Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
levend46
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 01:44
Kahramanmaraş Trabzon kardeşliği


KAHRAMANMARAŞ TRABZON DOSTLUĞUNUN TARİHİ KÖKLERİ
Kahramanmaraş'taki TRABZON CADDESİ


(+)


Trabzon'daki KAHRAMANMARAŞ CADDESİ


(+)


Geçmişte “arslanlar şehri” olarak adlandırılan Maraş’ımızın tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Romalılar, Bizanslılar’ın yönetiminden sonra bu topraklar Hazret-i Ömer’in halîfeliği zamânında (637 senesinde) Hâlid İbnu’l-Velîd emrindeki İslâm ordusu tarafından fethedilerek İslâm topraklarına katılmıştır. Bu tarihten sonra, Maraş birçok kez Bizanslılar ya da Haçlı Ordularınca işgal edilse de, 1071 Malazgirt Zaferinden sonra, Anadolu Fâtihi ve Türkiye Selçukluları Devletinin kurucusu Birinci Süleymân Şah başkumandanlığındaki Selçuklu ordusu, Maraş’ı fethetmiştir. 14. yüzyılda Dulkadir Beyliği 200 yıl kadar Maraş ve çevresine hakim olmuştur. Bu Beyliğin hakimiyetinden sonra, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devletine bağlanmıştır.

Trabzon'umuzun kuruluşu M.Ö.2000 yıllarına inmektedir. Erzurum'dan geçen ve İran sınırına varan, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolunun başlangıcında kurulan Trabzon şehrinin ilk kurucularının Ortaasya ve Kafkaslardan bölgeye gelen Turani Kavimlerden Marlar olduğu bilinmektedir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra, Anadolu kapıları Müslüman Türklere kesin olarak açıldığında Trabzon ve civarının Türkleşmesi ve Müslümanlaşması başlamıştır. Selçuklular 400 yıl boyunca Trabzon'u birçok kez kuşatmışlardır. Tarihte Romalılar ve Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra, Trabzon ve ahalisi, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında fethedilmiştir. Buna rağmen, bu bölge, uzun süre Müslüman Türk ahalisinin yerleşmesine sahip olmamıştır. Kahramanmaraş-Trabzon’un tarihteki dostluğu ve irtibatı işte bu büyük Fetih’ten sonra başlar.

Bu büyük Fetih’ten sonra, hem bölgede Müslüman Türk nüfusunu artırmak hem de irşad faaliyeti için Maraş’tan birçok hoca ve alim Trabzon’a yerleştirilmiştir. Trabzon Tarihi adlı kitapta Şakir Şevket adlı Yazarın belirttiğine göre “Fetihten 200 sene sonra, yani 1661 yılına kadar, bölgede Müslümanlaşma sağlanamadığı hâlde, Maraş ulemasından bir zat, Bayburt yoluyla Trabzon civarına gelerek, yörenin en saygın Papazlarını bile hidayete erdirme başarısı göstermiştir. Bu Maraşlı Âlim zat ve halka ve papazlara İslam dinini kabul ettirmiştir. Bu tarihi bilgiye karşı, bazı kaynaklarda, Trabzon ve çevresinin İslamiyet ile hidayete ermesi, yani Maraşlı ulemaların bu bölgeye gelme tarihinin 1550’li yıllar olduğu belirtilmektedir. Hanefi Bostan adlı Yazarın araştırmalarına göre Trabzon ve civarının nüfus yapısının 1681’de yüzde 98 civarında Müslüman Türk varlığına ulaştığı kaydedilmektedir.

Netice itibariyle, Maraşlı bazı büyük Âlimler Trabzon ve Çevresine, bundan 600 yıl öncesine uzanan bir tarih diliminde, bizzat ve irşad faaliyeti amacıyla vasıl olmuşlardır. Allah (cc) O Zatlardan ebeden memnun ve razı olsun. (Bu yazı vesilesiyle ruhlarına Fatiha okumaya çağırıyorum)

Bu yazı vesilesiyle şunu da belirtmeliyim. Bu Hoca ve Âlim Zatların torunlarıyla bizzat karşılaşıp tanışmış bir Kahramanmaraşlıyım. Bu kişiler kendilerinin kökenlerinin Maraş olduğunu açıkça söylemektedir. Kahramanmaraş’ta ikamet eden bazı hemşehrilerimiz ile Trabzon Of’ta ikamet eden bazı hemşehrilerimiz aynı kökten geldiklerini bilmektedir. Bu kapsamda, Kahramanmaraş’taki Saçaklızadeler ile Of’taki Fındıkoğulları ailelerin aynı kökten geldikleri örnek olarak söylenebilir.

Kahramanmaraş-Trabzon Dostluğunun tarihi kökenine ilişkin bir başka gerçek olarak, Trabzon’da Şehzadelik yapan Yavuz Sultan Selim’in eşinin Maraş’taki Dulkadiroğlu Beyi’nin kızı olması verilebilir. Kısacası, Trabzon’daki büyük Şehzadeye, geleceğin büyük Padişah’ına telli duvaklı bir gelin vermiş Kahramanmaraş.

Tarihten gelen bu dostluk Cumhuriyet döneminde de pekişmiş ve devam etmiştir. Bunun en büyük delili, her iki şehrin en işlek ve en merkezi caddelerinin adının birbirlerinin ismini taşımasıdır. Trabzon’un en merkezi ve en işlek caddesinin adının Maraş ve Kahramanmaraş’taki en işlek ve en merkezi caddenin adının Trabzon Caddesi olması elbet bir tesadüf değildir. Bu isimlendirmenin, iki şehir arasındaki köklü dostluğa ve tarihten gelen irtibata dayandığı açıktır.

Bu arada, bu dostluğun pekişmesine büyük katkısı ve hizmetleri olan Kahramanmaraş eski Valisi ve bir dönem TBMM Başkanlığı da yapan, aslen Trabzonlu olan Sayın Necmettin KARADUMAN Beyi de teşekkür ve takdirle anıyorum.

Evet, Kahramanmaraş-Trabzon Dostluğu ve iki şehrin insanları arasındaki bir mânâda hemşehrilik tarihen sabittir. Zaten, tarihen sabit olan bu dostluğu ve hemşehriliği, Trabzonlu arkadaşlarla ve çeşitli vesilelerle karşılaştığım birçok Trabzonlu ile de bizzat yaşamış ve müşahede etmiş bulunmaktayım. Kısacası, Kahramanmaraş-Trabzon dosttur, kardeştir ve birbiriyle hemşehridir.


Ahmet SANDAL
Araştırmacı YazarBenimde aynı şekil de en samimi arkadaşımlarından bir tanesi Trabzonlu Kan çekiyor


levend46
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 01:53

Kahramanmaraş Trabzon Kardeşlik Köprüsü ve SaçaklızadelerBabıali Kitaplığından yayınlanan eser, Kahramanmaraş ve Trabzonun ortak geçmişine ışık tutuyor.

Arka Kapak yazısı kitabı çok güzel anlatıyor.

ARKA KAPAK YAZISI


"Oflu bir vatandaş olarak, Of'a İslamiyet'in Maraşlılar tarafından yayıldığını duyduğumda içimde derin bir Maraş sevgisi oluşmuştu. Ama kimdi bu Maraşlılar, bölgeye nasıl gelmişler, ne tür etkinliklerde bulunarak, İslam'ı nasıl anlatmışlardı? Bu konudaki derin merakımı karşılayacak bir kaynağa hiçbir zaman ulaşamadım. Bir Trabzonlu olarak Trabzon'a gittiğimde mutlaka geçmek zorunda olduğum Maraş Caddesine niye Maraş Caddesi demişler bilmezdim. Ufak tefek söylentiler dışında bilene de pek rastlamadım.'

Of Belediye Başkanı Oktay Saral böyle diyordu. Of ve Maraş arasında oluşan bu tarihsel bağın hiçbir kaynakta yeterince açıklanamaması meselesi sadece başkanın değil, Trabzon'un, Of'un, Çaykara'nın, Hayrat'ın meselesiydi. Aslında Maraşlıların da meselesiydi.

Of'a İslamiyet'i yayan Maraşlılar konusundaki sorular elinizdeki kitapla birlikte yanıtını buldu. Kitap; Of ile Maraş arasındaki tarihsel bağın oluşum sürecini, bu süreçte faaliyette bulunan isimleri ve sürecin gelişimini bir bütün olarak vermektedir.

Kitabı satın almak isteyen dostlarımız 0212 511 93 95 numaralı telefondan iletişime geçebilirler.

http://www.kentmaras.com/kahramanmarastrabzongece ...HaberId=26


levend46
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 02:01

5 Haziran 2010 Cumartesi akşamı saat 19:00'da başlayacak yemekli organizasyonumuza tüm Trabzonlu ve Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin yanında, kardeşliğe ve dostluğa özlem duyan tüm gönül dostları davetlidir.Gecenin tanıtımı için hazırlanan afişlerimiz, Kahramanmaraşlı ve Trabzonlu hemşerilerimizin işyerlerine, umuma açık yerlere asılmaya başlandı,

Organizasyonun tanıtımının yapıldığı daha ilk bir kaç gün içerisinde, dağıtılan davetiye sayısı yüzü aştı, halkımızın teveccühü gecemize çok büyük. Davetlilerimizden Trabzonlu hemşerimiz, Abdik Emirmahmutoğlu, ülkemizin bu kasveti günlerinde, toz dumana karışmışken, böyle bir gece ile dostluğun pekişmesi için yapılan çalışmaların takdire şayan olduğunu belirterek, bu günlerde, bu tür etkinliklerin sayısı artırılmalı ve halkımız sımsıkı birbirine kenetlenmelidir dedi.


600 Yıllık bu kardeşlik destanını, sürdürmeyi ve millet olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyi, birbirimizi sevmeyi, birbirimizi anlamayı istiyoruz.

2 Yıl gibi kısa bir süre içerisinde Kardeş Şehirler Etkinliklerinde 3 geniş kapsamlı ve yüksek katılımlı organizasyonu, belediyelerimiz ve gönlü zengin işadamlarımızın destekleri ile başarı ile gerçekleştirdik. Her etkinliğimizde daha programın başında hemşerilerimiz "Bir dahaki ne zaman?" diye soruyorlardı. İşte şimdi yine çok güzel ve çok özel bir mekanda, İstanbul Güngören Belediyesinin, Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği, yüce milletimize armağanı olan büyük şair merhum Erdem BAYAZIT'a ismini ithaf ettiği, İstanbul'un en güzel Kültür Merkezlerinden olan Güngören Erdem BAYAZIT Kültür Merkezinde 4. organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz.


http://www.kentmaras.com/kahramanmarastrabzongecesi2/


hekimoğlu
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 13:08

Askerliğini Maraş'ta yapmış bir Trabzon'lu olarak Maraşlı kardeşlerime selam ederim.Trabzon caddesi çok güzel bir caddedir çarşı iznini memleketimin adını taşıyan bu caddede geçirmek bana ayrıca zevk vermiştir.Bu da Trabzon'daki Maraş caddesinden bir fotoğraf 5 yıldızlı otel ve İş merkezi karşılıklı görülüyor.Bu caddede bütün bankaların merkez şubeleri mevcuttur.

[/img]


En son hekimoğlu tarafından Cum 26 Mar 2010, 13:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


SAGLAM61
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 21:54

Bende aslen trabzon caykaraliyim ,babam dan duymustum bizim dedelerimiz marastan geliyormus ,hatta buyuk dedeme de marasli ali deniliyormus .muratmuratçelik

12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 23:29

Maraşlı ve Trabzonlu kardeşlerim başta olmak üzere 81 ilimizdeki kardeşlerime selam ve sevgilerimle.

selim53
12 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 23:39

2 şehrin bu şekilde kaynaşması güzel az önce ki arkadaşın yazdığı doğrudur doğu karadenizde bi yerli kafkas türkleri vardır bide maraştan gelenler vardır rizede maraştan gelen yoktur rizedekiler zaten kendi il sınırları içinden inmiş merkeze yerliler fakat trabzona maraştan gelen çoktur ırak musuldan kerkükten trabzona gelenler vardır şivelerinde bizden az fark gözükmeleri türkmen şivesinden kaynalanıyor ama olsun hepimiz sonuçta türk soyundanız ha türkmen ha kafkas türkü ikimizde hz.nuhun oğuluyuz

levend46
12 yıl önce - Cum 02 Nis 2010, 18:44

AKSU'DAN KAHRAMANMARAŞ- TRABZON KARDEŞLİĞİNE DESTEK

Büyük bir organizasyonla yapılacak olan Kahramanmaraş Trabzon Kardeş şehir gecesine Aksu Hastaneleri ile sponsor oluyor
5 Haziran 2010 Cumartesi akşamı saat 19:00'da başlayacak yemekli Kahramanmaraş - Trabzon kardeş şehir gecesi organizasyonuna Kahramanmaraşlı hemşehrilerimiz destek olmaya devam ediyor.

İstanbul da ki Kahramanmaraşlıların Recep Tayyip Erdoğan'ı olma özelliğin taşıyan Bilal Ardıç'a herkes destek vermeye devam ediyor.şimdiye kadar yaptığı büyük organizasyonlarda adını duyuran Maraş’ın Tayyip’ine herkes sponsor olmak için yarış yapıyor.

İstanbul da ki Kahramanmaraşlıların eli, ayağı, gözü ve sesi olan Bilal Ardıç Kahramanmaraşlı ve Trabzonlu hemşehrilerimizi Kardeşlik köprüsünden geçirerek dostluk Sevecenlik, birlik beraberlik mesajlarını vermeye devam ediyor.Kahramanmaraş’ın Tayibi Bilal Ardıç son olarak ta geceye destek için ziyaret ettiği İstanbul da ki Hastaneler kıralı Hayırsever iş adamımız Ali Aksudan geceye destek sözü aldı.

Geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş'ın Karacasu Beldesinde Belediye başkan adayı olan Faruk Aksu ve İstanbul da ki gururumuz Hastaneler kıralı Ali Aksu Bilal Ardıç'ı Bağcılardaki kendine ait yeni ufuk hastanesinde kabul ederek hastaneyi gezdirip Bilal Ardıç'a çeşitli bilgiler vermesi ardından Bilal Ardıç'ın Kahramanmaraş- Trabzon kardeş şehri gecesine daveti üzerine Hastaneler kıralı hayırsever iş adamı Ali Aksu ise Kahramanmaraşlıların her yaptığı organizasyona her zaman katılmaktan gurur duyarım beni gecede gündüzde her zaman arayabilirsiniz çünkü ben Kahramanmaraş sevdalısı bir insanım Kahramanmaraşlıların her zaman yaptığı iyi şeylerde maddi manevi arkalarındayım diyerek destek sözü verdiler.Bu konuda açıklama yapan Kahramanmaraş’ın Tayyip’i Bilal Ardıç; sayın Ali Aksu bizlere yaptırdığı modern ve hijyenik hastaneyi gezdirdi. Gerçekten çok duygulandım. Herkesi de bir kez olsun Yeni ufuk hastanesini görmesini istiyorum. Aksu ailesini gerçekten kutluyorum insana yatırım yapılan sağlık tesisleri kazandırmışlar ve her zaman nerede Kahramanmaraşlıların bir etkinliği olsa Aksu ailesi olarak her zaman yanımızda olmaktadırlar.

Bizde Kahramanmaraşlı gönül elçileri olarak Aksu Ailesini örnek olarak gösteriyor. Kahramanmaraş'a bu kadar sevgilerinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

http://www.marasmedyamerkezi.com/haberd.asp?haber ...mp;kate=36


Gürbüz KESKİNDEMİR
12 yıl önce - Cum 02 Nis 2010, 19:23

Evet böyle bir kardeşiliğin olduğun biliyordum ama nerden geldiğini bilmiyordum öğrenmiş oldum araştırıp hazırlayanlara teşekkür ederim

Trabzon belediyesi Kahramanmaraş caddesinde kaldırım genişletme çalışması yapıyor yeni

Alıntı:
Kahramanmaraş Caddesi'ndeki yaya kaldırımları genişletiliyor

Trabzon Belediyesi Kahramanmaraş Caddesi'nin güney kısmında bulanan yaya kaldırımlarını genişletiyor.

Uygulamaya konulan "Kent İçi Trafik Sisteminin" ardından vatandaşlarımızın daha rahat yürümelerini sağlamak amacıyla başlatılan kaldırım genişletme çalışmalarının gelecek hafta sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Kahramanmaraş Caddesi'nde ayrıca dolmuşların trafiği aksatmadan yolcu almalarını sağlamak için cepler oluşturuluyor. Buna paralel olarak yaya geçitleri yapım çalışmaları da devam ediyor.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu vatandaşların daha rahat yürümeleri için Kahramanmaraş caddesinin güney kısmında bulunan kaldırımları genişletme çalışmalarına başladıklarını belirterek, " Kaldırım genişletme çalışmalarının yanı sıra dolmuşların trafiği aksatmadan yolcu almalarını sağlamak için cepler yapıyoruz. Başlatmış olduğumuz yaya geçidi çalışmalarımız da devam ediyor. Amacımız vatandaşlarımızın kaldırımlardan daha rahat bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktır. Bu konuda ekiplerimiz yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdürüyorlar" diye konuştu.(+)

(+)


http://www.trabzon.bel.tr/Gazete/2010/0104Yaya.html


Süleyman_46

12 yıl önce - Prş 08 Nis 2010, 07:15

Üniversite yıllarını Trabzonda geçiren ve Kahramanmaraşlı biri olarak bu kardeşliğin artarak devam etmesini temenni ederim. Ben de Trabzonlu arkadaşlarıma sorduğumda, yerli halkın büyük çoğunluğunun Kahramanmaraştan geldiğini duyduğumda şaşırmıştım. Pontus-rum zamanında yerli halkın azalması dolayısıyla Kahramanmaraştan destek gelmiş. İlk gittiğimde zaten sanki memleketimdeymiş gibi hissettim saygılar...sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET