Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
hakan merdivensoy
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 00:45
Türkiye'de Alman Lisesi Var ama Almanya'da Türk Lisesi Olmazmış!

Türkiye'de Alman Lisesi Var ama...
Almanya'da Türk Lisesi Olmazmış!
Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ziyareti öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın haftalık Die Zeit Gazetesi’ne verdiği demeçte Almanya’da Türk lisesi açılması yönündeki önerisi tepkilere neden oldu.
26 Mart 2010 Cuma 06:35
Süddeutsche Zeitung çifte standarda dikkat çekerken, Bild’in yorumcusu Josef Wagner ise “Alman başbakanının Türk yardımcısı değilsiniz” dedi.
Uyumu desteklemez
- Göç ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Erdoğan’ın açıklamalarının uyumu destekleyici olmadığını söyledi. SPD’li Türk kökenli milletvekili Aydan Özoğuz ise Başbakanın “açık bir yarayı kaşıdığını” belirtirken, sözlerinin, “Almanya’da göçmen çocuklarına okullarda adil davranılmadığı” şeklinde anlaşılabileceğini söyledi.
- Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili Wolfgang Bosbach, Tayyip Erdoğan’ın önerilerinin, paralel toplum oluşmasına neden olacağını kaydetti. Bosbach, “Burada uzun süreli yaşamak isteyen Alman dilini öğrenmeli ve uyum için komşu Alman çocuklarıyla birlikte okula gitmelidir” dedi.
- SPD’li eski milletvekili Lale Akgün de, Türk Lisesi’nin Türk öğrenciler için çıkmaz sokak olacağını ifade etti. Akgün, “Almanya’da başarılı olabilmek için Almanca öğrenmek gerekir. Çocukların gerçekliğinde ise Almanca günlük yaşamın bir parçasıdır” dedi.
O dese böyle olmaz
- Başbakanın açıklamaları Alman medyasında da geniş yankı uyandırdı. Bild, B.Z, Berliner Morgenpost, Westdeutsche Allgemeine gibi gazeteler konuya değindi. Gazetelerin çoğu Erdoğan’a tepki gösterirken, Süddeutsche Zeitung, “Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Almanya’da daha fazla Fransız okulu kurulmasını istese, bu Alman-Fransız dostluğunun sağlamlaştırılması biçiminde algılanırdı, ama Türkçe’ye gelince işin rengi değişiyor” diye yazdı.
- En ağır eleştiriyi ise Bild Gazetesi’nin tanınmış köşe yazarı Franz Josef Wagner yaptı. Alman yorumcu “Wagner’in Postası” adlı köşesinde, “Sevgili Başbakan Erdoğan” diyerek başladığı yazısında şu ifadeleri kullandı:
“Almanya’da Türkçe derslerin verildiği liseler talep ediyorsunuz. Türk öğretmenleri Almanya’ya göndermek ve Türk Üniversitesi kurulmasını istiyorsunuz. Bir de bayrağımıza, kartalımızın hayran olduğu bir hilal konmasını da ister misiniz? Siz Almanya’nın Türk Başbakan yardımcısı değilsiniz. Burada söz hakkınız yok.” dedi !

Evet arkadaşlar resmen kullanıldık ! Almanlar oyunbozanlık yaptı ! Bu haberi niye koydum diceksiniz ! alın görün Almanların gerçek yüzünü ! Sizin Türkiyede Alman okulu neyinize sanki ! madem öyle bizde faaliyetleri durdururuz ! Bu Almanlar iyilik yaramaz kardeşim ! Neden almanlarla diplomasimiz var anlamıyorum AB ye de girmemizi istemiyorlar zaten ! çok da tı ! Biz olmasak 2. Dünya savaşından sonra ülkenizi nahhh kalkındırırdınız! o kadar işçi yolladık size karşılığı bu muydu !

mine atafirat
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 01:07

Nereden başlasam?
1. Türkiye'deki yabancı okullar MEB'in ders programına göre eğitim verirler. Paralel bir eğitim sistemi oluşturmazlar.
2. Bu okullarda göçmen Alman'ların çocukları değil, Türk çocukları okumakta ve yabancı dil öğrenmektedir.
3. TC'de yabancı okullar ilk öğretim düzeyinde değildir. Orta öğretim vermektedirler.
4. Alman eğitim sistemi içinde özel okul statüsünde cemaat okullarımız mevcuttur.
5. Bir ülkede, o ülkenin dilini öğrenmeden, o ülke vatandaşlarıyla arkadaşlık kurmadan yaşamak dışlanmaya davetye çıkarmaktır. Türk çocuklarının bulundukları ülke okullarına gitmelerini ve o ülkenin vatandaşı olan çocuklarla arkadaş olarak içinde yaşadıkları topluma uyum sağlamalarını kendi başarıları açısından çok daha yararlı görüyorum.
6. Alman basınından örnek verirken bir bulvar gazetesi olan Bild'den alıntı yapmaktansa, daha ciddi gazetelerden alıntı yapmayı tercih ederim. Bizim bulvar gazetelerimizin AB ülkeleri hakkında yazdıklarını da hatırlayalım lütfen.
7. Son olarak da olaya bir çözüm önerim var. Daha doğrusu iki. Birincisi şu: İstanbul'da, MEB'na bağlı olarak eğitim veren, özel okul statüsünda bir Alman Lisesi var. Her yıl üniversite giriş sınavlarında çok başarılı olan öğrenciler yetiştiriyor. İstanbul'un en başarılı orta öğretim kurumları arasında. Bu okulu hemen kapatalım. İkinci önerim, Almanya'da yaşayan, Alman vatandaşlığına geçmiş ya da geçmemiş bütün vatandaşlarımızı geri çağıralım. Böylece, bu kişilerin çocukları Almanca öğrenmek zahmetinden kurtulur, Türkiyedeki okullarda eğitim görebilirler.
Kanımca bir seçim yatırımı olarak ortaya atılmış olan bu anlamsız konu da böylece kapanır.
Bu arada Sn. Başbakanımız, Merkel'den bunu beklemezdim, demiş. Bana kalırsa bu işleri bıraksın da Frau Merkel'i o kadar iyi tanıyorsa, AB'ne imtiyazlı ortaklık fikrinden vaz geçirmeye çalışsın!

En son mine atafirat tarafından Pts 29 Mar 2010, 02:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

raufkibar

4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 01:33

Bu arada İstanbulda Alman üniversitesi kurulması için Beykoz Riva yakınında Almanyaya yer verildi.
Her halde Merkelin bundan haberi yok.

mine atafirat
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 02:01

Alıntı:
Bu arada İstanbulda Alman üniversitesi kurulması için Beykoz Riva yakınında Almanyaya yer verildi.
Her halde Merkelin bundan haberi yok.

Bu üniversitenin açılmasını engellememiz gerektiğini düşünüyorum Bir lutuf olarak izin veriliyorsa, kalsın. Parası olan nasıl olsa çocuğunu yurdışına gönderip okutur.

remzi123
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 02:04

Alıntı:
4. Alman eğitim sistemi içinde özel okul statüsünde cemaat okullarımız mevcuttur.

Bir tek oraya gitmediginiz kalmisti, oraya da gitmissiniz, cadiri kurmussunuz bravo

mine atafirat
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 02:17

Alıntı:
Bir tek oraya gitmediginiz kalmisti, oraya da gitmissiniz, cadiri kurmussunuz bravo

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi AB ülkelerinin bir çoğunda da cemaat okulları olduğunu ilk kez mi duyuyorsunuz?
Hemen söyleyeyim, öğrencilerin kaldığı cemaat evleri de var AB ülkelerinde.

Aşağıdaki linki tıklarsanız, cemaat okulları hakkında geniş çaplı bilgi edinebilirsiniz. Hem de yazan, cemaat hakkında daha önce bir çok kez eleştiriler yapmış bir gazeteci. Gerçi söz konusu okul Afrika'da ama olsun, yine de size bir fikir verecektir.

http://www.aksam.com.tr/2010/03/25/yazar/16796/se ...efesi.html

Kemal Tahir Mutlu
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 02:23

Alıntı:
Nereden başlasam?
1. Türkiye'deki yabancı okullar MEB'in ders programına göre eğitim verirler. Paralel bir eğitim sistemi oluşturmazlar.
2. Bu okullarda göçmen Alman'ların çocukları değil, Türk çocukları okumakta ve yabancı dil öğrenmektedir.
3. TC'de yabancı okullar ilk öğretin düzeyinde değildir. Orta öğretim vermektedirler.
5. Bir ülkede, o ülkenin dilini öğrenmeden, o ülke vatandaşlarıyla arkadaşlık kurmadan yaşamak dışlanmaya davetye çıkarmaktır. Türk çocuklarının bulundukları ülke okullarına gitmelerini ve o ülkenin vatandaşı olan çocuklarla arkadaş olarak içinde yaşadıkları topluma uyum sağlamalarını kendi başarıları açısından çok daha yararlı görüyorum.

Sayın Atafırat,
yanılıyorsunuz.
1. Türkiye'daki yabancı okulların hepsi MEB'in ders programına bağlı değildir. Bal gibi de paralel eğitim sistemi oluştururlar.

Örnek vermek gerekirse; Ankara'da hemen her ülkenin tüm elçilik okulları mevcuttur ve bu okullar hiç bir şekilde meb'e bağlı değillerdir. Unutmadan bu okulların adı sizi yanıltmasın sanmayın ki bu okullar sadece elçiliğin bünyesinde eğitim veriyorlar - çoğu öyledir-. Fransa büyük elçiliğine bağlı okul önce Çankaya Birlik Mahallesinde müstakil bir binadayken, daha sonra Ted Ankara Koleji'nin Sıhhıye'deki eski binalarında birisine taşınmış en son olarak da İncek'te yeni bir yer alarak oraya taşınmıştır. Bu okul kesinlikle meb'e bağlı değildir. Aksine Türk Mİlli Eğitim Sistemi tarafından tanınmamaktadır. Buradan mezun olan bir Türk öğrenci varsa diplomasını aldıktan sonra MEB'na müracaat ederek denklik yaptırmaktadır.

Aynı şekilde Alman Büyükelçiliği bünyesinde de bir okul vardır ve kesinlikle Meb'in müfredatı burada geçerli değildir.

Ayrıca askeri üsler gibi özel statüyle ülkemizde bulunan yabancıların açtıkları okullarda Türk Milli Eğitim Sistemine bağlı değillerdir.

Yabancı topluluklarda kendi okullarını açmışlardır. İranlılar ve Ruslar gibi. Türk eğitim sistemine bağlı değillerdir. Yani müfredat anlamında demek istedim.

2. Sizin kast ettiğiniz okullar. Geçmişin azınlıkların (Fatih döneminden beri) ve misyonerlerin okularının devamıdır.

3. Bütün okulları bilmiyorum ama Elçilik okulları, Özel konumda Türkiye'de bulunanlar (askleri üslerdeki gibi) ve artık Türkiye'ye yerleşmiş yabancıların okulları örneğin Rus okulu gibi; ilkokuldan itibaren eğitim vermektedirler.

Sizin bahsettiğiniz Almanya'daki veya başka bir yerdeki cemaat okullarınızı bilmiyorum. Müfredatı nedir, Türk dilinin derslerdeki payı nedir? bilmiyorum. Ama Türkiyedeki yabancı okulların kendi dillerinde eğitim yaptığı gibi onların da oralarda Türkçe eğitim yaptığını sanmıyorum.

Ben başbakanı savunmak adına söylemiyorum ama sanmıyorum ki başbakan veya başka birisi bu tür okulların tamamen Türkçe eğitim yapmasını istesin. Ama şunu bilin ki benim yukarıda saydığım okulalların tamamı Türkiyede kendi dillerini öğretiyorlar. Hatta şunu da belirteyim ki; bu okula kayıt şartlarında birisi ebeveynlerden birisinin Fransıca bilmesi ya da Fransızca öğrenmeye istekli olmak dır.

ali dostbey
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 04:12

Alıntı:
En ağır eleştiriyi ise Bild Gazetesi’nin tanınmış köşe yazarı Franz Josef Wagner yaptı. Alman yorumcu “Wagner’in Postası” adlı köşesinde, “Sevgili Başbakan Erdoğan” diyerek başladığı yazısında şu ifadeleri kullandı:
“Almanya’da Türkçe derslerin verildiği liseler talep ediyorsunuz. Türk öğretmenleri Almanya’ya göndermek ve Türk Üniversitesi kurulmasını istiyorsunuz. Bir de bayrağımıza, kartalımızın hayran olduğu bir hilal konmasını da ister misiniz? Siz Almanya’nın Türk Başbakan yardımcısı değilsiniz. Burada söz hakkınız yok.” dedi !

bu en agir elestiriyi atan gazete bana tanidik geldi Bild .Bild gazetesinin turkiyedeki degerli ortagi Aydin Dogan beyefendidir. (Bild gazetesinin sahipleri yahudi kokenlidir)

Alperen_dt
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 05:02

Iste Almanya'nin iki yuzlulugu, Turkleri insaatda, fabrikalarda, hizmetci ve temizleyici olarak calistirdigi donem Turk'leri istiyorlardi ama durum Turklere esit haklara gelince yoook olmazmis.

Turkiye'de her dilde egitim var artik ama Almanyada Turkce yasak, yigenlerimi okul'da Turkce konustugu icin ceza veren bir sistem bize nutuk okuyor, sarlatanlar.

Merkel gozlerini acsin, Almancayla bir yere varamasin artik, Turkce Avrupada Almanca'dan daha gecerli, Bati Avrupanin her sehrinde Turkce konusanlar var ama kimse Almanca bilmiyor

mine atafirat
4 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 08:45

Alıntı:
Türkiye'daki yabancı okulların hepsi MEB'in ders programına bağlı değildir. Bal gibi de paralel eğitim sistemi oluştururlar.

Bal gibi mi, zehir gibi mi, bilmem ama elçilikler bünyesindeki okulların diplomaları TC'nde geçerli değildir. Bu diplomalarla MEB'e bağlı,daha yüksek düzeyde bir okula girmek olanağı yoktur ve bu okullara ancak yabancı uyruklu öğrenciler girebilmektedir, TC vatandaşlarının bu okullara alınması yasaktır (Örnek, İnternational School, İstanbul.)

Misyoner okullarının devamı olarak gördüğünüz okullar 27 Mayıs 1960 darbesinden sonraki hükümet tarafından özel statüden çıkarılıp MEB'e bağlanmıştır. Bu okullardan en eskilerinden birinde eğitim gördüğüm için konumunu gayet iyi biliyorum. (Örneğin Robert Kolej ve Amerikan Kız Koleji , bu dönemde, zorunlu olarak isim değiştirip Robert Lisesi adını almış, Robert Kolej bünyesindeki mühendislik okulu statü değiştirerek Boğaziçi Üniversitesi adını alıp devlet okulu konumuna girmiştir.) Ben o okula girerken ailemde hiç kimse orada öğretilen dili bilmiyordu ve öğrenmeye istekli olup olmadıkları da hiç bir şekilde sorulmadı.

Cemaat okullarımızın amacı Türkçe öğretmek ve Müslüman/Türk kültürünü tanıtmaktır. Örneğin, benim bulunduğum AB ülkesinde, bu okulda okuyan yabancılar ve Türkler var. Okula girer girmez danışmada Türk bayrağı sizi karşılıyor. Yukarıdaki mesajımda verdiğim alıntıya göz atarsanız okullar hakkında daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Sn. Erdoğan'ın bir çok konudaki önerileri gibi, bu konu da henüz açıklık kazanmış değil. Ancak, elçilikler, bağlı olduğu ülkenin toprağı sayılır ve ülkeler, uluslararası 'teamül'e göre, bu topraklarda kendi yasalarını uygularlar. Türk Elçiliğinde de elbet elçilik çalışanlarının ve TC uyrukluların çocukları için bir okul açılabilir.

Ayrıca, yurt dışında çalışan vatandaşlarımızla ne ölçüde ilişkiniz olduğunu bilmiyorum. Uyum bizler için çok büyük bir sorun. Köyden, Türkiye içindeki büyük bir kente göç edenlerin bile ne büyük bir uyum sorumu yaşadıklarını göz önüne alırsak ve kentsoylu TC vatandaşlarının, haklı ya da haksız, bu sorundan ne kadar şikayetçi olduğunu biliyorsak, okullar konusuna da aynı açıdan bakmamız gerekir.

Başbakan'ı savunmak için yazmadığınızı söylemişsiniz, ben de hemen belirtmek isterim ki, özneye göre değil duruma göre değerlendirme yapmaya çalışan biriyim. Yani, doğruya destek, yanlışa köstek.

Sn. Erdoğan'ın bu önerinin reddedileceğini bilmeden konuştuğunu sanmam. Reddedilince de sansasyonal bir haber ortaya çıkacaktı. Nitekim öyle oldu. Ne yazık ki böyle şeyler, çok karşı olduğumuzu söylediğimiz, yabancı düşmanlığını da pompalıyor. Bunların ülkemize sadece zarar getireceğine inanıyorum.

Arzu ederseniz, eğitimle ilgili mevcut diğer başlığımızda konuyu başka boyutlarıyla tartışabiliriz.

Alıntı:
durum Turklere esit haklara gelince yoook olmazmis.

Almanya'da ve diğer AB ülkelerinde yaşayan Türk kökenli /Türk uyruklu kişiler, orneğin Almanya'da Alman kökenli vatandaşlarla eşit haklara sahiptirler. Hatta İslami hayat tarzını seçen TC vatandaşlarının bu seçimleri AB ülkelerinde Türkiye'de olduğundan daha fazla kabul görüyor. Türk ya da diğer yabancı kökenlilere eşit haklar verilmediğini, bu kişilerin yasalar önünde irksal kökene dayanan ayırımcılığa uğradığını söyleyebilecek kimse var mı? O kişiden güvenilir bir kaynak isteyeceğimi belirtmeliyim. Üstelik Türkiye'de Heristiyan bir vatandaş polis olamaz ama AB'de bir çok Türk kökenli polis var!

Alıntı:
Almanyada Turkce yasak, yigenlerimi okul'da Turkce konustugu icin ceza veren bir sistem bize nutuk okuyor, sarlatanlar.

Sizin yeğenleriniz yalan söylemiş. Okulda Türkçe konuştukları için değil, sınıfta konuştukları için ceza almışlardır. Bulundukları yerin kurallarına uyum sağlamazlarsa ceza almaya devam edecekler. Doğru olmayan şeyleri yayarak insanları tahrik etmekten vaz geçiniz lütfen. Ne Almanya'da ne de herhangi bir AB ülkesinde Türkçe ya da herhangibir dil yasak değildir. Bu, AB İnsan Hakları Bildirgesine aykırıdır. Her yerde rahatça konuşuyoruz. Tramvayda, metroda, otobüste bağıra bağıra Türkçe konuşanlar çoğunlukta. Hiç kimse de "Vatandaş Almanca ya da Fransızca vb konuş" demiyor . Ana dilin yasaklanmasından söz ederken AB ülkelerini Türkiye ile karıştırmış olmayasınız?

Hatta, Viyana'da, belediyede, önemli konularda, Türkçe ve Sırpça yazılı tabelalar da var.

En son mine atafirat tarafından Pts 29 Mar 2010, 21:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET