Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye İran İlişkileri
123 ... 495051   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Güzel fatih

8 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 01:18
Türkiye İran İlişkileri


TÜRKİYE, ABD İLE İRAN ARASINDA ARABULUCULUĞA HAZIR

Alıntı:
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'nın İran ve dünya güçleri arasındaki görüşmelere arabuluculuk etmeye hazır olduğunu söyledi. Irak ve Azerbaycan ziyaretlerinin ardından dün gece Tahran'a geçen Davutoğlu, bu sabah İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

CHA'nın haberine göre, Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada "Türkiye, uranyum değişim konusunda üçüncü bir ülke olarak bir arabulucu gibi hareket etmeye hazırdır ve bu yolun da faydalı olmasını ümit etmektedir" dedi.

Davutoğlu, "Bu nükleer yakıt takası için neler yapabileceğimizi görmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz" diye ekledi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan anlaşma gereği, İran'a nükleer yakıt sağlanması, karşılığında da İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması öngörülüyordu. Ancak anlaşmaya yönelik görüşmeler, İran'ın değiş-tokuşun aynı anda ve İran içinde olmasını istemesi ve Batı'nın da bunu reddetmesi yüzünden çıkmaza girmişti.

Mutteki, hafta sonu yatığı başka bir açıklamada da İran'ın anlaşmaya hazır olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi ile bir toplantı yapmayı planladığını söylemişti. AKnews

Ülkemiz Bölgemizde Güçlü ,Ekonomik ve Barışçıl olmaya tesirini göstermiştir
kaynak


Güzel fatih

8 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:22

İran nükleer krizinde gözler Türkiye üzerinde

İran’a yaptırımlara karşı çıkan Türkiye arabuluculuk için çalışıyor. Davutoğlu, Tahran’ın ardından Brüksel’e gitti. Peki Türk hükümeti başarılı olabilecek mi? Ankara, Batı’dan uzaklaşıyor mu? Uzmanlar değerlendirdi.

“Türkiye hakikaten son aylarda özellikle Sayın Dışişleri Bakanımızın yürüttüğü çok gizli diplomasi sayesinde bir iki yıldır hiç olmadığı kadar uluslararası camianın ve İran’ın tatmin olabileceği bir formül üzerinde çalışıyor.”

kaynak


sdemirel
8 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 16:37

Birleşmiş Milletlerdeki oylamada yaptırımlar için Davutoğlundan net bir HAYIR bekliyorum.Çekimser kalırsak hayal kırıklığına uğrayacağım.Güzel fatih

8 yıl önce - Cum 30 Nis 2010, 03:13
İran: Türkiye'nin arabulucuğundan memnunuz


İran: Türkiye'nin arabulucuğundan memnunuzAlıntı:
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanpervez, Türkiye'nin ülkesiyle Batı arasında oynayacağı arabulucu rolünden büyük memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Kazakistan'da düzenlenen Avrasya Medya Forumu'na katılan Mihmanpervez, Cihan Haber Ajansı'na konuştu. Ramin Mihmanperver, İran'ın başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batılı devletler tarafından tehdit olarak görüldüğünü hatırlatarak, bu tutumun yanlış olduğunu kaydetti.

ABD ve bir çok Batılı ülke ile Türkiye üzerinden görüşmeler yaptıklarını belirten İranlı yetkili, Ankara'nın arabulucu rolünden memnuniyet duyduklarının altını çizdi. Mihmanpervez, Türkiye'nin Orta Doğu barışı için son derece büyük çaba harcadığını ve bunun takdire şayan olduğunu söyledi. Türkiye'nin İran'ın komşu ve dostu olduğunun altını çizen Ramin Mihmanperez, Ankara'nın Tahran ile Batı ülkeleri arasında köprü görevini gördüğünü dile getirdi.

Yapılacak karşılıklı müzakerelerle bütün sorunların aşılacağına inandıklarını belirten Mihmanperez, taraflar arasında diyalog kanallarının açık olması gerektiğini belirtti.
kaynak


işte bu "Yurtta Sulh Cihan da Sulh" olsa bu gerek...


ege zeybek
8 yıl önce - Prş 06 May 2010, 22:28

Israil'e karsi sert tutumlu Turkiye yerine ilimli tutumlu Brezilya'yi tercih etmismis. Hayir. Bir dedigi bir dedigini tutmayan, guvenilirligini ve itibarini son 8 yil icinde yitirmis Turkiye yerine tutarli bir ulkeyi tercih ediyorlar hakli olarak.

Güzel fatih

8 yıl önce - Prş 27 May 2010, 01:02
sorunu Türkiye cözdü


Komşu ile ciddi Uranyum işinde Dünya nın gözü üzerimizde.

http://www.trt.net.tr/haber/HaberDetay.aspx?Haber ...8d20467100Güzel fatih

8 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 01:55
New York Times yazarına Ömer Çelik’ten nükleer cevapNew York Times yazarına Ömer Çelik’ten nükleer cevap
Çelik: Türkiye ve Brezilya'nın dünya barışı adına ortaya koyduğu yüksek siyasi yeteneklere karşı kıskançlık üretmek dar bir bakış açısıdır


Alıntı:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İran'ın nükleer programıyla ilgili takas anlaşmasına ilişkin “Türkiye ve Brezilya'nın dünya barışı adına ortaya koyduğu yüksek siyasi yeteneklere karşı kıskançlık üretmek dar bir bakış açısıdır” dedi.

New York Times yazarına Çelik'ten cevap
Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Thomas Friedman'ın 25 Mayısta New York Times gazetesinde yayımlanan “Olabildiğince çirkin” başlıklı yazısı “Alabildiğince sağduyudan yoksun olduğundan” kendisine birkaç temel konuda hatırlatma yapılmasında zorunluluk bulunduğunu ifade etti.

Çelik, muhafazakar demokrat bir siyasi düşünceye sahip olan Ak Parti Hükümetinin, Brezilya'nın sol görüşlü Lula yönetimi ile işbirliği yaparak bölge ve dünya barışı için vazgeçilmez öneme sahip olan nükleer barış konusunda tüm dünyaya örnek bir dayanışma sergilediğini belirterek, bunun arkasında “İran'la ideolojik dayanışma” aranmasının yapılacak en son şey olduğunu ifade etti.
Konuşulanın İran'ın siyasi rejimi değil, nükleer konularda İran'ın dünya ile işbirliği yapması olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

İran'la çatışmak için bahane arıyorlar
“İran'ın siyasi rejimini söz konusu ederek, işbirliğini güçlendirme ve barışı tesis etme çabalarına zarar vermek, esas amacın 'nükleer silah üretilmesini önlenmek değil, İran'la çatışmak için bahane aramak' olduğunu gösterir. Maalesef Friedman'in yaklaşımı ikinci kısma denk düşmektedir. Bu yaklaşımı Iran halkından yana olmak seklinde sunmak da gerçeklerle uyuşmamaktadır. Barış ve işbirliği için fırsat varken, hala yaptırımlarda ısrar etmek, İran'ın sivil halkına ceza verme sonucu doğurur.”

“NÜKLEER SİLAHTAN DAHA TEHLİKELİ BİR YAKLAŞIM...”
Türkiye ve Brezilya'nın diplomatik girişiminin, “İran'a nükleer silah üretmesi için zaman kazandırmak” olduğunu iddia etmenin, nükleer silahtan daha tehlikeli bir yaklaşım olduğunu savunan Çelik, bu yaklaşımın da işbirliği ve barış çabaları yerine çatışmayı besleyeceğini savundu.

Çelik, Türkiye ve Brezilya'nın İran'ı nükleer konularda işbirliğine yönelten girişimini, “İran'daki rejimin insan hakları ihlallerini desteklemek” olarak sunmanın ise “çarpıtma” olduğunu ifade etti. Ömer Çelik, ülkelerin siyasi rejimlerinin niteliğine göre müzakere ve diplomasi kanalları açılıp kapanacaksa, tüm demokratik ülkelerin dünyadaki pek çok sorunla ilgili barış ve diyalog çabalarından vazgeçmesi ve derhal bir dizi savaş başlatması gerekeceğini vurguladı.

Türkiye'nin, bölge ve tüm dünyada nükleer silaha karşı olduğunu belirten Çelik, ülkelerin siyasi rejimlerinin biçimine göre nükleer silah sahibi olma gibi bir hakkı olmaması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye, Brezilya ve İran tarafından imzalanan deklarasyonu “nihai çözüm” olarak değil, “çözüm için bir fırsat” olarak adlandırdığını anımsatan Çelik, devam eden süreci işin başında reddetmenin, gerçek amacın barış olmadığını, “barış” kavramının güçlülerin çıkarları için kılıf haline getirildiğini göstereceğini belirtti.

“ANALİZ DEĞİL PROPAGANDA...”
Türkiye'nin barış adına ortaya koyduğu bu iradeyi “müttefiklerine sırt dönmesi” olarak sunmanın, analiz değil, propaganda olacağını ifade eden Çelik, Türkiye ve Brezilya'nın, ortak deklarasyon ile bölgesel ve küresel barış için son derece önemli bir eşiğin aşılmasını sağladığını bildirdi.

Çelik, bu anlaşma ile ortaya çıkan tablonun, nükleer güvenlik zirvesinde, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya mesajı veren ABD Başkanı Obama ile “P5 1 ülkelerinin” yol haritasını zayıflatan değil, güçlendiren bir tablo olduğunu belirterek, açıklamasında şunları kaydetti:
“Demokratik dünyanın yol haritasını güçlendiren bu girişim Türkiye ve Brezilya sayesinde gerçekleşti. Bu noktada Türkiye ve Brezilya'nın dünya barışı adına ortaya koyduğu yüksek siyasi yeteneklere karşı kıskançlık üretmek dar bir bakış açısıdır. Türkiye ve Brezilya, dünya sisteminin sorun çözme kapasitesini artırdıkları için selamlanmalıdır.

Şimdi bu girişimi daha ileri noktalara taşımak yerine, kriz üretmek için kullanmaya kalkışmak, bölge ve dünya barışına karşı suikast teşebbüsüdür.

Söz konusu deklarasyon, son 30 yıla bakıldığında belki de İran'ın mutabık bir şekilde gerçekleştirdiği en önemli diplomatik açılımlardan biri olmuştur. Bu, Türkiye'nin güçlü barış iradesi sayesinde gerçekleşmiştir. Bu noktada Türkiye ile ABD arasında kriz çıkarmaya çalışanlar, sadece niyetlerini ele vermektedir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi; 'barışı tesis etmek için kimseden icazet almayız' Dünyayı güzelleştiren şey barıştır.”

http://www.ensonhaber.com/omer-celikten-nukleer-cevap.html

Amerika bize Iran Türkiye yi aldatıyor diyor ama ABD sen kendini aldatmada..
Biz Bölgemizde Barış ve istikrar dan yanayız..


hakan452
8 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 02:54
97736


kardeşım bende ıranlıyım ama ıranı tanımıyorsunuz yuzde yuz ben garantı verıyorum ıran nekluer bomba ıçın ugraşıyor çun humeynının sozlerınde devrımı tum dunyaya yayın mesajı var . ıranda hala ıçkı ıçmek ıçın daraasma cezası var sız ne dıyorsunuz.
kardeşım hergun ıranda unıversıtelerde turkıyenı kötülüyen bunlar deyıller mi?
devrim tarihi kitabinda lise2 sinif edebiyat kitabinda ve tarih ilk okul 5 . sinif kitabinda turkiye ve turkmenistana ihanet edip ve kötülüyüpler.
ırana tele text te tum ülkelerın bayragın gosterır ama turkıye cumhurıyetının bayragın göstermıyo
bunlardan haberınız var mı
sızı çok kolay kullandı malesef. iranda yaşasaydınız bilerdız bunlar ne ıkı yüzlüdüler.
bız ıranda çok şeylere mucadele verıyoruz ve turkıyenı örnek almamız(her etnıkten) onları delı edıyo
bence turkıye rolun bölgemizde oynasın ama ıranın leyhıne yok bölgenın leyhıne bugun turkıye euro 2016 da bır oyla utuzdu(maglup oldu) ama ıranın medyasında turkıyeden bır gerı kalmış ülke kı bu yarışa girmeseydi iyiydı gıbı algı verdı . ıranın hukumetı( evet hukumetı) sızın döyüşmenınizdi(düşmen) bunu burda yaşasaz bılersız kolaycasına ama mılletımız sızlerı çok sevıyorlar ve eger yasaklar olmasaydı 2*3 mılyon ıranlı turıst turkıyede olaydı ama bazı yasaklar bunu azaltıyor masala bır devlet mamuru antalyaya gıtse yuzlerce söz dınleme zorunda kalar

son sözüm bır ülke düşün ki eger vatandaşi masala cahillik edip bir ilişki yaşadı devlet onu sokakta ıdam edıyo
bır ülke düşün ki eger vatandaşi ıktıdarı eleştirse vatandaşlıktan salıp ve en kötü cezayı ala ve üstelik islam adına ;imdiye kadar yuzler millet vekili irandan kaçma zorunda kalıp ıranda kanunu bır gurup adamlar kurarlar ve iyi kötüsünede onlar karar vererler ne evrensel deyerler ve dune kadar şuarlarında ne batı ne dogu belkı ıslamı ıran dıyordular ama şimdi alenı bunu dıyemıyorlar çun anlamı bu olur kı ıranın ıslamın tum dunyaya yaymalıyız hal
bu ülkenın eline bomba girse ne olur?

 ömer
8 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 04:12

Hakan kardesim, bu dedigini okuyunca sok oldum iran rejimi peki neden pukadar nefret ediyor türkiyeden? Bence bu bölgede irana en cok arka cikan türkiye.
Acaba türkiyenin layik olmasindanmi kaynaklaniyor?

Ama kardesim korkma bu böyle uzun sürmez kendi halkini ezen bir hükümet fazla ayakta duramaz. Insallah iraninda ileride türkiye gibi özgür olmasini görürüz.


hakan452
8 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 06:22

çok nedenı var bazıların şoyle açıklıyım
1- ıranda devrımden önce şah turkiyeden gayıdanda(gerı dönende) turkiyenın gelişmesine vurgu yapıp atamızı över ama devrımden sonra ınsanları zorla çarşaf giymeye kalkanda insanların sorusu buydu bu zorla çarşaf giydirme acaba bizi gerilettırip geri kalmış ülke konumuna getirmesin? ve türkiyeni örnek gösterirmişler ve devrimciler o gunden bu gune turkiyenın gelişmesin inkar ediyorlar

2- buki turkler iranın iyeleridiler şüphe yok ama bunu konşu ülkelerden masala turkmenıstan ve AZ ya TR den saklamak gerekiyo ve aynı halde bu ülkeleri bozma gerekiyor masala tarıh ılkokul 5.sınıfta turklerden özür dilerim ama gulam ve nuker(berde_ bır ayrı ınsanın kulu) lafzıle ad aparılır ve turkçeni farsın bir lahçesi sayıyo!!!!!!!!!
3- turkiyenın kurt kökenlileri aslında farsça konuşuyorlar ve kurtçe diye bir dillerı yok ve bu ırana bir avantaj ve turkiyenı bozarak ıranın kurtlerıne ve ermenilerine turkiyenı bir demokrası karşıtı ülke gösterıyo ve hatta ermenıstana bedava gaz verıyor
4-humeynı demişti gerek islamı(tabı onların ıslamı tanrının yok) gerek tum dünyaya yayasınız özellikle bölgede ama ne türk dünyası ve ne arap dünyası ve ne hınt pakistan bu tur islamı ki zora dayanır ne bılgı ve tabliğe beyenmediler ve ve açıkça dile getirmeselerde turkiyeni özlerine örnek seçtiler ve bu iranı korkutuyor açıkçası.

5-bugun iranda tehlike zili seslenmeye başladı acaba 46 yıldan sonra petrolumuz kutulanda ne yapacagız bugun petrolun parasıla geçınıyoruz ulusu hoşnud ediyoruz yarınlar ne yapacagız?
bu kaç yılda her tarıhı eser ki kayrı muslimanlara ayıd olur kasden bozuyorlar yabancıları turbansız içeri almıyorlar ve....
ve ulusta turkiyeni gösterıyo ve diyor neden dunyanın ıkıncı petrol ve gaz sahibinin butçesi turkiyenın üçten biridi neden turkiyeye 26 mılıyon ama ırana yanlız 480 bın yabancı turıst geliyo ve yuzlerce neden ve bu zalım ve dogru islam karşıtı hukumetı deli ediyo

6- ıranda pervız şah peygemberın mektubun yırtır ve islamı kabullenmir ve peygember efendimiz(ص) kılınçla ıranı musliman ediyo ve bu onların pesikologısın bozuptur ve bugun onlarda o mektubu o çagırıyı yapmadan kılınçla ulusu musluman ediyorlar hal buki turkiyede biri kılınç zorula namaz kılmıyo ve bu hergun ıran ulusun kıskandırıyo yanı ıranda namaz geleneksel bir şey oluptur ne ....sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 495051   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET