Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erdogans
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 05:42
İzmir Bostanlı'dan Güzelbahçe'ye Sahil Düzenleme Projesi


Aziz Kocaoğlu açıkladı, önümüzdeki yıllarda Bostanlı dan Güzelbahçe ye kadar tüm İzmir i kapsayacak sahil düzenleme projesi yapacaklarmış. Sahil boyunca, meydanlar, parklar, heykeller olacakmış. Hadi arkadaşlar, bu konudaki düşünce ve fikirlerimizi söyleyip tartışalım, belki bizim fikirlerimizde yapılacak bu projede dikkate alınır.

erdogans
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 05:47

bu konuda ilk aklıma gelen şey şu oluyor. yapılacak proje bir bütünlük içinde olmalı, yani projede uygulanacak bazı öğeler projenin bir bütün olduğu hissi vermeli, ama aynı zamanda parçalar halinde bakıldığı zaman içinde bir çok farklı öğeyi barındırmalı. bu bağlamda sahil çevresinde bulunan, mahallelerin semtlerin yerel özellikleri kullanılarak parça projeler üretilmeli ama bu parça bütünün bir parçası olmalı.

yeni düşünceler aklıma geldikçe yazarım, lütfen sizde yazın..


erdogans
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 06:03

yapılacak heykellerle ilgili olarak, barış, demokrasi, özgürlük gibi evrensel olguların heykelleri mutlaka yapılıp sahile uygun yerlere güzel bir şekilde dikilmeli , aynı zamanda izmir denince aklınıza gelen her önemli kişi ve izmir in doğası ve varoluşuyla ilgili her olgunun heykelleri yapılmalı,gurhanerkal
8 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 17:49

İzmire özellikle son zamanlarda yapılan heykel ve anıtsal yapılar öyle yapay ve iğreti duruyorki safi avrupada var neden burda olmasın mantığıyla yapılmış gibi zaten öyle. İzmir bir akdeniz ve ticaret şehri, sıcak bir yer. Orta avrupa / rus tarzı zorlama heykellerle ortamı doldurma gayretini hiç anlamıyorum. İlla yapılacaksa bu şehre özgün bir şeyler olsun ama alakası olmaz.

Mesela karşıyadaki yunuslar gayet çevreyle uyumlu ama o bronz, karanlık demirperde ülkelerinden çıkıp gelmiş gibi duran heykelleri hiç sevmiyorum. İzmirede hiç uymuyorlar.

Heykeller yerine peyzaj/havuz düzenlemeleri bu şehre ve sahil şeridine çok daha fazla yakışacaktır bence.

Zamanında bir hata yapılmış izmirin tarihi mahvolmuş ve bu hasarın çok büyük bir bölümü geri alınamaz yada alınması mantıklı olmaz durumda. Bu yüzden artık modası geçmiş sloganlarla dağtaşa gecekondu manzaralı anıtları yapmayı bırakalım ve modern, çağa uygun, sıcak, akdenizli bir tarz ve mimari ile izmir ve çevresini yeniden yaratalım. İzmirin bu potansiyeli var.

yeniden modern ve kozmopolit bir izmir inancı ile bekliyorum.


hamdi levent
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 15:55
güzel sanatlar fakülteleri ile anlaşma yapılırsa


güzel sanatlar fakülteleri ile anlaşma yapılırsa muhteşem eserler sahil bandında yer alırsa bugünden yarına amatör sanatçıların ve katılırlar ise de usta sanatçıların bir çok eseri sahil bandında yer alırsa ileriki dönemde sanat tarihi açısından açıkhava müzesi gibi olur bu sahil bandı örneğin çok güzel fıskiyeli havuz ve ortasında heykel çalışması veya seramik öğrencilerinin yapabileceği çalışmalar vb. kesinlikle belediye üniversite işbirliği çok önemli ve her beş km de bir tiyatro alanı ve amatör tiyatrolar işte o zaman çok güzel olur

erdogans
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 18:46

bencede, izmir de yetişmiş profosyonel ve amatör sanatçılar tarafından yapılmış, heykel, mozaik, duvar resimleri, çinilerle süslenirse, ayrıca yine izmirde yetişmiş, değerli botanikçi ve bahçe düzenlemecileri tarafından bir çok değerli çiçek, bitki ve ağaçlar dikilirse çok güzel olur. açık hava tiyatro, sinema, konser salonları yapılırsa, sokak sanatçılarının sanatlarını özgürce icra edebilecekleri bölümler hazırlanırsa harika olur.

tabi, koşu bandı, bikislet yolu, yürüyüş yolu ve egzersiz aletlerinin bulunduğu bölümler ve çocuk parklarınında olması lazım. böylece izmir körfezinin etrafı yaşam dolu cıvıl cıvıl olur.

birde estetik güzel kafeler...umut ileri
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 18:55

Cok gereksiz bir proje. Izmir`in su an en guzel yerleri sahil seritleri zaten. Daha once defalarca duzenlendi. Ahmet Piristina zamaninda da gayet guzel bir hale getirildi. Gel gelelim Izmir`de o kadar kotu yer varki. Madem bir proje yapilacak bir butce ayrilacak neden kotu yerleri duzeltmek icin calismazlar anlamiyorum. Belediye once gece kondu mahallelerini duzeltsin. Kadifekale`yi duzeltsin. Kaldirim belediyeceligi bitsin artik. Dogru duzgun, ise yarar projeler yapsinlar.

osmancık
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 18:55

Heykellere dikkat edin.
Güzelim sahil kitsch heykellerle berbat olabilir.
Adamların heykellerini öyle tırı vırı heykeltraşlar yapmamış.
Etrafı yeni heykellerle doldurduklarını da sanmıyorum. Hepsinin bir tarihi var.
Aman biz geri kalmayalım onlara benzeyelim, kendimizi onlara ispat etmeye çalışalım biz de heykel yapabiliyoruz yüzyıllar sonra bunları yapabildik..


umut ileri
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 18:57

Alıntı:
tabi, koşu bandı, bikislet yolu, yürüyüş yolu ve egzersiz aletlerinin bulunduğu bölümler ve çocuk parklarınında olması lazım. böylece izmir körfezinin etrafı yaşam dolu cıvıl cıvıl olur.

birde estetik güzel kafeler...


Bunlarin hepsi var zaten suan. Siz hic sahile cikmadiniz Izmir`de galiba


erdogans
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 19:18

var olduğunu biliyorum. yeniden güzel bir şekilde düzenlenmesi gerekir diyorum. oturma yerlerinden, kaldırım taşlarına kadar, gölgeliklere kadar kafelere kadar daha dayanıklı malzemelerden daha sanatsal yapılabilir. ayrıca bu çalışma bostanlı dan güzelbahçeye kadar bütün sahili kapsayacak bir bütün proje..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet