Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet.21
9 yıl önce - Çrş 14 Nis 2010, 16:17
El Cezeri ve Diyarbakır


El Cezerî (Arapça: الجزري), tam adıyla Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî, Abū al-'Iz Ibn Ismā'īl ibn al-Razāz al-Jazarī), İslamın altın çağında Robotik biliminin babası olarak kabul edilen sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı ve mühendistir. Diyarbakır’da yaşamıştır. (Kaynak: Wikipedia Ansiklopedisi).

Su ile çalışan bir makina diyagramı


Cezeri tarafından tasarlanan bir başka mekanizma


El Cezeri dönemine ait ancak kim tarafından yapıldığı bilinmeyen ( ya da araştırırken ben bulamadım ) Diyarbakır Ulu Camii'ye inşaa edilen güneş saati:


El Cezeri, yazdığı kitaplar ve icatları hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.bilinmeyendiyarbekir.com/tarihte_fizik.html adresini ziyaret edebilirsiniz.


Mehmet.21
9 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 19:24

NTV'deki GeceGündüz adlı programda El Cezeri.
Erkan Kvk
9 yıl önce - Cmt 29 May 2010, 21:19

Dünyada ilk robotu Diyarbakırdaki sarayda yapan El-Cezirenin orjinal kitabı.
http://www.ebuliz.com/orijinalkitap/

Ulucamideki tarihi Güneş saatinide yapmıştır aynı zamanda.

LeonardaDaVincinin kitabından yararlandığı büyük ilim adamı.

Bazı kaynaklar

http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Jazari

http://www.selcuklular.com/?act=show&code=pag ...;frompage=


Mehmet.21
9 yıl önce - Cum 18 Hzr 2010, 15:46

Alıntı:
Fil saati adını verdiği âletinin tertibâtı daha karışıktır. Burada da benzer tertibâtı ile yarım saatte bir ejderhanın ağzına bir top düşmekte, filin üzerinde oturan adam kazma ile file vurmakta, elindeki sopa ile de saati göstermektedir. Benzer tertibât balıklı adam diye isimlendirilen robotta da yapılmıştır.Robot, elinde tuttuğu balıkla bardağı karşısındakine sunmaktadır. Hacamat yâni kan aldırırken alınan kanın mikdârını ölçmek için kullanılan âlette ise, şamandralar yardımıyla alınan kanın mikdârı ölçülmekte, üst taraftaki sekreter, elindeki çubukla kanın hacmini göstermektedir. Bütün bunlar Cezerî’nin ilim târihindeki yerini, batılılardan çok önceleri ilmin doğuda ne kadar geliştiğini ve batıyı aydınlattığını göstermektedir. Kaynak:Bilimvesaglik.com
Fil Saati animasyonu.Mehmet.21
9 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 19:27

ROBOTUN ATASI için Diyarbakır'da MÜZE KURULACAK...

Alıntı:
Diyarbakır'da, sibernetiğin ve bilgisayarın ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen 'El Cezeri' için Dicle Üniversitesi (DÜ) bünyesinde müze kurulacağı bildirildi.


Diyarbakır'da, sibernetiğin ve bilgisayarın ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen kısaca ''El Cezeri'' olarak anılan Ebü'l İzz El Cezeri için Dicle Üniversitesi (DÜ) bünyesinde müze kurulacağı bildirildi.

DÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Akın, yaptığı açıklamada, 800 yıl önce ilk robot yapımı ve sibernetik alanında bilinen ilk isim olarak anılan El Cezeri'nin tarihi Diyarbakır Surları'ndaki İçkale'de 35 yıl mühendislik yaptığını ve kentteki medreselerde yetiştiğini söyledi.

Diyarbakır'ın gurur duyduğu bilim adamının adını yaşatmak için iki hedefleri olduğunu, ilk etapta şuan yapımı süren Dicle Teknokent bünyesinde bilim adamı adına müze oluşturacaklarını anlatan Akın, daha sonra da El Cezeri'ye ithafen robot olimpiyatlarını Diyarbakır'da düzenlemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Akın, her iki faaliyetin Cezeri'ye vefa borcunu ödeyeceği gibi üniversite ve bölgeye büyük katkılarda bulunacağına inandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Teknokentimizin yapımı hızla devam ediyor. Teknokent bünyesinde El Cezeri adına müze oluşturacağız. Burada El Cezeri'nin eserlerini sergilemeyi düşünüyoruz. Dünyanın her tarafından onun eserlerini görmek için bilim adamları gelecek. Bazı eserlerine internet üzerinden ulaşabiliyoruz. Ama asıllarına da ulaşmaya çalışıyoruz. Bazı eserleri İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mevcut. Ulaşabildiğimiz eserlerini toplamayı düşünüyoruz. Ayrıca rivayetlere göre Ulu Cami'deki güneş saati de onun eseri. Bu yönden de şanslıyız.''

-EBÜ'L İZZ EL CEZERİ-

Kısaca ''El Cezeri'' olarak anılan Ebü'l İzz El Cezeri, Diyarbakır'da Artuklu hükümdarlarının sarayında 35 yıl saray mühendisi olarak çalıştı. Bugünkü Şırnak'ın Cizre ilçesinden geldiği için El Cezeri olarak da tanındı. Ebü'l İzz'in robotlarla ve çeşitli düzeneklerle ilgili yazdığı kitabın 4 kopyasının Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde, bir kopyasının da Süleymaniye Kütüphanesi'nin Ayasofya bölümünde bulunduğu belirtiliyor. Ebü'l İzz'e ait ''Kitabü'l-Cami beyne'l ilm ve'l-amel en- Nafi'fi sınaati'l-hiyel'' (Bilim ve tekniğin birleşmesiyle hayal sanatının toplamı) adlı kitapta, robot gibi işlev gören aygıtlar ve birbirleriyle ilişkili çeşitli düzenekler detaylı olarak anlatılıyor.

Ebü'l İzz, yazdığı kitabın ön sözünde, özetle şöyle diyor:

''Benden çok önce gelen bilim adamlarının kitaplarını inceledim. Mekanik hareketleri, su ile çalışan düzenekleri, saat türlerini inceledim. Bir süre sonra başkalarının yaptıklarını taklit etmekten vazgeçerek problemlere kendi gözümle bakmaya başladım. Geçmiş bilim adamları çok sayıda düzen ve problemden bahsetmiş, bunları gerçekleştirmeye fırsat bulamamışlar. Uygulamaya dönüştürülmeyen her tekniğin doğru ile yanlış arasında kaldığını anladım. Çalışmalarımı öğrenmek isteyenlerin isteklerine uyarak ardımdan bir kitap bırakmak istedim. Ardından Artukoğulları'ndan Amid (Diyarbakır) Meliki Ebü'l Feth Mahmud B. Karaarslan'a yaptıklarımı ilettim. Yaptıklarımın kıymetlerini anlayarak bana (Eşi olmayan planlar yaptın. Senin fikirlerini çizimlerini ve projelerini kapsayan bir kitap yazmanı istiyorum) dedi.''

El Cezeri'nin eseri, farklı konuları işleyen 6 kısımdan oluşuyor. Bunlar: ''İbriktarlık yapan kaplar, birbirleriyle ilişkisi olmayan düzenler, kuyu ya da akarsulardan su kaldırmaya yarayan düzenler, su ve mum saatleri ile fıskiyeler ve müzik otomatları.'' başlıklarını taşıyor.

Kaynak: AA
Sevindirici bir haber gerçektenAlperen_dt
9 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 19:29

Keske bugun boyle bilim adamlari cikartabilsek...

ismail günen

9 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 20:30

mehmete teşekkür el cezere hakkında verdiği bilgi için...

rezan ali
8 yıl önce - Pts 22 Ağu 2011, 20:21

El-Cezeri (El-Cezeri Kimdir? - El-Cezeri Hakkında)

El Cezerî Kürt bilim adamlarından en iyi bilineni olup, tam adıyla Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî, İslamın altın çağında Robotik biliminin babası olarak kabul edilen sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı ve mühendistir. Diyarbakır’da yaşamıştır.

Yaşam Öyküsü
1153 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde doğan ve sibernetik alanın en büyük dahisi kabul edilen, fizikçi, robot ve matriks ustası İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El Cizirî 1233′te Cizre’de öldü. Öğrenimini Kürt Medresesi Camia’da tamamlayan İsmail, burada fizik ve sibernetik alanlarında yoğunlaştı ve halen kullanılmakta olan ve aşılmamış onlarca buluşa imza attı. Batı literatüründe M.Ö. 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapılmış olduğu belirtilse de robotikle ilgili bilinen en eski kayıt, Doğu Anadolu'da Cizre'ye âittir.
Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cizirî, "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati’l Hiyel adlı eserinde ortaya koydu. 50’den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu olağanüstü kitapta Cizirî, “Tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını” söyler. Bu kitabın orijinali günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10’u Avrupa’nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.
Kısaca Kitab-ül Hiyel adıyla bilinen eseri altı bölümden oluşur. Birinci bölümde binkam (su saati) ile finkanların (kandilli su saati) saat-ı müsteviye ve saat-ı zamaniye olarak nasıl yapılacağı hakkında on şekil; ikinci bölümde çeşitli kap kacakların yapılışı hakkında on şekil, üçüncü bölümde hacamat ve abdestle ilgili ibrik ve tasların yapılması hakkında on şekil; dördüncü bölümde havuzlar ve fıskiyeler ile müzik otomatları hakkında on şekil; beşinci bölümde çok derin olmayan bir kuyudan veya akan bir nehirden suyu yükselten âletler hakkında 5 şekil; 6. bölümde birbirine benzemeyen muhtelif şekillerin yapılışı hakkında 5 şekil yer alır.
Teorik çalışmalardan çok pratik ve el yordamıyla ampirik çalışmalar yapan Cizirî’nin kullandığı bir başka yöntem de yapacağı cihazların önceden kâğıttan maketlerini inşa edip geometri kurallarından yararlanmaktı. İlk hesap makinesinden asırlar önce aynı sistemle çalışan benzer bir mekanizmayı, geliştirdiği saatte kullanan Cizirî, sadece otomatik sistemler kurmakla kalmamış, otomatik olarak çalışan sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştı. Cizirî, otomatik kontrollü makinelerin ilki sayılan Jacquard’ın otomatik dokuma tezgahından 600 yıl önce değişik haznelerdeki suyun seviyesine göre ne zaman su dökeceğine, ne zaman meyve ve içecek sunacağına karar veren otomatik hizmetçiyi geliştirdi. Bâzı makinelerinde hidro mekanik etkilerle denge kurma ve harekette bulunma sistemine yönelen Cezerî, bâzılarında ise şamandıra ve palangalar arasında dişli çarklar kullanarak karşılıklı etkileme sistemini kurmaya çalıştı. Kendiliğinden çalışan otomatik sistemlerden sonra su gücü ve basınç etkisinden yararlanarak kendi kendine denge kuran ve ayarlama yapan dengeyi oluşturması, Cizirî’nin otomasyon konusundaki en önemli katkısıdır. Fizikçi ve Mekanikçi Bediuzzaman El-Cizirî'nin diğer bir eseri de Diyarbekir Ulu Camii’nin ünlü Güneş Saati’dir. Bugün sibernetiğin ve bilgisayarın ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cizirî, Cizre’de yaşadı.
Kitab-ül Hiyel 6 bölümden oluşmaktadır.

Kitab-ül Hiyel'den Örnekler

Otomatik Kuşlar
Filli saat
Otomatik yüzen kayık ve çalgıcılar
Birbirine şerbet ikram eden iki şeyh
Dört çıkışlı iki şamandıralı otomatik sistem
İki bölümlü testi (termos)
Otomatik su akıtma, ikramda bulunma ve kurulama makinası
Su çarkı kepçe mekanizması
Motor-kompresör mekanizması
Su çarkı su dolabı


Surkentli_21
8 yıl önce - Cum 30 Eyl 2011, 18:23

Habertürk gazetesinin tarih ekinde Dünyadaki ilk robotları Diyarbekirde yapan El Cezire tanıtıldı(+)
(+)
(+)


Surkentli_21
7 yıl önce - Cmt 21 Oca 2012, 18:12

Dünyada modern robotların ilk defa Diyarbakır Suriçinde yapıldığını çoğu kişi bilmiyor
bundan dolayı başlık
Dünyada il Robot Diyarbakırda yapıldı olarak değişebilirmisayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET