Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Kocamustafapaşa
Sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Hüseyin Keskin

4 yıl önce - Cmt 17 Nis 2010, 19:07
Kocamustafapaşa

Kocamustafapaşa Fatih'in bir ilçesidir.Şimdi gelin Kocamustafapaşa'nın tarihçesine bakalım.

Alıntı:
Kocamustafapaşa, Fatih ilçesine bağlı İstanbul'un bir semtidir. Semtte bir Bizans İmparatorluğu`ndan kalma bir çok tarihi yapı mevcuttur.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Eğitim Hastanesi (SSK) semtin sınırları dahilinde bulunur.Semtin kuzeyinde Şehremini,Fatih, doğusunda Cerrahpaşa,Aksaray, güneyinde Yedikule, batısında Silivrikapı ve Belgratkapı bulunur.

Semtin adı, Bizans döneminden kalan Ayios Andreas Manastırı Kilisesi'ni 1489 yılında camiye çeviren ve 1512 yılında idam edilen Sadrazam Koca Mustafa Paşa'dan almıştır. Bizans döneminin de önemli bir dini merkeze olan bölge, Halvetiye tarikatının önemli şeyhlerinden olan Sümbül Sinan Efendi'nin tekkesinin burada olması dolayısıyla bu önemini devam ettirmiştir. Bizans döneminden itibaren yerleşim olan ve fethin ardından da yerleşimin devam ettiği bölgedeki bazı önemli yapılar şunlardır:

Sümbül Efendi Cami nin yanında bulunan Kocamustafapaşa İlköğretim Okulu'ndan başta Recep Peker (Başbakan), Şemsettin Günaltay (Başbakan), Cevdet Sunay (Cumhurbaşkanı), Salih Omurtak (Genelkurmay Başkanı), İlhami Sancar (Bakan), Hasena Ilgaz (Milletvekili), Mümtaz Ulusoy (Tümgeneral), Lütfü Kırdar (İstanbul Valisi), Fatma Girik (Sanatçı ve Şişli Belediye Başkanı) ve daha bir çok ünlü isim yetişmiştir ve ülkemize hizmet vermiştir.[1]

Koca Mustafa Paşa Camisi ve Sümbül Efendi Tekkesi, Ramazan Efendi Camisi, Hekimoğlu Ali Paşa Camisi ve Külliyesi ve Davut Paşa Camisi ve Külliyesi

Ulaşım olarak:

4 tane otobüs durağı vardır.Bunlar:

35:K.M.Paşa-Eminönü

35A:K.M.Paşa-Beyazıt

35C:K.M.Paşa-Taksim

35D:K.M.Paşa-Balat

ayrıca:

K.M.Paşa-Taksim dolmuş seferleri

Sirkeci-Halkalı Banliyo treni (K.M.Paşa istasyonu)

bulunmaktadır.

Silivrikapı ve Belgratkapı dan geçen

Zeytinburnu-Taksim Zeytinburnu-Mecidiyeköy Zeytinburnu-Emimönü Zeytinburnu-Beyazıt İett seferleri

ve Zeytinburnu-Topkapı Minibüs ile de ulaşılabilir.

Peki bu isim nereden geldi?

Alıntı:
Koca Mustafa Paşa, Osmanlı devlet adamlarındandır. Babasının adı Abdüssamed’dir. Fatih Sultan Mehmed Han (1451-1481) devrinde saraya alınarak, Enderun’da eğitim ve öğretim gördü. 1481’de Hazinedârbaşı, 1482’de Kapıcılar Kethüdası olup, 1489-1492 tarihleri arasında Kapıcıbaşılık yaptı. 1490’da Roma’ya gönderilip, Sultan İkinci Bâyezîd Han (1481-1512) tarafından kardeşi Cem Sultan’a gönderilen nâme ve hediyeleri götürdü. 1495’te Avlonya, 1497’de Gelibolu Sancakbeyi oldu. 1498’de Rumeli Beylerbeyliğine tâyin olundu.

Koca Mustafa Paşa, Rumeli Beylerbeyi olarak, Sultan İkinci Bâyezîd Han devrinde, Osmanlı-Venedik Harbinde, 1499 İnebahtı Seferinde, burasının karadan kuşatılmasına memur edildi. Ağustos 1499’da İnebahtı Kalesinin anahtarlarını teslim aldı. 1501’de vezir oldu. İkinci vezirken, 1511’de Vezîr-i âzam tâyin edildi. Sultan İkinci Bâyezîd Handan sonra Yavuz Sultan Selim Han da onu Vezîr-i âzamlıkta bıraktı. Fakat Yavuz Sultan Selim Hanın saltanatının ilk yıllarında olan Şehzâdeler Meselesi hâdiselerine adı karışınca, 1512 yılında Bursa’da öldürüldü. Koca Mustafa Paşanın kabri Pınarbaşı’nda Bursa Mevlevîhanesi karşısındadır. İstanbul’da “Koca Mustafa Paşa” semtinde kendi adıyla anılan câmi, imâret, medrese, mektep ve tekkeden meydana gelen bir külliye, Eyüp’te câmi, Rumeli’nde Yenice-i Karasu’da imâret, Nevrekop’da câmi ve mektep yaptırmıştır.

Şimdi Kocamustafapaşa'dan bir resim.Devamı ilerleyen günlerde gelecek.

(+)

Bence Kocamustafapaşa çok güzel bir yer gidip görün.

Kaan Kuyumciyan
4 yıl önce - Pzr 18 Nis 2010, 20:23

Alıntı:
Alıntı:
Kocamustafapaşa Fatih'in bir ilçesidir.

Kocamustafapaşa ilçe değil, semttir. Karıştırdınız sanırım. Alıntıladığınız yazıda doğrusu yazıyor demek isterdim ama o da bir garip anlatım bozukluğu olmuş!

Alıntı:
Alıntı:
Kocamustafapaşa, Fatih ilçesine bağlı İstanbul'un bir semtidir.

İstanbul, Fatih'e bağlıymış, kocamustafapaşa da doğrudan İstanbul'la ilişkiliymiş gibi bir şey çıkmış ortaya

Kocamustafapaşa, Samatya'yla komşudur. Samatya'ya oranla İstanbullular arasında çok bilinmez gibi gelir hep bana. Banliyö hattının aynı adlı durağı ve İETT'nin sık aralıklarla kaldırdığı birkaç otobüs hattı vardır. Otobüs bakımından oldukça şanslı olduğunu düşünüyorum. Pek çok azınlık ibadethanesine de ev sahipliği yapıyor.

alicannalican
4 yıl önce - Pzr 18 Nis 2010, 22:04

Alıntı:
Bence Kocamustafapaşa çok güzel bir yer gidip görün.
Ayrıca yaşanmaya değer biryer

mesut_tr

4 yıl önce - Pzr 18 Nis 2010, 22:16

ben cok seviyorum bu semti, haseki, capa civarlari cok hosuma gidiyor, tarihi bir yapisi var, gerci tüm fatih öyle ancak kocamustafapasa da kültürel degerlere ve ahlaka cok iyi sahip cikilmis bence...

Hüseyin Keskin

4 yıl önce - Pzr 18 Nis 2010, 22:52

Kocamustafapaşa...

Köprülü Alışveriş Merkezi...

(+)

(+)

(+)

Burak Terzi

4 yıl önce - Sal 20 Nis 2010, 14:01

6 Senedir bu semtteyim.Apartmanların iç içe oluşu hariç geri kalan herşeyi, çok hoşuma gidiyor.Sahile yakın oluşu,ulaşımının rahat ve sık oluşu en önemliside sağlık binalarının fazla oluşu ( ) sevilmesi için yeterli sebeplerden bikaçını oluşturuyor Gelin,gezin,görün...

Hüseyin Keskin

4 yıl önce - Pzr 23 May 2010, 22:01

Kocamustafapaşa meydanından...

(+)

Cem D18
4 yıl önce - Pzr 23 May 2010, 22:31

istanbulda fatih ilçesi ayrıdır tarihidir eski ilçe olan eminönüde buraya bağlandığı için burada fatihtir ama pisliğide çok güzelliğinin yanı sıra bu ilçemizin hem dini hem de milli bir havası olan ilçenin aksaray civarının bu pisliklerden temizlenmesi de şart die düşnüorum

Hüseyin Keskin

4 yıl önce - Pzr 30 May 2010, 19:25

(+)

Kocamustafapaşa'nın Camii'lerinden biri olan Ramazan Efendi Camii'sinin minaresi.

(+)

Orçun Bostancı

4 yıl önce - Pts 31 May 2010, 22:13

Son 5 yıl içinde haftanın en az 4 günü gittiğim güzel,şirin,dost canlısı, tarihi ve sokaklarında sevimli binlerce kedinin olduğu semt...
Özellikle Sümbülefendi civarları ve ağaçkakandan silivrikapıya uzanan caddelerden yürürken kaybettiğim sevgilim gelir aklıma ayrı bir hüzün kaplar içimi. Çocukluk zamanlarımdaki hüzün ve neşeyi aynı anda yaşarım Kocamustafapaşa'da...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet