Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mert K
14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 01:16
UEFA, İsviçre'nin 2008 için yaptırdığı stadı beğenmedi...

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunu Avusturya ile birlikte alan İsviçre'nin, Zürih'te yaptırdığı stadı beğenmedi.
UEFA'nın, her iki ülkenin de futbol federasyonlarına gönderdiği ve İsviçre'nin haftalık haber gazetesi Sonntags Zeitung'da da yayınlanan mektubunda, UEFA'nın, İsviçre'nin Zürih'te yaptırdığı stadı görünce büyük hayal kırıklığına uğradığı belirtildi.
Mektuba göre, UEFA Başkanı Lennart Johansson ve Genel Sekreteri Lars Olsson, bu durumda UEFA'nın, ''Aday olan ama seçilmeyen ülkelerin, itiraz etme hakları doğabilir'' gibi bir karara varabileceğini belirttiler.
Bu ülkeler arasında, Yunanistan-Türkiye, İskoçya-İrlanda ve Hırvatistan-Bosna Hersek ikilisi, Danimarka-Finlandiya-Norveç-İsveç dörtlüsü ile Rusya ve Macaristan bulunuyor.
Konuyla ilgili, UEFA ve İsviçre Futbol Federasyonu'nun henüz ortak bir görüş açıklamadıkları ancak UEFA'nın, mektubunda, her iki ülkeye de, maddi açıdan garanti vermeleri için, yıl sonuna kadar süre tanıdığı bildirildi.
UEFA'nın istediği koşullar sağlanmadığı takdirde, 2008 Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibi, 2002 yılında organizasyona aday olan ancak elenen ülkeler arasından seçilecek

irfan x
14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 15:06

işte sözü edilen stadyum bu... Evet tasarım olarak iyi gözükmüyor ama UEFA neden beğenmemiş? http://www.uefa.com/uefa/euro2008/index,newsId=116106.html

Eğer itiraz edersek bizim bu turnuvayı, bu saaten sonra alma şansımız olacak mı?

Kerem1979

14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 15:30

Kapasitesi çok düşük bir kere. 30.000 kişilik bir stad bçyle bir organizasyon için yeterli değil. Zaten UEFA neden biz ve Yunanistan'a vermedi bu turnuva orgaznizasyonunu anlayabilmiş değilim.

Bülent
14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 15:32

Haberde bazi bölümler yalnis, cünkü stad bitmedi ki UEFA onu incelesin ve begenmesin. Iste sorunda burda zaten, stadi yapamiyorlar diye UEFA sitem ediyor.

Zürih Belediyesi stad en gec 2008 mart'de biter diyor, ama UEFA stadin 2007 yaz aylarinda hazir olmasini istiyor (Avrupa sampiyonasi 2008'de). Zürih halki stadi yapanlari mahkemeye verdi, cünkü stadi begenmiyorlar (insaata simdi baslanmasi gerekirdi, ama mahkemeden dolayi bi türlü baslayamiyorlar). Simdi finansörlerde geri cekildi ve para sorunuda yasaniyor. Isvicre'de yapilan stadlar tamamen özel sektörden finanse ediliyor, yani devlet kurus ödemiyor ve garantör'de olmuyor (UEFA ama simdi devlet garantisi istiyor).
Isvicre ve Avusturya futbol federasyonlari aday olduklarinda projelerini sundular ve bunlarla reklam yaptilar, simdi bu projeyi ve organizasyonu vaad ettikleri gibi gerceklestiremiyorlar. Yinede bütün bu fiyaskoya ragmen turnuvayi Isvivre/Avuturya'dan alip baska ülkelere verceklerini sanmiyorum. Isvicre ve Avusturya devlet garantisi verir, stad yapilir ve sorun ortadan kalkar.

En son Bülent tarafından Pts 04 Ekm 2004, 15:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi

Selcuk
14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 15:33

Olay baska: Bu stadin insaati, etrafdaki yasayan kisilerin itirazi üzere, iptal edildi! Ve Komite simdiye kadar hala bir cözüm sunamadi ondan UEFA tidirgin olmaya basladi! Ararlik ayina kadar bir cözüm bulunamazsa UEFA EURO 2008 aday olan ülkeler arasinda bir ülkeye verecek!

-Yünanistan-Türkiye
-Rusya
-Macaristan
-Iskocya-Irlanda
-Danimarka-Norvec-Isvec-Finlanda

Gercekten böyle olursa EURO 2008 Yünanistan ve Türkiye ye verilir! Ama o zaman o kadar cabuk calisilmali! Türkiye de o zaman Istanbul Olimpiyat, Izmir Atatürk, Antalya ve Ankara da yeni stadlar hazir olacak!

Alp
14 yıl önce - Pts 04 Ekm 2004, 17:35

bugün denilen haberi televizyondan izledim ilk yazılanlar mı doğru tv ler mi bilemiyorum ama durum şu ki eski bir yanan stadın revizyonundan bahsetti televizyon... o stadın kapasitesinin de artırımı da yapılsın istemişler buna isviçreliler kızmışlar hem stadın büyütülmesi sırasındaki inşaat yüzünden hem de stadın dokusunun bozulmaması için...sanırım yunanistanın elindeki stadları olimpiyatlardan sonra kullanması açısında tr-grecee ortalıklığı büyük ihtimal ile alır diye düşünüyorum...eğer öyle bir şey olursa bu güzel bir tanıtım olur yaz hem de...

Mert K
14 yıl önce - Sal 05 Ekm 2004, 01:47

hakikaten sacma sapan bi stadyum. ancak ben bu organizasyonun bize verilmeisni istemiyorum. Turkiye bu ise kalkisacaksa tek basina kalkissin, final maci Atina da olacakti zaten oyle sacma sey mi olur...avrupada ortaklasa turnuva duzenleyenlere bi bakin: hollanda ve belcika
toplamlari marmara bolgesi kadar bile degil adamlar kucuk ulke, alin buyrun almanya tek basina aday oldu ve aldi dunya kupasini...yapacaksak tamamini yapalim
yada illa ortakalasa yapacaksak istanbul dururken atina da final maci sacma...

Gökhan Gök

14 yıl önce - Sal 05 Ekm 2004, 12:12

Biraz sacma gelecek ama ruyamda ben Euro 2008 in Skandinav ulkeleri isvec danimarka norge ve finlandaya verildiyini gördum. ve bunu Uefa baskani Lenart Jhonssonun isteyi uzere oldugunu gördum.

irfan x
14 yıl önce - Sal 05 Ekm 2004, 12:45

Evet eğer böyle bir ortaklık yayacaksak, final kesinlikle istanbul da olmalı. Bizim stadın kakpitesi daha büyük, ve onlar zaten olimpiyat yaptılar ve heveslerini aldılar. İzmir Atatürk stadı yenileniyor, 50.000 kişilik modern bir stada dönüşecek ( inşaat daha başlamadı ama...) Fenerbahçe stadı da biter o tarihe kadar. Antalya ve Ankara'ya da birder stad yaptık mı iş tamamdır... ( Eğer Fenerbahçe stadı kullanılırsa Antalya veya Ankara'dan birinde stad yapma ihtiyacı kalmaz)

Erdem
14 yıl önce - Sal 05 Ekm 2004, 15:18

2008'i Yunanistan ile yapmaya çalışmak zaten hata idi. Bizim 2008 Olimpiyatlarını almaya çalışmamız da hataydı.

Adamlar 2004'te olimpiyatları yaptılar, ardından hemen bizle birlikte de olsa Avrupa Şampiyonasını alamazlardı zaten. Aynı şekilde bizim Istanbul-2008'de güme gitti. Böyle yakın coğrafyalara kolay kolay üst üste büyük organizasyon verilmez.

Durum şu an için de aynı, bence ümitlenmeye gerek yok.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET