Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bir Hadis, Bir Ayet...
123 ... 210211212   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
zali44

9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 01:24
Bir Hadis, Bir Ayet...

Şu Dünya işlerinden öyle bir sıkılır, öyle bir şikayet ederiz ki; kurtulmak için kendimize farklı uğraşlar buluruz, zamanımızı geçiririz.... internette bu uğraşlarımızdan biri olur.
Ama bazen bu uğraşlara öyle bir dalarız ki; yeri gelir insanlığımızı unuturuz, saldırırız..... ve zamanla Hak dinimizden uzaklaşırız....
WowTurkey dostlarım; biz sitemizde zamanımızı geçirirken bazen de bu başlığımızı ziyaret edelim; inansakta inanmasakta.... Sizlerin de yardımıyla, eminim ki kendimize pay çıkaracağımız bir Hadis bir Ayet mutlaka karşımıza çıkacaktır....
Karşımıza çıkan, bize bir dostumuzun aktardığı Hadisleri, Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'den okuyup bize faydalı olacak Ayetleri birbirimizden esirgemeyerek burda paylaşalım....
Sizlerden bir ricam; Ayetleri eğer Arapça yazarsanız birde Türkçe açıklamasını, yazılışını yanında paylaşırsanız memnun kalınacağından ziyade daha faydalı olacağına eminim, Lütfen buna dikkat edelim....
Bizleri aytınlatmaya çalışan, bilgilerini bizlerle paylaşan wowturkey dostlarıma şimdiden teşekkürler....
Allah (c.c.) Razı Olsun....

Bir Ayet;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
".İnkar edenlere dünya hayatı süslü gösterildi. Onlar iman edenlerle alay etmektedirler. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar ise, kıyamet günü bunların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir."
(Bakara 212)

Bir Hadis;

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)
"İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz. "
İbn Mâce, Ruhûn, 4
SAYGILARIMLA...

Kazım Arslan

9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 02:08

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

De ki: Allah'ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. O bizim mevlamızdır. Onun için müminler yalnız Allah'a dayanıp güvensinler.

Tevbe - 51

Ayette herşeyin Allah'ın kontrolünde olduğu, O'nun bilgisi dışında hiçbir şeyin olamayacağı ve her insanın Allah'ın kendisi için belirlediği kaderi yaşadığı haber verilmektedir. Dünya var olduğundan beri yaşayan tüm insanların doğumları da, ölümleri de dahil her iş Allah'ın izniyle, O'nun belirlediği şekilde ve zamanda gerçekleşmektedir.

Ayetin devamında müminlerin yalnızca Allah'a tevekkül etmeleri gerektiği bildirilmektedir. Yeryüzünde olan ve insanların nefislerinde meydana gelen her durum Yüce Allah'ın dilemesi dışında gelişmeyeceğine göre her zaman Rabbimiz’e tevekkül etmek, Allah'ın kullarından istediği ve kişinin yaratılışına da en uygun tavır olacaktır. Müminler herşeyin, öncesi ve sonrasıyla Allah Katında yazılı olduğunu, Allah'ın yazdıkları dışında kimseye hiçbir şeyin isabet etmeyeceğini, nasıl, nerede ve hangi iş üzerinde olurlarsa olsunlar, Allah'ın tüm yaptıklarını çok iyi bildiğini, sonsuz akılla yaratılmış bir kadere tabi olduklarını bilirler. Bu gerçeği bilmek ve kaderi izlemenin konforunu yaşamak, Allah'a iman etmenin getirdiği sayısız güzellikten sadece biridir. Allah'ın kainattaki tüm varlıklar üzerindeki hakimiyetini ve kendisi için daima en doğru, en güzel ve en hayırlı olanı yaratacağını bilen bir mümin, tevekküllü ve teslimiyetli bir tavır içinde olur. Bundan dolayı her zaman rahat ve huzurludur.

Karşılaştıkları her olayı Allah'ın yarattığına ve Allah'ın herşeyi en güzel ve en hayırlı şekli ile sonuçlandıracağına iman eden müminler, yaşanan veya yaşanması muhtemel her türlü olay karşısında son derece sabırlı ve tevekküllü davranırlar. Bu salih davranışlarının karşılığını da ahirette en güzeliyle almayı umut ederler.

buğrahan kağan
9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 03:21

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِي
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ

Yâ eyyuhellezîne âmenû in tensurûllâhe yensurkum ve yusebbit akdâmekum.

Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz. (Muhammed-7)

zali44 kardeşimiz bu başlığı açarak Allah'ın dinine yardım etmiştir,Allah'da ona ve buraya mesaj gönderen ve gönderecek olan herkese yardım etsin ayaklarını kaydırmasın.

Ahmet Türkoğlu
9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 09:13

Bir hadis

(Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselamın hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, “Ya Âdem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?” buyurdu. Âdem aleyhisselam da, “Arşta, la ilahe illallah, Muhammedün Resulullah yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına, ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün” dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki: “Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım.Taberani, Tirmizi

Ve bir ayet

Allah ve melekleri, Resule salevat getiriyor. Ey iman edenler, siz de salevat getirin! Ahzab 56

suphibayram

9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 18:35

ALLAH’A DARILMAMAK
Allah’a çok darılıyorsun; O senin Rabbın olduğu halde onu töhmet altına almak istiyorsun. O’nun her işine itiraz ediyorsun, zorla bağlanıyorsun. O’na bağlılığın yolu zulüm ile oluyor. Halbuki ona candan inanman ve teslim olman lazım. Rızık babında sıkı olma, geniş ol. Zengin olursan herkese dağıt; fakir olunca da sabırlı ol. Gün olur, güçlük gider, bela kalkar. Yaptığın bir yana kalır. Bilmez misin her şeyin bir vakti var, o gelince olacak olan olur...
Şunu bil ki; malın çoğu bela getirir, çok isteme azla yetin. Bela biter, güçlüğün sonu var, biteceği gün var. Sen yalnız sabırla bekle.
Bela vakitleri değişmez, yalnız onun içinde afiyetler olur, onu gör. Bela anında ümitsizlik iyi olmaz. İmanla onu iyi gör. Fakirlik hali zenginliğe çevrilmez, ona sabırla tat kat. Hile yoluna kaçma, doğru ol, samimi ol....
Hakka karşı edepli ol. Sukûtu, sabrı sev, buna devam et. Haz al. İlahi fiillere uymaya çalış. Allah’ın emr ve fermanına karşı kalbinden bir şey geçerse tövbe et.

Gavsul Azam Abdulkadir Geylani k.s.

erdemkaya
9 yıl önce - Cmt 20 Mar 2010, 18:57

“O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahman’ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun? Sonra tekrar tekrar bak; bakışların (aradığı çatlak ve düzensizliği bulamayıp) aciz ve bitkin halde sana dönecektir.”
Mülk Suresi 3-4

reşitözen
9 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 01:23

Andolsun ki , sizi korkuyla,açlıkla, mal, can ve ürün kaybıyla sınayacağız, müjde ver sabredenlere ,
Ki, o sabredenler, başlarına bir musibet geldiğinde, " Biz, Allah'a aitiz ve Allah'a dönücüyüz" derler,
İşte sabredenlere Rab'lerinden destek ve iyilik vardır. Ve işte onlar doğruya ulaşanlardır.
Bakara Sûresi 2/ 155/156/157

ahmetgülen
9 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 01:32

Başlıktaki gerçek bir Ayet lafı bende yanlış çağrışımlara neden oldu. Belki hadisler için birileri yok diyebilir ama gerçek olmayan bir Ayet hiç olmadı. Niyetinizden çüphem yok ama bu konu çok hassas ,gerçek kelimesini kullanmayalım.

Ahmet Özbuluk

9 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 01:44

başlık yanlış

Gerçek bir hadis... Güzel bir ayet olması gerek.

ahmetgülen
9 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 01:47

Sadece bir Ayet olmalı.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET