Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
oguzugur

4 yıl önce - Cum 09 Nis 2010, 11:07
Adana Nasıl Eğleniyor? [Onur Baştürk Yazı Dizisinden]

BURASI ADANA
Kendi Reina’nı kendin yarat

Her şehirde gittim ama bir tek pavyonuyla meşhur Adana’da pavyona gitmedim! Oysa Afrodit’ten herkes bahsediyordu. Adana’nın pavyonla anılıyor olması haksızlık. Lava’ya gidince ve orada “yeni Adana gençleri”yle tanışınca kesinlikle buna karar verdim.
Gençlerin çoğu yurtdışında ya da İstanbul’da okumuş. Hepsi giyimine-süsüne düşkün.
Yeni Adana gençliği “Gossip Girl”deki gibi ilişkiler yaşıyor aynı zamanda.

Türkiye'de -çoğunluğu havalimanlarında olmak üzere- 18 şubesi bulunan ünlü ıngiliz pub zinciri The North Shield, Adanalı tarafından Lucca muamelesi görüyor!
Hani normal, sıradan bir pub iken, The North Shield burada önemli bir sosyalleşme merkezine dönüşmüş.

Nasıl mı? şöyle ki: Bir cumartesi gecesi Ziyapaşa üzerindeki North'dayım.

Bir baktım, lüks arabalar yanaşıyor birer birer.

Süsüne, giyimine düşkün Adana gençliği arabasını valeye teslim ediyor, sonra da rezervasyonlu masasına doğru ilerlemeye başlıyor.

Hem içerisi hem de dışarısı kalabalık North'da.

Geceye buradan akıyor Adana gençliği. Doğum günlerini burada yapıyor.

Öyle ki en son Ali Sabancı bile doğum gününü burada kutlamış.

KADIN KADINA EĞLENCE

Bir de Seyhan baraj gölünün kenarındaki Park Zirve adlı eğlence kompleksinde The North Shield var.

Orası da benzer şekilde “lüks mekan” muamelesi görüyor. Kapıda badigartlarla karşılanıyorsunuz, filan...

Her iki North'da dikkatimi çeken esas nokta şu: Üçer-beşerli gruplar halinde kadınlar baş başa eğleniyor. Bu iyi bir şey, çünkü her Anadolu kentinde maalesef zor rastlanır bir durum bu.

Malum, bazı yerlerde ya hiç dışarı çıkmıyor kadınlar ya da “erkeksiz” adım atmıyorlar mekanlara...

Tıpkı North Shield gibi buluşma noktası olan bir kafe daha var. O da Kıpkırmızı. Bir tarafı canlı müzik mekanı bir tarafı kafe olan Kıpkırmızı, çok katlı Adana apartmanlarının arasına sıkışıp kalmış bir yer.

Eğer Adana'da geleneksel tatlardan uzakta bir yemek istiyorsanız, Kıpkırmızı'nın yemekleri gayet uygun, yeri gelmişken tavsiye edeyim...

ADANA'NIN REINA'SI: LAVA

Her şehirde gittim, ama bir tek pavyonuyla meşhur Adana'da pavyona gitmedim! Oysa Afrodit Pavyon'dan herkes bahsediyordu.

Bana göre Adana'nın sürekli pavyonla anılıyor olması artık haksızlık.

Adana'daki son gecemde Lava adlı mekana gidince ve orada arka arkaya “yeni Adana gençleri”yle tanışınca kesinlikle buna karar verdim.

Evet, bu gençlerin çoğunluğu belli bir kesimden.

Yurtdışında ya da ıstanbul'da okumuş, daha sonra ailesinin isteğiyle tekrar Adana'ya dönmüşler.

Burada ya aile şirketinin başına geçmişler ya da iş kurmuşlar.

Hepsi giyimine/süsüne düşkün.

Mekanlara giderken, düğüne gider gibi giyiniyorlar. Özenip bezenerek...

Eğlenmeyi seviyorlar. Adana'da daha çok bar açılsın istiyorlar.

Lava, onları şimdilik kurtaran bir “ada” niteliğinde.

Çünkü DJ müziği var. Yabancı da çalıyor, ansızın Demet Akalın da...

Mekan şık, ıstanbul'daki benzerleri gibi.

Hatta açık hava barıyla kendinizi Çeşme'deymiş gibi hissetmeniz bile olası.

Ve işte yeni Adana gençliği aynı zamanda “Gossip Girl” dizisindeki gibi ilişkiler yaşıyor.

ADANA GECE HAYATINA DAİR DİĞER ŞEYLER

Cazara, Adanalılar'ın geceyi sonlandırdıkları bir diğer popüler mekan.

Bu sıradan barın girişinde hayli katı kurallar var.

Mesela beni gezdiren Adanalı arkadaşımı, pantolunu “eşofmana benziyor” diye içeri almadılar.

Bu arada Cazara'nın solisti daldan dala atlayan performansıyla ünlü.

Serdar Ortaç şarkısı söyledikten beş dakika sonra bir Cranberries şarkısı patlatabiliyor.

Hürriyet.

Adana gece hayatını gerçekten çok seviyorum.İnsanlar gece eğlenmesini biliyor caddeler hep dolu.Ankara 'dan ilk geldiğimde etkilenmiştim gerçektende .Gideceğiniz yerleri bilirseniz İstanbulu az çok aratmıyor diyebilirim.

cemalczk
4 yıl önce - Cum 09 Nis 2010, 12:24

Alıntı:
Adana gece hayatını gerçekten çok seviyorum.İnsanlar gece eğlenmesini biliyor caddeler hep dolu.Ankara 'dan ilk geldiğimde etkilenmiştim gerçektende .Gideceğiniz yerleri bilirseniz İstanbulu az çok aratmıyor diyebilirim.

geçmişten gelen eğlence kültürü, sonraki nesillerin damarlarında gezinen o mirasın taşıyıcıları olarak devam etmekte.

bu topraklar çok garip, ya çok yoksul ama güneşin altında yanık teni gibi yorgun ve umut dolu bakışlı, ya da çok zengin ve varını yoğunu yemeye ve içmeye harcayan bir nesil..

tıpkı eski ağalık kültürünün günümüze uyarlanmış bir romanı gibidir ADANA

Çok gezersiniz, yorulursunuz,susarsınız su içersiniz, yemek yersiniz, şarkı söyler şarkı dinlersiniz ama asla ADANA da bunları yaşamanın farklılığını içindeki doğallığıyla beraber asla başka bir yerde tadamazsınz..

Hani diyoruz ya, ya ADANA da yaşıyorsundur yada ADANA yı yaşıyorsundur.
(o yüzden istanbul ile hep kıyaslanmıştır, ADANA herzaman ağa olmuştur çünkü)

erolcoş

3 yıl önce - Pts 12 Eyl 2011, 19:15

Adana 'yı bilmeyen insanlar için gerçekten güzel bir yazı olmuş .Adana 'da eskiden kalma bir eğlence anlayışı ve kültürü var .Eskiden bir çok tanınmış sanatçının çıktığı pavyonları ve gazinoları ile ünlü olan Adana şuan Bar ve Club'ları ile çok daha farklı bir yerde değişmeyen tek şey eğlencesine düşkün Adana halkı . Şuanki gece mekanlarında göreceğiniz ve farklı gelecek şey (çoğunu Amerikalı yada Amerikada okumuş işletmecilerden olacak) Amerikan tarzı işletmelerin çok olması .Daha çok farklı bir ülkede böyle bir mekana gitmiş gibi hissedersiniz çoğu yerde . Zaten kalite genelde üst sınıf dünya mutfağının her türünü görebilirsiniz ayrıca mekandaki iç mimari çoğu zaman hayran bırakır sizi... Konsept olarak latin ağırlıklı yerlerin fazla olması insanların yine eğlenceye ,dansa düşkün olmasından kaynaklı...

erolcoş

1 yıl önce - Cmt 23 Mar 2013, 22:13

UYUMAYAN KENT; ADANA

Varlığı 8 bin yıla dayanan ve en az 4 bin yıldır ismi ve yeri değişmeden dimdik ayakta duran, dünyanın en eski kentlerinden biridir Adana. Bu kadar uzun ve güçlü duruşunun arkasında şüphesiz bereket fışkıran toprağı ve yaşamı kolaylaştıran doğası en büyük paya sahiptir.

Tarih içinde o kadar çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ki bu kent, binlerce yıldır çeşit çeşit kültürlerle yoğrularak gerçek anlamda bir mozaik oluşturmuştur. Bu yüzdendir kentin çok sesliliği ve sanatın her alanında ülkenin lokomotifi olması.

Bu kültürel mozaik tarih içinde eriyip gitmemiştir ayrıca; Cumhuriyet'in ilk yıllarında, ülke yeni sanayileşirken kurulan fabrika ve işyerleri, ama en önemlisi bereketli tarlalarından fışkıran beyaz altını, yani pamuğu sebebiyle ülkenin dört tarafından göç almıştır ve halen de almaya devam etmektedir. Hatta bu göç o denli yoğundur ki kentte öz Adanalı sayısı oldukça düşüktür.

Sosyo ekonomik olarak daha düşük seviyede kitlelerin göçüne maruz kalmasına rağmen kentin kültürel ve aydınlık yapısı tuhaf bir şekilde direniş göstermeyi başarmıştır. Bu kadar geniş bir mozaikte, bu kalabalık nüfus, tüm ırksal ve dinsel değerlerini birbiriyle harmanlamayı başarmış, birbirlerinin çizgilerine saygı duyarak barış içinde yaşamayı becerebilmişlerdir. Her ne kadar medyada sadece adliye kavgalarıyla anılsa da bunlar son derece münferit ve kent gerçeğini yansıtmayan görüntülerdir.

Değişen Sisteme Rağmen Mahalle Baskısından En Az Etkilenen Kent

Adana, bugüne dek “mahalle baskısı”ndan en az etkilenen şehirdir mesela. Değişen sisteme karşı bu duruşunu başarıyla korumaktadır. Örneğin Ramazan ayında hemen tüm restoranlar hizmet vermeye devam ederler. Her ne kadar oruç tutmayanlar, tutanlara saygı sebebiyle dikkat etseler de sokakta dahi yiyip içen kimse rahatsız edilmez. Hatta içkili lokantalar bile doludur Ramazan’da. Çünkü sadece doğası ve sanatıyla değil, yiyecek kültürü ile de önemli bir yeri vardır bu kentin. Dünyaca ünlü Adana Kebap ve sıralamakla bitiremeyeceğim envai çeşit lezzet…

Ülkenin En Güvenli Kentlerinden Biri

Adana’nın misafirleri sadece çalışmak için göç edenler değiller elbette. Üçüncüsü de kurulmakta olan Üniversiteleri sayesinde binlerce öğrenciye de ev sahipliği yapmakta bu topraklar. Yani yoğun bir genç nüfus gezer sokaklarında. Hem de büyük bir keyifle, ama en önemlisi huzurla… Çünkü Adana günün her saati güvenlidir ufak tefek arızalar dışında. Muhakkak ki kent merkezinden uzaklaşıp varoşlara yönelmek, gece için tedirginlik verebilir, ama unutmayın ki bu Adana’ya özgü bir durum değildir, dünyanın her yerinde böyledir. Mesela gece vakti Paris’deki meşhur Champ Elysse’nin arka sokaklarına kim girmeye cesaret edebilir? Dünyanın en büyük metropollerinden Rio’ya giderseniz, tur rehberinizce gece gezmemeniz için sıkı sıkı tembihlenirsiniz.

7/24 Kıpır Kıpır Adana

Dediğim gibi gerek sanatseverliği gerekse yiyecek kültürü sebebiyle Adana geceleri hep hareketlidir. 24 saat açık kebapçıları, serpme börekçileri ve meşhur işkembe salonları ile hiç aç kalmazsınız burada. Eskiden kalan “pavyon” geleneği artık çok küçük yer tutmakta kentte. Çünkü gittikçe gençleşen, dinamik nüfusu sebebiyle eğlence mekanları artık cafeler ve barlardan oluşmakta. Hem de her türlü zevke hitap eden, yüzlerce mekanla. Ülkenin ünlü eğlence merkezlerinin franchiselarının yanı sıra türkü cafeleri, kültür ve sanat cafeleri, Latin dansları yapabileceğiniz kulüpler, pop, rock ve benzeri zevklere hitap eden barlar, canlı müziğin her türünü bulabileceğiniz onlarca farklı mekan, ülkenin tüm ünlü müzisyenlerini konuk eden salonlar ve mekanlarla neredeyse 7/24 cıvıl cıvıldır Adana. Özellikle Ziyapaşa Bulvarı ve Turgut Özal Bulvarı üzerine konuşlanan bu sayısız mekan her kesime ve her zevke uygun alternatif eğlenceler sunmakta. Hele ki hafta sonları neredeyse ağzına kadar dolu olan bu mekânlarda yer bulabilmek için biraz şansa bile ihtiyacınız var. Şinasi Efendi Caddesi’nde yeni oluşturulan “Barlar Sokağı” ise kente ve gece hayatına yepyeni bir soluk getirecek şüphesiz. Bunların yanı sıra tarihî Kazancılar’daki içkili lokantalar da, İstanbul’un meşhur Nevizade’si ve Çiçek Pasajı tadında eğlence anlayışıyla yaz-kış hizmet vermekte.

Özetle tam bir kültür mozaiği olan eski ama genç kentimiz Adana, ülkenin (ve hatta dünyanın) 24 saat hareketi bitmeyen, gündüzü olduğu kadar gecesiyle de kıpır kıpır, enerji dolu nadide kentlerinden biridir. Doğal ve tarihî güzelliklerine barış ve huzur dolu bir yer olmasını, özellikle kış mevsiminde ikliminin ve ekonomik yapısının yaşamı kolaylaştırcılığını, genel anlamda da fiyatlarının düşük oluşunu da eklersek Adana hem turistler için, hem de öğrenciler için tadına doyulmayacak bir cennet aslında. Tek dileğimiz bu özelliklerinin tüm ülkeye duyurulması, tanıtımının doğru yapılması ve kentimizin gerek turistik, gerekse sanayi olarak hak ettiği yere gelmesi. Umarım Adana’yı bizler kadar seven ve sahip çıkan başkaları da vardır yetki olarak bizden daha yukarılarda...

Alıntı: Yazar Edip Kuzey Akten

Misafir 8445

2 ay önce - Prş 28 Ağu 2014, 22:03

avustralyada yasıyorum turkiyeye dair ozledım tek sey güzel memleketım ADANAM oldu. bır başkadır adana. arkadaşlığı askı eglencesı kebabı. ramazan ayında rahat rahat icki ıcmek ısrersenız adanda gecırın derım )) perth'den sevgiler...

Resul GUL
2 ay önce - Cmt 30 Ağu 2014, 14:15

Adana geçmişten aldığı bu Eğlence Kültürünü Aynı şekilde devam ettirmekte.

Bunun yanında Yiyecek Kültürü sebebiyle Adana Geceleri her zaman hareketlidir.
Kebapçılardan tutun da Börekçilere , Meşhur İşkembe-Paça Salonları ve Şırdancılara
kadar hepsi Adana da çok geç saatlere kadar ,Bazıları ise Sabaha kadar açıktır..

Öyle açıktığın zaman şöyle dışarı bir çıksan Her adım başı bir Yiyecek Mekanı ile karşılaşırsın..

Eskiden Eğlence Kültüründe bir yeri olan “pavyon” geleneği artık çok yok..
Ama bunun yerine Gün geçtikçe Gençleşen, dinamik bir Nüfus sebebiyle Eğlence Mekanları
Artık Kahve Cafeler ve Barlardan oluşmakta.

Bir çoğunu Turgut Özal Bulvarı ,Süleyman Demirel Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı
çevresinde bulabilirsiniz.. Hem de her türlü zevke hitap eden, yüzlerce mekanla birlikte..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET