Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Omer Cagatay
13 yıl önce - Prş 30 Eyl 2004, 15:16
[ANK » B2.03] Kayaş Sohbetleri ve Anıları

Tarihi Kayaş Tren İstasyonu
Ankara Garı'nı saymazsak sanırım Ankara'da bu tür tarihi dokusunu koruyan iki istasyon binası var. Birincisi Gazi Tren istasyonu digeri Kayas..Cocuklugum ve gencligimin bir dönemi bu istasyon ve civarinda gecti.    

(+)

Resimdeki binanin hemen arkasinda görünen tarihi agaclar altinda otantik bir cay bahcesi vardir. Agac gölgesinde serin bir sekilde oturulabilecek Istasyon (Aile) Cay Bahcesi. Kiymali pidesini tavsiye ederim    

(+)

Istasyonda kalkisi bekleyen bir banliyö treni...

(+)

giray
13 yıl önce - Prş 30 Eyl 2004, 16:38

Ömer gerçekten küçük ama sevimli bir bina. Zaten Ankara'daki cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmış olan yapıların hemen hepsi harika ve korunmaları gerekiyor.

Omer Cagatay
13 yıl önce - Prş 30 Eyl 2004, 16:46

Simdi aklima geldi.
Binanin tam arkasinda yine Cumhuriyetin ilk yillarindan kalma bir su deposu/tanki vardi. Hani su 10-20 mt yüksek olanlardan. Tankin üstünde leylek yuvasi vardi. Leyleklerin her yil gelisinden baharin geldigini anlardik. Sonra o tanki/depoyu söktüler ve leylekler geldi. Bir hafta havada dolasip durmustu zavalli hayvanlar.
Sonra da tren yolundaki yüksek gerilimli bir diregin üstüne yuva yapmislardi. Gerisini siz düsünün...

AYDIN BURAK ZORMAN

12 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2005, 09:07

Kurtuluştaki evimizin önünde tren istasyonu bulunuyor.15-16 yıl kadar önceydi.Sincan-Kayaş arası işleyen banliyö treni'ne binip bu hattaki tüm yerleri görmek istemiştim. Önce Sincan'a gittim, sonrada Kayaş'a. Gerçekten Kayaş tren İstasyonu çok güzel.Hele çay bahçesi. O günü hiç unutamıyorum. Ağaçların altında oturup çay içmiştim. Sessiz ve dingin, Şehir koşturmacası içinde motoru stop edip soğuyabileceğiniz bir yer. Ayrıca gezi dergilerinde burası ile ilgili yazı ve resimler gördüm. Ankara'da oturan arkadaşlara tavsiyem baharda bir gün at kestaneleri çiçek açınca buraya gitsinler.

ozkant

12 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2005, 20:45

kayaşı özledimmm........      benim memleketim kayaş ve burada fotoraflarını görünce inanın çok duygulandım.  o leylek yuvasını çok iyi bilirim, ve o çay ve pide bahçesinde az çay içip az pide yemedim. yaklaşık 6 yıldır oradan ayrıyım. arada gidiyorum fakat kayaş bambaşka yer  en yakın zamanda kayaşın yeni fotoraflarini çekip göndereceğim. ama ilk önce şu askerliği bitrimem gerekiyor...    

mehmet ilker
11 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 19:47

Dün Ramazan pidesini istasyonda yaptırdım. O koca ihtiyar kestaneler altında küçük bir fırın sonbahar dolayısıyla havuzun suyu boşalmış yerlerde at kestaneleri hala raylarda oynayan küçük cocuklar herşeye inat...

harikaweb
10 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 16:26
hey gidi günler

kayaş istasyonundan sabah 7,15 trenine biner yenişehir durağında inerdim.
ordaki çay bahçesinde çay içmeyi özledim.....
kayaşa 13 saatlik uzak bir ildeyim.
kayaşlılara selamlar

cengiz oruc
10 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 00:04

selamlar cocuklugumun gectigi aci tatli hatiralarimin oldugu sirin yer.bir zamanlar isinmak icin kömür topladigim o zamanlaar güzelliginin farkina bile varamadigim.sirin belde.nede güzel ve özelmissin

desitekin
10 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 15:23

Benim için tadımlık bir duygu kayaş ve derbent tren istasyonları, çocukluğum ve lise yıllarımın zevkli anları özellikle Hasanoğlandan gelen tren ve eski kömürlü trenler ............ gerçekten eskilerde mi kaldı ne ama arkadaşlar teşşekkür ederim çok güzel fotolar

cengiz oruc
10 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 11:20

selam arkadaslar.1981 1982 yillarinda kayas,tan ayrildim o zamanlar daha 12, ya da 13 yaslarindaydim yani sadece cocukluk yillarimi yayasta yasama imkani buldum.o yillardan beni taniyan birileri bu siteye ugrarlarsa mutlaka buraya mesaj biraksinlar kayas tepecik mahallesin,den beni taniyayan herkesle görüsmek isterimpazar yerine gelip yönünüzü tepecige döndügünüzde iki yolun ayriminda kalan ortadaki evde kalan o garip cocugu mutlaka birileri hatirlayacaktir oyillardan sevgilerimle bütün kayaslilara saglik mutluluk dileklerimi iletiyorum

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet