Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
aliserdar

10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 15:12
Siirt'te Tecavüz Depremi...Toplumun çöktüğü an...


Alıntı:
Siirt’te tecavüz depremi
Siirt’te küçük yaştaki kızlara tecavüz edildiği iddiasıyla ilgili olarak 15 kişi tutuklanırken, iki kamu görevlisi açığa alındı. Olaya karışanların sayısının 100’ü bulabileceği belirtiliyor.

SİİRT - İlköğretim öğrencisi 14 yaşındaki H.T, geçen yıl okulu bırakan 16 yaşındaki ablası S.T. ile birlikte kendilerine tecavüz eden onlarca erkeği şikayet etti. Kız kardeşlerin maruz kaldığı bu durum, iki yıldır devam ediyordu.

Sonunda olay 10 Nisan’da yargıya taşındı. 100 erkek sorgulandı, 16’sı tutuklandı, 25’i gözaltında. Yaşları 14-70 arasında değişen 100 erkeğin arasında okulun müdür yardımcısı, kızların sınıf arkadaşları, Siirt’in tanınmış ailelerine mensup esnaf, hacı dedeler, bir asker, bir polis var.

Aradan 10 gün geçti, şehirden tek satır bir haber dahi sızmadı. Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın’ın haberine göre savcılık ve emniyet, “gizli soruşturma” gerekçesiyle tek kelime bilgi vermiyordu. Mütecavizlerin isimlerini öğrenmek için konuşulan şehrin sakinleri, hatta parti il başkanları, bildiklerini anlattıktan sonra “Beni görmedin, hiç konuşmadık” diyor.

İnsanlar bu haberin duyulup Siirt’in adı kötüye çıkmaması için tam bir ağız birliği içindeler. Siirtli erkekler müthiş bir dayanışma, birlik ve beraberlik halinde.

REHBER ÖĞRETMENE ANLATINCA ORTAYA ÇIKTI
Her şey, H.T. ile 4 arkadaşının rehberlik öğretmeniyle konuşmasıyla başladı. Kızların anlattığına göre, okulun müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu, kendilerine tacizde bulunuyor, cinsel ilişkiye zorluyordu. Rehber öğretmen, hemen diğer müdür yardımcısıyla konuştu ve olay polise yansıdı.

Durumu haber alan Fahrettin Kuzu, kayıplara karıştı. Emniyet ve Savcılık araştırmayı derinleştirdikçe aslında iki yıldır süregelen bir suçun mağdurları H.T. ile ablası S.T.’nin trajedisi ortaya çıkmaya başladı.

KARDEŞLERİ KAYBOLDU VE BULUNAMADI
İki kardeş, çok yoksul bir ailenin çocukları. Babaları Mithat T., çarşıda hamal. En küçüğü sekiz aylık yedi kardeşler. En büyük kardeşleri Yunus, on yıl önce kaybolduğunda 12 yaşındaydı. Bir daha bulunamadı. Kızları şikayetçi olup da olay adli makamlara yansıyınca babaları avukat tutamadı. Siirt Barosu da Avukat Deniz Doğan’ı atadı.

Abla S., 5’inci sınıftayken tecavüze uğradı. Korkudan sesini çıkaramadı. Esnaf arasında kulaktan kulağa yayılan durumuyla birlikte tacizci ve tecavüzcü sayısı arttı. Hiçbir talebe “hayır” diyecek gücü olmadı. 3 ile 5 TL arasında değişen para, çikolata, şeker ya da çubuk kraker karşılığında erkeklerle birlikte oldu. Kiminin bakkalı, kiminin dükkanının arka tarafına götürüldü. Geçen yıl okulu bırakmak zorunda kaldı.

Esnaf, H. büyüdükçe ona da ablasına baktığı gibi bakmaya, aynı taleplerde bulunmaya başladı. Okulun müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu da geri kalmadı. H.’yi, sıkıştırmaya, tehdit etmeye başladı. H., Kuzu’nun tacizlerinden bıkınca çareyi rehberlik öğretmeniyle konuşmakta buldu ve Siirt’te bilinip de görmezden gelinen gerçekler açığa çıktı.

GÖZALTI SAYISI 100'Ü BULABİLİR
Polis ve Savcılık soruşturmayı derinleştirdikçe, mağdur kızların sayısı 7’ye çıktı. Kızlardan 2’si, H. ve S. gibi kızkardeş ve 4’ü aynı okulda okuyor, 2’si de yine aynı okuldan mezun. Çocuk Esirgeme Kurumu yurduna yerleştirilen iki kız, Savcılık’ta önce üç isim verdi.

Ancak yurttaki psikologlar yardımıyla kendilerini güvende hissettiklerinde, listeye 25 isim daha eklendi. Diğer kızların ifadeleriyle taciz ve tecavüz iddiasıyla sorgulananların sayısı 100’e çıktı.

Kız çocuklarının ifadeleri doğrultusunda aynı sınıftan yaşları 14 ile 16 arasında değişen 7 erkek öğrenci de gözaltına alındı. Yaşları küçük olduğu gerekçesiyle serbest bırakılan bu 7 erkek öğrenci hakkında savcının itirazı üzerine yeniden tutuklama kararı çıktı.

Mahkemenin gizlilik kararı aldığı bu olayla ilgili Siirtli hukukçuların verdiği bilgiye göre, kızların şikayetçi olduğu kişiler arasında rütbe ve isimlerini bilmedikleri bir polis ile bir asker de bulunuyor. Ancak genel kanı, kızların korkudan bu iki zanlının ismini söyleyemediği yönünde.

Kızların okulunda, tüm çocuklar olayı biliyor. Kızların yüzüne bakan öğrenciler, bir yandan sırıtıyor diğer yandan kızları kastederek “Ellere var, bize yok mu” şarkısını söylüyorlar.

Siirt Barosu, mağdur kız çocukları için Avukat Deniz Doğan’ı atadı. Doğan, iki kız kardeşle birlikte, aynı okulda okuyan ve cinsel istismara uğrayan diğer iki kızın da avukatı.

MÜDÜR YARDIMCISI FİRARDA
Mağdur H. ve S.’nin amcası Mehmet T., “Müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu, yeğenime sarkıntılık etti. Üç kız öğrenciyi daha mağdur etti. Gözaltını duyunca firar etti” diyor.

KIZLAR KORUMA ALTINDA
Haberler üzerine Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın Siirt İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne talimat verdi. Bu doğrultuda, mağdur kız öğrenci ve ablasının koruma altına alınarak, sosyal ve psikolojik destek verilmeye başlandı.

Mağdurların güvenlik amacıyla başka bir kente gönderildiği de bildirildi.

İKİ KAMU GÖREVLİSİ AÇIĞA ALINDI
Siirt Valisi Necati Şentürk, ''cinsel istismar'' olayıyla ilgili olarak 2 kamu görevlisinin açığa alındığını açıkladı.

Vali Şentürk, düzenlediği basın toplantısında, iddiaların ''nitelikli cinsel istismar olduğunu ve soruşturmanın gizli yürütüldüğünü'' kaydetti.

Necati Şentürk, şunları söyledi;

''Valilik olarak yapılması gereken her şey yapılmıştır. Şüphelilerin ortaya çıkarılmasında bilgi ve belgelerin toplanması esnasında, çocukların yaşlarının küçük olması ve ilerideki psikolojik durumları göz önünde bulundurularak emniyet teşkilatı psikologla birlikte çalışma yürüttü. İki kamu görevlisi açığa alındı. Bunlar hakkında muhakkik görevlendirilmiştir. Ayrıca bağlı oldukları Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden de müfettiş istenmiştir. Olayda adli açıdan gizlilik kararı alınmıştır.

Biz teşkilat olarak psikologlardan yardım aldık. Aynı zamanda sosyal hizmetleri il müdürlüğü ile çalıştık. Öğrencilerimizden ya da mağdur kızlarımızdan iki tanesi il dışında ve bir sosyal hizmetler il müdürlüğüne ait kuruluşta himaye altında, yani koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 25 kişi gözaltına alınmış. Bunlardan 15'i tutuklanmıştır. Bunların arasında polis ve asker yoktur.''


Bu sabah bu haberi okuyunca sok oldum. Bu olay icin kadin, aileve cocuktan sorumlu devlet bakani ayrica valisinden basbakana bu olaya el atmasini istiyorum. Bu rezillige adi karisanlarin bir once yakalanmasini diliyorum. Bu tur haberler ulkenin her yerinde meydana gelmekte ancak gazete haberi oldugunda bilgimiz oluyor. Bakarmisiniz Siirt halki isimlerinin kotuye cikmamasi cin Siirtli erkekler birlik icinde susuyorlarmis.Boyle birsey olabilirmi.Bir ara bazi illerimiz kizlarin intihar haberleri ile sarsiliyordu belki bu olay ile baglantisida olabilir. Tabiki bu olay cogu illerimizin sosyolojik, kulturel anlamda ne durumda oldugunu gosteriyor.

Kaynak bir cok haber yayin kuruluslari alinti yaptigim yer ise asagidadir.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25084762/


En son aliserdar tarafından Çrş 21 Nis 2010, 17:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


cemal007
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 15:24

Buna tecavüz değilde cinsel istismar desek daha yerinde olur

Emre hazar
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 15:30

Bu insanlara KANSIZ demek yerinde olacak galiba. 12 yaşında ki 14 yaşında ki çocukları nasıl böyle birşeye alet edebilirler. Allah'tan korkmayan insanlar duyulursa rezil oluruz diye insanlardan korkuyorlar. Bakarmısınız şu mahluklara. Bir de namus bekçisi kesilir bu tipler. Ahhh ahhh kısasa kısas olacak ki. Anlayacaklar o zaman ne kadar insan dışı yaratık olduklarını.

aliserdar

10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 15:59

Cok acil olayla ilgili kriz masasi olusturulmali.

caesarea
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:13

Cinsel istismar mi demek lazim??? Nasil yani? 100 tane koca adam 7 kizi kötü emellerine alet edip birde etrafa yayiyor okulda cocuklar arkalarindan ellere varda bize yok mu diye tempo tutuyor hala adi istismar mi olur??? Böylesine bir rezillik kepazelik cürümüslük adilik ne batinin bilmem nesiyle nede yokolan örf ve adetlerle aciklanabilir, bu toplumda anomi kuralsizlik denen durumdur, sosyal cöküstür devletin aciz kalisidir resmen. O firarda oldugu iddia edilen adamlarin nerde olduklarini biliyodur bircok kimse, böyle bir rezillik el altindan nasil yayildiysa oda biliniyodur gizliden.
Böyle bir toplu tecavüzün meydana gelmesi bukadar insanin karismasi utanc verici, hergün yeni birseyler cikiyor, Allah sonumuzu hayir etsin, hepimizin yegeni, kizi, oglu, esi, kizkardesi var. Bu olayi cinsel istismar diye niteleyip kücültmek üstünü örtmek ayip diyip unutmak sadece gelecekteki daha kötü olaylara zemin hazirlar unutmayin


fatih civelek
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:13

ali serdar bey,

Bir de haberin tam internet linkini kaynak olarak aktarsanız. Eksi puan vermeyelim şimdi ..

saygılar
fatih civelek


Emre hazar
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:20

Yazdıklarımdan dolayı bana eksi puan veren arkadaşım, üslup uygunsuz demişsin. Bu insanlara nasıl bir üslup kullanmamı bekliyorsun. Ne iyi etmişler mi diyeyim?

naim tekin
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:24

Haber bu günkü Hürriyet Gazetesinde yayınlandı. İğrenç bir olay. Toplum olarak giderek insanlıktan uzaklaşıldığını göstermiyor mu?

yigitFB
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:25

Bu forumda hep görürüz, yok iste Avrupa'nin ahlaki cöküsüymüs de bilmem ne... Alin size bizim ahlak anlayisimiz!

Bizde böyledir. Tüm gencler hayatlari boyunca cinsel baski altindadir. Kiz cocugu erkek arkadasiyla beraber olursa kafasi kesilir, topraga diri diri gömülür, üstüne beton atilir.

Ama bu isi yapan babalar, sonra gider dükkaninin arka bahcesinde ilkokul cocuklarinin irzina gecer, onlari fuhusa zorlar. Sorsan senin bacina böyle böyle yapmislar desen, en delikanli en ahlakli kesilir, o adami öldürürüm filan der (tabii ilk is kendi kizini öldürür) ama ayni isi baskasinin kizina yapmakta bir engel görmez.

Bizde böyledir. Bu bölge meselesi filan da degil, Türkiye'nin her yerinde bu ahlak anlayisi var. Bizde zina haramdir, tecavüz serbest. Hacilarimiz hocalarimiz bile bu islerin icindedir.

Yolda tek basina yürüyen gelinlikli kadina tüm dünyada birsey olmaz, bizde aninda irzina gecilir. Hava karardi mi bir kadin tek basina sokaga cikiyorsa, tacize ugramayi göze almis demektir.

Kimse genelevleri istemez. Ahlaksizlik yuvasidir oralar. Bu olaydaki 100 kisiye sorsan hepsi ayni seyleri söylerler eminim. Sonra gider elin karisina kizina sarkar, coluk cocuga (kiz-erkek) tecavüz eder. Hic olmadi, laf atar, taciz eder. Namus, yapilan namussuzluklari sehirde sözbirligi ederek saklamaktir. Bütün sehir haberdar ya var mi böyle bir sey, aklim almiyor?! Bir de bu sehir basbakanimizin secildigi, mutaassip, dini bütün bir sehrimiz dimi?! Din, min hikaye, alin iste herkes olayin icinde, polisinden askerine, haci hocasina kadar herkes...

Ne berbat, ne cürümüs bir ahlak anlayisimiz var?! Ben kendimden utandim bu haberi okuyunca, daraldim, aglayasim, haykirasim geldi caresizlikten, bir sey yapamiyor olmaktan. Toplumumuz böyle iste. Nasil kurtuluruz bundan bilmiyorum. Ahlak, töre, namus ne dersen de. Insanlar baski altinda. Cinsellik ayip. Kadinlar birer meta olarak görülüyor, bir birey olarak sayginliklari yok. 12-13 yasina gelen kiz cocuklari evlenme cagina gelmis oluyor, okutulmuyorlar. Dedeleri yasindaki adamlarin koynuna saliniyorlar. Erkekler ilk deneyimlerini hayvanlarla yasiyor, bunda bir anormallik görmüyorlar.

Biz daha hala yok anayasaymis da yargi sistemiymis de.. Görüldügü gibi cok daha temel, cok daha vahim sorunlarimiz var. Nasil cözülür bilmiyorum. Su haberlerle icimdeki karamsarlik günden güne artiyor. Allah kahretsin...


narses
10 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:28

ilköğretim okulu müdür yardımcısı fahrettin kuzu,
tuhafiyeci nedim helvacıoğlu,
konfeksiyoncu beşir ayyıldız,
7 ilköğretim okulu öğrencisi,
baraj işçisi murat, hasan,
bakkal yıldırım tan (25),
bakkal fatih tan (70),
bakkal harun çelik,
kahveci ekrem,
tostçu metin,
bir asker,
bir polis,
bir şeyh..
..

nerdeyse bütün siirt'in yaptığı, yapmasa bile susarak, saklayarak yapmış kadar olduğu tecavüzlerdir.sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET