Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Erzurum - Yeni yatırımlar ve Projeler
« önceki   12345 ... 585960   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4
murcel25
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 12:55
ERZURUM 2. OSB YE YOĞUNLAŞTI

Erzurum’da 2. Organize Sanayi Bölgesi tesis süreci hız kazandı.2. OSB çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Aydın, 216 hektar alan üzerine kurulması planlanan bölgenin ilk etapta 50 Hektarlık alanının kullanılacağını, altyapı için 6 milyon TL’lik bir kredinin beklediğini belirtti.

Erzurum’da yapılması planlanan 2. Organize Sanayi Bölgesi toplantısı Vali Selahattin Öztürk’ün de katılımıyla Valilik toplantı salonunda yapıldı. Sanayi ve Ticaret İl Müdürü İlhan Aydın ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda altyapı çalışmaları ele alındı.

2. Organize Sanayi Bölgesi ve burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren İl Müdürü Aydın, 2. OSB’nin şehir merkezine 5 km. uzaklıkta, Erzurum – Pasinler karayolu üzerinde ve belediye mücavir ala sınırı içinde olduğunu söyledi.

//AYDIN SUNUM YAPTI

216 hektar alan üzerine kurulması planlanan 2. OSB’nin ilk etapta 50 Hektarlık alanının kullanılacağını ifade eden İl Müdürü Aydın, Müteşebbisler tarafından 333 bin TL.lik bir paranın bankada hazır tutulduğunu, ayrıca altyapı içinde 6 milyon TL.lik bir kredinin beklediğini belirtti.

//MÜTEŞEBBİS HEYETİ OLUŞTURULDU

Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağı alanın tamamının hazineye ait olduğunu söyleyen Aydın, 2. OSB’nin tüzel kişiliğinin tescil edildiğini, jeolojik ve jeoteknik raporların hazırlandığını ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gönderildiğini ve 2010 yılında Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu’nun yeniden oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra bir değerlendirme yapan Vali Sebahattin Öztürk ise kredi talebinin yapılıp yapılamamasının müteşebbislerin girişimine bağlı olduğunu söyledi. Vali Öztürk; “Müteşebbislerce talep olmadığı halde, buranın altyapısını yaparsak, yarın öbür gün tesisin olmadığı bir yere altyapı yapmış oluruz. Bundan önce müteşebbisleri bir görmek lazım” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

erzurumgazetesi.com.tr

murcel25
8 yıl önce - Cmt 22 May 2010, 12:07
Hava tahmin merkezi kuruluyor

Erzurum Meteoroloji Bölge Müdürü Bünyamin Çamkerten, 2010 yılı eylem planını açıkladı.

2010 yılı ve sonrasında bölge merkezine hava tahmin merkezi kurulacağını belirten Çamkerten, “Bu yıl alımı planlanan 240 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonundan altısı Aşkale, Erzurum Bölge, Toprak Su Araştırma, Narman, Çat ve Karayazı’ya kurulacak, İl genelinde kurulu bulunan ve kurulacak olan elektronik gözlem sistemlerinin periyodik bakımları düzenli olarak yapılarak sistemlerin en yüksek verimlilikte çalıştırılması sağlanacaktır” dedi. Öte yandan önceki gün DSİ Erdoğan Cimilli Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Meteoroloji Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Meteoroloji Uzmanı Dr. Osman Şimşek, kurumsal hizmet olarak dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olduklarını ifade etti. Son yıllarda yapılan teknolojik yatırımlar sayesinde meteorolojik uyarı ve tahmin başarısında yüzde 90'a ulaştıklarını vurgulayan Şimşek, hedeflerinin yüzde 95'e çıkmak olduğunu anlattı. Meteorolojik tahmin ve uyarıda dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi hedeflediklerini belirten Şimşek, "Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde teknolojik yatırımlarımızı artırarak bu alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olacağız" diye konuştu. Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürü Bünyamin Çamkerten ise Erzurum ile ilgili meteorolojik istatistikler hakkında bilgi verdi. Çamkerten, 1959 yılının Mayıs ayında Erzurum'da metrekareye 158.9 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Çamkerten, son 60 yılın en soğuk gününün ise 28 Aralık 2007 günü sıfırın altında 37,2 derece olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı. Palandöken

murcel25
8 yıl önce - Cmt 22 May 2010, 12:08

Kervansaray avm hakkında bilgisi olan varmı? İnşaat sezonu açılmasına rağmen inşaat hala başlamadı.

Artuç

8 yıl önce - Pts 24 May 2010, 20:10

Erzurum Kervansaray AVM hakkında bilgisi olan var mı?? İnşaat başladı dediler şu anki durumuyla ilgili resimler yada bilgiler varmı??

hakanmoglu

8 yıl önce - Sal 25 May 2010, 21:45

ARKEOLOJİK PARK PROJESİ

Atatürk Üniversitesi Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz ile hazırladıkları Arkeolojik park projesi hakkında bilgiler verdi.

Atatürk Üniversitesi Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Erzurum’da Arkeolojik park projesine dikkat çekti.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz ile hazırladıkları Arkeolojik park projesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, şehrin tarihine ışık tutacak bir proje olduğunu belirtti.
Ceylan, projenin kapsamı hakkında şu bilgilere yer verdi:
“ Arkeolojik alan koruma altına alınarak, tahribatın önüne geçilecek. Şehrin tarihine ışık tutulacak. Rehberli turlar ve güncel sanat etkinlikleri düzenlenecek. Bilgi danışma merkezi ve eğitim atölyesi kurularak, kale alanı etkinlikler merkezi haline getirilecek.
Arkeolojik alanın etrafında halkın kullanımına açık bir koruma bandı ve yeşil alan oluşturulacak. Tarihi alan, bir kültür ve dinlenme alanı olarak gezilebilecek Alan, bölgenin gelişmesine ve yaşamın zenginleşmesine katkıda bulunacak. Sürdürülebilir bir planlama modeliyle kültürel mirasın korunması ve gelişmesini, birbirileriyle çelişmeden, yan yana var olabilecekleri gösterilecek. Erzurum yeni bir müze kazanacaktır. Çifte Minareli Medrese ile uyumlu olacak, tarihi dokuya uygun tasarım gerçekleştirilecektir. Bu alanda oturma birimleri, tarihi dokuya uyumlu zemin kaplamaları, kaleye ulaşım için yol sirkülasyonu, drenaj sistemi, spot aydınlatmalara yer verilecektir. Ana düzenleme ilkesi iki tarihi dokuyu (kale ve medrese) birbirine bağlayıcı bir tasarım düşünülmektedir. Tarihi dokuya baskı oluşturacak herhangi bir fiziki yapıya yer verilmeyecektir. Kullanılacak bitkisel materyal bodur ağırlıklı, çevreye ve tarihi dokunun ana karakterine uyumlu olacaktır. Donatı elemanları (çöp, zemin kaplaması, aydınlatma, bank vs.) malzemeleri doğal yapı özelliği taşıyacaktır. Kale içi mevcut yapısı korunacaktır. Alan içerisinde ulaşımı sağlamak üzere sirkülasyon / yol sistemi oluşturulacaktır. Kullanarak koruma fikri egemen olacaktır. Bu amaçla uygun alanlara doğal ve tarihi yapıyı bozmadan oturma birimleri ile hizmet üniteleri düşünülmektedir. Bitkisel materyalde kale içinin tarihi atmosferini bozmayacak şekilde yapay ve ıslah edilmiş bitkisel materyal kullanılmayacaktır. Çim yüzeyler yenilenecektir. Seyir terasları korunacak ve güvenlik için gerekli önlemler (tarihi dokuya uyumlu koruma bariyerleri / çit) alınacaktır. Bu alan kalenin batısında yer almaktadır. Otopark sistemi ile hizmet ünitelerinin (büfe, restoran, kameriye, çardak, bank vb.) yer alması planlanmaktadır. Uygun bitkisel tasarımlara yer verilecektir. Bu alan kalenin kuzeyinde, eğimli olarak konumlanmıştır. Bakı terasları, yürüme yolları, uygun plantasyonlar, ev stabilizasyonu, aydınlatma ana tasarım ilkelerini oluşturmaktadır. Alan çevresinde (3 ve 4 no’lu) uygun tarihi evler pansiyon veya konaklama ünitelerine çevrilmesi düşünülmektedir. Ayrıca yöresel mutfak, el sanatları, sergi vb. olarak bu binalar düşünülebilir. Kalenin doğusunda yer alan bu kısımda bakı terasları, yürüme yolları, zemin kaplamaları / otantik planlanmaktadır.
Kalenin hemen girişinde yer alan bu kısımdaki hamam yenilenerek genel kullanıma açılması planlanmaktadır. Ayrıca bu alanda çardak, çay evi ve teraslara yer verilecektir. Plantasyon olarak çim yüzeyler ve Türklerin geleneksel soğanlı bitkileri kullanılacaktır. Bu kısımda tarihi bir mescit olup bu mescidin aslına uygun olarak restorasyonu yapılarak, iç donanımları (aydınlatma, ısıtma, halı vb.) yenilenerek kullanıma açılması hedeflenmektedir. Dış bahçesinde tarihi çeşme ve donatılara peyzaj tasarımı yapılacaktır. Bu alan çevresinde yer alan tarihi toplar kaldırılarak kale içinde yürüme yolları çevresine dağıtılacaktır. Tarihi top mermileri, kullanıma hazır gülleler uygun alanlarda tasarım üniteleri ışığı altında sergi amaçlı kullanılacaktır.”

http://www.albayrakgazetesi.com/

hakanmoglu

8 yıl önce - Sal 25 May 2010, 21:46

silinsin

muratcelik25
8 yıl önce - Cum 28 May 2010, 14:00
PRODÜKSİYON MERKEZİNE İLK ADIM

PRODÜKSİYON MERKEZİ HAYATA GEÇİYOR

TRT GENEL MÜDÜRÜNÜN ERZURUM’A PRODÜKSİYON MERKEZİ İÇİN HEYET GÖNDERMESİ HEYECAN YARATTI

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in emriyle Bilgi Teknolojileri Daire Başkan Yardımcısı Taner Çınar Başkanlığındaki 7 kişilik uzman heyeti TRT’nin yapımı yılan hikayesine dönen Prodüksiyon Merkezi’nde incelemelerde bulundular.

Prodüksiyon Merkezinde etüt çalışması yapan heyet temsilcileri atıl durumdaki prodüksiyon merkezine hayran kaldı.

TÜRKİYE’NİN BİR ÇOK YERİNDEKİ MERKEZDEN DAHA KAPSAMLI

Başkan Taner Çınar, Erzurum’daki merkezin Türkiye’nin bir çok yerindeki benzeri prodüksiyon merkezlerinden daha büyük ve planlı olduğunu söyleyerek, İstanbul’daki A Stüdyosu ile yarışacak bir merkez, şeklinde görüş ifade etti.

Prodüksiyon merkezinin yanı sıra Radyo binasını da gezerek etüt çalışması yapan ekip, hazırlayacağı teknik ve mali raporu Genel Müdür İbrahim Şahin’e sunacak.

10 MİLYON CİVARINDA YATIRIM GEREKİYOR

Erzurum’daki prodüksiyon merkezinin tam donanımlı bir halde faaliyete geçirilmesi için 10 milyon civarında bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ifade eden uzmanlar, en az bir yıllık bir çalışma ile Erzurum ve TRT çok amaçlı ve donanımlı bir prodüksiyon merkezine ulaşabileceğini belirtiyorlar.

TALİ STÜDYO OLMAMALI

Prodüksiyon merkezi ile yakından ilgilenen kurum dışındaki uzmanlar,büyük umutlarla yapımına başlanan ancak bugün geldiğimiz noktada depo olarak kullanılan böylesi bir merkezin mutlaka değerlendirilmesi gerekliliğine işaret ederek, “yalnızca 2011 Oyunları düşünülerek geçici stüdyo kurulmasın. Yapımı bir yıl sürse de Prodüksiyon Merkezi mutlaka bitirmelidir. Çünkü Erzurum, 2011den sonda Kış Olimpiyatlarına adaydır ve her yıl değişik şampiyonalara da ev sahipliği yapacaktır.” Şeklinde görüş belirtiyor.

YAPI DAİRESİNDEN DE HEYET BEKLENİYOR

Teknik heyetin vereceği rapor doğrultusunda, yapı dairesinden de önümüzdeki günlerde bir heyetin gelerek gerekli incelemeyi yapacağı beklentiler içerisinde.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in bütün bu raporlar sonrasında olumlu bir kararla Erzurum’daki merkezi bu yılın sonunda olmasa bile en geç bir yıl içerisinde aktif hale getireceğine inanılıyor.

TRT GENEL MÜDÜRÜ 2 YIL ÖNCE ALBAYRAK’A AÇIKLAMIŞTI

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nce geçtiğimiz yıllarda düzenlenen “2011’e doğru Erzurum” paneline katılan Genel Müdür İbrahim Şahin, atıl durumda olan Prodüksiyon Merkezi’nde yaptığı inceleme sonrasında Albayrak’a özel açıklamalarda bulunmuştu. “Prodüksiyon merkezi içimi sızlattı” diyen Şahin, buradan yayın yapılması için düğmeye basacaklarını söylemişti. Şahin, Prodüksiyon merkezini gördükten sonra uygun olursa 2011’de hizmet vermesi yönünde bir çalışma yapabileceklerini ve spor kanalının da bir anlamda altyapısını oluşacağını ifade etmişti. Şahin, “Prodüksiyon merkezini içi boş, teknik cihazların yerleştirilmediğini gördüm, şaşırdım. Son derece mükemmel yapılmış bir yer. Neredeyse Ankara’da bile böylesi bir yerimiz yok. Çok etkilendim, rahatsız da oldum. Boş kalmaması gerekiyor. Orayı özellikle Kış oyunlarına bir şekilde yetiştirirsek, daha doğrusu, belki daha öncede yaparız. Hem önceden bitirirsek Erzurum’a ciddi bir katkı sağlamış olur. Birde uplink cihazı koyarak en azından canlı yayınları oradan sürdürme şansımız olur” ifadelerini kullanmıştı.

Genel Müdür İbrahim Şahin, TRT olarak Erzurum’a büyük verdiklerini ifade ederek şunları söylemişti: “Nasıl ki İzmir TV var, sabah kuşağını yapıyor. Erzurum TV’de bir akşam kuşağı yapsın. Erzurum yöresinin türküleriyle bir canlı yayın yapalım. Tüm ulusal yayına verelim. Benim kafamdaki model bu. Bir de Universiade olacak, gelenler gidenler olacak, oraya canlı yayınlara alırız, canlı yanında tartışırız. Bant kayıtları, müzik eğlence programları yaparız. Bu stüdyo seyircili stüdyo olarak düşünülmüş, derinliği yüksekliği çok fazla. O bakımdan burayı çok iyi bir şekilde dizayn edelim.”

hakanmoglu

8 yıl önce - Çrş 02 Hzr 2010, 22:43

Erzurum'un açık öğretimide var

Bakanlar Kurulu Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi'nin kuruluşunu onayladı. İşte ayrıntılar.

Bakanlar Kurulu Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi'nin kuruluşunu onayladı. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Üniversitemizin talebi üzerine, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Açık Öğretim Fakültesi kurulması Milli Eğitim Bakanlığı'nın 24 Mart 2010 tarih ve 4984 sayılı yazısı üzerine, 28 Mart 1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30'unc maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 14 Nisan 2010 tarihinde kararlaştırıldı.
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan Açık öğretim Fakültesi kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektörlüğü bağlı olarak, bir Açıköğretim Fakültesi kurulması için bir yıldır yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, "Çabamız meyvesini verdi. Atatürk Üniversitesi'nin artık bir Açıköğretim Fakültesi var. Bu fakültede birkaç yıl içinde yüz binlerce öğrenciye ulaşacağız; bu, her bakımdan çök önemli bir gelişmedir" dedi.
Koçak, fakültenin kısa sürede teşkilatlanacağını ve önümüzdeki yıl ilk öğrencilerini almaya başlayacağını söyledi. Koçak, "Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ni yurtdışından gelecek öğrencilere de açık tutacağız. Açıköğretim Fakültemiz ülkemizin ve çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına hitap edecek bölümlere sahip olacak" diye konuştu.
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin kurulmasında büyük katkıları olan YÖK teşkilatına, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a ve Bakanlar Kurulu Üyelerine de teşekkür eden Rektör Koçak, Atatürk Üniversitesi'ni büyütmeye devam etmek ve bir dünya üniversitesi özelliğine kavuşturmak için atılımların devam edeceği müjdesini verdi.

http://www.gazeteguncel.com

hakanmoglu

8 yıl önce - Çrş 02 Hzr 2010, 22:45

Erzurum'a yabancı yatırımcı ilgisi!..

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi Redevco ile Dubai Kralı'nın kardeşi ve işadamlarının kentte yatırım için incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Erzurum Ajans-Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi Redevco ile Dubai Kralı'nın kardeşi ve işadamlarının kentte yatırım için incelemelerde bulunduğunu söyledi.
Erzurum’un 2011 ÜNIVERSIAD ile parlayan bir kent olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi Redevco ile Dubai Kralı'nın kardeşi ve işadamlarının kentte yatırım için incelemelerde bulunduğunu belirtti.
Erzurum şehirlerarası otobüs terminalinin bulunduğu alanın yabancı işadamları tarafından incelendiğini kaydeden Başkan Küçükler, Erzurum AVM gibi ikinci bir iş merkezi yapılması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Dubai Kralı'nın da Erzurum’a geleceğini belirten Küçükler, "Dubai ve Kuveyt'ten gelen işadamları Erzurum’da incelemelerde bulundu. Zaten kardeş şehir projemiz vardı. Redevco yetkilileri ve Dubaili işadamları terminalin yeri ile ilgileniyorlar. Bu kapsamda Dubai Kralı'nın kardeşi ilimize geldi. Kralın kendisi de gelecek. Bunların hepsi davetle geliyor. Amacımız kentimizi bölgenin ticaret ve cazibe merkezi haline getirmektir." dedi.
http://www.erzurumajans.com

hakanmoglu

8 yıl önce - Çrş 02 Hzr 2010, 22:46

Erzururm'a Açık Öğretim Fakültesi!..

Bakanlar Kurulu Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi'nin kuruluşunu onayladı. Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi’nin kuruluşunu onayladı. Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Açık Öğretim Fakültesi kurulması Milli Eğitim Bakanlığı’nın 24 Mart 2010 tarih ve 4984 sayılı yazısı üzerine, 28 Mart 1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30’unc maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14 Nisan 2010 tarihinde kararlaştırıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan Açık öğretim Fakültesi kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektörlüğü bağlı olarak, bir Açıköğretim Fakültesi kurulması için bir yıldır yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Çabamız meyvesini verdi. Atatürk Üniversitesi’nin artık bir Açıköğretim Fakültesi var. Bu fakültede birkaç yıl içinde yüz binlerce öğrenciye ulaşacağız; bu, her bakımdan çök önemli bir gelişmedir” dedi.

Koçak, fakültenin kısa sürede teşkilatlanacağını ve önümüzdeki yıl ilk öğrencilerini almaya başlayacağını söyledi. Koçak, “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ni yurtdışından gelecek öğrencilere de açık tutacağız. Açıköğretim Fakültemiz ülkemizin ve çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına hitap edecek bölümlere sahip olacak” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin kurulmasında büyük katkıları olan YÖK teşkilatına, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a ve Bakanlar Kurulu Üyelerine de teşekkür eden Rektör Koçak, Atatürk Üniversitesi’ni büyütmeye devam etmek ve bir dünya üniversitesi özelliğine kavuşturmak için atılımların devam edeceği müjdesini verdi.
http://www.erzurumajans.com

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   12345 ... 585960   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET