Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
inanç09
7 yıl önce - Pts 19 Nis 2010, 01:07
TOKİ Rami Kuru Gıda Halini Taşıyor

Alıntı:

TOKİ’den kuru gıda firmalarına toplu işyeri sitesi yapılacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği işbirliği ile Rami’deki kuru gıda firmaları için Başakşehir veya Hoşdere’de toplu işyeri sitesi kurulacak.

Projeye ilişkin protokol TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ve Dernek Başkanı Günay Kotil tarafından İTO’da düzenlenen törenle imzalandı.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, protokol ile dernek üyelerinin sabit konuşlanması için 1,5-2 yıllık bir çalışmayı net bir başlangıç noktasına getirmek istediklerini, Eminönü’nden sonra 7 kez taşınan ve şu anda Rami’de geçici olarak faaliyetlerini sürdüren kuru gıdacıların modern şartlarda, sağlam ve sabit bir çarşıya kavuşması gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, ”1,5 seneye yakındır konuşuyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bana iki kez talimat verdi. Bu talimat üzerine buradayız. Bu işi konuşuyoruz ama yazılı akit olunca sorumluluk netleşir ve süreç başlar. İki tane arsamız var. Biri Başakşehir’de. Burası olmadığı takdirde Hoşdere’deki yer olabilir. Bu iki yerden biri yüzde 80 olacak. 3-4 ay içinde bunu yapacağız” şeklinde konuştu.

||| ÇALIŞANLAR İÇİN KONUT DA YAPILACAK

Projenin İstanbul’un tarihi konumu ve esnafın daha sağlıklı ortama kavuşması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, bu iş en az 300 bin metre karelik arsa gerektiğini bildirdi.

İnşaatın irtifası en az 8 metre, bölme ve ara katı olacak şekilde yapılabileceğini belirten Bayraktar, ayrıca ulaşım problemi nedeniyle özellikle profesyonel çalışan ve işçiler için kompleksin 2-3 kilometre yakınında konut yapımını da eş zamanlı olarak gerçekleştireceklerini söyledi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da giderek büyüyen İstanbul’da eski yapıların gözden geçirilmesi gerektiğini, iş ve ticari hayattaki sıkıntıların kendilerini yeni arayışlara ittiğini ifade etti.

Kuru gıdacılara yeni yer bulunması için İTO’nun uzun yıllardır çalıştığını, başkan seçildikten sonra 2005 yılında Rami’yi ziyaret ettiğinde bu konuyu konuştuklarını anlatan Yalçıntaş, AB standartlarında gıda sitesine kavuşmak için çalışmaya başladıklarını, gerekli arazinin TOKİ tarafından tahsis edileceğini belirtti.

||| KOMPLEKS DÜŞÜNCESİ, ESNAFIN İSTEĞİYLE ORTAYA ÇIKTI

Toplu iş yeri sitesinin inşaat, plan ve projesinin TOKİ tarafından yürütüleceğini, plan ve proje kesinleştikten sonra, İTO ve Derneğin onaylanmasıyla da kesin maliyet rakamının ortaya çıkacağını kaydeden Yalçıntaş, ”İTO koordinasyonunda Dernek ile Halkbank arasında görüşmeler yapıldı. Çok büyük ihtimalle finansman ayağında Halkbank rol oynayacak. Banka ile imzalanacak protokol, kesin plan ve rakamlar ortaya çıktıktan sonra gerçekleştirilecek” dedi.

Soruları da yanıtlayan Yalçıntaş, yeni kurulacak yerin TOKİ liderliğinde tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde inşa edileceğini, Tekstilkent ve Kuyumcukent gibi konularda yaşanan sorunların ”biraz zorlama çözümlerden” kaynaklandığını söyledi.

Yalçıntaş, ”Rami’deki esnaf ‘bizi buradan kaldırın, yer değiştirin’ dedi. Dolayısıyla kompleks düşüncesi esnafın isteğiyle ortaya çıktı” dedi.

||| 20 MİLYONLUK MEGA KENTTE GIDA KOMPLEKSİ YOK

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Günay Kotil de ”20 milyonluk mega kentte gıda satmak için bir kompleks yok. Proje bittiğinde sadece İstanbul’a değil, diğer illere de hizmet edecek bir kompleks olacak” diye konuştu.

Rami’ye o dönemin belediye başkanı tarafından ”mecburi” olarak gönderildiklerini ifade eden Günay, ”Gittiğimiz yerde insan sağlığına uygun hiçbir şey yoktu. Altyapı ve gerekenleri biz kendimiz kurduk. Şu anda Sağlık Bakanlığı sürekli denetliyor ve sağlığa uygunsuz bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.

TOKİ’ye, kentteki ulaşım sorununu düşünerek iş yerlerine 2 kilometre mesafede konutlar yapılması teklifinde bulunduklarını belirten Günay, Rami’de şu anda 1.600′ün üzerinde dükkan ve 1.000′in üzerinde esnaf bulunduğunu, komplekse gidecek maddi durumu olmayanların haklarını isterlerse devredebileceklerini kaydetti.

.Kaynak : Sabah

Sonunda anlaşma sağlanmış ve Ramideki hal taşınıyor ve bu alana Askeriyenin devrederken şart koştuğu sosyal alanlar yapılacakmış umarım sağlıklı sosyal alanlar olur bence New York daki Central Park tarzı bir alan oluşturulmalı ama bir kütüphane yapılması düşünülüyormuş tabi ne yapılırsa yapılsın halin bir tarafında bulunan metro istasyonu ile diğer tarafında bulunan Semt arasında uygun parkurlar sağlanarak bu semtteki sakinlerin bu metroyu daha aktif kullanması sağlanmalı (Alttaki Resimde Görüldüğü Üzere) şu anda halin kapıları pazar günleri tüm gün ve h.içi cumartesi saat 20:00 den sonra kapanıyor bağlantı kalmıyor metroya gitmek isteyen halin etrafını dolaşmak zorunda kalıyor.TOKi yede helal olsun son yıllarda ne yaparsa TOKİ yapıyor

inanç09
6 yıl önce - Pzr 13 Mar 2011, 23:32

Alıntı:
Kışlalar doldu bugün/ Doldu boşaldı bugün" diyen ünlü uzun havaya nazire gibi, eskinin Rami Kışlası da dolup boşalıyor 'bugün'. Lakin askerle, asker yakınıyla değil, alıcı, satıcı, nakledici kalabalıklarından oluyor bu dolup boşalma. Malum, bu tarihi kışla nicedir askeri amaçla değil, ticaretin; hem de ekonomiye nabız- tansiyon göstergeliği yapacak kadar önemli bir karargah işlevi görüyor. Kuru gıda toptancılarının merkez üssü desek abartı değil. Unkapanı'ndaki gıda toptan hali yıktırılarak 1985'te Rami Kışlası'nın 220 bin metrekarelik arazisine yerleştirilen esnaf eski güzel günleri özlüyor. Ama son dönemde perakendede yaşanan canlanma onları da olumlu etkilemiş. Ol nedenle, gidip ölçtüm o nabzı- tansiyonu. Dernek başkanları, kadim esnafları, gelen gideni yoldan geçeni izledim, konuşturdum dinledim "Kıssadan hisse ne?" derseniz gayetle açık: Perakende sektörü büyüyünce sırf bakkallar değil toptancılar da nasibini almış değişimden.

ESKİ GÜZEL GÜNLER
Orada her kime danıştıysam; bir yandan eskinin görkemli, bol müşterili, yüksek cirolu- kârlı günlerini yâd edip bir yandan da tünelin ucunda gördük dedikleri ışıkları anlattı. Açarak, süzerek, derinleştirerek sunmak gerekirse de bakın neler derledim...

Modern kütüphane olacak
İSTANBUL Eyüp'te faaliyet gösteren gıda toptancılarının, tarihi mekânlarından ayrılıp Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) kendileri için Ispartakule'de yapacağı komplekse taşınma projesi var. Eyüp'te tarihi Rami Kışlası'nda dünyaca ünlü İskenderiye Kütüphanesi benzeri; içinde konferans, sergi salonlar, yayınevleri şubeleri ile dinlenmek için mekânlar bulunacak modern bir İstanbul Kütüphanesi kurulacak. Hedef, milyonu aşan kitapları toparlayabilmek ve Rami Kışlası'nı kışla olmaktan çıkarıp, bilginin bir arada toplandığı merkez haline getirmek.

Kaynak: Sabah 7 3 2011

Neredeyse bir sene olacak ama malasef daha bir çivi bile çakılmamış hala proje başta aslantepeyi bu alana yapacaklarmış ama eski edirne asfaltı ve yamuk metro kaldırmaz diye vazgeçmişler umarım bu proje gerçek olur

Cemoli D18
6 yıl önce - Sal 15 Mar 2011, 15:19

eee nedir durumlar? peki var olan ramiye ne yapılacak?

Münferit
4 yıl önce - Cum 28 Arl 2012, 01:42

tam iki yıl geçmiş.hala bu konuda ciddi bir adım bir haber yok.türkiye gerçeği sanırım.

onurskll
4 yıl önce - Sal 01 Oca 2013, 11:13

ciddi adımlar var aslında, yeterince duyurulmuyor sanırım. benim tahminim 2 yıl içerisinde halin boşaltılacağı yönünde. şu an burada bulunan hal esnafı kayabaşına yapılacak yeni hal için azımsanmayacak paralar ödüyorlar. bu iş yıllarca lafta kaldı fakat artık gerçekleşiyor.

inanç09
4 yıl önce - Pts 15 Tem 2013, 00:30

(+)

(+)

(+)

Alıntı:
İstanbul Rami’deki toptancı esnafı için Kayabaşı’nda yapılacak yeni merkezin inşaatı Haziran ayında start alabilir. Kayabaşı’ndaki proje için mimari, mekanik ve elektrik projelerinin tamamlandığını, maliye çalışmalarının ise son aşamasında olduğunu söyleyen İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Başkanı Mustafa Karlı, “Planların askıdan inmesini takiben mevcut planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek” dedi. İnşaatın ise Haziran ayında başlamasını beklediklerini anlatan Mustafa Karlı, “İlk kazmanın vurulmasından sonra 2 yıl içinde de inşaatın biteceğini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Rami Kuru Gıda Hali’ne 3 yıllığına taşınan esnaf, 26 yıldır orada çalışmaya devam ediyor. 2011’de ise halin Kayabaşı’na taşınması kararı alınmıştı. TOKİ iştirakı EPP tarafından inşaatların başlayacağı projenin maliyeti 180 milyon TL. 50 ve 100 metrekarelik dükkanların olacağı projede ilk etapta 1200 dükkan yer alacak. Esnafın şu an Rami’deki dükkanlarının büyüklükleri ise 21 – 42 metrekare arasında değişiyor 15 Şubat 2013, Cuma / 16:01

http://www.reklam_link.com/rami-kuru-gida-hali-ha ...yor/151507

Haziranda inşaat başlıyomuş 2 yıl sürecekmiş habere göre ben Eyüp Belediye başkanına bir söyleşide sorduğumda bu yıl içinde kültür merkezi projesinin başlayacağını belirtmişti burada bir çelişki var kayabaşı bitmeden ramide inşaat nasıl başlayacak orasını çözemedim

wedatben28

4 yıl önce - Pts 15 Tem 2013, 10:31

Çok iyi haber...

Keşke bayrampaşa Haller müdürlüğü de taşınarak tek bir çatı altında toplansa..

http://www.internethavadis.com/hayatin-icinden/19970.html

inanç09
3 yıl önce - Cum 31 Oca 2014, 21:03

Alıntı:
Rami esnafının hizmetlerini yakın bir zamanda Başakşehir Resneli Çiftliği Mevkiinde 294 bin m2’lik alanda devam ettireceklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği’nin işbirliği ile siz esnafımız TOKİ ile yaptığınız anlaşmayla arsalarınız karşılığında size bir bedel ödendi ve çözüme ulaştınız. Yeni yerinizde sizlere bol kazançlar diliyorum” dedi.

kaynak : http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?News ...uvPvIM5nVK

Yakın bir zamanda diyor bakalım ne zaman yeni hal bittimi bitmedimi bilemiyoruz açıklama yok aramızda o tarafta oturup görenler varmı acaba ?

(+)

Olacağı düşünülen

Olacak olan

Yol genişliği 26 metre demiş diğer halde de baya bir mesafe var ama aracın yanaşacağı yere yumurtaları dizersen üstte planlanan düzen olmuyor.Düzensizlik üzerine çok başarılıyız

Gorkem.

3 yıl önce - Cmt 01 Şub 2014, 11:10

Güzel haber

Peki Anadolu yakasında Kozyatagı Carrefour un arkasındaki HAL nezaman taşınacak
bilgisi olan ?

gökhanmert
3 yıl önce - Sal 04 Şub 2014, 12:58

bu taşınma planının vaziyet planlarını ve görsellerini görmek beni memnun etti umarım en kısa sürede istanbul güzel bir gıda kompleksine sahip olur aynı zamanda rami kışlası gibi bir tarihi yer değerlendirilir ve güzel bir yeşil alan ve sosyal tesisler kazanmış oluruz.

rami kışlası hakkında bir konumuzda varmış, hala ayakta olsada çok yıpranmış , güzel bir çalışmayla tekrar canlanır.

her geçen gün eriyen rami kışlası

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=22679& ...p;start=30

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet