Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Mersin Tarım Teknopark Projesi

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
hasanpozan
4 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 14:11
Mersin Tarım Teknopark Projesi

MERSİN TARIM TEKNOPARK PROJESİ

Mersin’de Tarım Teknopark’ı kurulması için çalışmalar başladı

Mersin’de tarım sektörünün en önemli sektörlerin başında geldiğini vurgulayarak Mersin 5. Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, nüfusun önemli bir kısmının tarım sektöründe istihdam edildiğini söyledi. Mersin’den yapılan ihracatın yaklaşık olarak % 60’ının tarım ürünlerinden oluştuğunun altını çizen Aksoy, Mersin’de belirlenen 3 sektör ve bu sektörlerle ilgili yürütülen çalışmalar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tarım master planının ihalesi İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirildi ve şu anda yüklenici firmalar tarafından bunların yapımı gerçekleştiriliyor. Artık Mersin tarım sektöründe neyi, nasıl yapacağını bilen, yol haritasını belirleyen bir il konumuna gelecektir. Bu da bize önümüzdeki süreçte tarım sektöründe daha bilinçli bir şekilde hareket etmemize fırsat yaratacak güzel bir çalışma olarak karşımıza çıkacak. Özellikle tarımda Ar-Ge’yi, teknolojiyi daha iyi noktaya taşımak adına Mersin’deki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde, valiliğimiz koordinesinde Tarım Teknopark’ı kurulması ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Eğer Mersin’de bir Tarım Teknopark’ı kurabilirsek bu Türkiye’de bir ilk olacaktır. Bu Türkiye’deki tarımın da belirli bir noktaya taşınması adına çok önemli bir başlangıç olacaktır”.

www.mersinagrodays.com/NewsDetail.aspx?News=1565 -

...

sezgin soylu
4 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 14:16

silinebilir

En son sezgin soylu tarafından Çrş 31 Mar 2010, 14:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

oguzugur

4 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 14:36

Bu Mersin için ve bölge için gerekli bir proje umarım en yakın zamanda hayata geçirilir. Bölge Türkiye'nin büyük bir bölümünün Sebze - Meyve ihtiyacını karşılamakta.

Ayrıca bu konuda yatırımlarda devam ediyor.Örneğin Reysaş GYO , Adana, Mersin ve Tarsus bölgesinde sadece narenciye için 200-300 dönüm yer arıyor.

Emre hazar
3 yıl önce - Sal 18 Oca 2011, 12:37

Mersin'e tarım gıda teknoparkı
Türkiye'nin ilk Tarım Gıda Teknoparkı, Mersin'de kurulacak. Sektörün dünyada rekabetçiliğinin artırılması için gerekli teknolojik altyapıyı sunması beklenen teknoparkla birlikte aynı zamanda tarım gıda sektöründe bir Mersin markası oluşturulması hedefleniyor.

Yapılan çalışmalar kapsamında; 2009 yılı Aralık ayında Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu başkanlığında Tarım Gıda Teknoparkı Kurucu Heyeti bir araya gelirken gerekli çalışmaların da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sekreteryası'nda başlatıldığı hatırlatıldı.

Kurulması planlanan teknoparkın, Erdemli ilçesinde yer alan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile Tarsus Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüleri'ne tahsisli alanların bir kısmında iki ayrı yerleşke olarak hayata geçirileceği

bildirildi. Önümüzdeki günlerde kuruluş çalışmaları kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na yapılabilirlik raporu sunulacağı, söz konusu raporun da 2011 yılı Şubat ayında tamamlanmasının öngörüldüğü açıklandı.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, bugün 7 milyar olan dünya nüfusunun 2020 yılında 8.5 milyara, 2050 yılında da 12 milyara ulaşacağının tahmin edildiğine dikkat çekti. Aşut, mevcut kaynakların giderek azalması değişen iklim koşulları gibi nedenlerin nüfusun doyurulması noktasında tarım-gıda sektöründe doğayı tahrip etmeden sürdürülebilir koşullarda bilgiye dayalı üretim sistemlerini zorunlu kıldığını söyledi. Aşut, 21. yüzyılın tarım yüzyılı olarak adlandırılmasının en önemli nedeninin de bu

dönüşüm olgusu olduğunu bildirdi. Aşut, bilgi teknolojilerine dayalı üretimin en önemli kozunun tarım gıda teknoparkları olduğuna işaret ederek Tohumdan Sofraya sloganıyla özetlenebilecek bir misyon üstlenen teknoparkların; dayanıklı tohum türlerinin geliştirilmesi, yeni üretim tekniklerinin oluşturulması ve gıda güvenliği konularında başrol oynayacağını savundu.

MERSİN TARIM ÜRETİMİ VE GÜÇLÜ ALTYAPISIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Dünyanın en gelişmiş ülkelerini oluşturan endüstri toplumlarının bilgiye dayalı üretim için gerekli çalışmalara başladıklarını dile getiren Aşut, "Ancak, büyüyen Asya ekonomilerinin sağladığı refah, değişen iklim koşulları, doğada oluşturulan tahribat gibi faktörler bu ülkelerin önündeki en önemli zorlukları oluşturuyor" dedi. Dünyadaki bu manzaranın Mersin'i, büyük tarımsal üretimi, güçlü alt yapısı ve devasa potansiyeliyle öne çıkardığını anlatan

Aşut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünya Kenti Mersin sloganıyla başlayan ve 21. yüzyılda tarım ve gıdanın da içinde bulunduğu üç büyük sektörle küresel rekabette öne çıkmayı amaçlayan kentte, Tarım Gıda Teknoparkı sektörü ayağa kaldıracak önemli bir dayanak noktasını oluşturuyor. Mersin'de Tarım Platformu koordinasyonunda bir araya gelen karar vericiler, Mersin'in 2023 yılında yenilikçi ve yüksek kaliteli tarım ve gıda üretimi yapan, en son teknolojilerle bunları işleyen ve geniş bir coğrafyaya pazarlayan,

üstün lojistik hizmetleri ile üretici ve tüketiciyi buluşturan uluslararası bir üs olması üzerine çalışıyor."

Şerafettin Aşut, Mersin'e kurulması planlanan Tarım Gıda Teknoparkı ile birlikte sektörün dünyada rekabetçiliğinin artırılması için gerekli teknolojik altyapının sağlamasının hedeflendiğini ifade etti. Şerafettin Aşut, teknoparkın bir diğer amacının da; araştırmacılarca üretilen bilginin ticarileştirilmesinde aracı rolü üstlenmesi ve sektörün ihtiyacı olan danışmanlık hizmeti arzını sağlama avantajı olduğunu anlattı.

Aşut, teknoparkla birlikte aynı zamanda bölgenin mevcut üretim potansiyelinin harekete geçirilmesinin yanında tarım gıda sektöründe bir Mersin markası oluşturulmasının da belirlenen hedefler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

İHA Yayın Tarihi : 17 Ocak 2011 Pazartesi 11:12:04

http://www.kenthaber.com/akdeniz/mersin/Haber/Gen ...7760aaa077

Emre hazar
3 yıl önce - Pts 31 Oca 2011, 16:45

Dünyanın demografik yapısının hızla değiştiğine dikkat çeken Aşut, dünya nüfusu artarken insanların daha çok kentlerde yaşamayı tercih ettiğini, özellikle Asya ve Afrika nüfusu artarken dünyanın hızlı büyüyen ülkelerinin de bu kıtalarda bulunduğunu belirtti. Brezilya başta olmak üzere Rusya, Hindistan ve Çin’in krizden büyüyerek çıkmasının dünyada ticaret dengelerinin değiştiğini açıkça ortaya koyduğunu kaydeden Aşut, "Artık dünyada G-7’lerin yerine G-20’ler var. Dünya Bankası verilerine göre 2030 yılında 16 bin doların üzerinde geliri olan hane halkı sayısı 350 milyondan 2 milyara çıkacak. Bu muazzam bir artış. Yani tarım ürünlerine, gıdaya olan talep artacak. Özellikle işlenmiş gıda talebi artacak, gıda tercihleri değişecek" dedi.

Ülkelerin tarım-gıda gücünü su potansiyeli, toprak verimliliği, iklimi ve kullanılan teknolojinin belirlediğini ifade eden Aşut, tüm bunlara Mersin’in sahip olduğunu ve kentin Çukurova gibi bir zenginliğin üzerinde yer almasının önemli bir avantaj olduğunu vurguladı. Yükselen pazarlara en yakın bölgenin de yine Mersin olduğunu belirten Aşut, ancak bunun tek başına yeterli olmadığını, mevcut potansiyelin akılcı ve bilimsel stratejilerle değerlendirilmesinin bir zorunluluk olarak öne çıktığını anlattı.

Aşut, yakın zamanda Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca da onaylanması beklenen ve Türkiye’de ilk defa Mersin’e kurulması planlanan ’Tarım-Gıda Teknoparkı’ ile birlikte eksik olan ileri teknoloji ayağının da tamamlanmış olacağını söyledi.

Tarım-gıda sektörünün artık ulusal bir güvenlik sorunu haline geldiğini, Tarım-Gıda Teknoparkı ile birlikte Türkiye’nin sektörde kontrol edilebilir bir üretim modeline gireceğini belirten Aşut, bu kapsamda tohum ıslahından üretime, yeni paketleme inovasyonundan tüm Ar-Ge işlemlerine kadar yüksek teknolojinin yakalanacağı bir ortamın sağlanmış olacağını söyledi. Aşut, "Ancak, gözden kaçırılmaması gereken bir konu var. O da, tarım ve gıdanın olağanüstü çeşitlilik ve farklılık arz eden bir yelpazeye sahip olmasıdır. Birbirinden sadece 50-60 kilometre uzaklıkta olan Silifke ve Tarsus’un tamamen farklı bir tarım yapılanması var. Anamur başka, Tarsus bambaşka toprak yapısına, ürün çeşitliliğine ve hatta farklı rüzgar yapısına sahip" diye konuştu.

Tek bir ilde dahi aynı uygulamaların aynı politikalarla gerçekleştirilemeyeceği uyarısında bulunan Şerafettin Aşut, bu nedenle de tarım-gıdada ’kümelenme stratejisi’nin odak noktası haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Kümelenmenin özel çözümler ve özel avantajlar oluşturacak bir yapılanma olarak Mersin’de tarım-gıda sektöründe verimliliğin artacağını kaydetti. Mersin Tarım-Gıda Platformu’nun kümelenme çalışmalarına odaklandığını hatırlatan Aşut, tarım-gıdada profesyonel şirketlerin artmasının aynı zamanda finans sektörüne bakış açısını da değiştirdiğini dile getirdi. Tarım-gıda sektöründe dünyaya paralel bir yapısal dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyleyen Aşut, amaçlarının değişimin zamanında ve doğru olarak kurgulanması olduğunu kaydetti. Aşut, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Çukurova sadece yakın bölgesini değil, ulusalın da ötesinde dünyayı besleyen bir bölge. Buranın verimliliğini, oluşturacağı katma değeri artıracak her adım ülkemizin zenginliği olacaktır. Eski ABD Dışişleri Bakanı ve stratejist Henry Kissenger bir konuşmasında, ’ABD’nin tarım-gıda silahı uluslararası petrol kartelleri ile boy ölçüşecek konumdadır’ demişti. Evet, tarım ve gıda günümüzde ve gelecekte güçlü bir silahtır. Gelişmiş ülkeler tarımda başka bir ülkenin rekabete katılmasına izin vermek istemez. İşte planladığımız ’Tarım-Gıda Teknoparkı’, bu rekabeti yaratacak en önemli merkez olacaktır. Her geçen zaman ülkemizin aleyhinedir."

Tarih : 29.01.2011 02:01:00

http://www.cukurovaexpres.com/haberdetay.asp?ID=4358

Emre hazar
3 yıl önce - Çrş 27 Tem 2011, 15:59

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Yönetim Kurulu toplantısı Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında toplandı. Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda; firmalar yerel ve ulusal alanda kent ve ülkeye önemli kazanımlar sağlayacak projelerini Sayın Valimizle paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Valimiz, Teknopark’ın ülkenin ve çok önemli bir kurumsal kimliği, büyük bir zenginliği olduğunu vurguladı. Konuşmasına Teknopark’ların kuruluş amacını ve faaliyet alanlarını anlatarak devam eden Valimiz, “Mersin Teknopark’ı kurulduğundan itibaren içerdiği etkinlikler kapsamında çok önemli ve anlamlı bir başarı düzeyini elde etmiştir” dedi.

Teknoparkların üniversitedeki bilimsel gelişmenin, sanayi ve reel kesimle buluşmasını sağlayan çok önemli altyapılar olduğunu ifade eden Valimiz, “Teknoparklar, böylelikle üretilen bilginin uygulama alanına taşınmasına ve artı değer yaratılarak kalkınmaya katkı sağlanmasına katkı sağlamaktadırlar” dedi.

—TEKNOPARK’A İKİNCİ BİR BLOK İNŞA EDİLİYOR-

Dünyadaki örnekleri açısından Teknoparkların kurumsallaşmasının ülkemizde geç olduğunu belirten Valimiz, “Fakat Mersin özelindeki Teknoparkımız, güçlü bir geleceğe doğru ve kararlı bir şekilde yol almaktadır. Bugün içinde bulunduğumuz binamız, yakında ikinci bloğunu inşa ederek tamamlayacağımız bir bütünlük ve fiziksel altyapımız Türkiye açısından örnek bir yapılanmayı bize sunacaktır. Bugün Teknopark’da kurulu firmalarımız ve buna bağlı üretilen ulusal ve uluslararası alanlara taşan çok önemli çalışmalarımız gerçekleşmektedir” diye konuştu.

—TEKNOPARK VE TEKMER BÜTÜNLÜĞÜNÜ TÜRKİYE’DE NADİR BİR ÖRNEKTİR-
Kısa bir süre önce Tekmer’in açıldığını hatırlatan Valimiz, “Böylelikle aslında Teknopark ve Tekmer bütünlüğünü de Türkiye’de bir araya getiren nadir bir teknopark örneği olarak kurumsallaşmamızda çok önemli bir başarıya ulaştık. Yine üniversitemiz bünyesinde aynı gün hizmete açtığımız, bölge ve ülke için çok önemli kazanç olarak gördüğümüz ileri teknoloji laboratuarımızda aslında buradaki kurumsallaşmayı tamamlayan ve destekleyen çok önemli bir kazanç ve kazanım oldu. Teknolojik gelişmenin bilimsel laboratuar altyapısıyla bütünleşmesi, gerek üretim yapan işyerlerimizin gerekse de sanayiye konu gelişim sürecindeki sanayi ve reel kesimdeki tüm üretim yapan işletmelerimiz çok önemli bir altyapı zenginliği olarak hizmete girdi” ifadelerini kullandı.

Mersin Teknopark’ın uluslar arası Avrupa düzeyindeki Teknoparklar birliğine üye olduğunun altını çizen Valimiz, “İnanıyorum ki; gelecek dönemde uluslar arası teknoparklar ile gerçekleştireceğimiz birçok işbirlikleri, karşılıklı bu anlamdaki anlaşmalar Teknoparkımızın hem kapasitesini hem de hizmet üretme altyapısını çok daha öteye taşıyacaktır” diye konuştu.

—TEKNOPARK BÜNYESİNDE BİRÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİK-

Valimiz; Mersin’deki ileri teknoloji ve yüksek teknolojiye dayalı üretim altyapısının geliştirilmesi için yapılan çalışmaları anlatarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle uluslar arası pazarlarda bununla bağlantılı hem değer yaratılması hem de üretim yapılması kent olarak en önemli öncelik ve sorumluluklarımız arasındadır. Yine Teknoparkımızın çok önemli çalışması da özellikle deneyim ve tecrübe kazanmak için gerek Teknopark bünyesinde gerekse de Mersin ölçeğindeki işletmeler çerçevesinde uluslar arası deneyim ve işbirliği gezi ve incelemelerini yapmasıydı. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Portekiz’de Teknoparkımızın geleceğin girişimcileri projesi kapsamında Mersin’den genç girişimcilerimizi gönderdik. Onların bir AB üyesi ülkede gerek kurumsal yapıyı gerekse özel sektör üniversiteler ve Teknoparklar arasındaki bağlantıyı yerinde görmelerini sağladık. Bu eğitim çalışmaları kapsamında yine geçtiğimiz aylar içerisinde Sayın Bakanımızın katılımlarıyla geleceğin bilimsel anlamda hem gelişim hem de projecilerini; yani ilk ve orta kademede eğitim gören çocuklarımızı proje bazlı bir çalışmaya konu yaptık. Bu çocuklarımızın okudukları okullarda öğrendikleri bilgileri; geleceğin insanları olarak şimdiden öne çıkartmayı sağlayacak çok önemli bir katkı da sağlamış olduk. Mersin’de tüm bu çalışmaların Teknopark bünyesinde yoğunlaşması çok önemli ve anlamlıydı. Önümüzdeki dönemde Mersin Teknoparkında gerek üretim yapan işletmelerimizle gerekse de yeni üretim yapacak ve yeni bloğuyla inşa edeceğimiz üretime konu altyapı alanlarımız da çok daha güçlü bir geleceğe doğru yol alacağımıza içtenlikle inanıyorum.”

Daha sonra Teknopark ve Tekmer bünyesinde faaliyet gösteren firmaların temsilcilerinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Kosgeb desteği ile ürettikleri yeni projeleri tek tek dinleyen Sayın Valimiz, kendilerine çalışmalarında başarılar diledi. Toplantı, hep birlikte yenen öğle yemeği ile sona erdi.

http://www.mersin.gov.tr/default_B0.aspx?id=1396

Emre hazar
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 15:54

MERSİN TEKNOPARK KABUĞUNA SIĞMIYOR

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, artan talepler üzerine Mersin Teknopark’ın kapasitesinin yüzde yüz oranında artırılacağını söyledi.

Teknopark Yönetim Kurulu Toplantısı Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çiftlikköy Kampüsü içerisinde bulunan Teknopark’ın 2’nci kuluçka binasının yapımına ilişkin detayların değerlendirdiği toplantıda MEÜ Rektörü Süha Aydın, Akdeniz İhracatçılar Birliği Birlik Başkanı Mahmut Arslan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurum ve İşletici Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Durmaz ve diğer yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Toplantıda KOSGEB ile Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER) tarafından desteklenen ve yeni girişimciler tarafından istihdam yaratılarak katma değer oluşumuna destek verilmesine kesin gözüyle bakılan yeni hizmet binasının hızlı bir şekilde faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldı. 21.11.2011

http://www.mersin.gov.tr/Default.aspx?pid=15&hbid=167

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET