sonra baska sorunlar yaratirmi bilenler bilgi verirse seviniri.

Burç
6 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2016, 17:23

Alıntı:
tekrarlar mı?

Yukarıdaki bilgilere göre bir kere geçince bir daha hayat boyu bağışıklık kazanılıyormuş..
Yani tekrarlamıyor.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET