Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
umitcoskun
8 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 23:41
Malatya - Hekimhan - Kocaözü Köyü

KOCAÖZÜ KASABASI

a. Kasabanın Tarihçesi;

Medeniyetin beşiği olarak kabul edilen Anadolu’nun bir parçası olan Kocaözü Kasabasında Roma ve Bizans devrine ait tarihi kalıntılara rastlanmakta olup, kasaba ve çevresi bu medeniyetlerden izler taşımaktadır. 1950 yılında Kasaba sınırları içerisindeki Kuruçay üzerine yapılan Kesikköprü’nün temeli kazılırken Roma ve Bizans devirlerine ait iki ayrı köprü kalıntısına rastlanmıştır.Çevrede bulunan kırma taş höyük, oyma mağaralar, mezarlar ve kale kalıntıları, bulunan her iki devre ait madeni paralar kasabanın tarihinin Roma ve Bizans medeniyetlerine kadar gittiğinin delilleridir. Ayrıca Bizanslılar dönemindeki ünlü İstanbul-Bağdat yolunun da kasaba sınırlarından geçtiği bilinmektedir. Yine bu devre ait olarak Yukarı Mahalle’de hamam ve yeldeğirmeni kalıntıları halen mevcuttur.1071 yılındaki Malazgirt zaferinden sonra Türkleşen bu bölgeye Güney ve Orta Anadolu’da yaygın olarak iskan eden Avşarlar yerleşmiştir. Bu yerleşimin izlerine kasabanın Dere Mahallesi sınırları içinde rastlamak mümkündür. Sivas yakınlarında vuku bulan Kösedağ Savaşında Selçuklular’ın yenilmesinden sonra Malatya yönüne hareket eden Moğol ordusu güzergah üzerindeki bütün köy ve kasabaları yağmalamıştır. O yıllarda Kocaözü topraklarında kurulu bulunan Pazar köyü’de bu yağmadan nasibini almıştır. Daha sonra burada yerleşmiş olan Avşar boyuna mensup halk bölgeyi terk ederek bugünkü Kahramanmaraş iline bağlı Pazarcık İlçesinin olduğu yere yerleşmiş ve bu yerleşim birimini kurmuşlardır.

b.“Kocaözü” Adı;

Bugünkü Kocaözü kasabasını kuranların geçmişi Cizre Beyliğine dayanmaktadır. Cizre beylerinden Kel Nasır ve Kel Hacı kan davasından dolayı Cizre’yi terk ederek Adıyaman iline bağlı Gölbaşı ilçesi civarına yakınları ile birlikte yerleşirler. Ancak burası da onlara fazla çekici gelmez ve daha yeşil, daha sulak bir yer ararlar. Bu amaçla batıya doğru ilerlerken şu anda Kocaözü kasabasının yerleşim alanının bulunduğu yeşil Kocaözü vadisiyle karşılaşırlar. Boydan boya yemyeşil, içinden sular geçen bu vadi tabanı Kel Nasır ve Yanınkilerin çok hoşuna gider. Vadinin en yukarısı yani suyun kaynağı olan Yukarı mahalleye yerleşirler. Bugün kasabada Nasır uşağı diye anılan aileler bulunmaktadır. Baştan başa sazlık ve çayırlarla kaplı bu vadiye büyük yeşillik veya büyük çayır mânâlarına gelen “Koca öz” derler. Daha sonraları bu günümüzde kullanıldığı şekliyle “Kocaözü”ne dönüşür. Zamanla değişik kişilerin de gelip yerleşmesiyle büyüyen Kocaözü 1964 yılında belediye teşkilatının kurulmasıyla Hekimhan ilçesine bağlı olur.

c.Tabii Çevre;

Kocaözü, Doğu Anadolu Bölgesinde, Malatya ili, Hekimhan ilçesine bağlı bir kasabadır. Kasaba Malatya’ya 75 km. Hekimhan’a ise 16 km. uzaklıktadır.Çevresi dağlarla çevrili olan Kocaözükasabasının doğusunda Malatya-Sivas karayolu, batısında Dikenli, Kızılyatak, Çelikli köyleri, kuzeyinde Güzelyurt ve güneyinde de İpekyolu (Kirmana) kasabaları vardır.Kasaba, Kocaözü vadisinin iki yakasına, Sivas-Malatya karayolunun batısına kurulmuştur. Sivas topraklarında doğup, Yazıhan ilçesinde Tohma çayı ile birleşen Kuruçay, kasabayı Kösehan ve asıl Kocaözü olmak üzere iki kısıma ayırmıştır. Dar bir vadi tabanına yayılmış olan “kasabanın alt ve üst noktaları arasında 150-200 metrelik bir kod farkı vardır. Kasabanın güneyinde yer alan Keskin tepesi 1950 m. Batısında bulunan Taşharman düzlüğü 1800 m. Kuzeyinde bulunan Uma tepesi 1850 m. olup, bu yükseklikler arasında yer alan Kocaözü kasabasının denizden ortalama yüksekliği ise 1100 m. civarındadır.”* Kasabayı çevreleyen dağ ve tepeler bitki örtüsü bakımından pek zengin değildirler. Daha önceleri buralar tamamen ormanlarla kaplıyken, bu ormanlar bilinçsizce tüketim sonucu yok edilmişlerdir. Sulanabilen arazinin büyük bir kısmı kayısı bahçeleridir. Yine vadi tabanını tutan yeşil alanda kavak, ceviz, söğüt ve birçok meyve ağacına rastlanır. Bitki örtüsü pek zengin olmayan dağ ve tepe yamaçlarında ise yer yer meşe, ardıç ve alıç türü ağaçlara rastlanmaktadır.Kocaözü kasabası idari teşkilat olarak dört mahalle ve bir de mezradan oluşur. Bunlar; Orta Mahalle, Yukarı Mahalle, Dere Mahallesi ve Kösehasan mezrasıdır. Kasabanın en doğusunda Kösehasan yer alıp oradan batıya doğru sırasıyla, Dere Mahallesi, Orta Mahalle ve en batısında da Yukarı Mahalle bulunur. Keskin mezrası ise kasabanın güney ucunda yer alır.

umitcoskun
8 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 23:54

(+)

(+)

umitcoskun
8 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 00:02

(+)

(+)

(+)

1.fotoda tandırda yapılan babannemin nefis beliklerini (biz belik deriz) görüyoruz
2.fotoda KÖMBE dediğimiz heryöre de farklı geçebilir ama biz özgü olan içinde HEKİMHAN cevizi olmasıdır.
3.fotoda yufka ekmeğimiz

Emre TURKKAN

7 yıl önce - Prş 02 Eyl 2010, 14:27

Alıntı:
2.fotoda KÖMBE dediğimiz heryöre de farklı geçebilir ama biz özgü olan içinde HEKİMHAN cevizi olmasıdır.

kirsehirin kaman ilcesi var. bunlarin cevizleri cok meshur dediler bende gecen yaz malatyaya gelirken o bolgeden gectim. yol uzerinde koyluler cevizlerini satiyorlardi. bizim hekimhan cevizine rakip olan bu meyveyi merak ettigim icin 1-2 kilo kadar aldim. ceviz cok kucuk ve kabugu inceydi ustelik yagi yok gibiydi. bizim hekimhanin ise malum kabuk alabildigine kalin meyve cok iri ve tadinda guzel bir yag orani var. simdi kombeyi cok ozledigimden olsa gerek bu ceviz ani'mi paylastim. ah memleketim ah kucukken yemedigim kombeye bile hasret birakti senle arama mesafeler katti bu hayat

ALİ KOCA
7 yıl önce - Prş 02 Eyl 2010, 15:36

Alıntı:
ceviz cok kucuk ve kabugu inceydi ustelik yagi yok gibiydi. bizim hekimhanin ise malum kabuk alabildigine kalin meyve cok iri ve tadinda guzel bir yag orani var.

Bende 4 sene Kırşehirde yaşadım ve Kaman cevizini tattım. Yağsız olduğu döğru büyük ihtimalle su farkından dolayı oraların suyu pek kıymetsiz, büyüklüğe gelince bende Hekimhanlıyım ama bizimkinden daha büyük gibi gelmişti bana, belki benim yediklerim farklı bir cinstir. Hasanbey ile aşıız kaysı gibi bir büyüklük farkı vardır belki. Tabi büyük olması daha kaliteli olduğu anlamına gelmeyebilir sonuçta içi özellikle yağı önemliki Hekimhanın cevizi daha lezzetli bu yönüyle.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler