Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'deki Kaleler
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 1
Erkan Kvk
10 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 05:58
Türkiye'deki Kaleler

Ülkemizdeki Kaleleri daha yakından tanımak için başlığı açtım herkes bildiği kaleleri anlatabilir.

Kaleler içinde birde şehrin dört taraftan komple sarılması durumu var bu tarz kalelere sur denir.
Ülkemizde SURİÇİ kavramı bildiğim kadarıyla sadece Diyarbakır ve İstanbulda var.

Bu başlıkta Diyarbakır kalesini anlatacağım Diyarbakır enaz 5000 yıldır Yukarı Mezopotamyanın merkez şehridir ve Surların yapılış tarihi çok eskidir surların günümüzdeki şeklini alması ise M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinus tarafından yapılmıştır. 1930 yıllara kadar Diyarbakırda Kale dışında yapılaşma yoktu şehir merkezinin tamamı Kaleniniçindeydi

Tüm Dünyanın ve Türkiyenin en önemli en uzun en yüksek en eski ve en sağlam Kalesi Diyarbakırdadır. (Daha uzun sadece Çin seddi var fakat kale değil sadece duvardır)

Kesin olarak ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Diyarbakır Surları M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinus tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır. Daha sonra şehre hakim olan diğer devletler tarafından da onarılan ve bazı eklerle takviye edilen surlar günümüze kadar gelebilmiştir.
Diyarbakır Surları, şu anda Sur içi denilen eski Diyarbakır'ı bir kalkan balığı şeklinde kuşatmıştır. Surların üzerinde on iki medeniyete ait kitabeler bulunmaktadır.M.Ö. 3000 yılında şehre hakim olan Hurriler zamanında kurulduğu sanılan surların uzunluğu 5.2 km.'dir. Duvar yüksekliği 8-12 m.. Genişliği 3-5 m. arasında değişir.Kalede dört ana kapı (Dağ Kapı, Urfa Kapı,Mardin Kapı ve Yeni Kapı) ve 82 adet burç vardır. Bugün dahi özelliğini kaybetmeyen önemli burçlar şunlardır: Keçi burcu, Yedi kardeş burcu, Evli beden (Ben-u sen) burcudur.Her tarafı çesitli devir ve medeniyetleri yansıtan kitabeler, asma ve kabartma motiflerle doludur. Yontma bazalt taştan yapılmıstır.

1045 yılında Diyarbakır'ı ziyaret eden zamanın en ünlü İranlı gezgin Nâsır-ı Hüsrev ise, Sefername adlı eserinde Kaleyi şöyle anlatıyor:
"Ben dünyanın dört bucağından Arap, Acem, Hint ve Türk memleketlerinde birçok kentler ve kaleler gördüm. Fakat yeryüzünde hiçbir ülkede Amid (Diyarbakır) kentinin kalesine benzer bir kale ne gördüm, ne de ‘başka bir yerde bunun gibi bir kale gördüm' diyeni duydum"
ve Albert Gabriel'in "Açık hava yazıtlar müzesi" olarak nitelendirdiği kale

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Erkan Kvk
10 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 15:12

Gaziantep Kalesi Havadan

(+)

Gaziantep Kalesi

(+)

(+)

Yusuf Esengül
10 yıl önce - Pts 22 Mar 2010, 11:18

Türkiye'deki kalelerle alakalı olarak üzerinde uzun süre çalışılan bir indeksimiz var. İlgilenenlerin dikkatine sunulur.

Kaleler Dizini

Erkan Kvk
10 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 09:08

Kayseri Kalesi

(+)

(+)

(+)

(+)

Ümmühan Zeynep
10 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 11:31

Alıntı:
Kaleler içinde birde şehrin dört taraftan komple sarılması durumu var bu tarz kalelere sur denir.
Ülkemizde SURİÇİ kavramı bildiğim kadarıyla sadece Diyarbakır ve İstanbulda var.

İznik var halen dört yanındaki surları sağlam olan...

sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler