Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İ.Osmanoğlu
9 yıl önce - Sal 13 Nis 2010, 21:49
Üniversiteye sınavsız giriş ve üniversitelerin aslında lise olması..

Son günlerde gündemimize gelen bir konu bu. Biliyorsunuz her şehrimize üniversite açıldı maaşallah. Adını sanını duymadığımız sadece binadan ibaret bir sürü üniversite.

Farkında mısınız artık üniversiteler de liseler gibi olmaya başladı.

Yani nasıl 10 yıl öncesinde lise okumak bir anlam ifade etmiyorsa şu anda da üniversite okumak hiçbir anlam ifade etmiyor. Yani aslında liseler zaten ortaöğretim, üniversiteler de lise statüsüne inmiş durumda.. Olan yine halka oluyor ezilen yine çocuklarını okutmak için binbir çaba veren vatandaşa oluyor.

Dersaneciler yine köşe oluyor, ev sahibi olup da kiraya verenler yine köşe oluyor. Hatta olay öyle bir duruma geldi ki üniversite kurulacak şehirlerin ilçelerinde tartışma çıkıyor. hangi ilçeye kurulacak hangi ilçe öğrencileri sömürecek diye. Bu mu yüksek öğrenim, bu mu üniversite eğitimi?

Şu anda bile üniversite mezunları asgari ücretle çalıştırılırken önüne geleni üniversiteye alınca bu işsizler ordusunu ne yapacaklar çok merak ediyorum.

Ama bazılarına göre hava hoş tabi. 3 çocuk yap durmak yok yola devam..

reşitözen
9 yıl önce - Sal 13 Nis 2010, 23:13

Bu yetmiyormuş gibi, bir de " Sınavsız üniversiteye girilecek " denmesin mi ! Artık Türk gencinin tek yapacağı şey, yoz kültürü daha da iyi bellemek ve dershane kapılarını aşındırmak ! Kazara üniversiteye girip de mezun olacak gençten hayır bekle ! Daha kendi bilgisinin seviyesini bilemeden, iş görüşmesin de " kaç para maaş/ ücret alacağım ? " sorusunu dakkasında sorabilmek ne cüret.... Memleket olarak eğitimde kalitesizliğe iyice prim verdik, ama maşaallah karşımıza dikilenin sırtında veya ayağında marka varsa adamdan saymaya başladık...Allah bizi korusun...

mustafaguler
9 yıl önce - Sal 13 Nis 2010, 23:26

Üniversiteye sınavsız giriş yaparak MYO(Meslek Yüksek Okulu) mezunu olarak şunu diyebilirim ki MYO tam bi lise havasında ve eğitim kalitesinde bir kurum veya öğretim şekli. MYO'nun tek farkı önünde Milli Eğitim Bakanlığı XXXX Lisesi yerine T.C. XXX Üniversitesi yazmasıdır. Zaten MYO'da çoğunlukla okutmanlar girer ve Üniversite kurumu dediğimiz bu eğitim yuvasında en fazla 2 veya 3 profösör olur ve bu kişiler genelde müdür ve müdür yardımcısı olur.

Şahsen benim mezun olduğum MYO'da ki hocalarım lise öğretmeni gibiler. (İstisnalar hariç) Tez hazırlamaktan başka hiçbir farklarını göremedim açıkçası. Üniversitede ki 3 hocama yatıp kalkıp dua ediyorum, çünkü öyle güzel ders anlatmışlar ki açık öğretim sınavlara hiç çalışmadan derslerden çok rahat geçtim.

Kısacası konuyu şuaraya bağlamak istiyorum; her ilde 1 veya 2 üniversite olacağına daha iyi eğitim verilmiş öğrenci mezun eden 20 üniversite olmasını tercih ederim.

Efe Kahraman

9 yıl önce - Sal 13 Nis 2010, 23:34

Her eve bir bilgisayar örneği gibi her kent'e üniversite açılmasına şiddet ile karşıyım.Tabela üniversitesi(hiç sevmem bu tabir'i)olmaktan başka hiç bir şey'e yaramıyor. Ayrıca Sınavsız üniversite asıl olması gereken üniversite şekli Birey'in üniversite hakkı 180 dk ile ölçülmemeli.

Deniz Çağdaş
8 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 17:21

Bizim neden dünya sıralamasında üniversitemiz yok ? Başlık bu sorunun cevabıdır.

Enes54

8 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 23:07

şuanki eğitim düzeyi istenilen seviyede olmayabilir buna bende katılıyorum
lakin okumanın da hiçbir zaman kimseye zararı olmaz, çocuklarımız üniversiteden çıktığında girdiğinden çok daha donanımlı olduğu da bir gerçektir
kendimizi dünyadaki lider üniversitelerle kıyaslayamayız haliyle ama onların seviyesine gelmemiz insalarımıza okumanın gereğini anlatmakla olur bu da en iyi üniversite sıralarında yerine getirilir
üniversite açmak demek eğitime önem vermek demek
eğitime önem veren bir ülkede elbet bunun meyvelerini toplamaya başlar
karamsar olmanın bir manası yok

Zafer

8 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 23:12

Üniversiteler neden sınavla öğrenci alıyor bunu biliyor musunuz?

Talep çok arz az, ee madem öyle elini kolunu sallayan bu okullara girecek olursa belli kapasitenin üzerinde olanlar bu okullara giremezse ne olacak. Zor olanın kıymeti daha iyi bilinir. Okullar açılsın arkadaş, üniversiteler çoğalsın ama kalitesi de gözardı edilmesin, kıstaslar korunsun.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET