Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara - Pozantı otoyolu [ANK ]
« önceki   123 ... 646566   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
MertAtesdaglı
8 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 08:00

Geçen hafta Ankara-Mersin güzergahına giderken yapılan çalışmaları görme fırsatı buldum.
Çalışmalar göze çarpmakta fakat denildiği üzere 1-2 ay içerisinde tamamlanacak gibi gözükmüyor.
1. Ankara-Konya yolunun 60.-70. km'lerinde yapılan yol tekrar kazılmış büyük çukurlar açılmış trafik servis yolundan verilmekte (Geçen hafta bu çukura düşen araçtaki 7 vatandaşımız maalesef can vermiştir)
2. Şereflikoçhisar-Aksaray yolu gayet güzel çift geliş-çift gidiş.
3. Aksaray çıkışından Ulukışla arasında yol çalışmaları devam ediyor. Yollar müthiş bozuk, inanılmaz derecede yamalamışlar yolları, inanın bu yamalarla yeniden yol yapılırdı. Bu bahsetmiş olduğum güzergahda trafik geliş ve gidiş olarak devam ediyor.
4. Ulukışla-Pozantı arasındaki yol yine geliş ve gidiş olarak devam ediyor, bilindiği üzere bu mesafe çok virajlı. Burada tünel ve köprüler ile yollar genişletilerek Pozantı otobanına bağlanacak. Hızlı bir çalışma olmasına rağmen bitecek gibi gözükmüyor.

Kamil Büke
8 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 10:35

(+)

Anıl Arkadaşımızın özlemi ( aynı özlemi birçoğumuz taşıyor...... )

Alıntı:
Bu durumda 2009 senesinde, Şanlı Urfa'dan çıkan bir araba (atladıklarım var ama) Gazi Antep - Adana - Pozantı - Ankara - Bolu - Düzce - Sakarya - Kocaeli - Istanbul - Edirne ye kadar gidecek.

Erkan Arkadaşımız'da sormuş......
Alıntı:
bu yol şu anda kullanılmakta olan adana-ankara yoluna paralel mi olacak? yani olabildiğince kısa ve düz bir biçimde mi seyredecek yoksa bazı şehirlerin yakınından mı geçecek? kayseri ile bağlantı yolu yapılacak mı? yine tuz gölünün kıyısından mı geçecek? bilen var mı?

Yukarıdaki görüntüyü Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesinden aldım. İlgili sitede dev çok güzel ve güncel karayolları haritası olmasına rağmen , web sitesi bilgi verme de son derece cimri.  

Mevcut  Ankara - Adana yolu duble yapılıyor. Pozantı - Ankara arasına ayrıca büyük bir gizlilik içinde ( ! ) otoyol inşaatı da yapılıyor. Yukarıdaki resimde bunun Pozantı çıkışı işaretlenmiş. Otoyol , Niğde üzerinden Nevşehir - Kırşehir güzergahı ile  Ankara Çevre yoluna kavuşacak gibi görülüyor.
Konya Kulu makasında mevcut yola çok yaklaşıyor. Burada herhalde Konya çıkışı verilecek.  

Görüldüğü gibi 21. yüzyıl iletişim çağında E-devlet olma yolundayız , ancak bazı kanallar çalışmıyor.

Küçük birde anımı anlatayım. Ağustos sonları idi. Adana - Pozantı - Kamışlı - Çamardı yolundan seneler önce  bir iki kez Kayseri'ye gittim , geldim. Nefis bir yol. Yolboyu Elma bahçelerinde elmalar yerlere dökülmüş , sahipsiz. Arabamıza doldurduk , Kayseriye kadar  elma yiyerek gitmiştik.  

eng ygl
7 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 23:10

Resimde de goruldugu gibi, insaatin hala surdugu kesimin bir kolu Eregli'ye, digeri ise Nigde'ye uzanmaktadir. Bu kollardan Nigde'ye uzananinin kuzeye ilerleyerek Ankara'ya ulasacagini saniyorum. Hatta ihtiyac duyulmasi halinde Nigde'den Kayseri'ye dogru da otoyol insa edilip Kayseri gibi sanayilesmis bir kentin Mersin limanina baglanmasi saglanabilir. Eregli'ye uzanan kol ise ileride uzatilarak Konya uzerinden Afyon'a ulasarak Izmir-Ankara otoyoluna baglanabilir. Tabii bu bahsi gecen yollarin tamamlanma tarihi olarak en erken 2025 civarini dusunmek lazim, yillardir micir dokup birakmayi "bolunmus yol insa etmek" sandigimiz ve hem vakit, hem de nakit kaybettigimiz icin.

huseyin yildirim
7 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 10:50

karayollarinin resmi sitesi gercektende cok  geri kalmis durumda guncel hic bir bilgi yok.....duble yollarin  son durumu ile bilgi bulabilinecek bi yer varmi? pozanti  yolunda halen calismalar devam ediyormu? bu konudada karayollarininsitesinde hic bir sey yok

arda84

7 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 12:34

Otobanın Pozantı'dan sonraki kesiminnde çalışmalar yoğun olarak devam ediyor. Özellikle Toros'ları delmek kolay iş değil sizlerde anlarsınız ki, Tünel çalışmaları sürüyor. Zaten işin en zor kısmı da Pozantı'dan sonraki dağlık kesim. Bunun dışında Niğde Eminlik tarafına kadar çalışmaların bittiğini biliyorum, başka bir yerde görmüştüm resimleri ama hatırlayamıyorum nerede olduğunu. Niğde Eminlik'ten sonrası zaten düz, kolay yapılır ancak henüz ihaleye çıkılmadı diye biliyorum bu kesimden sonrası için.

Ergun_X
7 yıl önce - Pzr 07 Oca 2007, 23:06

Alıntı:
Güneye ulaşım süresi kısalıyor
Bugün, 16:10
“Ölüm yolu” olarak tanımlanan Pozantı-Ulukışla arasında, ödenek sorunu olmaması durumunda 2008 sonunda bitmesi planlanan otoyol, Adana-Ankara, Adana-Niğde arasını yaklaşık bir saat kısaltacak.
AA - Kara yolları 5. Bölge Müdür Yardımcısı Turgut Aydın, yaptığı açıklamada, yapımına 1998 yılında başlanan Pozantı-Ankara otoyolunun bir bölümünün, yapılan duble yollar nedeniyle iptal edildiğini ve 54 kilometre uzunluğundaki Pozantı-Ulukışla otoyolu olarak yapımının sürdüğünü kaydetti.
Söz konusu yolun, sık sık kazaların yaşanması nedeniyle “ölüm yolu “ olarak adlandırıldığını belirten Aydın, “Bir bölümü Toros Dağları'nı aşan, yokuşlu, virajlı ve sisli olan yolda her yıl onlarca kaza meydana gelmekte ve çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte. Özellikle, İstanbul ve Ankara'dan gelen ve yorgun durumda olan sürücüler için daha büyük tehlike oluşmakta. Çok daha güvenli ve konforlu olan otoyolun hizmete girmesiyle, kaza oranlarının sıfıra yaklaşmasını umuyoruz” diye konuştu.
Pozantı-Çiftehan, Çiftehan-Emirlik ve Emirlik-Kemerhisar olmak üzere 3 kısım halinde yürütülen ve 24 viyadük, 8 tünel, 16 alt geçit, 2 üst geçit, 2 kavşak köprüsü ve 17 adet istinat duvarı içeren yolun yapım çalışmalarında, bugüne kadar toplam 367 milyon 564 bin dolar harcandığını belirten Aydın, şöyle devam etti:
“Yapımı tamamlanmayan eksik işlerin, henüz başlanmayan otoyol üst yapı işleri ile trafik, güvenlik ve tünel ikincil işlerinin tamamlanabilmesi için 2006 yılı birim fiyatlarıyla 117 milyon 959 bin dolar ödenek ihtiyacı var. Ödeneklerin zamanında verilmesi halinde, otoyolun 2008 yılı sonunda tamamlanmasını hedefliyoruz.”
GÜNEY VE KUZEY ARASINDA KÖPRÜ
Aydın, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası kara yolu taşımacılığının ana ekseni olan ve Edirne'den başlayan otoyolun devamı niteliğindeki Pozantı-Ulukışla otoyolunun, güvenli ve kesintisiz otoyol kullanımını, Türkiye'nin güneyi ile Güneydoğu Anadolu bölgelerine kadar ulaştırmayı amaçladığını kaydetti.
Otoyolun, Adana'yı kuzeye bağladığı kadar, Mersin ve Hatay'daki limanları, Gaziantep ve Kahramanmaraş ile GAP Projesi'ni, ayrıca Türkiye'nin güneyindeki komşu ülkelerle olan sınır kapılarındaki ticari ulaşımı da hızlandıracağını belirten Aydın, otoyol sayesinde Adana-Ankara, Adana-Niğde arasının da yaklaşık 1 saat kısalacağını sözlerine ekledi.
kaynak:haberx.com

Hangi bölümler iptal edilmis ben anlayamadim, simdi bu yeni durumda Otoyoldan Ankara-Pozanti otoyolu diye söz etmek dogru olmuyor, Ulukisla nere Ankara neresi. Yazik, önemli bir proje daha sizlere ömür.

mesut arda
7 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 00:26

otoyol niğdeye kadar bittikten sonra kaplumbağa hızıyla ankaraya uzanacak gibi görünüyor çünkü öncelik duble yollarda

Yiğit cas
7 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 02:43

Alıntı:
Hangi bölümler iptal edilmis ben anlayamadim, simdi bu yeni durumda Otoyoldan Ankara-Pozanti otoyolu diye söz etmek dogru olmuyor, Ulukisla nere Ankara neresi. Yazik, önemli bir proje daha sizlere ömür.

Ulukışla-Ankara arasındaki bölümler iptal edilmişti, aslında durdurulmuştu demek daha doğru olur. Şimdi ise yeterli ödenek gelirse Ankara-Pozantı arasının 2008 sonuna tamamlanacağını söylemişler. Projenin sonlandığı falan yok.

yusuf38
7 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 17:29

Alıntı:
Şimdi ise yeterli ödenek gelirse Ankara-Pozantı arasının 2008 sonuna tamamlanacağını söylemişler
tamamlanacak kısım ankara-pozantı arası değil eminlik-pozantı arası 51 kmlik kısım

yusuf38
7 yıl önce - Pts 08 Oca 2007, 17:30

Alıntı:
Şimdi ise yeterli ödenek gelirse Ankara-Pozantı arasının 2008 sonuna tamamlanacağını söylemişler
tamamlanacak kısım ankara-pozantı arası değil kemerhisar-pozantı arası 54 kmlik kısım

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet