Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 698
mertgil
1 ay önce - Prş 17 Eyl 2020, 20:36

1 Ekim de yeni yasama yılı açılışı ile TBMM'de hobi bahceleriyle ilgil kanun teklifinin Genel Kurul'da görüşülerek yasalaşması bekleniyormus.

İsmail86
1 ay önce - Cum 18 Eyl 2020, 14:13

Merhabalar daha önceden birkaç demeçte öçk sınırlarının değişmesi için haberler çıkmıştı.son durum nedir acaba?bilgisi olan var mıdır?

Demir Ülgen
1 ay önce - Cum 18 Eyl 2020, 21:55

ÖÇK sınırlarında değişiklik yok. Toki nereye yapılırsa o bölgede bir öçk oynaması olabileceğini düşünüyorum. Örencik TOKİ-Gölbaşı merkez arasında olduğu gibi. Ankara-Niğde otoban açıldı ama geçiş ücretleri yüksek bu forumda yazılan-çizilen AVM, konutlaşma,ticari alan beklentileri şimdilik olmayacak gibi. Ama zaman geçtikçe taşlar yerine oturur ve otoban geçiş güzergahı hangi noktalara doğrudan temas ederse oralarda bir sıçrama olabilir.

nadirbey
1 ay önce - Cum 18 Eyl 2020, 23:18
Sn Demir ulgen

Golbasina yeni bir toki yapilirmi yapilirsa hangi bolge olabilir acaba

Demir Ülgen
1 ay önce - Cum 18 Eyl 2020, 23:34

Yurtbeyi, Gölbaşı merkeze yakınlık ve TOKİ'nin arazi stoğu yüksek miktarlı. Ayrıca bölge üniversiteler ve ana yol güzergahındaki ticari alanlara da yakın daha avantajlı gibi duruyor.

nadirbey
1 ay önce - Cum 18 Eyl 2020, 23:47

Tesekkurler sn Demir ülgen mahmatli da tokinin imarli yerleri var ora olabilirmi diye dusunmustum

Jrst
1 ay önce - Pzr 20 Eyl 2020, 14:36

Arkadaşlar bir konut veya arsa alıcısı olarak size başımdan geçenleri anlatmak istiyorum.Biz iki aile hacılar veya ballıkpınarı tarafından konut almaya karar verdik.Mart ayı gibi evleri gezmeye başladık.Önce pandemi patlak verdi sonra konut kredisi faizleri düştü.merkezkentte 500 600 bandına satılan 30 yıllık kullanılmaz halde evlere ev sahipleri 1 milyon 200 bin fiyat istemeye başladılar.Villa voga 1 milyon 200 istediği eve 2 milyon 300 istedi.Diğer villalarda aynı şekilde fiyatlarını yüzde yüz hatta yüzde yüz elli arttırdı.Tamam dedik arsa bakalım o zaman, başladık arsa bakmaya önce öçk dan dolayı 0.15 emsal verildiği için (en az 200 m2 ev yaptırmak istiyoruz) min.1500 m2 arsa almamız gerektiğini öğrendik.1500 m2 arsalarda genellikle asfalt yok yok su elektirik kapısında değil bize verilen fiyatlar 450-480-550-560-750 arasında değişti.Bu arsalar birbirine yakın mesafede arsalar. Anlaşılmayacak şekilde bir fiyat farkı var aralarında.Artık kime ne tutturabilirse mantığı güdülüyor sanırım.Şimdi şu noktada içimi dökmek istiyorum yıllarca çalıştık didindik bir evimiz olsun istedik bir anda iki katına çıkan evlere mi yanalım çünkü bizim gelirimizde bir değişiklik yok.Yolu suyu elektiriği olmayan arsaları bu fiyatlara satan arsa sahiplerine mi yanalım yoksa her geçen gün dolar bazında artan inşaat maliyetlerine yanalım.Forumu uzun uzun okudum.Herkes şikayetçi buralara yatırım olmadığından müteahhitin gelmediğinden öçk dan,emsal düşüklüğünden ve neden bir beysukent veya beytepe olamadığından.Beysukent ve beytepe zamanında yok pahasına arsaları alınan ve kooperatifler yapılan yerler ki çok uzun yıllar içerisinde gelişmiş.Şimdi gölbaşına yatırım yapmayan daha yol bile yapmamış belediye.Öçk yı veya emsali değiştirmeyen bir zihniyet ki uzun yıllar değiştirilmeyecek gibi.Üstüne satılan pahalı arizeler ev yapmak isteyene fırsat verilmemesi. şimdi soruyorum burası nasıl bir beysukent olsun? Ben burdan ucuza arazi alamazsam nasıl gelişecek bu yerler ben ev yapmazsam nasıl güzelleşecek çevresi. Bu işin suçlusu kim devlet mi satıcı mı alıcı mı?

mertgil
1 ay önce - Pzr 20 Eyl 2020, 15:00

Sanıyorum alım satımda bir yoğunluk olmayınca fiyat derinliği de yok.Bu durumda fiyatlar değişkenlik arzediyor.
Aslında bu tarz fiyatlamalarda ölçü dipteki fiyatlar.Ayni bolgede, M2'ye 250TL isteyen satıcı, 400TL diyen de satıcı ise elbette ölçü 400 değil, 250 TL.dir.

ÖÇK,emsal düşüklüğü, el değiştirme katsayısını azalttığından fiyatlarda sığliga neden olmakta.

Insanlara sen az ya da çok fiyat istiyorsun demek bence anlamlı değil.Neticede arz talep kesisimini konuşuyor isek piyasa kendi düzeltmesini er geç yapar.

Jrst
1 ay önce - Pzr 20 Eyl 2020, 15:43

Sayın mertgil,

cevabınız için teşekkür ederim.Türkiye de ev sahibi veya arsa sahiplerinin kabul etmek istemedikleri bir olgu var ki o da alım gücümüzün her geçen gün daha da düşmesidir.Şimdi olaya şöyle bakalım topluca satışı olmayan bir arsalar ve emsal düşük,kar getirisi yok müteahhit girmek istemiyor o yüzden.Giren müteahhit de şuan milyondan satışa çıkardığı evlerini satamıyor hepsi boş.Mecbur alırsa kendi evini yapmak isteyen kişi alacak arsayı 450 aldı diyelim elektirik su doğal gaz çektirme bürokratik işlemler ev maliyeti orta kalem ev yapmak istese şuanki fiyatlarla 800 bin 1.250 bin maliyet ve bu para nakit olmak zorunda.Burada bütçeyi kısmak için tek kalem arsa maliyeti çünkü diğerlerinden taviz vermeniz mümkün değil.Peki cebinde 1.250 tl nakit olan kişi ki türkiyede bu kişi sayısı azdır, parasını altın veya dövize yatırıyor.Ya da 500 bin nakit verip üzerini konut kredisi çekip merkezi bir yerden daire alıyor.Hobi bahçeleri patlama yapması da bu noktada önemli çünkü alım gücüne uygun.50 60 bin 500 m2 arsa alıp üzerine 150 bine prefabrik ev yaptımı maliyeti 200 bin.Bunu karşılayabilecek alım gücüne sahip insanlar ankara var.Peki diğer taraftan kalıcı olarak evini yapıp yaz kış kalmak isteyen için maliyet ne kadar 1.250 bu nedenle arsalar elde kalıyor.Ne yazık ki biz de bu işten vazgeçmek zorunda kaldık artık.Hobi bahçesine yöneltimeye mecbur bırakıldık.Herkes arsasını tabiki istediği fiyatı ister o fiyattan da satmak ister.Ancak türkiye de bir de alım gücünün olmaması gibi bir gerçek var artık.Eskide kalmış dedelerimizin aldığı arazilerin milyonlar etmesi günleri.Çocuklarımız işsizlikten kırılıyor.Daha ev almalarını falan geçtim bu gidişle biz onlara bakmaya devam edeceğiz.Başınızı ağrıttım kusura bakmayın.Umarım herkes istediğine kavuşur.

matematk06
1 ay önce - Pzr 20 Eyl 2020, 17:11

Gölbaşı ' nda birinin 👉500👈 isteği mülkün aynisina 600 diyen 700 diyen ! ayıptır söylemesi 1 milyon isteyen satıcı oluştu buaralar

İşin garibi 500 isteyen bile satamadi 🙃

Bunda en büyük etken olağanüstü hatta bedava seviyesine geçici olarak düşen kredi oranları etkili oldu.

Düşen kredi oranları fiyatları altüst etti . Paranın itibarı yerle bir oldu. Piyasanın yön bulması , piyasanın abuk sabuk fiyat anlayışından kurtulması biraz zaman alacaktır.

sayfa 698
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet