Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şanlıurfa - Halfeti - Sular Altındaki Savaşan Köyü
« önceki   12345 ... 394041   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 4
ugurbey90

12 yıl önce - Cmt 21 Ağu 2010, 21:45

(+)  

(+)

ugurbey90

12 yıl önce - Cmt 21 Ağu 2010, 21:47

(+)

Yılmaz Edessa

12 yıl önce - Cmt 21 Ağu 2010, 22:27

Halfeti'nin Savaşan köyünün burada başlığının olmasına çok şaşırdım. Tesadüfen görmem üzerine hemen arşivimi karıştırdım ve benim için ayrı özel bir yeri olan bu köyle ilgili fotoğraflarımı çıkardım.

Halfeti'nin savaian köyü Birecik barajı suları altında kalıp boşaltılan köylerden biri. Ancak burayı daha özel kılan şeyse, sezonluk çaybahçesi işletmecilerinin dışında yaz kış bu köyde tek başına yaşayan "Robinson Hasan" lakaplı Hasan amca...

Halfeti belgeseli projesi için gittiğim Halfeti'de ekibimize evini açan Hasan amca çok sıcak, zeki, kültürlü ve zevk sahibi bir insan. İşinden emekli olup tası tarağı hayatından çekince, koca köyde geride bıraktığı evine geri dönmüş, ailesiyle terk ettiği evinde tek başına yaşamaya başlamış. Gitmek istediğimiz de bizi bırakmayan Hasan amca bu köyün adeta canlı tarihi. Bize belgesel metni hazırlamamızda büyük katkısı oldu Hasan amcanın. Hasan amcanın yoğun ısrarı üzerine Savaşan köyüne, iş dışında 1 geceliğine misafir olduk kız arakdaşımla beraber. Kendisi ayıptır söylemesi harika mangal yapar. Gece Fırat'ın eşsiz serinliğinde elektriksiz evde çıra eşliğinde oturmaya gerçekten paha biçilemezdi. Hasan amca benim manevi öz amcam gibi oldu. Eğer olurda yolu düşen olursa Hasan amcama Yılmaz'ın selamlarını iletirseniz bir mangal hakkı kazanabilirsiniz. İşte köyden bir kaç fotoğraf...

(Fotoğraflar cep telefonumun eseri olduğundan pek tatmin edici olmayabilir.)

Hasan amca

Savaşan Köyünden Fırat Manzaraları:

(+)

(+)

Eskiden kilise olarak kullanıldığı düşünülen yer:

(+)

Hasan amcanın evinden Fırat:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)